Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Greyfurt Hakkında Bilmeniz Gereken 8 Şey

Greyfurt özellikle Amerika ve Çin topraklarında yetişen dışı sarı ve turuncu, arasında seyreden ekşi ve acı tadı birarada barındıran bir kış meyvesidir. Çekirdeksiz haline de rastlayabileceğiniz greyfurtun bazı bölgelerde çekirdekli hali daha çok tercih edilmektedir. Portakal ile aynı familyadan gelmektedir. Greyfurt portakal familyasından en sulu olanıdır. Greyfurt yenmesinden daha çok suyu tüketilen bir meyvedir. Özellikle kendi gibi sulu ve bol C vitamini içeren meyvelerle beraber rastlamak mümkündür. Greyfurta dünyanın her yerinde rastlamak mümkün. Çok çeşitli kullanım alanı ve bol C vitamini içermesiyle meyve severlerin kış mevsiminde mutfağından ayrılmayan bir parçadır.

Lif oranı oldukça yüksek olan bir meyvedir greyfurt. Aynı zamanda protein miktarı da lif oranı kadar yüksek seviyelerde seyretmektedir. Greyfurt yüksek potasyum barındırması ile meşhur olsa da Niasin, Pantotenik asit, Piridoksin, Riboflavin, Tiamin, A vitamini, C vitamini, E vitamini ve K vitamini gibi birçok maddeyi de aynı zamanda bünyesinde barındırmaktadır.

Birçok vitamini ve minerali birarada barındıran bu meyvenin vücudunuzdaki faydaları elbette saymakla bitmiyor. Ancak şöyle bir liste çıkaracak olursak oldukça önemli 8 işlevi mevcuttur. İçlerinden biri mutlaka sizin de markete gidip bir an önce greyfurt arama sebebiniz olacaktır.

1. Yüksek su oranı

greyfurt_suyu

Yüksek su oranı sayesinde içerisinde bulundurduğu tüm vitamin ve minerallerden oldukça hızlı bir şekilde yararlanmanızı sağlayan greyfurt, aynı zamanda vücut ölçülerinizle barışmanıza da yardımcı olmaktadır. Greyfurt gibi yüksek su içeriği olan besinler vücutta tokluk hissi uyandırır. Greyfurt da bu besinlerden biri olduğu için kilo vermenize yardımcı olacaktır. Her meyvenin sahip olduğu bir şeker oranı vardır. Greyfurtta bu şeker oranını oldukça az hissetmemizin sebebi yine sahip olduğu yüksek miktardaki su oranıdır. Bu sayede greyfurt tükettiğinizde insülin dengenizi bozmayacak seyreltilmiş şeker ile karşılaşmış olacaksınız.

2. Görmede kalitenin artması

gorme

Greyfurt üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar sonucu atık tüm dünyada bilindiği üzere greyfurtun görme üzerinde oldukça olumlu etkileri gözlenmiştir. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen görme kalitesindeki düşüklüğü yüksek oranda giderdiği saptanmıştır. Ayrıca göz yorgunluğunu giderdiği ve bu sayede de gün içinde ve akşam gözlerinize çöken yorgunlukla meydana gelen görme kalitesindeki düşüklüğü gidermektedir. Göz üzerindeki yüksek sağlık arttırıcı etkisi ile bilinen havuç ile greyfurtun biraraya geldiği meyve sularını göz yorgunluğu ve yüksek görme kaliteniz için bol bol tüketiyor olmanız gerekmektedir.

3. Kanser riskine elveda

s-577847552d940de76fea0adba381a5eed09312ba

Greyfurt yüksek ornada flovanoid içermektedir. Flovanoidler ise vücutta kansorejen maddeler ile savaşan en önemli savaşçılardır. Yüksek oranda içerdiği vitamin ve mineraller ile vücut fonksiyonlarının yolunda ilerlemesini sağlamaktadır. Bu nedenle greyfurt tüketen bireylerde yüksek bağışıklık sistemi gözlemlenmeketedir. Kanserin en büyük başlama nedenlerinden biri olan düşük bağışıklığı tamamen ortadan kaldırmaktadır. Ayrıca greyfurt içerdiği maddeler ile vücuttaki enfeksiyonlarla da mücadele etmektedir. Enfeksiyona sahip bireylerde yapılan araştırmalarla greyfurt tüketiminin vücutlarında enfeksiyon oranını düşürdüğü gözlemlenmiştir.

