Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Grip ve Nezle Arasındaki Fark

Ne  yazık ki insanlar artık kendi hastalığının doktoru olmakla kalmayıp bir de etrafındaki insanları da yanlış bilgilendirmekte ve bununla beraber de yanlış yönlendirmektedir. Bu durum aslında birçok ciddi sonuçlara götürebilir. Yanlış kullanılan ilaçlar birçok kişinin ölümüne sebep olduğu herkes tarafından biliniyor. Ne bu durumu yaşamak ve yaşatmak adına kişilerin mutlaka bu konularda bilinçli olması gerekmekte ve işi uzmanına bırakmalıdırlar. Ancak insanlar bazı hastalıkları karıştırabiliyor ve bununla beraber yanlış uygulamalar da yapabiliyor. Halk arasında sıkça karıştırılan bir durum da nezle ile griptir. Nezle ile grip aslında her ne kadar benzerlikleri olsa da ikisi arasında ciddi farklar vardır. Bu farklar bu hastalığın belirleyici unsurudur. Ve teşhis aşamasında kişinin oldukça işine yarayacaktır. Bu nedenden dolayı kişinin bu farkları öğrenmesi oldukça yararına olacaktır.

Nezle Nedir?

Nezle genellikle vücudun soğuğa maruz kaldığı dönemlerde yani kış aylarında ya da mevsim geçişlerinde havanın dengesizliğinden kaynaklanan ve bunun sonucunda da kişinin yeterince önlem almamasından kaynaklanan bir durumdur. Ancak belirtileri her ne kadar can sıksa da nezle diğer hastalıklara göre oldukça masum bir hastalıktır. Nezle olan bir kişi nezle virüsünü genellikle solunum yollarıyla almıştır. Bu da burundaki savunma mekanizmasının çalışmasını sağlar. Ve burada yer alan kıllar virüsün partiküllerini tutarak ve sonrasında salgıladığı burun sıvısıyla beraber buradaki virüsü atmaya çalışır. Bu da kişi de bir burun akıntsının oluşmasına ve bununla beraber burunda tıkanıklık yaşamasına neden olur. Ancak burun akıntısının olması nezle iken iyi bir durumdur. Nezle daha sonra ilerleyerek kişinin boğazında şişkinlik oluşturur bu da kişinin az ssda olsa iştahını kapatır ve kendini halsiz hissetmesine neden olu. Ancak bu halsizlik kişinin kendi günlük işlerinin aksamasına neden olacak bir boyutta değildir. Bununla beraber kişi bazı günler düşük derece hatta fark etmeyeceği bir şekilde ateşlenme yaşayabilir. Ancak bu durumlar oldukça hafif durumlardır .Bu kişilerin bu durumlar için yapacağı pek çok alternatif çözüm vardır. Daha sonra ki bu süreçte kendine dikkat ederse bu süreç oldukça kısa sürerek geçecektir. Ancak diğer kişilerin bağışıklık sisteminin ne derece etkilenip etkilenmeyeceğini bilmediğimiz için nezle olan kişilerin yakın temasta bulunmamaları ve bununla beraber  kalabalık ortamlarda bulunmamasını tavsiye ederiz

Grip Nedir?

Grip, nezleye göre daha ağır bir hastalıktır. Toplamda 83 adet grip virüsü çeşidi bulunmaktadır. En yaygın olanı ise her sene binlerce insanın yaşadığı durum olan griptir. Grip eğer doğru tedavi yöntemleri uygulanırsa kolay atlatabilecek bir hastalıktır. Ancak bazı yaş grupları için bu virüs oldukça ciddi sonuçlara götürebilir. Vücudun bağışıklık sistemine göre bu hastalık ağır ya da hafif bir şekilde atlatılabilir. Eğer grip olan kişi küçük bir bebek ise ya da 65 yaş üstü olan bir bireyse bu durum tehlikeli bir hal alabilir. Çünkü gribin belirtilerinden olan yüksek ateşlenmeler bu kişinin yaşamsal fonksiyonlarına ciddi hasarlar vermektedir. Eğer müdahale edilmezse bu kişi gribi atlatsa bile kişide ciddi hasarlar bırakabilir. Bu kişilerin mutlaka uzman bir hekim kontrolü altına girmesi gerekmektedir.

