Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Greçkanın Faydaları

Greçka’nın Faydaları saymakla bitmez. Kara Buğday olarak da bilinen Greçka, besin değerleri açısında çokça zengin olduğu gibi bir o kadar da faydası ve etkisi büyük şifa deposu bir besin maddesi.

Greçka (Kara Buğday) Nedir ve Nasıl Bir Bitkidir?

Greçka yani diğer adı ile Kara Buğday, kuzukulağıgiller ailesinden olan son derece küçük bir besin maddesidir. Yapı itibarı ile daha çok kurak ve serin iklimleri seven Greçka, maalesef ülkemizde kolay yetiştirilebilen bir bitki türü değildir.

Peki, besin değerleri açısından zengin olan bu bitkinin içerisinde neler var? Bolca B vitamini, magnezyum ve lif. Ayrıca 100 gr. Greçka içerisinde de yaklaşık olarak 310 kcal enerji, 63 gr. karbonhidrat, 11-13 gr. arası protein, 10 gram lif, 450 miligram potasyum, 1.6 gr. yağ olduğu kadar 18 miligram civarı da kalsiyum bulunmaktadır.

Günümüzde gıda anlamında bir çok kısıtla karşılaşan çölyak hastalarının da bolca tükettiği Greçka, gluten tüketmeyen kişiler ve bu hastaların herhangi bir sıkıntı çekmeden yediği besinler arasında yer almaktadır.

Görünüm ve yapısı itibarı ile tahıl ürünlerinden hiçbirine benzemeyen Greçka, daha çok kabuklu yemiş sınıfından sanılan bir buğday bitkisi türüdür. Tüketilen kısmı ise tohum kısmıdır.

Tadına gelince bulgura benzeyen Greçka, baskın ve ağır bir tat içermeyen tüketilmesi ve hazmedilmesi kolay bir besindir.

Greçka’nın Özellikleri Nelerdir?

Antioksidanlar yönünden bolca zengin olan olan Greçka bitkisi, içerdiği B1, B2, P, E vitaminleri ve yüksek orana sahip diyet lifi ile tam bir şifa kaynağı. İçerdiği protein oranı ise %13-15 arasında olmakla beraber kaliteli ve bitkisel olarak hazmedilebilir özelliktedir.

İnsan vücudu gün içerisinde bir çok temel gıda maddesine ihtiyaç duymaktadır. İşte tam bu noktada da vücut, üretemediği bazı bileşenleri süt, yoğurt, et gibi hayvansal ürünler aracılığı ile karşılamaktadır. İşte Greçka bitkisi de alınması gereken tüm bu temel amino asitin tümünü barındırmaktadır. Ayrıca vücut için gerekli olan günlük enerji ihtiyacını da karşılayabilen Greçka, kompleks karbonhidrat sahiplik oranı açısından da % 75 seviyesindedir.

Son olarak Greçka, vejeteryanlar ve veganlar için de çok önemli ve destekleyici bir bitkisel protein kaynağıdır.

Greçka Nerelerde ve Nasıl Bulunur?

Greçka üretiminin dünya pazarındaki en büyük lideri Çin’dir. %50’yi aşkın üretim payına sahip olan Çin’i Rusya ve Ukrayna gibi iki büyük kuzey ülkesi takip etmektedir. Polonya, Japonya, Amerika, Kanada ve Fransa gibi ülkelerde ticari açıdan Greçka yetiştiren ve pazara sunan diğer önemli ekonomilerdir.

Geçmişi yüzyıllar öncesine dayanan Greçka bitkisi, Orta Asya kökenli bir bitki olduğundan zaman içinde Doğu ve Batı’ya yayılarak tüm dünyanın damak zevkine sunulmuştur. Soğuk iklim bitkisi olması da üretim alanını kısıtlamaktadır. Verimsiz topraklarda bile yetişebilme özelliğine sahip olan Greçka, bir çok çiftçinin nadas zamanı ekmeyi tercih ettiği önemli bir buğday olarak çokça da tercih edilen bir tahıl türüdür.

Greçka, son yıllarda popülerliğini artırmış bir bitki olarak tohum veya un olarak satışa sunulmuş aktar ve büyük marketlerin stoklarında rahatça bulunabilen bir pazara sahiptir. Fakat alırken ince eleyip sık dokumanızda fayda var çünkü piyasada gerçek olmayan taklit ve sağlığa son derece zararlı Greçka adı altında pazarlanan ürünler bulunabilmektedir. Dikkat etmekte yarar var.

Buraya dikkat! Aldığınız Greçka ürününün üzerinde yazan uyarılar son derece önemlidir. Çünkü bazı Greçka ürünleri ham madde olan karabuğday unu ile üretilmiş olsa da içinde az miktarlarda da olsa yine gluten maddesi içerebilmektedir. Sonuçta kimse bir çölyak hastasının kötüleşmesini istemez. Buna sebebiyet vermemeniz için ürünün ambalajını dikkatli bir şekilde okumalı ve ona göre tüketmelisiniz.

Greçka’nın Faydaları Nelerdir?

