Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gribe Ne İyi Gelir?

Grip, bireyin burun, boğaz ve akciğerler olmak üzere solunum sistemine saldıran bir virüs enfeksiyonudur. Enflüanza olarak adlandırılan bu durum yaygın olarak kullanılan grip adıyla bilinmektedir. Ancak, kusma ve ishale neden olan virüslerden oluşan mide gribi ile karıştırılmamalıdır.

Çoğu insan için çoğu vakada grip, kendiliğinden düzelir. Ancak bazen, bazı durumlarda grip ve bu hastalığın komplikasyonları ölümcül olabilmektedir. Gelişen gribin birtakım komplikasyonlar bulunur. Bu komplikasyonlar için risk altında olan insanlar;

 • 5 yaşından küçük çocuklar, özellikle de bunların 2 yaş altı
 • 65 yaşından daha yaşlı olan yetişkinler
 • Bakım evleri ya da diğer uzun süreli bakım merkezi sakinleri
 • Hamile kadınlar
 • Bağışıklık sistemi zayıf olan bireyler
 • Astım, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları ve diyabet gibi kronik rahatsızlıklara sahip olan insanlar
 • Vücut kitle endeksi 40 ve üzerinde olan aşırı obez insanlar gribin yüksek riski altındadırlar.

Gribe karşı en iyi savunma yıllık olarak aşılarınızı yaptırmanızdır.

Grip Semptomları Nelerdir?

Gribin yaygın olarak görülen semptomları;

 • 38 C’nin üzerinde ateş
 • Kas ağrıları, özellikle sırt, kollar ve bacaklarda
 • Titreme ve terleme
 • Baş ağrısı
 • Kuru ve sürekli devam eden öksürük
 • Yorgun hissetme ve zayıflık
 • Burun tıkanıklığı
 • Boğaz ağrısı gibi semptomlar yaygın olarak griple ilişkilendirilebilir.

Grip semptomları, enfeksiyona kapıldıktan 1 ile 4 gün içinde görülebilir. Enfeksiyon genellikle aniden ve oldukça şiddetli bir şekilde meydana gelebilir. Neyse ki, semptomlar genelde bir ile iki haftada yatışır ve yok olur.

Grip ile alakalı olarak iki durum endişe vericidir. Eğer görülen semptomlar 2 ya da daha uzun sürüyor ise, ya da semptomlar yok olup ardından daha kötü bir şekilde tekrar meydana geliyor ise, doktora başvurmanız gerekir.

Bazılarında ise, özellikle de yüksek risk altında olanlarda, grip çok daha ciddi komplikasyonlar üretebilir. Akciğer iltihabı, en yaygın olarak görülen grip ile alakalı komplikasyonlardan biridir. Eğer tedavi edilmezse, akciğer iltihabı, bireyin hayatını tehdit edici düzeyde meydana gelebilir.

Grip Nedenleri

Grip virüsleri, enfekte olan bir bireyle muhabbet edildiğinde, bu bireyin hapşırdığında ya da öksürdüğünde hava yoluyla ortamda dolaşır. Bu havada dolaşan damlacıklar direkt olarak solunabilir ya da bir nesneye dokunarak, telefon ya da bilgisayar klavyesi gibi nesneler aracılığı ile bireye mikrop geçebilir. Ve bu damlacıklar bireyin ağız, burun ya da gözleri ile bireyin vücuduna girebilir.

Virüs taşıyan insanlar muhtemelen ilk günden ya da semptomlar ilk görülmeden önce ve semptomlar başladıktan sonra ilk beş gün içinde bulaşıcı özellik taşıyor olabilirler. Bazen insanlar, semptomlar başladıktan sonra 10 gün boyunca bulaşıcı bir özellikte olabilmektedirler. Çocuklar ve bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar, biraz daha uzun süre boyunca bulaşıcı bir virüs taşıyabilirler.

