Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Grip Sonrası Boyun ve Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Halk arasında en çok karşılaşılan hastalıklardan birisi olan grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karşılaştırılarak yanlış tedavi uygulanmasına sebebiyet verir. Grip virüs nedeniyle oluşan bir hastalıkken soğuk algınlığı bakteriler aracılığıyla oluşan bir hastalık çeşididir. Bu nedenle tedavi yöntemleri birbirinden farklıdır.

Ayrıca grip hastalığının ayırt edilmesinde en belirleyici unsurlardan birisi de sırt, boyun ve vücudun diğer bölgeleri ile birlikte özellikle eklemlerde şiddetli ağrıların hissedilmesi olur. Grip tüm vücudu etkileyen bir hastalıktır. Yazımızda grip sonrasında oluşacak ağrıların nasıl geçeceğine dair detayları bulabilirsiniz.

Grip Sonrasında Neden Boyun ve Sırt Ağrısı Oluşur?

Bireyin bütün vücudunu etkileyen grip virüsü hastalığın şiddetlendiği dönemlerde eklem tutulmaları ve ağrıları meydana getirir. Bu durumun sebebi ise; grip hastalığına sebep olan virüslerin eklem sıvılarına ve çevre dokulara yayılmasıdır. Virüsün yayılması ile oluşan ağrılar özellikle bağışıklık sistemi zayıf kişiler tarafından oldukça yoğun hissedilir. Bu ağrıların önüne geçebilmek için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Boyun ve Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Grip sonrası oluşabilecek eklem ağrıları için çeşitli tedavi yöntemleri mevcuttur. Yaşam kalitenizden daha fazla ödün vermemek için bu tedavileri uygulamanız oldukça önemlidir.

1. Antiviral İlaç Kullanımı

Grip hastalığı viral kaynaklı bir hastalık olduğundan antiviral ilaç kullanılmalı ve bu ilaç mutlaka doktor kontrolünde belirtilen süre dahilinde kullanılmalıdır. Antibiyotik kullanımının gribal enfeksiyonda hiçbir faydası olmayacağı gibi yanlış bir tedavi yöntemi olacaktır. Antiviral ilaç kullanımı ağrıya sebep olan virüslerin yok olmasında etkili olarak hastalığın da geçmesini sağlayacaktır.

2. Analjezik İlaç Kullanımı

Analjezik yani ağrı kesiciler de denilen ilaçlar grip sonrasında ortaya çıkan boyun, sırt ve eklem ağrılarının çok daha hızlı geçmesini sağlar. Bu ilaçlar bireyin tıbbi geçmişi incelenerek reçete edilmelidir.

3. Vitamin Takviyesi

Hastalık sırasında bağışıklık sistemi zayıflayan birey vücüdunu güçlendirecek takviyeler alarak ağrı şikayetlerini en az düzeye indirebilir. Bu takviyelerin en önemli kaynağı düzenli beslenmektir. Düzenli ve yeterli beslenerek grip sonrasında oluşacak ağrılar en alt seviyede hissedilebilir. Beslenmenin yanında vitamin kompleksleri de kullanılabilir ancak vitamin kompleksleri gribin atlatılmasından sonra kullanılmalıdır. Böylece hastalık sırasında zayıflamış olan bağışıklık sistemi güçlenmiş olur.

4. Kas Gevşetici Krem Kullanımı

Grip sonrasında oluşan ağrıların giderilmesi için bireyler doktor ve eczacılarının tavsiyesi ile analjezik yani ağrı kesici formunda ki krem, jel ve pomadları kullanarak ağrılarını hafifletebilirler.

Gribi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Grip virüsünden korunmak isteyen bireylerin ilk olarak bağışıklık sistemlerini güçlü tutmaları gerekir. Bunun için düzenli uyku, dengeli beslenme ve sigara gibi alışkanlıklardan uzak durmak gelir. Ayrıca vücudun bol sıvı alması sağlanmalıdır. C vitamini, çinko ve mineralleri zengin olan meyve suları ve yiyecekler tüketilmelidir.

Grip aşılarının da gribin önlenmesi için büyük bir fırsat olduğu unutulmamalı, düzenli periyotlar ile doktorunuzun önerdiği şekilde uygulamalısınız. Grip aşısı özellikle risk grubunda bulunan bireyler tarafından herhangi bir alerjileri yok ise mutlaka yaptırılmalıdır. Bütün bunların dışında gribin bulaşıcı bir hastalık olduğu aklınızdan çıkmamalı! Gripten korunmak için hapşıran, öksüren insanlardan uzak durulmalı ve gerekli temizlik düzenli olarak sağlanmalıdır.

Grip yaygın olarak görülen bir hastalık türü olduğu için halk tarafından çok fazla önemsenmez. Ancak gribin virüs nedenli bir hastalık olduğu unutulmayarak ciddi komplikasyonlar oluşturduğu bilinmelidir. Grip burnu, akciğerleri, boğazı ve orta kulağı ciddi oranda etkileyebilir. Hatta grip ardından bireyler zatürreye yakalanırken griple bağlantılı olan ölümler de yaşanabilir. Grip bütün bunların dışında kalbi, beyni, kasları da etkileyen çok ciddi problemlere sebep olabilir.

Sağlıklı bireylerde bir hafta içerisinde geçen grip özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve vücut direncini düşüren hastalıklara sahip bireylerde çok daha uzun sürdüğü gibi daha ağır bir şekilde geçirilir. Ayrıca bu kategorilerde bulunan kişilerin çok daha dikkatli davranmaları ve doğru tedaviyi uygulamaları şarttır. Aksi halde sadece grip denilerek geçilen bu hastalık can kaybı ile sonlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.