Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Grip ve Nezleye İyi Gelen Çorba Tarifi

Grip, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte, mevsim geçişlerinde çok sık olarak yaşanan hastalıklardan biridir. Çoğu insanın havanın soğuması ya da kalabalık ortamlarda hastalık enfeksiyonuna maruz kalarak grip olma ihtimali daha çok artmaktadır. Mevsim sıcaklarının hızlı bir şekilde düşerek soğuk havaların gelmesi ile birlikte gribe yakalanan bireylerin sosyal hayatı, eğitim ya da iş hayatı, aile hayatı bu durumdan olumsuz bir şekilde etkilenmektedir. Çünkü bu hastalık daha çok istirahat halinde olunması gereken, daha çok dinlenilerek geçmesi beklenilen bir hastalıktır. Özellikle sınava girmek durumunda kalan öğrencilerin grip olması çok daha zor bir durumdur. Öğrencileri sosyal hayatında ve eğitim hayatında olumsuz bir şekilde etkileyerek, geri kalmalarını, ders çalışacak güçlerinin olmamasına neden olmaktadır. Grip özellikle bulaşıcı bir hastalık olması açısından dikkat edilmesi gereken bir hastalıktır. Gribin aile fertlerinden birinde olması diğer aile fertlerine hastalığın geçme olasılığını da arttırır. Aynı durum kalabalık olan her ortam için geçerlidir. Mesela okulda birçok kişi ile aynı ortamda belirli bir süre bulunmak zorundasınız. Bu kalabalık ortamda bir kişinin hasta olması diğer bağışıklık sistemi güçsüz olan kişilere çok daha kolay bir şekilde bulaşması anlamına gelmektedir. Ya da grip hastalığına sahip olan bir kişinin kalabalık ortamda hapşırması ile de bu hastalık yayılmaktadır.

Nezle genellikle üst solunum yolları ile ilgili kısımları etkisi altına almaktadır. Mesela burun, havanın vücuda girmesini ve hava akışının oluşmasını sağlayan bir organdır. Burun içerisine giren havada bulunan tozların ve mikropların insan vücuduna girmesini engellemek amacıyla burunda tüyler bulunmaktadır. Nezle daha çok burun ve soluk borusu aracılı ile insan vücuduna giren, bu bölgeye yerleşen virüslerden dolayı ortaya çıkmaktadır. İnsan vücudunun solunum yolu ile vücuda giren virüsler burunda yer alan burun mukozasına yerleşmektedir. Bu virüslerin burun mukozasındaki kuluçka süresi üç gün olmaktadır. Burun mukozasına yerleşen bu virüsler, burnun tıkanmasına ve nefes alıp verişte zorlanmaya neden olmaktadır. İnsan vücuduna giren bu virüsleri atmak için, vücut birtakım belirtiler vermektedir. İnsan vücudunda ortaya çıkan bu belirtiler hapşırma, burun akıntısı ya da boğaz yanması, ağrısı şeklinde olmaktadır. Nezlede bazen ise ateş çıkma durumu da olmaktadır. Bunun yanı sıra çok ciddi ve tedavisi çok ciddi bir şekilde uygulanması gerekli olan bir hastalık değildir.

Gribe İyi Gelen Çorba Nasıl Yapılır?

Gribe iyi gelen çorba

 

Malzemeler

 • 2 yemek kaşığı tereyağı
 • 3 diş sarımsak
 • 2 adet kuru soğan
 • 1 tane tavuk göğsü
 • Karabiber
 • Tuz

Hazırlanışı

 1. İlk olarak tavuk göğsünü iyice yıkayın ve ardından tavuk göğsünü, soğanı bir tencereye tavuğun haşlanması için alın.
 2. Tencerede kullanmak için yeteri kadar tavuk suyunun olması gerekmektedir.
 3. Tavuk göğsünü bir süre haşladıktan sonra, ocaktan alın ve tavuğu küçük parçalar halinde doğrayın.
 4. Tavuk suyunun içerisine unu ilave edin ve topaklanmaması için sürekli karıştırın.
 5. Ardından tavuk suyuna doğranmış olan tavuk göğsünü ilave edin. Bir süre tencerenin ağzını kapatarak pişirin.
 6. En son olarak tuz, sarımsak ve kara biberi ilave edin.
 7. Çorbayı boğazınızın yumuşaması açısından ılık bir şekilde içmeniz önerilmektedir.

Nezleye İyi Gelen Çorba Nasıl Yapılır?