Enflüanza yani grip, sürekli değişen bir niteliktedir. Sürekli olarak ve düzenli olarak yeni türler görülmektedir. Eğer geçmişte grip geçirdiyseniz, vücudunuz zaten bu tür bir grip virüsüne vücudu savunmak için antikorlar üretmiş olacaktır. Eğer gelecekteki grip virüsleri daha önceden karşılaştığınız grip virüsleriyle benzerse, hastalığı zaten geçirdiğiniz için ya da grip aşısı ile oluşan antikorlar, enfeksiyonu engelleyebilir ya da hastalığın şiddetini azaltabilir.

Ancak eskiden geçirdiğiniz bir grip virüsü için vücudun oluşturduğu antikorlar gelecekte oluşabilecek yeni grip virüsü tipleri için koruma sağlamayabilir. Bu önceden var olan grip virüslerinden immünolojik açıdan oldukça farklı bir yapıda olabilir.

Grip Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu faktörler, grip oluşma riskini arttırabilir ya da gribin komplikasyonlarının genişletici nitelikte olabilirler. Bu faktörler;

 • Yaş: Dönemlik grip, çocukları ve yaşlı yetişkinleri hedef olarak almaya meyillidir.
 • Yaşam Koşulları: Bakımevi, huzurevi, askeri kışlalar gibi diğer birçok insanın bir arada yaşadığı ortamlardaki insanlar, grip virüsüne daha kolay yakalanırlar.
 • Zayıf Bağışıklık Sistemi: Kanser tedavisi, reddetmeyi engelleyici ilaçlar, kortikosteroidler ve HIV/AIDS gibi durumlar bireyin bağışıklık sistemini zayıf hale getirebilirler. Bu da, bireyin daha kolay gribe yakalanmasını ve gribin komplikasyonlarının gelişme riskinin daha kolay artmasını arttırabilir.
 • Kronik Hastalıklar: Astım, diyabet ya da kalp problemleri gibi kronik durumlar bireyin grip komplikasyonlarını geliştirme riskini arttırabilir.
 • Hamilelik: Hamile kadınlar, grip komplikasyonlarını daha kolay geliştirirler. Özellikle de 2. ve 3. üç aylık dönemlerde.
 • Obezite: Vücut kitle endeksi 40 ya da daha yüksek olan insanlar, gripten meydana gelen komplikasyonların artma riskine sahiptirler.

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genellikle, gribin tedavisinde istirahat ve bol sıvı tüketiminden başka bir şeyin yapılmasına gerek duyulmaz. Ancak bazı durumlarda, doktor, bazı türlerde antiviral ilaçlar reçete edebilir. Semptomların fark edilmesinden sonra bu ilaçlar kullanıldıysa, ilaçlar hastalığın süresini bir güne kısaltabilir ya da ciddi bir komplikasyon oluşmasını engellemeye yardımcı olabilir.

Antiviral ilaçların bulantı ve kusma gibi yan etkileri olabilir. Ancak eğer bu ilaçlar yemekle birlikte alındıysa, bu yan etkiler azaltılabilir.

Gribe Ne İyi Gelir?

1.Bal

bal-ilaç

Bal, bağışıklık sistemini arttırıcı ve yaygın olarak görülen gribin semptomlarının azaltılmasına yardımcı olmak için kullanılabilir. Ayrıca, bal içerdiği antibakteriyel ve antimikrobiyel içerikleri ile iyileşme sürecini arttırıcı bir özelliğe sahiptir.

 • Basit şekilde bir kaşık bal, bir bardak su ile gün birkaç kez alınabilir.
 • Bir kaşık bal ile bir bardak sıcak su karıştırılabilir. Eğer isterseniz için biraz da limon suyu ekleyebilirsiniz. Bu yatıştırıcı içecek, tahrişi azaltmaya yardım eder ve boğazdaki kaşıntıyı durdurur. Günde iki ya da üç defe için.
 • Eşit miktarlarda bal ve soğan suyunu karıştırın. Grip yok olana kadar, günde 3 defa bu karışımdan bir çay kaşığı için.

