Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gribe İyi Gelen Yiyecekler

Özellikle kış ve bahar aylarında vücutta gribal enfeksiyon oluşma riski biraz daha artmaktadır. Bu dönemlerde vücudun savunmasız kalması ve virüslerin yaygınlaşması nedeni ile sıkça çeşitli bağışıklık sistemi rahatsızlıkları meydana gelebilmektedir. Bu dönemde elbette ki en doğru teşhis ve tedavi yöntemi doktorlardan gelecektir. Ancak çok sık görülen hastalıklardan olan grip ile başa çıkmak için beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmesi de gerekmektedir. Bu nedenle doktorların önerdiği tedavi yöntemlerine ilave olarak bazı gribe iyi gelen yiyeceklerin tüketilmesi de grip tedavisini hızlandıran etmenlerden olmaktadır.

Gribe İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Mantar

Screenshot_8

Çok lezzetli yiyeceklerden olan mantar, grip hastalığı ile başa çıkmak için de çok etkilidir. Özellikle gribin ve virüslerin etkili olduğu dönemler olan kış ve ilkbahar aylarında yetişen mantar, sadece grip için değil tüm insan vücudu için çeşitli faydalar sağlamaktadır. Ayrıca mantar, içerisinde selenyum maddesi bulundurmaktadır. Selenyum da kan hücrelerinin hastalıklar ile mücadele edebilmesine katkı sağlayan sikotinler üretmektedirler. Mantarın içeriğinde bulunan bir diğer önemli madde ise beta glukandır. Beta glukan, hücrelerde meydana gelen enfeksiyonların temizlenmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle grip tedavi sürecinde destekleyici olarak mantar tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

2- Sarımsak

Screenshot_9

Çok değerli bir besin olan ve tam bir doğal ilaç işlevi gören sarımsak, gribin şüphesiz ki en güçlü düşmanlarından bir tanesidir. Sarımsak, içeriğinde fitokimyasal alisin ve antimikrobiyel bulundurması nedeni ile gribin kolay ve hızlı bir şekilde vücuttan atılmasını desteklemektedir. Uzmanlar ve bilim adamları tarafından yapılan araştırmalar neticesinde düzenli olarak sarımsak tüketen kişilerin soğuk algınlığına çok daha az yakalandıkları ortaya konmuştur. Bu nedenle özellikle kış aylarında grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan korunmak için yeterli miktarda sarımsak tüketmek büyük önem taşımaktadır.

3- Somon

Screenshot_10

Somon da tıpkı diğer besinler gibi gribal enfeksiyonlara yakalanma riskini en aza indiren besinlerden bir tanesidir. Özellikle D vitamini içeren besinlerin tüketimi ile solunum yollarında meydana gelen enfeksiyonlara karşı koruma sağlandığı araştırmalar neticesinde ortaya konmaktadır. Somon da D vitamini bakımından oldukça zengin bir yiyecektir. Bu nedenle gribin iyileşme sürecinde yeterli miktarda somon tüketimi tavsiye edilmektedir. Somon tüketerek doktorunuzun önerdiği ilaçlar ile birlikte tedavi sürecini hızlandırmanız mümkündür.

4- Yoğurt

Screenshot_11

Yoğurt doğal bir besin olarak insan sağlığı için çok çeşitli yararlar sağlamaktadır. Özellikle yoğurdun sindirim sistemine çok büyük faydaları olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte yoğurdun içinde bulundurduğu probiyotikler sayesinde grip gibi hastalıklara neden olan virüs ve mikropların vücuttan atılabilmesi kolaylaşmaktadır. Bu yüzden gripten korunmak ve grip hastalığını kısa sürede ve kolay bir şekilde geçirebilmek için yoğurt tüketimi büyük bir önem teşkil etmektedir.

5- Bitter Çikolata

Screenshot_14

Her çikolata değil, ancak özellikle gerçek bitter çikolata pek çok farklı alanda insan sağlığı için yararlı olabilmektedir. Bu alanlardan bir tanesi de bağışıklık sistemidir. Bitter çikolatanın içerisinde bulunan kakao sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanır. Bu da dolaylı olarak gribe karşı korunmanın yolunu açmaktadır. Hatta bazı uzmanlar tarafından vücutta meydana gelen enfeksiyonlar ile mücadele edilebilmesi için hücrelerin tatlı ihtiyacını bitter çikolata ile karşılaması gerektiği düşünülmektedir.

6- İstiridye

Screenshot_15

İstiridye, içeriğinde bol miktarda çinko bulundurmaktadır. Çinko insan vücudunda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle içeriğinde çinko bulunduran istiridye, soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara iyi gelmektedir. Aynı zamanda bu yiyecek insan vücudunu bakteri ve virüslerin saldırılarından da korumaktadır. Bazı doktorlar ve beslenme uzmanları yetişkin bir insanın günlük çinko ihtiyacını karşılamak için orta boy bir istiridye tüketmesinin yeterli olacağını belirtmektedirler.

7- Badem

Screenshot_16

Badem, bilindiği üzere kalp sağlığı için oldukça yararlı bir besindir. Bununla birlikte bademin solunum yolu enfeksiyonlarına karşı da oldukça etkili olduğu belirtilmektedir. Özellikle E vitamini ve antioksidan bakımından zengin olması nedeniyle, gribal enfeksiyonların tedavisini hızlandıran bir nitelik taşımaktadır. Hatta bu tedavi sürecini hızlandırmak adına badem ile birlikte ayçiçeği çekirdeği ve tahıl da tüketilmesi önerilmektedir.

8- Çilek

Screenshot_17

Çilek C vitamini bakımından çok zengin bir besindir. C vitamininin griplere yakalanma riskini azalttığı herkes tarafından bilinmektedir. Bu nedenle çilek de grip gibi hastalıklara sebep olan bakteriler ile savaşmak için etkili bir antioksidan olmaktadır. Fakat grip tedavisini hızlandırmak için günlük bir fincan çilek tüketilmesi yeterli gelmektedir.

9- Tatlı Patates

Screenshot_18

Ülkemizde çok yaygın bir şekilde tüketilmese de tatlı patates de gribe iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. İçeriğinde bol miktarda beta karoten bulunduran tatlı patates, vücudun savunma sistemini geliştirmek adına çok etkili bir yardımcıdır. Aynı zamanda tatlı patates bağışıklık sisteminde bulunan hücrelerin de büyümesine ve gelişmesine olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte bu yiyecek vücuda zararı bulunan toksinlerin etkisizleştirilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Tatlı patates ile birlikte havuç, kabak ve yumurta sarısı da tedaviyi hızlandırıcı besinlerdir.

10- Portakal ve Portakal Suyu

Screenshot_19

Grip ile mücadele konusunda en etkili besinlerden bir tanesi elbette portakal ve portakal suyudur. C vitamini açısından çok zengin olan bu meyve, aynı zamanda dekonjestan görevi üstlenmektedir. Düzenli olarak portakal veya portakal suyu tüketilmesi ile vücut grip saldırılarından korunur ve vücudun direnci arttırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.