Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Soğuk kış aylarında havaların da yağışlı olmasıyla beraber havada asılı olan virüsler artık toprağa karışmakta ve elimizle ulaşabileceğimiz mesafelere inmektedir. Hatta bu virüsler artık yediğimi içtiğimiz besinlerde bile karşılaşmak mümkündür. Bu virüs her ne kadar insanlar yer alsa da taşınma yoluyla da insanlara bulaşabilir. Grip bu virüslerden biridir. Grip olan kimse her ne kadar hafif yani ayakta atlatılabilir bir hastalık olduğunu bilse de etkilerinden dolayı bu durumdan oldukça şikayetçi olur. Çünkü her hastalık gibi gribin de etkileri insanları  hayatını olumsuz etkilemekte ve bununla beraber insanlar yeri geline günlük işlerinden bile uzaklaşmak zorunda kalmaktadır. Bu durum her ne kadar can sıkıcı olsa da aslında bu virüs kadın erkek fark etmeden her yaş grubuna bulaşabilen bir hastalıktır. Bu hastalığa ilk rastlanıldığı yıllarda binlerce insanın ölümüne sebep olmuştur. Ancak artık günümüz teknolojisinin gelişmesiyle beraber tıpta bu alanda oldukça hatırı sayılır yenilikler yaparak artık gribi basit bir hastalık haline getirdi.

Grip üstesinden kolay gelinecek bir hastalıktır. Ancak bazı yaş grupları için bu hastalık tehlikeli bir hal alabilir. Bu tehlikeli hal her ne kadar uzun sürse de yine doğru zamanda müdahale edildiği takdirde grip basit bir hastalık haline getirilebilir. Grip bulaşması oldukça kolay olan ve insanların birbirine en sık bulaştırdığı hastalık olarak bilinmektedir. Bu hastalığa maruz kalan kimseler doğru beslenme düzeniyle ve doğru müdahalelerle vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirir ve bir daha ki sefere daha yüksek bir eşiği olacağı için bu hastalığı daha hafif bir şekilde atlatabilir. Gün geçtikçe her hastalığa çözüm bulunmaktadır. Bu hastalıkların yanında grip virüsü oldukça masum kalsa bile virüslerin kılıf değiştirerek başka bir virüse döneceğini de unutmamak gerekmektedir. Bu da daha büyük hastalıklara yol açabilir. Bu grip virüsünün ilk keşfedildiği zamanlarda insanlar genelde bu sebepten dolayı yaşama gözlerini kapatmışlardır. Çünkü grip değişerek zatürre ve bronşit gibi hastalıklara çok çabuk geçer. Bu da kişinin farkında olmadan bağışıklık sisteminin bir tık daha azaldığı görülür.

Gribin Bulaşma Yolları

Grip çok çabuk bulaşan bir hastalıktır. Gribi genelde çevre faktörlerden insanlar birbirine kolayca bulaştırabilir. Bu nedenden dolayı özellikle kış aylarında insanlar daha da dikkatli olmalılar. Gribe özellikle küçük yaştaki çocuklar ve genelde 65 yaş üstü insanlar yakalanmaktadır. Çünkü bu kişilerin bağışıklık sistemi oldukça zayıftır. Bununla beraber de kişinin bu hastalığı diğer insanlara göre daha zor bir süreç içerisinde geçmektedir. İnsanlar özellikle eğitim gören kişilerin sınıflarda birbirine bu hastalığı bulaştırması oldukça kolaydır. Çünkü hapşıran bir kişinin ya da öksüren bir kişinin bu durumlar esnasında etrafa saçtığı virüsler havada asılı kalır. Bu havada asılı kalan virüsler de diğer insanlara soluma yoluyla girer.

Soluma yoluyla giren virüs ilk vücudun bağışıklık mekanizmasından biri olan burundaki kıllarla karşılaşır. Bu kıllar vücut için oldukça büyük öneme sahiptir. Partiküllü olan bu virüsler öncelikle burundaki kıllara takılır. Ve daha sonra burun sıvısı sayesinde burun akıntısıyla beraber tutulan bu virüs dışarı atılmaya başlar. bu da kişi de burun akıntısı oluşmasına ve bununla beraber burun tıkanıklığı yaşamasına neden olur. Bir başka bulaşma yolu da hasta olan birinin kullandığı eşyalara dokunmak ya da en ufak bir örnek olarak içtiği su bardağından içmek bu kişinin yüzünü sildiği havluyu kullanmak bulaşma yollarından biridir.

