Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GREYFURTUN FAYDALARI NELERDİR?

Greyfurt, yarı tropikal yarı tatlı ve ekşimsi bir narenciye meyve ağacıdır. Her daim yeşil olan greyfurt ağacı yaklaşık 13-15 metreye kadar büyümektedir. Yaprakları koyu parlak yeşildir. Greyfurtun kalın bir kabuğu vardır ve ağırlığı yaklaşık olarak 150 gramdır. Meyvesi olan greyfurt, genellikle sarı-turuncu renklerdedir. Fakat, içeriğinde bulunan çeşitli maddeler ve asit nedeni ile, pembe, beyaz ve kırmızı renklerde de gözlenebilir. Genellikle kırmızı renkli greyfurtlar en şekerli tadı olan greyfurtlardır.

İlk kez, Güney Amerika’da keşfedilen greyfurt orjinalde Barbados bölgesindeki Karayip Adalarından, hibrit bir tür olarak ortaya çıkmıştır ve 17. Yüzyılda Asya bölgesinden dünyaya yayılmıştır.

Latince ismi ile “Cennetten gelen meyve” olarak tanımlanan greyfurt, pomelo ve portakal meyvelerinin melezidir ve keskin bir lezzeti vardır. Ayrıca çok sulu, ekşi ve asitli bir yapıya sahiptir.

Greyfurt C vitamini ile dopdoludur ve limonoit, likopen, A vitamini, vitamin B kompleksleri, beta-karoten gibi bitkisel besinler bakımından da zengindir. Kalorisi düşüktür ve pektin lif bakımından zengindir. Ayrıca antioksidan özellik göstermektedir. Greyfurt aynı zamanda, demir, kalsiyum, bakır ve fosfor gibi mineraller de içermektedir.

Greyfurt sağlığa çok faydalı bir meyvedir, özellikle fitness ile uğraşanlar için önemli bir meyvedir. Aslında greyfurt sağlıklı bir yaşam için güzel bir seçimdir.

Greyfurtun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Greyfurt, bağışıklık sistemini destekler ve yapısında bulunan vitamin C sayesinde, soğuk algınlığını daha hafif ve kısa sürede atlatmanıza yardımcı olur. Doğal bir yağ yakıcı olan greyfurt, kilo vermenize yardımcı olur. Böbrek taşı oluşumunu önler, metabolizmayı destekler, bağırsakları temizler, prostat kanserine karşı korur, akciğer kanserini önler, kötü kolestrolü düşürür, diş eti rahatsızlıklarını onarmaya yardımcıdır, kardiovasküler sağlığı destekler, kalp hastalıklarını engeller. Greyfurt ayrıca kanser riskini azaltır, diş ve iskelet sistemini korur. Cilt sağlığı ve temizliği için de önemli olan greyfurt, ultraviyole ışınlara karşı cildi korur. Bunların dışında greyfurt, depresyona karşı koruyucudur.

1.Bağışıklık Sistemi

304621-immune-system

Greyfurt içermiş olduğu bol miktarda C vitamini sayesinde, bağışıklık sistemini güçlendirici özelliktedir. Bundan dolayı, nezle ve soğuk algınlığı gibi rahatsızlıkları da önleyici etki yapmaktadır.

2.Böbrek Taşı

Nephrology-956x288

Günlük düzenli olarak tüketilen bir litre greyfurt suyu, böbrek taşının vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır.

3.Yağ Yakıcı

grapefruit juice weight loss

Yapılan bilimsel araştırmalara göre, greyfurt, özellikle kahvaltı sırasında tüketildiğinde mükemmel bir yağ yakıcıdır. Her gün kahvaltıda ya da herhangi bir öğünde, yarım greyfurt tüketmek ya da bir bardak greyfurt suyu içmek, yağlarınızdan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Greyfurt, özellikle spor ve fitness ile uğraşanlar için ideal bir besindir.

4.Kilo Verme

bigstock-Weight-Loss-5267061

Hızlı ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için ideal bir meyve olan greyfurt, diyet ve egzersizler ile birlikte tüketildiğinde, bir hafta içinde olumlu bir sonuç alınmasına katkı sağlamaktadır.

5.Karaciğer

Karaciğerin temizlenmesi işleminde rol oynayan greyfurt, meyve olarak tüketildiğinde ya da suyu içildiğinde, detoks etkisi yaparak, vücudu toksinlerden arındırmaktadır.

6.Prostat Kanseri

Combiner-deux-médicaments-cancer-prostate-PROCURE

Greyfurtun yapısında bulunan antioksidan maddeler, prostatda gizlenmiş olan kanserojen maddelere karşı savaş açmaktadır. Araştırmalar göstermiştir ki, greyfurt, kanser nedeni ile zarar görmüş olan hücrelerin yenilenmesine yardımcı olmaktadır.

7.Akciğer Kanseri

ng-cancer-screening

Bilimsel araştırmalar göstermiştir ki, greyfurt meyvesi ve suyu, akciğer kanserine karşı koruyucudur. Sigara dumanına maruz kalan ya da sigara içen kişiler greyfurt tükettiğinde, akciğerlerinde bulunan zararlı maddelerden kurtulabilirler. Özellikle pembe greyfurt, akciğer kanseri ile mücadelede etkili rol oynamaktadır.

