Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Grip Hastalığı

Kış mevsimin gelmesiyle birlikte, hava sıcaklığı çok düştü. Düşen hava sıcaklığına bağlı olarak birçok insanda üst solunum yolu hastalıklar meydana gelir. Üst solunum hastalıklarından biri olan grip, virüs kaynaklı kış mevsimi hastalığı olmaktadır. Grip hastalığı aynı zamanda çok bulaşıcıdır ve genel olarak enfekte olan bir kişinin kalabalık ortamda öksürmesi, hapşırması, el teması şeklinde bir başkasına geçer. Yetişkinlere grip virüsü bulaştıktan sonra, hastalığın belirtileri meydana gelmeden bir gün öncesine ya da hastalandıktan yedi gün sonrasına kadar hastalık bulaşıcı aktif bir haldedir.

 

İnsanlar gribe yakalandıklarını fark etmeden bile virüsü bulaştırabilirler. Bu nedenle bir grip hastalığı salgını, ülkedeki çok sayıda insan virüsle enfekte olduysa haftalarca sürebilir. Dünya Sağlık Örgütü olan WHO’nun yapmış olduğu araştırma sonucunda, bir yıl içerisinde grip salgınları dünya nüfusunun yaklaşık olarak yüzde beş ile yüzde on beş, üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanmaktadır. Grip hastalığında hastane yatışları ve aynı zamanda ölümler, genel olarak riskli gruplarda meydana gelir. Yapılan araştırmalar sonucunda, her yıl iki yüz elli bin ile beş yüz bin gibi yüksek bir oranda insan grip nedeniyle hayatını kaybeder. Sanayileşmiş olan ülkelerde grip sonucunda ölümler genel olarak altmış beş yaş üstü insanlar arasında daha çok görülmektedir.

Grip Hastalığı Neden Olur?

Grip hastalığının, influenza virüsü kaynaklı olmaktadır. İnsan vücudunda yer alan solunum yollarına yerleşerek, bu alanda çoğalır. Grip virüsüne yakalanan insanların hapşırması ya da öksürmesi sonucunda başkalarına bulaşır. Grip virüsü insan vücuduna girdikten bir ya da iki gün sonra hastalığın belirtileri meydana gelir. Grip hastalığı insan vücudunda yerleştiği yerde artış göstererek, çoğalır. Daha sonra ise başka yerlere hızlı bir şekilde yayılarak, tüm vücudu etkisi altına alır. Grip hastalığı her yıl birçok insanın ölümüne sebep olan çok ciddi ve önemli bir hastalıktır. Her yıl birçok insan grip nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sağlıklı olan kişilerde ise on gün içerisinde grip hastalığı belirtileri tamamen yok olur ancak insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olan kişilerde çok tehlikeli bir hastalığa dönüşmektedir.

Grip hastalığı çok kolay ve aynı zamanda çok hızlı bir şekilde bulaşan hastalıktır. Hasta olan bir kişinin kalabalık ya da kapalı ortamda hapşırması, öksürmesi sonucunda grip virüsü su damlacıkları halinde belirli bir oranda havaya yayılır. Grip hastalığına sahip olan bir kişiyle aynı ortamda bulunan kişilerin bu havayı soluması sonucunda, virüs burundan başlayarak, solunum yollarına devam eder ve aynı zamanda buraya yerleşir. Bu durumda sağlıklı kişilerde grip enfeksiyonuna yakalanmış olur. Grip virüsünün çok az bir oranı bile gribe neden olabilir. İnsan vücuduna grip virüsü girdikten sonra genel olarak iki gün kuluçka süresi bulunur. Bu kısa süre içerisinde bile çok hızlı bir şekilde tüm vücuda yayılır.

Grip virüsü olan influenza A ve B çeşitleri grip yapma etkisine sahiptir. Grip virüsü insan vücudunda çoğalmaya başladığı zaman, yapısında yer alan proteinler çok fazla değişim göstermektedir. Grip aşıları da çok fazla değişen proteinlere göre yapıldığından, bu proteinlerin sürekli değişim göstermesi, hem grip aşısının etkisinin azalmasına hem de insan vücudunun süreli olarak bağışıklık oluşturmasına neden olur. Bu nedenle grip salgınları da ortaya çıkar. Yapısı değişen virüslere karşı insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sisteminin zayıf olması, grip hastalığının çok ciddi sağlık sorunlarına neden olur.

Grip Hastalığının Belirtileri

Grip virüsü, insan vücuduna girdikten sonra yaklaşık olarak iki gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Grip virüsünün belirtileri, yüksek ateş, öksürük, halsizlik, kas ağrıları, kusma, ishal, boğaz ağrısı, burun akıntısı, hapşırmadır. En sık görülen belirti halsizliktir. Halsizlik grip geçtikten sonra bile birkaç gün devam eder. Ateşin yükselmesi ve buna bağlı olarak titreme meydana gelir. Grip hastalığına sahip olan kişilerde aynı zamanda baş ve karın ağrısı da olur. Bunların dışındaki belirtiler ise, kuru bir öksürük, eklem, boğaz ağrısı, iştahsızlık, baş dönmesi gibidir. Küçük çocukların gribe yakalanması durumunda kusma ve ishal de ortaya çıkar. Bu belirtiler meydana geldikten sonra yaklaşık olarak yedi ya da sekiz gün sonra belirtiler azalma gösterir ve daha sonra ortadan kalkar.