Bunların haricinde gribe yakalanan kişiler yeterince vitamin alırsa ve bu süreç içerisinde vücudunu soğuklara karşı korursa bu durum atlatılabilir. Grip belirtileri genelde ilk günler daha hafiftir. Bu nedenden dolayı grip olan kişi kendini ilk başta nezle olmuş sayabilir. Ancak daha sonrasında yüksek ateşlenmeler ve sık sık terlemeler gribin belirleyici belirtilerdir. Aynı zamanda bu kişide boğazda şişkinlikler sebebiyle ciddi iştahsızlık durumu da olabilir. Ancak kişi yine de sağlıklı besinler tüketmek zorundadır. Bu besinlerin alınamaması durumunda vücudun bağışıklık sistemi giderek çöker ve diğer hastalıklara da davetiye çıkarır.  Ciddi sonuçlara yol açmaması için kişinin bol bol C vitamini alması gerekmektedir. Bunu da sıcak içeceklerle birlikte alarak vücudun daha da sağlamlaşmasını sağlayabilir. Örnek olarak nane limon karışımı çözüm olabilir. Nane limon kişinin C vitamini ihtiyacını günlük olarak karşılayacak ve içerisine bir kaşık bal koyulmasıyla beraber de boğazdaki yutkunma sorununu da çözecektir.

Grip ve Nezle Arasındaki Farklar

Grip ve nezle üst solunum yoluyla bulaşabilen virüs türleridir. Bu nedenden dolayı iki hastalık türünde de boğaz ağrıları yaşanması ve bununla beraber burun akıntısı oluşabilir. Ancak burun akıntısının rengi bile bu iki hastalığı birbirinden ayırmaya yetecektir. Eğer bu burun akıntısının rengi daha koyu ise ve daha katı bir haldeyse bu gribin sağlamış olduğu bir burun akıntısıdır. Eğer bu akıntı daha açık bir haldeyse ve daha sıvı bir şekilde geliyorsa bu da nezlenin sebep olduğu bir akıntı demektir.

Nezle ve gribin bir diğer ayırt edici özelliği ise ateşlenmelerdir. Nezlede ateşlenmeler kişinin hissedemeyeceği derecelerde gerçekleşir. Hissetse bile bu kişinin aşırı halsizliğine sebep olmayacaktır. Ancak grip durumunda kişi kendini aşırı halsiz hissetmekte ve neredeyse kemik ağrılarına kadar etki etmektedir. Nezlede ise kas ağrıları bile söz konusu değildir. Ancak gripteki ateşlenmeler yaklaşık 2 gün sürerek bu süreç içerisinde kişinin kas ve kemik ağrısı çekmesine neden olacaktır.

Aynı zamanda nezlede herhangi bir yüzde şişkinlik oluşmaz. Ancak grip olan kişinin akıntıları sebebiyle kişinin alın bölgesinde şişmeler ve dolayısıyla ağırlaşmalar hissedilebilir. Aynı zamanda grip hastalığı diğer hastalıklara göre oldukça hafif atlatılacak bir hastalık olsa da nezleyle kıyaslandığı takdirde oldukça ciddi bir hastalık halini almaktadır. Gripte kişi hem kas ağrıları sebebiyle hem de üzerindeki ağırlaşmalar sebebiyle bir halsizlik yorgunluk hali olabilir. Ancak nezle kişinin sosyal hayatını bu kadar etkilememektedir. Gripte kişinin ateşi 38 dereceyi bulur ve bu ateşlenme 2-3 gün sürebilir. Ancak nezlede bu durum ilk günler yaşandıktan sonra kendiliğinden geçebilir. Nezlede herhangi bir şişkinlik durumu olmadığı için bu kişide baş ağrıları çok nadir görülür. Ancak gripte hemen hemen her bireyde baş ağrıları oldukça kişiyi olumsuz etkilemektedir. Bu sürecin bir an önce geçmesi istense de bu durumda da bu iki hastalık arasında fark görülmektedir.

Nezle ortalama olarak 4-5 gün etkisini sürdürmektedir. Bu süreç sonunda kişinin iyileşme ihtimali yüksektir. Ancak grip olan kişiler bu süreci daha ağır ve daha uzun bir süre sonrasında atlatır. Grip ise yaklaşık 10-15 gün  olarak sürer ve bugünler içerisinde ağrı şiddeti hissedilir. İki durumu da yaşayan kişilerin ağrıları kişinin fiziksel sağlığı başta olmak üzere sosyal hayatında da engel olmaya başlıyorsa bir uzman hekim tarafından muayene olunmalıdır. Bu muayene sonucunda doktorun tavsiye edeceği ilaçların doğru kullanımıyla beraber bu iki hastalıkla bu süreçler içerisinde geçecektir. Ancak her iki hastalık durumunda da mutlaka bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek amaçlı bir yeme düzeni oluşturmalı ve bunun akabinde de egzersizlerle vücudu dinç tutmaya özen gösterilmelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.