Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GRİP TEDAVİSİ, NASIL GEÇER?

Grip, solunum sistemine, burun, boğaz ve akciğerler üzerinden saldıran virüs kaynaklı bir hastalıktır. Çoğu insan grip ile ilgili sorunları kendi imkanları ile çözmektedir. Ancak bazı durumlarda grip ölümcül dahi olabilir. Genellikle virüs kaynaklı bir hastalık olduğu için yayılma imkanı da oldukça kolaydır. Hapşırma ve öksürme gibi nefes yolu ile yayılma imkanı bulur. Pek hoş olmayan bir durumdur ancak yaklaşık bir hafta içerisinde kendinizi daha iyi hissetmeye başlarsınız.

Bir diğer anlamı da soğuk algınlığıdır. Özellikle kış aylarında meydana gelir. Belirgin semptomları burun akıntısı, boğaz ağrısı, burun tıkanıklığı, öksürük ve hapşırma olarak ortaya çıkar. Ayrıca kas ağrısı, yüksek ateş ve halsizliğe neden olabilir. İyileşme sürecinde ise ilaç tedavisine ve C vitaminine başvurulur.

5 yaşın altındaki çocuklar, 65 yaşın üstündeki yetişkinler, hamile bayanlar, bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, kronik bir hastalığa (astım, kalp hastalığı, böbrek hastalığı ve diyabet gibi) sahip olan kişiler, obez kişiler ve vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan kişilerin gribe yakalanması daha büyük bir olasılık içermektedir. Bu kişiler gribe daha kolay yakalanabildiği gibi hastalığın komplikasyonları da çok daha etkili bir şekilde gerçekleşmektedir.

Gribe yakalandığınızda yapmanız gerekenler dinlenmek, vücudu sıcak tutmak (terlemek) ve su kaybını önlemek için yeterli miktarda su içmektir. Eğer ağrılarınız varsa ağrı kesici alabilir ve ateş düşürücü ilaç da kullanabilirsiniz. Ancak olası yan etkileri önlemek adına yine de bir doktora danışmak en iyi tercih olacaktır.

Grip Neden Olur?

Grip hastalığına sahip olan bir kişi hapşırdığında, öksürdüğünde ya da esnediğinde, vücudunda bulunan virüsler havada bulunan damlacıklara karışma imkanı bulur. Böylece en yakınındaki kişi nefes alıp verdiğinde grip virüsleri bu kişiye geçmiş olur. Havada bulunan damlacıklardan bu virüsü alabildiğiniz gibi bir nesneye (telefon, klavye vb.) dokunarak da bu virüsü gözlerinizden, burnunuzdan veya ağzınızdan alabilirsiniz.

Grip virüsü hastalığı bir başka kişiye ilk gün bulaşabildiği gibi hastalığın belirtilerinin başladığı 5. günde olabilmektedir. Belirtilerin başlaması kimi insan için 10 günü dahi bulabilir. Çocuklar ve zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olan insanlarda ise bulaşma durumu biraz daha uzun sürebilmektedir.

Grip geçiren bir kişinin vücudunda o virüse karşı antikor üretilir ve bu virüse karşı koymaya başlar. Eğer geçmiş zamanda grip hastalığını geçirmiş veya aşı yolu ile antikor kazanmışsanız, grip virüsünün yayılması engellenir veya ciddiyeti azalır. Ayrıca bağışıklık kazanmanız sizi farklı tür bir grip virüsüne karşı koruma sağlamaz.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip belirtileri genellikle soğuk algınlığının belirtileri olan boğaz ağrısı, burun akıntısı ve hapşırma ile benzerdir. Ancak soğuk algınlığı yavaş bir şekilde gelişme gösterirken, grip oldukça hızlı gelişir. Soğuk algınlığı sadece rahatsız olmanıza sebep olurken grip, çok daha kötü hissetmenize sebep olur. Gribin olası belirtileri ise;

 • Yüksek ateş (yaklaşık 38 derece)
 • Özellikle kollar, bacaklar ve sırt olmak üzere kas ağrısı,
 • Ürperme ve terleme,
 • Baş ağrısı,
 • Kuru ve kalıcı öksürük,
 • Halsizlik ve bitkinlik hali,
 • Boğaz ağrısı gibi birtakım belirtilerdir.

Grip olduğunuzda birtakım ilaçlar ile evde tedavi olabilirsiniz. Çoğu zaman doktora gitmenize gerek kalmayabilir. Ancak aldığınız ilaçlar etki etmiyor ve ateşiniz bir türlü düşmüyor ise kesinlikle bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

Grip Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıda sayacağımız birtakım durumlar grip olma riskinizi arttırıcı özelliktedir.