4. Karaciğer temizliği

ruyada-karaciger-gormek-ne-demek

Greyfurt yüksek oranda antioksidan madde içermektedir. Antioksidanlar vücutta genel olarak temizleme görevi görürken greyfurtta bulunan diğer maddelerle beraber karaciğer temizliği sağlanmakatdır. Karaciğer problemi yaşayan hastalara özellikle greyfurt tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Kareciğer iç temizliği ile yakından ilgilenen greyfurtun, aynı zamanda karaciğer yağlanmasını da gerilettiği gözlemlenmiştir.

5. Kolesterol riski

kolesterol6

Greyfurt içeriği yüksek antioksidanlarla tüm vücut üzerinde etkilidir. Özellikle kolesterol seviyesi yüksek seyreden bireylerin diyet listesinde greyfurta rastlamamız yüksek ihtimallidir. Bunun sebebi içerdiği antioksidan maddelerin oldukça fazla olmasıdır. Düzenli olarak tüketilen greyfurtun kolesterol seviyesini %13 kadar düşürdüğü araştırmalarla gözlemlenmiştir. Ayrıca kalbe ve kan dolaşımına olan olumlu etkisi ile kan dolaşımını hızlandırarak yüksek metabolizma hızı ile kolesterol seviyesi üzerinde yine oldukça olumlu etkisini göstermeketdir.

6. Böbrek taşı

bobrek_tasi_burcin_tunc1

Böbrek taşları bilindiği üzere oldukça sancılı süreçleri ile hastaların korkulu rüyası haline gelmiştir. Greyfurt yüksek oranda asidik yapısı ile idrarın pH seviyesinin asidik özelliğinin artmasını sağlayarak böbrek taşlarının da parçalanmaları sağlamaktadır. Bu sayede büyük acılara neden olan böbrek taşlarınızdan kurtulmanız mümkün olabilmektedir. Böbrek taşı tedavileri sırasında bol bol tüketilmesi önerilen meyveler arasında yer alır.

7. Astıma yeni bir çözüm

5-mayis-dunya-astim-gunu-21322

Son zamanlarda sık sık adını astım çalışmalarında duyduğumuz greyfurtun, içeriğindeki yüksek C vitamini ile astım ataklarını azalttığı gözlemlenmiştir. Özellikle küçük çocuklarda da öksürük ve tıkanıklık gibi sorunların çözmünde de greyfurta rahatlıkla başvurulabileceği uzmanlar tarafından belirtilmeketdir.

8. Parıldayan bir cilt

cilt-bakimi-ve-soguk-hava

Cildiniz birçok mineral ve vitamin açısından beslenmek ister. Tamamı karşılanmadığı sürece de karşınıza hep pürüzlerle çıkar ve istediğiniz görüntüyü yakalamanız uzun sürebilir. Cilt bir kez bozulduğu zaman da kolay kolay toparlamak mümkün olmayabilir. Greyfurt bu noktada imdada yetişmeketedir. Greyfurt içeriği bakımından oldukça yüksek miktarda mineral ve vitamin içermektedir. Özellikle cildinizde bütünlük oluşturan ve cildinizi korumaya yönelik vitaminler ve mineraller açısından zengindir. Düzenli olarak greyfurt tüketimi ile cildinizde beklediğiniz görüntüyü almanız oldukça kısa bir süre içerisinde mümkün olacaktır. Greyfurtu tüketerek ve çeşitli cilt maskeleri içerisinde yer vererek de kullanmanız doğru olacaktır. Hemen hemen her cilt tipine uygun olan greyfurtun yüksek asidik özelliğinin hassas ciltlerde zararlara yol açmaması için seyreltilerek ve başka maddelerle birarada kullanılarak cilde uygulanması doğru olacaktır.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.