Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GRİP BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bu yazımızda sizlere 7’den 70’e birçok kişinin başına gelen bir sağlık sorunu olan grip hakkında bilgiler vereceğiz. Peki herkesin başına gelen bu hastalık hakkında tam olarak ne kadar bilgilisiniz? Grip rahatsızlığının belirtileri nelerdir, nedenleri nelerdir, tedavi yöntemleri nelerdir veya kimler risk altındadır? Yazımızda sizlere verecek olduğumuz bilgiler sayesinde, bu ve bunun gibi birçok sorunun yanıtına ulaşabilirsiniz. Ayrıca önemsenmeyen ancak önemli bir sağlık sorunu olan grip sorunu zamanında tedavi edilmez ise, başka sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu yüzden yazımızda sizlere verecek olduğumuz bilgileri dikkatli incelemeniz ve gerekli olan durumları yerine getirmeniz gerekmektedir.

İlk olarak, grip sağlık sorununu sizler için tanımlayalım. Grip, viral bir enfeksiyondur. Grip öksürük ve hapşırma ile yayılmaktadır. Bunlara ek olarak burun, boğaz ve akciğerleri etkilenmektedir. Grip çoğunlukla acı verici olmaktadır ancak 1 haftalık gibi bir süreç içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlayacaksınızdır.

Çoğu insan için, grip rahatsızlığı zaman içerisinde kendiliğinden iyileşmektedir, ama bazen, grip ve komplikasyonları ölümcül olabilir. Bu konuda grip komplikasyonları ile tehlike altında olan kişiler aşağıda sizlere maddeler halinde vermiş olduğumuz şekilde sıralanmaktadır. 

 • 5 yaşından küçük çocuklar, özellikle 2 yaşından küçük olan çocuklar risk altındadır.
 • 65 yaşından büyük olan bireyler
 • Bakım evleri ve uzun süreli bakım tesisleri sakinleri
 • Hamile kadınlar
 • Zayıf bağışıklık sistemi olan insanlar
 • Kronik hastalığı olan kişiler (astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve diyabet gibi rahatsızlıklara sahip kişiler)
 • Obezite sorunu olan kişiler (vücut kitle endeksi 40 ve üzeri olan kişiler)

Yazımızda bilgisini vermiş olduğumuz bu kişiler, grip hastalığında iyileşme sürecinin uzun sürdüğü ve dolayısıyla başka hastalıklara yakalanma riskleri olan kişilerdir.

Gribin Belirtileri Nelerdir?

Başlangıçta grip, soğuk algınlığı gibi görünmektedir. Burun akıntısı, öksürük ve sık boğaz ağrısı belirtilerinin olması insanları bu yönde düşünmeye itmektedir. Ancak grip, soğuk algınlığından farklı olarak, daha ağrılı ve ağır olmaktadır. Yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz maddeler yardımı ile sizlerde grip teşhisini koyabilirsiniz.

1.Yüksek Ateş

12.5fever

Gribin en önemli belirtilerinden biri ise, yüksek ateştir. Eğer ateşiniz 38 C’den fazla ise, vakit kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü yüksek ateşe sahip olmak başka sağlık sorunlarına neden olmaktadır.

2.Vücut Ağrıları

7584998_l

Gribin etkisi ile vücudunuzun belirli bölgelerinde ağrılar hissetmeye başlayacaksınızdır. Özellikle sırt, kol ve bacak kaslarında oluşan ağrılar sebebiyle, şiddetli vücut ağrılarına maruz kalacaksınızdır.

3.Titreme ve Terleme

sweat

Bir başka belirti ise, kendinizi soğuk hissetmenizden dolayı oluşan titreme hissi veya kendinizi sıcaklamış hissetmenizde ötürü oluşan terleme sorunlarıdır.

4.Baş Ağrısı

Migraine-II

Gribin en belirgin diğer bir özelliği baş ağrısıdır. Baş ağrısının nedeni genellikle grip ile oluşan yüksek ateştir.

5.Öksürük

ust_solunum_yolu_enfeksiyonu_isleri_de_aksatiyor_h19483

Grip olmanız ile birlikte kuru ve sürekli olan bir öksürüğe sahip olacaksınızdır. Bununla birlikte her öksürüğünüzde boğazınızda bir acı oluşacaktır.

6.Yorgunluk ve Halsizlik

Chronic-Fatigue

Yüksek ateş, kaslarınızda bulunan ağrılar sebebiyle zaman içerisinde vücudunuz yorulacaktır ve sizde de halsizlik hissi oluşacaktır.

7.Burun Tıkanıklığı

1418886395689

Grip olan kişilerin en büyük sorunların biri olarak sayılmaktadır. Grip olan kişiler, çoğunlukla bu sorun ile karşı karşıya kalmaktadır. Burun tıkanıklığı zaman zaman sizin nefes alışverişinizi etkileyecek düzeyde sizi rahatsız edecektir. Özellikle uyku sırasında sizleri büyük ölçüde etkileyecektir.

