Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gribin Bulaşma Yolları

Grip her yıl insanların dönem dönem yakalandıkları bir hastalık haline dönmüştür. Dünyada her yıl 500 milyon insan bu hastalığa yakalanmakta ve ne yazık ki 5 milyon hasta da hastanelerde ciddi bir yaşam mücadelesi vermektedir. Bu hastalık kişinin bağışıklık sisteminin ne derece kuvvetli olduğuna göre değişmektedir, buna göre hastalık kişide seyretmekte ve ne yazık ki dünyada neredeyse 300.000 kişi de bu hastalık sebebiyle ölmektedir.

Kişinin bağışıklık sistemi ne kadar kuvvetli ise bu hastalık o kadar az belirtilerini gösterecek ve kişide bununla orantılı az bir şekilde hasar bırakacaktır. Grip virüsü, çoğu zaman dikkat edilmediği takdirde başka bir şekilde mutasyona uğrayarak insan bedeninde varlığını sürdürmekte ve gribi bronşit ve zatürreye çevirerek kişinin hayatını tehlikeye atmaktadır. Bu durumda genelde yaşlılarda ve bebeklerde görülmektedir. Bu kişilerin bağışıklık sistemi daha zayıftır.

Grip özellikle kalabalık ortamlarda bulunan kişilerde daha sık rastlanır. Çünkü bu kişilerin aynı havayı soluması hasta birinin etrafa verdiği virüsle diğer havayı soluyan kişilere de bulaşmasıyla oluşur.

Grip her zaman evde tedavi edilebilir bir hastalıktır. Ancak bazı kişilerde bu hastalık dediğimiz gibi ciddi sonuçlara götürebilir. Örneğin düzenli dengeli beslenen bir kişi eğer tüm hayatını sağlıklı bir şekilde devam ettiriyor, bunun yanı sıra hiçbir şekilde kötü bir alışkanlığı da yok ise bu kişinin bağışıklık sistemi kuvvetlidir. Bu kişi evde tedaviyle, dinlenmeyle bu hastalığı bir hafta kadar sonrasında atlatabilir. Ancak eğer kişinin kötü alışkanlıkları varsa ve bununla beraber düzenli ve sağlıklı beslenmiyorsa bir de uyku düzeni yoksa bu kişinin vücudunun bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Bu kişi kendine bu süreç içerisinde dikkat etmeli ve mümkünse bu süreci bir uzman kontrolü altında atlatmalıdır. Eğer bu kişi bir de küçük bir bebek ya da yaşlı bir bireyse mutlaka öncelikle doktora gitmelidir. Gerekli antibiyotikler ve vitaminlerle bu hastalık kontrol altına alınabilir. Ancak unların haricinde kişi kendisine çok dikkat etmelidir. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunmamaya ve bununla beraber bulunmak zorundaysa daha çok dikkat etmelidir.

Grip ve Belirtileri

Kişi herhangi bir şekilde virüslü olan bir havayı solumuşsa, öncelikle vücudun bağışıklık sistemi ilk olarak burunda bu virüsü yakalar ve burada bir savaş verir. Bu da kişide burun akıntısının oluşmasına ve burun tıkanıklığına yol açacaktır. Buradan zayıflatılan virüs daha sonra boğazlara inerek burada kişinin yutkunmasını zorlaştırır ve bununla beraber kişinin iştahsızlığı baş gösterir. Bu durum vücut direncinin daha da düşmesine neden olur ve sonrasında kişide özellikle geceleri sık sık terleme ancak bununla beraber üşüme, titreme yaşaması da bu direncinin ne kadar düştüğünü gösterir. Bundan sonra kişi sık sık yüksek ateşlenmelere de maruz kalacaktır. Bu belirtilerin hepsini aynı anda yaşamak zorunda değilsiniz.

İlk olarak hapşırma öksürme gibi durumlar sizlerin bir hastalık geçireceğinize işaret olabilir. Ancak buraya kadar bu belirtiler nezleyle aynı belirtilerdir. Dolayısıyla bundan sonraki belirtiler belirleyici belirtilerdir. Kişinin yüksek ateşe maruz kalması ve sık sık gelen üşüme hissi, nezleyle gribi ayıran özelliklerdendir. Bunları yaşayan biri mutlaka bu duruma müdahale etmelidir. Gerek sirkeli suyla veya ılık bir duşla öncelikle ateşini düşürmelidir. Daha sonrasında da kişi bununla beraber bol bol su tüketmeli ve sağlıklı beslenmeye özen göstermelidir. Ancak bu şekilde bu hastalığı atlatamıyor ise bu kişi mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

Gribin Bulaşma Yolları

Grip, solunum yoluyla kolayca bulaşabilen bir hastalık olduğu gibi temas yoluyla da bulaşabilen bir hastalıktır. Hasta birinin bulunmuş olduğu özellikle kapalı bir ortamda diğer sağlıklı insanların da grip hastalığına yakalanmasına neden olur.

