Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip her yaştan insanın yakalanabileceği aynı zamanda bulaşması en kolay hastalıklardan biridir. Her ne kadar grip ile nezle karıştırılsa da aslından nezle oldukça hafif geçen ancak geçmediği ve yeterine dikkat edilmediği takdirde gribe çeviren bir farkı vardır. Grip özellikle soğuk kış aylarında vücut direncinin düştüğü zamanları fırsat bilip insanların bağışıklık sistemine etki eden bir virüs içermektedir. Aslında toplamda 83 adet grip virüsü bulunmaktadır. Ancak sadece bunlardan 3 tanesi sıkça görülmektedir. Dünyanın her yerinde ırk, cinsiyet, yaş fark etmeksizin herkesi yakaladığı grip artık soğuk kış aylarının bir vazgeçilmezi olarak anılmaktadır. Ancak bu hastalığa hiç yakalanmadan da soğuk kış aylarını atlatabilmeniz de mümkündür. Grip aslında her yıl gündeme gelen ve son 10 yılda da çok farklı türleriyle karşımıza çıkan bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı dünya genelin bununla ilgili birtakım çalışmalar başlatılmış ve bunun sonucunda da aslında bir tüketim tuzağı olan grip aşısı oluşturulmuştur.

Grip solunum yoluyla insan vücuduna girmektedir. Burnumuzdan soluduğumuz havanın içerisindeki virüsler bir süre burunda bekler, buna kuluçka süresi denir. Kuluçka süresi boyunca vücut buradaki virüsü atmak için bir takım salgılar üretmektedir. Bu da kişi de burun akıntısına ve aynı zamanda hapşırma gibi etkenlere yol açar. Vücut bu şekilde de atabilir. Ancak eğer virüs buradaki bağışıklıktan daha kuvvetliyse diğer solunum organlarına doğru yol alır.

Elimizle her yere temas etmekteyiz. Gün içerisindeki birçok işlemimizi ellerimiz sayesinde yapmaktayız. Bununla beraber eğer sosyal biriyseniz günde birçok insanın elini sıkıyor olabilirsiniz. Ancak bu durum bulaştırma için oldukça müsait bir durumdur. Direkt olarak temasla bulaşmayan ancak kişinin elini ağzına götürmesi bu hastalığın bulaşacağı anlamına gelebilir. Daha sonra kişide hapşırma, burun akıntıları vs gibi reaksiyonlar başlar. Ancak bu reaksiyonları göstermeden kişi 7 gün boyunca bu virüsün varlığından habersiz yaşamını sürdürebilir bu süreç boyunca farkında olmadığı için korunmaya da ihtiyaç duymaz. Bu da kişinin grip sürecinin ağır geçmesine sebep olmaktadır. Her yıl “bu yıl çok salgın var” lafını duyarız ve hatta söyleriz. Aynı soluduğunuz havanın yeterince havalanmamasından kaynaklı bir ortamda herkes bu durumdan olumsuz etkilenir ve bu şekilde hastalık yayılır. Bu da sanki ciddi bir salgınmış gibi gelir.  Ancak grip herkeste aynı yollarla bulaşırken herkeste etkisi ve belirtileri aynı olmayabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye göre değişmekte kimisine göre bu süreç hafif geçerken kimisi hastaneye başvurmak durumunda da kalabilir.

Gribin Belirtileri

Nezleyle oldukça çok benzeyen gribin belirtileri ile nezlenin belirtilerini her zaman sık sık karıştırırız. Ancak bu belirtileri yaşayan herkesin oldukça dikkatli olması gerekmektedir. Özellikle geç yaşlarda geçirilen grip ciddi ateşli hastalıklara çevrilerek ölümle sonuçlanabilir. Bu yüzden bu durumları yaşayan herkesin dikkatli olması gerekmektedir

  • Kişinin vücut ısısında değişme oluşarak kişinin ateşinin yükselmesi
  • Özellikle kişi gece uyurken soğuk soğuk terler ve bu şekilde üşümeye başlayarak bir titreme durumu içerisine girebilir
  • Kişi kendini oldukça halsiz ve yorun hisseder bu da kişinin diğer normal hayatındaki olaylara tepkisini değiştirerek gün içerisinde sık sık kişinin başı ağrıyabilir
  •  Aynı zamanda kişi de giderek iştahsızlık hali ve bir süreden sonra yediklerini çıkarma durumu da yaşanabilir.