8.Boğaz Ağrısı

s-907884d39faa118ca003997e7188e8198aa086e2

Grip nedeni ile oluşan boğaz ağrısından ötürü, yeme içme durumlarınızda sorunlar meydana gelecektir. Buna ek olarak boğazınızdaki bu sorun sizlerde yutkunma problemine neden olacaktır.

Yukarıda belirtilerini vermiş olduğumuz grip rahatsızlığını aşmak için, evde kendi yöntemlerinizle yapacak olduğunuz tedaviler yardımı ile yok etmeniz mümkündür. Ancak yukarıdaki belirtiler çok ağrılı ve uzun süredir devam ediyor ise, tıbbi bir yardım almanız gerekmektedir.

İlk belirtileri fark ettikten sonra ilk 48 saat içinde antiviral ilaçlar almak, hastalığın süresini kısaltmak ve daha ciddi sorunları önlemek adına sizlere yardımcı olabilecektir.

Gribin Nedenleri Nelerdir?

Grip virüsünün bulaşma şekli genellikle, biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda ağızdan çıkan tükürük damlacıklarının havada seyahat etmesi sonucunda, diğer kişilerin doğrudan nefes veya bir nesne — bir telefon ya da bilgisayar klavyesi gibi — mikropları alıp, göz, burun veya ağızlarına aktarması sonucunda oluşmaktadır. 

Halka açık yerlerde, evde ve günlük kullanmış olduğumuz öğeler yardımı ile kolayca grip virüsü kapabilirsiniz. Bu noktada, kapı kolları, uzaktan kumanda, korkuluk, telefon ahizeleri ve bilgisayar klavyeleri virüs taşıyan ev eşyaları olabilmektedir. 

Daha önce vücudunuzda grip virüsü bulunduruyor iseniz, bağışıklık sisteminizi bu virüsler ile savaşması daha kolay olacaktır.

Eğer grip olmuş iseniz, genellikle bir kaç gün içinde hastalar bu belirtileri yoğun bir şekilde hissetmeye başlar.

Tedavileri ve İlaçları Nelerdir?

Grip olmuş kişiler için, yatak istirahati ve bol sıvı tüketmek yapması gerekenlerin başında gelmektedir. Ancak bazı durumlarda doktorunuz size bazı ilaçlarla destek olabilmektedir. Bu verilen ilaçlar sayesinde hastalığınızın süresini kısaltmak ve ciddi komplikasyonları önlemek amaçlanmaktadır. 

Ancak bu ilaçların kusma ve mide bulantısı gibi yan etkileri olabilmektedir. İlaçlar herhangi bir gıda ile alınır ise, bu yan etkileri azalış gösterecektir. Bu kapsamda;

 • Bol sıvı tüketin. Su, meyve suyu ve sıcak çorba su kaybını önleme de sizlere yardımcı olacak olan gıdalardandır.
 • Dinlenmenizi aksatmayın. Daha fazla uyku, bağışıklık sisteminin enfeksiyonla mücadelesinde sizlere yardımcı olacaktır.
 • Ağrı kesiciler kullanın.

Gripten Korunma

Gripten korunmanız için dikkat etmeniz ve yapmanız gereken bazı şeyler bulunmaktadır. Bunlar;

 1. Düzenli olarak grip aşılarınızı yaptırmanız gerekmektedir. Aşı, bir enjeksiyon veya bir burun spreyi olarak temin edilebilir. Aşı için en uygun zaman Eylül ve Kasım ayı başlarıdır.
 2. Ellerinizi yıkayın. Kapsamlı ve sık sık el yıkamanız enfeksiyonları önlemek için etkili bir yoldur. Sabun ve su ile yıkama imkanınız yok ise, alkol bazlı el sanitizers kullanın.
 3. Öksürürken ağzınızı ve burnunuzu kapatın. Bunun için peçete kullanabilirsiniz. Ayrıca ellerinizi kirlenmesini istemiyorsanız, dirsek içine doğru öksürebilirsiniz.
 4. Kalabalık mekanlardan kaçının. İnsanların toplandığı yerlerde grip kolayca yayılmaktadır. (Çocuk bakım merkezleri, okullar, ofis binaları, salonları ve toplu taşımalar). Yoğun grip mevsiminde kalabalık ortamlardan kaçınarak, enfeksiyon olasılığını azaltmış olacaksınızdır. Eğer hasta iseniz başkalarına bulaştırma şansını da yok etmiş olacaksınız. 
 5. Grip olan insanlar ile gereksiz temastan kaçının.

Sizlere yazımızda vermiş olduğumuz bu bilgilere ek olarak, grip belirtileriniz 1 hafta içerisinde herhangi bir azalış göstermiyor ise, doktorunuza başvurun. Unutmayın ki, gripte bir sağlık sorunudur ve vücudunuzun bağışıklık sistemini bozduğu için, zamanında tedavi edilmez ise, ölümle bile sonuçlanabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.