Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Grip Terleme Yapar Mı?

Grip genelde kış aylarında influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu belirtilerinden dolayı soğuk algınlığıyla karıştırılan rahatsızlıklardan biridir. Toplumda çok sık olarak görülür ve bir salgın gibi hızlı bir şekilde dağılır. Belirtileri kişinin hastalığı ne derecede yaşadığını gösterir. Bu belirtilerden biri de terlemedir. Kimileri grip ile terlemek için kat kat örtünürken kimileri de terlememek adına soğuk duşlar alıyor. Peki doğrusu nedir? Gelin gribin neden olduğu terlemelere bir göz atalım.

Grip Nedir?

Grip virüs sayesinde kişinin başka kişilerle aynı havayı solumasıyla bile bulaşabilen yan etkileri yüzünden kişinin günlük hayattaki birçok aktivitesinden geri kalmasına neden olan bir rahatsızlıktır. Ciddiye alınmazsa ölümlerle bile sonuçlanabilir. Virüsler çok kolay kılık değiştirebilir. Bu da bu rahatsızlığın başka rahatsızlığa dönüşümünü hızlandırır ve zatürre olarak görülür. Bu rahatsızlık genelde iki hafta görülür. Ancak kişinin kendine dikkat etmesiyle beraber bu süreç azalabilir ya da artabilir.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip belirtileri pek çok soğuk algınlığı türevi hastalıklarla beraber karıştırılır. Nedeni ise belirtilerinin oldukça yakın olmasıdır. Grip bulaşan kişilerde genelde ateşlenmeler görülür. Ateşlenme hissinin ardından kişi birden üşüyerek aynı zamanda ateş, artarak titremeye başlar. Artık virüs vücudun pek çok yerine yerleşmiş ve organların yapısıyla oynamıştır. Özellikle boğaz enfeksiyonu griple beraber çok sık görülür. Kişi grip olduğu zaman genelde öksürür.

Ancak boğazında oluşan enfeksiyon bu durumun daha acılı olmasına neden olur. Kişinin bağışıklık sistemi bu dönemde virüsle savaştığı için bünye hassaslaşır. İshal iştahsızlık gibi durumlar da genelde grip olan herkeste görülebilir. Burun akıntıları bu süreçte kişinin epeyce zorlanmasına neden olabilir. Önlem alındığında pek ciddi sonuçlara neden olmaz. Ancak yaşlı kişilerin ve bebeklerin bağışıklık sistemi yetişkin bireyler kadar dayanıklı olmadığı için bu kişilerde oluşan grip farklı sonuçlarla karşı karşıya bırakabilir.

Gripte Terleme Olur Mu?

Grip belirtilerinden biri de terlemedir. Bu doktorların olumlu bir gelişme olarak yorumladığı bir belirtidir. Genelde hastalığın iyileşmeden hemen önceki evresinde görülür. Gelen titremelerle birlikte kişi terlemeye başlar. Çünkü hastalığa neden olan virüsü bağışıklık sistemimiz dışarı atmamız için bazı salgıların salgılanmasına neden olur. Bunlardan biri de terdir. Aynı zamanda vücut boğazda oluşan grip enfeksiyonunu dışarı atmak için balgam üretir. Bu vücudun kendini koruma mekanizmalarından biridir. Ateşli bir rahatsızlık olduğu için de grip hastalığında terlemeler görülebilir.

Grip Tedavisi Nasıl Yapılır?

Grip tedavisinde kişi öncelikle uzman bir hekim tarafından muayene edilmelidir. Çünkü vücuttaki enfeksiyonların ne boyutta olduğu gözle görmek mümkün değildir. Bunun sonucunda doktorunuz sizlere antibiyotik ilaç tedavisi uygulayarak virüsün neden olduğu enfeksiyonlara karşı vücudun daha hızlı savaşmasını sağlar. Aynı zamanda enfeksiyonların dışarı atılmasına yardımcı olur ve bu süreçte en çok terleme görülür. Bir diğer doğal yöntem de kişinin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesidir. Eğer kişi bağışıklık sistemini kuvvetlendirirse virüsle bağışıklık sistemi bir daha karşı karşıya gelir gelmez, virüs vücutta barınamaz. Dışarıdan gelecek her türlü tehlikeye karşı da korur.

Bu dönemlerde alınacak olan C vitaminleri vücudun savunma mekanizmasının artmasına neden olur. Aynı zamanda yapılan nane limonlar da vücutta bulunan virüslerin dışarı atılımını kolaylaştırır. Eğer kişinin bu süreç boyunca ateşi yoksa ancak terleme de yapmıyorsa biraz sıkı giyinerek terlemesi arttırabilir. Bu şekilde vücut salgı mekanizmasını aktif hale getirir. Özellikle çocuklarda bu durumu sürekli kontrol etmek gerekir. Mümkün olduğunca doğal yollarla çocuğun savunma mekanizmasını güçlendirin. Bu süreçte bol bol su tüketmek de kişinin terlemesine yardımcı olur.

Kişi olabildiğince az üşümeye çalışmalı ve kalabalık ortamlarda bulunduğu sürece sürekli olarak ortamın havalandırmasını sağlamalıdır. Özellikle kış ayları bedenimizin en savunmasız zamanıdır. Bu dönemlerde kişi olabildiğince sağlıklı beslenerek düzenli egzersiz ve spor yaparak bedenin daha sağlıklı daha dinç kalmasına yardımcı olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.