Grip hastalığının belirtileriyle teşhis koymak çok kolay olmaktadır. Doktorunuzun yapmış olduğu fiziki muayene, hiçbir test gerektirmeden grip hastalığının teşhisi de konulabilir. Ancak diğer solunum yolu hastalıkları ya da soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda da aynı belirtiler ortaya çıkar. Gribin temel belirtilerini, diğer hastalıklarla ortak olan belirtileri ayırt etmek mümkündür. Kuru öksürük, ateş, kas ve eklem ağrıları genel olarak grip hastalığında meydana gelir. Aynı zamanda grip hastalığı, tüm insan vücudunu olumsuz bir şekilde etkisi altına almaktadır. Grip hastalığına sahip olan kişilere birtakım testler yapılması sonucunda grip virüsü tespit edilir. Ancak bu yöntem doktorlar tarafından çok tercih edilmez. Çünkü testlerin yapılması ve sonuçlanması birkaç gün boyunca sürer. Grip virüsü, insan vücudunda yer alan salgıdan bulunursa, kültürü yapılarak tespiti sağlanır. Bu durum da çok zaman alır.

Grip Hastalığının Tedavisi

Grip hastalığını tedavisinde, virüsün neden olduğu belirtileri ortadan kaldırmak amacıyla bazı tedavi yöntemleri uygulanır. Grip hastalığı tedavisinde, hastalığın belirtileri ortaya çıktıktan kısa bir süre sonra başlanması gerekir. Bu durumda grip hastalığının süresi çok kısalır ve aynı zamanda hastalığının belirtileri daha şiddetli bir hale gelmeden ortadan kaldırılır. Grip hastalığının kesin bir tedavi yöntemi bulunmaz. Grip hastalığı yaklaşık olarak bir hafta sonra geçer. Bu zaman süresince, beslenmeye çok dikkat etmek gerekir. Grip hastalığına sahip olan kişilerin mutlaka çok iyi bir şekilde dinlenmesi gerekir. Sulu besinler ve vitaminler almaları hastalık sürecini kısaltır. Grip hastalığına virüs neden olduğu için antibiyotik kullanımı bir işe yaramaz. Antibiyotikler virüsü etkileyecek kadar güçlü değildir. Aynı zamanda çok sık bir şekilde antibiyotik kullanımı, bakterilerin daha çok direnç kazanmasına neden olur. Kendi sağlığını açısında bazı noktalara daha çok önem vermeniz gerekir. Grip hastalığı bulaşıcı bir özelliğe sahip olması açısından işinize birkaç gün ara vermeniz, diğer insanlarla temas halinde olmaktan kaçının. Sık sık ellerinizi sabunla yıkayın ve aynı zamanda başkalarının kişisel eşyalarına dokunmamaya çalışın. Mecbur kalmadığınız sürece, kalabalık ortamlarda bulunmamaya dikkat edin.

Grip hastalığını önlemek için grip aşısı yaptırılır. Ancak grip virüsü çok hızlı bir şekilde değişen bir yapıya sahip olduğu için yüzde yüz insan vücudunu hastalığa karşı koruyan bir aşı henüz geliştirilmedi. Grip aşısı olmak yine de grip hastalığına yakalanmanızı önleyebilir ya da daha az şiddetli bir şekilde atlatmanızı sağlar. Grip aşısı genel olarak sonbaharda uygulanmaya başlanır. Grip aşısı, isteyen herkese uygulanabilir, altı aylık bebeğe bile yapılabilir. Hamile olan kadınların, hamilelik sürecinin ilk üç ayından sonra yapılması daha uygun olmaktadır. İnsan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, altmış yaşın üzerinde olan insanlar, hastane ortamında çalışan personeller, sağlık çalışanları, kronik bir hastalığa sahip olanlar, insanlarla çok yakın bir şekilde temas halinde olan kişilerin grip aşısı yaptırması gerekir. Çünkü bu kişiler daha çok risk grubunda yer alır.

Gribin neden olduğu belirtiler arasında yer alan baş ve kas ağrısının geçmesini sağlamak için hafif dozda ağrı kesiciler kullanılabilir. Aspirin gibi ağrı kesiciler, on altı yaşının altındaki çocuklara içirilmemesi gerekir. Grip hastalığına yakalanan insanların sıcak ortamda bulunması ve kendini iyi hissedinceye kadar dinlenmesi gerekir. Bu süreç içerisinde alkol tüketmeyin, eğer içiyorsanız sigarayı bırakın ya da azaltın.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.