8.Kötü Kolestrol

cholesterol

Yapılan çalışmalara göre, düzenli olarak tüketilen greyfurt, içeriğinde bulunan pektin lifler yardımı ile, kötü kolestrolün seviyesini %15 oranında düşürmektedir. Kötü kolestrolü düşürmek için, özellikle sarı greyfurt, kırmızı greyfurta göre daha faydalı bulunmuştur.

9.Dişeti Sağlığı

gum-health-oral-dna-testing

Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre, günde iki adet greyfurt tüketmek, dişeti sağlığı için oldukça faydalıdır. Greyfurt, diş ve ağız etrafında biriken zararlı bileşenleri uzaklaştırdığı için önemlidir.

10.Felç

stroke12

Araştırmalar gösteriyor ki, narenciye tüketimi, bilhassa portakal ve greyfurt tüketimi, özellikle kadınlarda felç riskini azaltıcı yönde etki gösterebilmektedir.

11.Kan Basıncı (Tansiyon) ve Kalp Sağlığı

d90bf0656fa714c7b091d1ecefaeb339_ways-to-lower-your-blood-pressure-lede-580x326-1_featuredImage

Besin değerleri olarak, lif, vitamin C, potasyum ve likopen içeren greyfurt, kalp sağlığını destekleyen temel besin kaynağıdır. Bir çalışma göstermiştir ki, taze kırmızı bir greyfurt, kandaki lipid seviyesini ve özellikle trigliserid seviyesini pozitif yönde etkilemektedir. Greyfurtun yapısında bulunan potasyum, kalp hastalıklarının riskini azaltmaktadır.

12.Sindirim Sistemi

digestive

Greyfurtun yapısında bulunan su ve lifler, sindirim sistemini düzenler ve özellikle kabızlık rahatsızlığına faydalıdır.

13.Cilt

grapefruit_538

Bir antioksidan olan vitamin C, greyfurt yemek yolu ile tüketildiğinde, cilt için zararlı olan maddeler ile mücadele eder. Ayrıca, güneş ışığının zararlı etkilerinden korur ve çevresel etkenler ile kirlenen cildi arındırır. Greyfurt, cilt kırışıklıklarını gidermek için de idealdir. Vitamin C, kolejen etki gösterdiği için cilt dokusunu yeniler ve korur. Greyfurt suyu tüketildiği takdirde, cilt kanserini önleyici etki göstermektedir.

14.Astım

woman_inhaler_asthma_595x240-595x240

Birçok sebze ve meyvede  bulunduğu gibi greyfurtda da bulunan vitamin C, astım ile mücadelede önemli bir maddedir.

15.DNA Yapısı

DNA_stock

Bir narenciye olarak greyfurt, DNA’nın yapısını yenilemeye yardımcıdır ve yeniden yapılandırılmasında etkilidir. Yaşımız ilerledikçe değişebilen DNA yapısı, kanser hücrelerinin önünü açabilmektedir. Bundan dolayı DNA yenilenmesi oldukça önemlidir.

16.Egzama

eczema1

Greyfurt içerdiği mineral ve vitaminler sayesinde, egzama rahatsızlığına karşı koruyucudur.

Greyfurt Kullanım Alanları

Öncelikle çiğ olarak tüketmeden önce, iyi bir şekilde yıkanması gereklidir. Yeşil salatalara eklendiğinde lezzetli bir tat verecektir. Sabahları kahvaltıda bir bardak greyfurt suyu içmek güne iyi başlamanızı sağlar.

Fazla Greyfurt Tüketmenin Bir Zararı Var Mıdır?

  • Özellikle, düzenli olarak herhangi bir ilaç kullanımı var ise, greyfurt tüketmeden önce doktorunuza danışınız.
  • Çok fazla bilgi olmamakla birlikte, hamile ya da emziren kadınların greyfurt tüketiminden uzak durmaları ya da kullanmadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir.
  • Göğüs ve meme kanseri için belli bir doza kadar faydalı olan greyfurt, belli bir orandan sonra zararlı olabilmektedir. Özellikle menopoz sonrasındaki kadınlar, düzenli olarak greyfurt tükettikleri takdirde, östrojen seviyeleri %25-30 oranında düşecektir. Bu durum ise, göğüs ve meme kanseri riskini artıracaktır.

Besin Değerleri

100 g greyfurt için besin değerleri şu şekildedir;

Enerji                                              138 kJ  (33 kcal)

Besin Maddesi                         Miktarı

Karbonhidrat                                8.41 g

Şeker                                               7.31 g

Lif                                                    1.1 g

Yağ                                                  0.10 g

Protein                                           0.69 g

Vitamin B kompleks                   0.652 mg

Vitamin C                                      33.3 mg

Vitamin E                                      0.13 mg

Kalsiyum                                       12 mg

Demir                                             0.06 mg

Magnezyum                                  9 mg

Manganez                                      0.013 mg

Fosfor                                             8 mg

Potasyum                                      148 mg

Çinko                                             0.07 mg

Kolin                                               7.7 mg

Su                                                   90.48 g

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.