 • Yaş: Grip virüsü genellikle küçük yaştaki çocukları ve ileri yaştaki yetişkinleri hedef aldığı için bu kişilerin gribe yakalanma ihtimali yüksektir.
 • Yaşam şartları: Pek çok insanın yaşadığı askeri barakalar veya huzur evleri gibi yerlerde yaşayan kişiler çok daha kolay bir şekilde gribe yakalanır.
 • Bağışıklık sistemi: Kanser tedavisi alan, anti-ret ilaçlar kullanan, kortikosteroidler ve AIDS tedavisi alan kişilerin bağışıklık sistemleri zayıflamaya başlar. Bu kişilerin gribe yakalanma ve diğer komplikasyonları yaşama ihtimali artar.
 • Hamilelik: Özellikle 2. ve 3. aşamada bulunan hamile bayanlarda virüs komplikasyonlarının yaşanma olasılığı daha fazladır.
 • Kronik hastalıklar: Astım, diyabet veya kalp problemleri grip olma riskini arttırıcı düzeydedir.
 • Obezite: Vücut kitle endeksi 40’ın üzerinde olan ve obez kişilerde grip virüsü çok daha kolay yayılır.

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Grip tedavisi için genellikle yatıp dinlenmeniz ve grip virüsünün etkilerini azaltacak şuruplar içmeniz gerekir. Ancak bazı durumlarda doktorunuzun anti-virüs ilaç reçetesi yazması gerekebilir. Bunlara örnek olarak oseltamivir veya zanamivir verilebilir. Eğer hastalık belirtilerini fark ettiğiniz anda bu ilaçların tüketimine başlarsanız hastalığın süreci bir gün kısalır veya komplikasyonlarında azalma görülür.

Oseltamivir ağız yolu ile alınan bir ilaçtır. Zanamivir ise astım ilacına benzer bir cihaz ile alınır ve kesinlikle solunum problemi bulunan bir başka kişi tarafından alınmamalıdır.

Anti-virüs ilaçlarının mide bulantısı ve kusma gibi birtakım yan etkileri oluşabilir. Bu yan etkiler ilaçların yiyecekler ile birlikte alınması durumu da ortadan kalkar. Araştırmacılar, ilaçların tüketiminde oluşan bu yan etkilerin giderilmesi için birtakım araştırmaları sürdürmektedirler.

Grip tedavisinin genellikle evde yapıldığından bahsetmiştik. Şimdi de gribi çok daha kolay bir şekilde atlatabilmeniz için evde yapabileceğiniz birtakım alternatiflerden bahsedeceğiz.

1.Bol Sıvı

g1

Grip özellikle kusma ve ishal durumlarında vücudunuzu oldukça susuz bırakmaktadır. Bu yüzden yeterince sıvı tükettiğinizden emin olun. Başta su olmak üzere meyve suyu ve soda da tüketebilirsiniz. Ancak kafein içeren sıvıların tüketiminden uzak durunuz. Çünkü kafein, idrar atımını durdurucu niteliktedir. Balla tatlandırılmış bitki çayları da boğaz ağrınız için iyi gelecektir. Grip olduğunuzda özellikle alkol tüketimi çok zararlıdır.

2.Sıcak Çorba

g2

Nesillerdir aileler grip olan çocuklarına çorba içirmektedir. Bu kulaktan dolma bir bilgi olsa da yapılan araştırmalara göre doğruluğu kanıtlanmıştır. Bir kase çorba içmeniz çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

3.Dinlenme

g4

Grip sırasında belirgin bir halsizlik durumu ortaya çıkar. Böyle bir durumda vücudunuzu dinleyin ve dinlenin. Egzersiz ve hareketli bir yaşama kısa bir mola vererek iyileşme sürecinizi hızlandırın. Özellikle gece uykunuzu aksatmayın.

4.Nem

g3

Grip hastalığında nemli bir hava solumanız burun tıkanıklığının açılmasına ve boğaz ağrınızın hafiflemesine neden olacaktır. Yapabileceğiniz bir diğer şey ise günde birkaç kez buharlı bir banyo yapmanızdır. Oluşan buhar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacak.

5.Burun Damlası

g5

Burun tıkanıklığını ve hatta sinüs enfeksiyonunu önlemek için bazı doktorlar burun damlası tavsiye eder. İçeriği genellikle tuzlu sudan ibaret olan bu ilacı, eczanelerden temin edebilirsiniz. Düzenli olarak kullanıldığında ise burun tıkanıklığının azaldığını fark edeceksiniz.

Grip tamamen virüslerin oluşturduğu bir hastalıktır. Bu yüzden alacağınız antibiyotik ilaçların herhangi bir faydası olmayacaktır. Ancak alacağınız antivirüs ilaçlar hastalığın etkilerini azaltmaya, hastalığı ortadan kaldırmaya ve bağışıklık kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak bu bağışıklık ömür boyu sürecek bir bağışıklık değildir. Sadece yakın bir süreçte gribe tekrar yakalanmazsınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.