Nezleye iyi gelen çorba

Malzemeler

 • 3 adet kereviz
 • 3 adet havuç
 • 1 tane kuru soğan
 • Yarım lahana
 • 1 limon suyu
 • 6 yemek kaşığı taze rendelenmiş zencefil
 • 5 diş sarımsak

Hazırlanışı

 1. Doğranmış olan lahanayı, soğanı, havucu ve kerevizi büyük bir tencerede yaklaşık olarak yarım saat kadar haşlayın.
 2. Ardından zencefili ve sarımsağı ilave edin.
 3. Tüm malzemelerle birlikte beş dakika kadar haşlayın.
 4. Haşlanan malzemeleri blendır yardımı ile ezin ve daha sonra püre haline getirin.
 5. En son olarak ise limon suyunu sebze çorbasının üzerine dökün.
 6. Tercihe göre karabiber de kullanabilirsiniz.
 7. Ilık bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Tavuk nelere İyi Gelir?

tavuk

Beyaz et; insan vücudunda yeni dokuların yapımı, var olan dokuların sağlıklı olması ve dokuların sağlığının devam etmesi açısından protein çok önemli bir besin kaynağıdır. Protein içerikli besin kaynaklarından biri ise tavuk etidir. Ayrıca sağlıklı beslenme açısından protein, düşük yağ, vitamin ve mineral içeriği açısından tavuk en iyi besin kaynaklarından biridir. Tavuk eti, insanların cilt ve kemik gelişimi açısından çok faydalıdır. Tavuk eti aynı zamanda yağsız, protein oranının yüksek olması ve liflerinin kısa olması açısından hazmı kolay bir besin kaynakları arasında yer almaktadır. Protein ve yağ içeriği açısından çok faydalı bir besin olan tavuk eti, demir, fosfor, çinko, soydum gibi minerallere ve B grubu vitaminlere yüksek oranda sahip olma özelliğine sahiptir. Tavuk eti aynı zamanda insan vücudunda bulunan hücrelerin büyümesi ve hücrelerin onarımı açısından gerekli olan aminoasit minerali miktarını yüksek oranda bulundurmaktadır. B3, B6, piridoksin ve B5 vitaminleri açısından zengin bir besin kaynağı olan tavuk eti, saç ve bağışıklık sistemine de katkıda bulunmaktadır. Aynı zamanda selenyum ve çinko minerali açısından tavuk eti çok önemli bir besindir. Tavuk eti düşük kalorili bir besin olması açısından diyet yapanların en çok tercih ettiği et türlerinden biridir. Ayrıca tavuk eti bazı sebze yemeklerine ilave edildiğinde çok iyi bir dengeleyici olmaktadır. Mesela, ıspanak yemeği yapacaksanız, içerisine tavuk ilave ettiğinizde, yemeğin besin değerini önemli ölçüde güçlendirirsiniz. Aynı zamanda beyaz etin sağlıklı büyüme ve sinir sistemi gelişimine büyük katkısı bulunmaktadır.

Havuç Nelere İyi Gelir?

havuç

Havucun içerisinde bulunan güçlü bir antioksidan bulunan beta karoten açısından zengin bir besin kaynağı olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda beta karoten havuca rengini veren bir renk pigmentidir ve insan vücudu tarafından A vitaminine dönüşmektedir. Bu nedenle havuç hayvansal ürünler haricinde A vitaminini barındıran zengin bir sebzedir. Beta karoten insan vücudunda cilt, saç ve tırnakların sağlıklı olması açısından çok önemli bileşendir, kalp hastalıkları riskini de azalmaktadır. Diyet yapan bireyler için kalori oranı az olan havuç tercih edilmelidir. Havuç aynı zamanda insanı uzun süre tok tutma özelliğine sahip olan bir sebzedir. Ayrıca havuç besin lifi açısından zengin bir sebze olmakla birlikte sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasını sağlaması açısından kabızlığı önlemektedir. Havuç etkili bir antioksidan olan beta karoten bileşeni sayesinde, kanser ya da kalp hastalıkları gibi çok ciddi hastalıklar da dahil olmak üzere, birçok hastalığın ortaya çıkma ihtimalini arttıran oksidadif strese karşı insan vücudunu korumaktadır. Buna göre havuç prostat, akciğer ve kolon kanseri gibi hastalıkların oluşma ihtimalini azaltmaktadır. Beta karoten birleşeni açısından çok büyük orana sahip olan besinler göz sağlığı açısından çok önemlidir. Havuçta A vitamini bol miktarda bulunmaktadır ve bu durum gözlere direkt fayda sağlamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.