Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gri Renksiz Kaka Ne Anlama Gelir?

Sağlığımız söz konusu olduğunda çoğu zaman en basit tetkik ve tahliller, en değerli bilgileri verir. Örneğin belli aralıklarla, düzenli olarak yaptırılan kan tahlilleri, kan değerlerimizdeki küçük değişiklikleri zamanında fark etmemizi sağlar. Böylece olası hastalıkların teşhisi kolaylıkla konur, tedavisine vakit kaybetmeden başlanabilir. Sindirim sistemine ait hastalıkların ve beslenme bozukluklarının teşhis ve tedavisinde ise dışkı (gaita), çok önemli bilgiler verir. Farklı renklerde görülebilen dışkının gri renkli olmasının ne anlama geldiğini yazımızda anlatacağız.

Sağlıklı Bir İnsanın Kakası Nasıl Olur?

Yediğimiz ve içtiğimiz besinler, midede parçalanıp sindirildikten sonra bağırsaklara geçer. Burada vücut için gerekli olan bileşiklere ayrılan besinler kan vasıtasıyla organlara taşınır. Besinlerin parçalanması, sindirilmesi ve faydalı bileşiklere ayrılmasında pek çok enzim ve salgı da rol alır. Bütün bu karmaşık işlemlerden sonra besinlerden geride kalanlar ise, kalın bağırsağa geçer ve anüsten dışarı atılır. Gaitanın 2/3 oranında su içerir. Kalan 1/3’ü ise gıdaların sindirilmemiş posası, bağırsak mukozası, bakteriler, demir, kalsiyum ve proteinden oluşan katı maddedir.

Düzenli ve dengeli beslenen, sağlıklı bir insanın dışkısı kahverengi, fazla ıkınmaya gerek kalmadan kolaylıkla çıkabilen, düzgün silindirik bir şekle sahip olmalı. Kakanın yoğunluğu, ne suyun üzerinde yüzecek kadar hafif ne de taş gibi hızla dibe düşecek kadar ağır olmamalı. Hızla dibe çökmesi posalı gıdaların yeterince tüketilmediğini, suyun üstünde kalması ise fazla lifli gıda alındığını gösterir. Kakanın aşırı kalın olması, dışkılamayı güçleştirdiği gibi aynı zamanda laktoz intoleransı gibi rahatsızlıklara da işaret eder. Kakanın kötü kokusunu veren ise hidrojen sülfür gazıdır.

Dışkılama (defakasyon), kişinin beslenme tarzına bağlı olarak şekillenen ve bebeklikte verilen tuvalet eğitiminden itibaren edinilmiş bir alışkanlıktır. Bazı insanların sindirim sistemi, her öğünden sonra dışkılama yapacak şekilde çalışmaya alışmıştır. Fakat bu o öğünde yediklerini çıkardıkları anlamına gelmez. Besinler sindirim sisteminde en az 24 saat kaldıktan sonra atılırlar. Bazı kişiler ise günü hiç tuvalete çıkmadan bitirebilirler ve hiçbir rahatsızlık hissetmezler.

Gerçekten de günde 3 defa ya da haftada 3 defa dışkılama da tıbbi olarak sağlıklı kabul edilir. Çevre şartlarına, beslenme düzeninin değişmesine ya da kimi psikolojik sebeplere bağlı olarak haftada 3’den az dışkılama yapılması ise kabızlık (konstipasyon) kabul edilir. Dışkılama geciktikçe, kakanın içeriğindeki su azalır ve kıvamı sertleşir, dışkılama zor ve acı verici olur. Anne sütüyle beslenen bebeklerde sık rastlanan bu durum, katı kaka yüzünden bebeğin makatında çatlaklar oluşmasına sebep olur.

Kaka Rengi Sağlığımız Hakkında Hangi Bilgileri Verir?

Besinlerin sindirilmesinde, karaciğerden salgılanan ve safra kesesinde depolanan safra da önemli görevler üstlenir. Kakaya kahverengi tonlarında rengini veren, safranın içinde bulunan bilirubin pigmentidir. Alınan gıdalara göre kahverenginin değişik tonlarında olabilen gaita renginin, sebze ağırlıklı beslenmede açık kahverengi, et ağırlıklı beslenmede ise koyu kahverengi olduğu görülür. Bazı ilaçlar da gaitanın renginde değişikliğe sebep olabilir.

Gaita rengi sindirim sisteminin bazı hastalıklarında da teşhisi kolaylaştıran belirtiler verir.

  • Simsiyah kaka akla en çok mide kanamasını getirir. Mide ve oniki parmak bağırsağındaki kanamalar, kakanın rengini siyaha boyadığı gibi aynı zamanda çok kötü bir kokuya da sebep olur.
  • Yeşil renk, kakada yüksek miktarda demir olduğu anlamına gelir ve fazla sebze tüketildiğini, ishali ya da çölyak hastalığını düşündürür. Antibiyotikler de kakayı yeşile boyarlar.
  • Sarı renk, biluribin seviyesinin yüksek olduğu anlamına gelir ve bağırsak emiliminde bir bozukluk olduğunu işaret ediyor olabilir.
  • Kırmızı kaka her zaman gaitada kan olduğu anlamına gelmez. Pancar, domates, salça gibi kırmızı renkli besinlerle demir oranı yüksek olan ıspanak gibi yeşil yapraklı sebzeler de kakaya kırmızı renk verebilir.

Gri Renksiz Kakanın Anlamı Nedir?

Gri, renksiz, beyazımsı, kül rengi, çok açık renkli, soluk renkli, kil gibi şeklinde değişik benzetmelerle ifade edilmeye çalışılan kaka rengi, hafife alınmamalı. Bu renk bir kaka ister çocuk ister yetişkin olsun, kişinin kapsamlı bir gaita tahlili yaptırmasını gerektirir.

Kakanın çok açık renkli olması biluribin eksikliğini işaret eder ki bu da safra kanalında bir tıkanıklık olabileceğini düşündürür. Bu tıkanıklığın sebebi safra kesesindeki kum, taş ya da bir tümör olabilir. Çoğunlukla açık renkli kaka şikayetiyle birlikte şiddetli ağrı da vardır. Gri renksiz kaka şikayeti sarılık (Hepatit) ve sirozun da belirtileri arasında yer alır.

Kaka renginde alışılmışın dışında bir değişiklik, beraberinde karın ağrısı, gaz sancıları, artarak devam eden şişkinlik, beslenmeye bağlı olmadan ve birdenbire ortaya çıkan kabızlık, diyete bağlı olmayan kilo kaybı, kakanın kalınlığının azalması gibi başka bulgular da varsa bir gastroenteroloji uzmanına danışmak isabetli olur. Bebeklerin dışkılama alışkanlıkları ve kakalarının fiziksel özellikleri yakından takip edilmeli, ani değişimler doktorlarına bildirilmeli ve görüş alınmalı.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.