Hasta olan biriyle temas da oldukça tehlikeli bir durumdur. Mikroplar özellikle kolaylıkla elden ele ve diğer organlara bulaştırılır. Örneğin grip olan bir kişi hapşırma esnasında elini ağzıyla kapattı ve daha sonra sağlıklı bir bireyle tokalaşması temas yoluyla hastalığın bulaşmasını açıklayacaktır. Bu direkt deriden deriye değil de hasta olan kişinin hapşırma esnasında virüsü eliyle tutması ve elinde yer etmesini sağlaması ve sonrasında da sağlıklı bireylerle tokalaşması sonucu ortaya çıkar. Aynı zamanda havasız bir ortamda virüslerin bulaşması da oldukça kolay olacaktır.

Özellikle eğitim gören çocuklar genellikle bu sebeple hasta olmaktadır. Bu yüzden evinizde, işyerinizde ya da okulunuzda bulunan camları sık sık açıp ortamı havalandırmalısınız. Hasta olan kişi özellikle bu süreç içerisinde bardak, tabak gibi özel eşyalarını sağlıklı olan bireylerden ayırmalıdır. Bu durum hem hasta kişinin çabuk iyileşmesi için hem de hasta olmayan kişilerin grip virüsüne yakalanmaması için alınacak bir önlemdir.

Hasta olan kişi konuşurken uyurken gülerken etrafa akıntılar saçabilir. Bu akıntılar da kişinin havlusundan bile geçebilir ya da ağzıyla temas ettikten sonra eliyle dokunduğu her yere bu şekilde bulaştırabilir. Aynı zamanda havada asılı duran virüslerden de üzerine yapışan virüsle bu virüsleri evine taşıyan kişiler de bu şekilde kolaylıkla yaşam alanına bu mikropları taşıyabilir, bunun sonucunda da bu şekilde grip virüsünden kendine düşen payı almış olur. Bu yüzden kişi mutlaka dışarıdan eve geldiği zaman kıyafetlerini sık sık havalandırmalı ve bu şekilde kendini ve evindeki bireyleri ve evcil hayvanlarını da korumalıdır. Ancak en önemlisi solunum yoluyla olanıdır. Çünkü bu şekilde hastalık kolay bir şekilde bulaşır. Kişi mümkün olabildiğince uzun süre kalabalık ortamlarda kalmamalı ve kaldığı süre boyunca da ağzını sürekli olarak kapalı tutması gerekmektedir.

Gribin Tedavisi

Grip evde tedavi edilecek boyutta ise dengeli ve düzenli vitamin alımıyla beraber bu süreç atlatılabilir. Ancak eğer kişide yüksek ateşlenmeler varsa ve soğuk soğuk terleyip ardından sık sık titremeler geçiriyorsa bu kişi de durum ciddi demektir ve mutlaka uzman bir hekim tarafından muayene olmalıdır.  Doktorun önerilerini dinleyen ve bununla beraber verdiği ilaçları düzeli kullanan kişiler bu süreci bir iki hafta içerisinde atlatacaklardır. Evde tedavi yöntemi de bol bol dinlenme gerektiren bir dönemdir. Kişi bu süreç içerisinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek yiyecekler tüketmeli ve mutlaka günde en az 2 litre de su tüketmelidir.

Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek olan vitaminler, C vitaminidir. Kişi eğer C vitaminini gerekli olan yiyeceklerden örneğin pul biber, portakal gibi besinlerden alırsa bu süreci kolay ve başarılı bir şekilde atlatır. Ancak kişinin bu dönemde bağışıklık sistemi zayıf olduğu için bu kişi olabildiğince kalabalık ortamlardan uzak durmalıdır. Aksi takdirde vücudun bu zayıflığından faydalanacak olan bakteriler kişinin bu zayıflığını fırsata çevirip başka hastalıklarda yaşamasına neden olacaktır. Hem de etrafında kalabalık ortamlarda bulunduğu insanların da sağlığını tehlikeye ataması adına çok fazla kalabalık ortamlarda bulunmaması ya da bulunduğu ortamın sık sık havalanması gerekmektedir. Bununla beraber kişi bu süreç içerisinde temizliğine de çok dikkat etmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.