2.Limon

1.6750464

Limon antibakteriyal, antiviral ve mantar önleyici ve enfeksiyon önleyici içerikleri ile gribin endişe verici semptomlarının ve grip virüsünün zayıflatılmasında önemli bir rol oynar.

 • Bir bardak ılık su içine bir limon sıkılır ve içilir. Semptomlar sakinleşinceye kadar günde 3 ya da 4 sefer bu uygulanır.
 • Küçük bir limonun suyu ve bir çay kaşığı bal kaynayan bir fincan suya eklenir. Birkaç dakika demlendikten sonra, bu sıcak limonata içilir. Bu birkaç gün için günde 2 kez yapılır.
 • Bir fincan sıcak suyun içine bir limonun doğranmış kabuğu ve özü konur. 5 dakika demlenmesine izin verilir. Semptomlar yatışana kadar bu sıcak limonata günde 3 ya da 4 kere içilir.

3.Hardal

QMCRPBI1627911

Hardalın iyileştirici içeriği gribin semptomlarının tedavi edilmesine yardımcı olur. İçerdiği antimikrobiyel ve enfeksiyon önleyici içerik ile hızlı iyileşmeye yardım eder.

 • Bir kaşık kuru hardal, 4 kaşık un, 1 yumurta akı ve biraz da ılık su karıştırılır. Temiz bir muslin kumaş bu karışıma bulanır ve ardından bir başka muslin kumaş üzerine örtülür. Göğsünüze biraz zeytinyağı hafifçe sürülür ve bu hardal karışımı sıvanır. Ardından birkaç dakika sonra göğsünüzü sıcak su ile yıkayın ve temiz bir kumaşla silin. Eğer bu bir tahrişe neden olmuyorsa, 15 dakika boyunca bekletilir. Hardalın keskin kokusu tıkalı burunun açılmasına yardımcı olur. Ayrıca sıcaklığı vücuttaki kan sirkülasyonunu sağlar.

4.Zencefil

3-zencefil

Zencefil, grip dahil birçok sağlık probleminin iyileştirilmesinde kullanılan ev tedavi türlerinden ve hatta popüler olanlarından biridir. Güçlü enfeksiyon önleyici içeri ile gribin çeşitli semptomlarının tedavi edilmesinde yardımcıdır. Artı olarak, gribe neden olan virüslerle savaşarak, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine yardımcı olur.

 • Zencefil çayı yapmak için yarım çay kaşığı taze rendelenmiş zencefili bir fincan sıcak suya ekleyin ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Biraz bal ekleyerek bunu günde 3 ya da 4 defa tekrarlayabilir ve keyfini çıkarabilirsiniz.

5.Sarımsak

sarimsagin_faydalari1_121215

Sarımsak içerdiği doğal antiviral, mantar önleyici, antiseptik ve antibakteriyel içeriklerle gribin evde tedavisinde kullanılabilir. Ayrıca, içerdiği bağışıklık arttırıcı allicin bileşimi ile çeşitli grip semptomlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

 • 2 ya da 3 diş taze sarımsak doğranır ve bir fincan ılık suya eklenir. 10 dakika demlenmesi beklenir. Ardından çay gibi içilir. Bunu günde 3 ya da 4 defa yapın.
 • Ham sarımsak dişlerini çiğneyebilir ya da bir çay kaşığı sarımsak suyunu günde birkaç kez içebilirsiniz.

6.Buhar

buhar_odasi

Buhar, mukusun inceltilmesi için en etkili yöntemdir. Bireyin sisteminden kolayca atılması için en iyi yoldur.

 • Sıcak duşa girilir ve birkaç dakika banyoda buhara maruz kalınır. Bunu günde birkaç kez yapın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.