Genelleyecek olursak hasta olan işinin özel eşyalarını veya yemek yediği araçları kullanmakta bulaşma yollarından biri olarak görülebilir. Bunun haricinde bir de kişi aynı hasta olan bir kişiyle aynı havayı solusa bile bu oramın aynı zamanda havalanması gerekmektedir. Bu havalanma ise havada asılı duran virüsün dışarı atılmasında etkili olabilir. Bunu sağlayan da hava akımıdır. Bir su akıntısı olarak görülebilir. Su akıntısında bir çöp görürsünüz ancak akıntı olduğu süre içerisinde bu çöp hızla gözden kaybolacaktır. Ancak kapalı bir baraj düşünün ve içerisinde bir çöp olduğunu düşünün. Bu çöp suyu kirlettiği gibi suya zarar vermeye devam edecek ve suyun kalitesini düşürene kadar su onu artık sindirene kadar orada kalmaya devam edecektir. Virüsler de çöp gibidir. Ancak yeterine bağışıklık sistemimiz kuvvetli olursa bu çöpü uzaklaştırmak kolay olacaktır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek olan şeylerin başında ise sağlıklı besinler tüketmek ve bunla beraber vücudu zinde tutmak adına egzersiz yapmaktır. Bunları düzenli yaptığınız takdirde ve soğuk kış aylarından vücudunuzu soğuktan yeterince koruduğunuz zaman virüs sizlerden korkacak ve size bulaşmayacaktır. Ancak bu dönemlerde dikkat edilmesi gereken şeylerde oldukça önemlidir. Her ne kadar kişi önlem almış olsa bile bazı temas yollarıyla bulaşan bu hastalığa karşı direnç gösterecek davranışlarda bulunmak bu hastalığın kolay ve kısa bir süre içerisinde atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Grip Olunca Yapılması Gerekenler

Grip olunca yapılması gerekenler adılı bu başlığımızda uzmanları bilgiyle sizlere grip olunca kolay bir şekilde atlatabilmeniz adına bu bilgileri sizlerle paylaştık. Öncelikle kişilerin kendini grip olmadan önce mutlaka koruması gerekmektedir. Bunu gerek beslenme düzenini değiştirerek yapabilir gerek yaşam koşullarını değiştirerek yapabilir. Vücuda grip virüsünün giriyor olması diğer bulaşıcı virüslere de davetiye çıkaracaktır. Bu nedenden dolayı kişi öncelikle mutlaka bir önlem alması gerekmektedir. Ancak aldığı tüm önlemlere rağmen kişi yine  hasta olan biriye temastan dolayı hasta olabilir. Belki bu süreci ağır olarak ya da hafif olarak atlatabilir. Bu kişinin bağışıklık sistemine bağlı olarak değişmektedir. Öncelikle grip olan kişinin asla kendini salmaması gerekmektedir. İyi olmak için çabalaması ve kendini iyi hissettirecek aktiviteler de bulunması kişiye iyi gelecektir. Yoksa fiziksel açıdan hiç bir sıkıntısı yokken hasta ruh halinden kurtulamadığı için kendini hasta zanneden bir çok insan vardır.

Bununla beraber kişi öncelikle doğanın bizlere sunduğu şifalı bitkilerden yararlanabilir. Örneğin nane limon karışımını günde bir kez içerek kendi vücut bağışıklığını kazanabilir ve vücudun bu dönemde en çok ihtiyaç duymuş olduğu C vitamini de depolayabilir. Bunun haricinde kişi bol bol sıvı tüketmelidir. Bu hastalığın getirmiş olduğu toksinleri vücuttan uzaklaştırmak için bire birdir. Kişi ara ara kendisine dikkat ederek ılık duşlar alabilir. Bu kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Kişide eğer çok fazla halsizlik varsa yatarak bir kaç gün istirahat etmesi vücuda gerekli olan enerjiyi toplamasına ve bu enerjiyi de vücuttan virüsü atmak için kullanmasını sağlayacaktır. Protein ağırlıklı ancak katı olmayan besinler tüketmelidir. Örneğin tavuk suyundan yapılmış bir sebze çorbası kişiye oldukça iyi gelecektir. Bununla yanı sıra kişi mutlaka kalabalık ortamlardan uzak durmalı ve iyileşinceye kadar da bu ortamlara girmemeye özen göstermelidir. Kişi mutlaka kendini sıcak tutması gerekmektedir. Herhangi bir soğuk algınlığı da eklenince kişinin bünyesi daha çok sarsılacak ve tedavinin hastane de devam etmesine neden olacaktır. Eğer kişi bunlarla da iyi olamıyorsa mutlaka uzman bir hekime danışması gerekmektedir

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