Bu belirtiler kişinin normal hayatına dönmemesi için her en kadar yeterli olsa da bu durumlar en fazla bir hafta kadar devam etmektedir.

Gribin Tehlikeleri

Yukarıda saydığımız belirtilerin hepsini aynı anda yaşamanıza gerek yok. Eğer bunlardan birkaçını yaşıyor ve özellikle halsizlik hissini üzerinizden atamıyorsanız mutlaka uzman bir hekime danışmanızda yarar vardır. Bu süreci atlatmak için mutlaka C vitamini alınmalı ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek içecek ve besinler tüketilmelidir. Eğer bu durum geçmiyorsa bir uzman hekime görünmenizde fayda var.

Grip her ne kadar hafif bir hastalık olarak bilinse de bazı kişilerde oldukça ciddi sonuçlara sebep olmaktadır. Özellikle küçük yaştaki ve yaşlı insanların vücut direnci yeterince kuvvetli olmadığı için en çok bu kişiler gripten olumsuz etkilenmektedir. Grip tedavisi her en kadar kolay ve basit olsa da ve hastaların bir çoğu da tedaviye yanıt verse de bazı yaşlı hastalar bu yanıtı geç vermekte ve bazen ne yazık ki verememektedir. Bu sebepten dolayı 65 yaş ve üzerindeki kişiler için grip oldukça ölümcül bir hastalık olabilir. Bebekler genellikle yüksek ateşle doktora getirilmektedir. Çünkü her ne kadar anne-baba ateşi düşürmek için doğal çözümlerde bulunsalar da ateşin düşmemesi ve o zaman içerisindeki birkaç saniye bile çocuğun gelişimi için oldukça önemlidir. Özellikle bağışıklık sistemini tehlikeye sokan herhangi bir hastalığı olan kimselerde grip süreci ağı geçebilir. Ve herkesten daha çok takviyeye ihtiyacı olan bu kişiler de mutlaka uzman bir hekimden yardım almalıdır.

Grip Aşısının Yan Etkileri

Grip genellikle antibiyotiklerle tedavi edilse de antibiyotiklerin de zararlarını artık duymayan kalmamasıyla beraber insanlar ilaç kullanımını son çare olarak görmektedir. İlk müdahaleyi evinden yapanlar ya da bu süreci tamamen tek başına atlatanların yanı sıra bir de bu hastalığa yakalanmamak için grip aşısı olanlar da vardır. Grip aşısı her ne kadar kişinin bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için yapılan bir aşı olsa da son günlerde özellikle her kış ayında sık sık gündeme gelmekte. Ve bununla beraber griplerin çeşitleri de üretiliyor ve haberlerde her yerde bu griplere yakalanacağımız hakkında bizleri korkutuyorlar. Ancak grip aşısı da toplam 83 grip virüsünden bizi korumamaktadır. Sadece bizi üçünden koruyabilmektedir. Ancak virüsler kolaylıkla şekil ve DNA değiştiren canlılardır. Bu canlıların herhangi bir şekilde mutasyona uğrayıp vücuda girmesiyle birlikte bu aşısı etkisin kaybetmekte ve bir de bizlere yapılan aşının içerisindeki bakteriyle hasta olduğumuzla kalmaktayız. Grip aşısı yerine kişi mutlaka soğuk kış aylarında özellikle C vitamini sık sık tüketmeli demir eksikliğine baktırmalı ve buna uygun bir tedavi süreci izlemeli bununla beraber de sürekli olarak sağlıklı beslenmelidir. Bu saydıklarımızın hepsi diğer bakterilerle savaşacak hücrelerimizin oluşumunu hızlandıracaktır. Bu nedenden dolayı en garanti yöntem budur.

Uzmanlar grip aşısının birçok yan etkileri olduğunu söylemektedir. Yaptıranların oldukça çekinerek yaptırdığı grip aşısının içerisinde ağır cıva bileşiğinin yanı sıra bir çok mikrobu barındırmaktadır. Ve aynı zamanda son zamanlarda sıkça duyduğumuz kuş gribinin de virüslerini de barındırmaktadır. Bu nedenden dolayı grip aşısı yaptırmak yerine kişi vitamin takviyesinde bulunan her kişinin hücresi mutasyona uğrayan her virüse karşı kuvvetli ve dirençli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.