1. Kan Şekerini Düzenler 

Kan şekeri seviyesinin korunmasında ve dengelenmesinde önemli etkiye sahip Greçka, açlık hissini bastırdığı gibi yapılan son bilimsel araştırmalara göre de düzenli kullanım ile şeker hastalığına yakalanma riskini bu besini hiç kullanmayanlara göre azalttığını ortaya koymuştur (içerisindeki magnezyum oranı bu araştırmada önemli bir veridir).

2. Zararlı Kolesterolün Azaltılmasını Sağlar

Greçka içerdiği zengin protein kaynağı ile insan vücudunda tutunan zararlı yağların azaltılmasında büyük etken sağlamkatadır, LDL kolesterolün azaltılmasını sağlarken yararlı olan HDL kolesterolünde artırılmasına katkıda bulunur.

3. Kansızlığı ve Tansiyonu Düzenler

İçerdiği bolca fosfor, demir, magnezyum ve potasyum ile Greçka, yüksek tansiyon rahatsızlığı olan hastalara ve kansızlığı bulunan kişilere tam bir şifa deposu. Özellikle içerdiği zengin demir içeriği ile kendini diğer tahıl türlerinden ayırır. Ayrıca diyabet hastaları içinde önemli bir besin maddesidir yine Greçka.

4. Yağlanmayı Engeller

Vücuttaki yağı dengelediği de bilinen Greçka, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinizi de azaltabiliyor. Ayrıca içerisindeki kolin bileşeni le Greçka, karaciğer yağlanması gibi durumlarınızda da azaltıcı bir göreve sahiptir.

5. Bağırsak Düzenleyici

Koyu renk tohumları ile Greçka, düzenli tüketildiği zaman bağırsaklar üzerinde harekete geçerici bir etki oluşturarak sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Evde kolayca yapabileceğiniz eriştelerde un olarak kullanabileceğiniz Greçka, diyet yapanlar için de büyük bir zayıflama aracı.

6.Vücuda Sağladığı Diğer Faydalar

 • Damarlarınıza güç sağlayarak esneklik ve akışkanlık kazandırır,
 • Kan basıncının yükselmesini önler,
 • Vücudu rahatlatır ve yer yer ferahlık sağlar,
 • Aşırı terlemenin azalmasında etkilidir,
 • Amino asit yönünden bolca zengin olduğundan beslenme için son derece önemlidir,
 • B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir,

Greçka’nın Yan Etki veya Zararları Nelerdir?

Greçka, doğru miktarlarda tüketildiği zaman insan sağlığına herhangi bir zararı rapor edilmemiş bir besin maddesidir. Tabi bu durum sadece glutensiz besinler tüketebilen kişiler için geçerli değildir.

Sadece yer yer hissedilen ve beliren bir takım yan etkileri bulunabilmektedir, bunlar;

 1. Aşırı miktarda Greçka tüketimi sonrası özellikle hassas bir bünyeniz var ise yer yer de olsa seyrek şekilde kaşıntılar yaşayabilirsiniz.
 2. Eğer kilo almak gibi bir isteğiniz yok ise çokça tüketimi ile kilo alımını hızlandırır.
 3. Tansiyon yükseltici bir etki gösterdiği yine çokça tüketim ile gözlemlenmiş bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır.

Ama ilk defa Greçka tüketecek biri iseniz eğer var ise herhangi bir ilaç kullanımınız veya kronik hastalık ya da rahatsızlığınız mutlaka doktorunuz ile görüşmeli, uzman görüş neticesinde tüketmelisiniz.

Greçka’nın Kullanım Alanları Nelerdir?

 • Greçka, aslında birçok yemeğin ana malzemesi olarak kullanılabilmektedir. Pilavdan tutun çorbaya, dolma yemeklerinden çeşitli salata türlerine kadar bir çok besin grubu içinde bulgur ve pirinç etkisi göstermektedir.
 • Yine Greçka un haline getirilmiş ise birçok sofrada hamur işi, ekmek, kek olarak tüketilebilmektedir.
 • Yiyecek olarak kullanılması dışında ayrıca sıra dışı bir kullanım türü olarak yastık yapımında da Greçka kullanılmaktadır. Greçka’nın kabuklarından üretilen bu doğal özelliğe sahip yastıklar, insan bedeninde hem baş hemde boyun ağrılarına iyi gelerek sağlıklı bir uyku sunmaktadır.
 • Amerikan kültüründe yulaf lapası olarak kahvaltılarda tercih edilmektedir.
 • Hollanda da yöresel pasta yapımları ve tatlarda aroma vermek amacı ile bolca kullanılır.
 • Şükran günleri, yıl başları ve özel kutlamalarda tavuk, kaz, hindi tarzı kümes hayvanlarının iç harcında kullanımı yaygındır.
 • Dondurma külahı üretimi ve çeşitli tatlı malzemelerinde yine tercih edilen bir tattır.
 • Son olarak boya sanayisinde kahverengi boyanın meydana getirilmesinde de etken bir görevi vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.