Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Kış mevsiminin gelmesi ve aynı zamanda hava sıcaklıklarının oldukça düşmesi sonucunda grip hastalığı da ortaya çıktı. Grip, özelikle soğuk kış aylarında, nadiren de mevsimsel geçişlerde ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır. Hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte, aynı zamanda bulaşıcı bir hastalık olması sebebi ile birçok insanın hayatını olumsuz bir şekilde etkilemektedir. İnsan vücudunu birçok mikroba ve bakteriye karşı koruma işlevine sahip olan bağışıklık sisteminin zayıf olduğu kişilerde çok çabuk gribe yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Bu nedenle birçok kişiyi olumsuz bir şekilde etkisi altına alarak, kişilerin sosyal hayatında, aile hayatında ve en önemlisi iş hayatında zorlanmalarına neden olmaktadır. Grip özellikle bazı öğrencilerin sınav dönemine denk gelmektedir ve bu durumda öğrenciler, sınavda yeteri kadar başarı gösterememektedir. Böyle bir hastalık, aile içerisinde herhangi bir bireye bulaşması durumunda, tüm aileyi etkisi altına alan, çok kolay şekilde bulaşan bir hastalıktır. Genel olarak solunum yolları nedeni ile bireyler arasında kolay bir şekilde yayılan grip hastalığı, çoğu kişide birçok belirtiler ile kendisini belli etmektedir. Grip, birtakım enfeksiyonlar sebebi ile ortaya çıkarak kişinin, solunum yollarında meydana gelen virüslerle kişiye oldukça rahatsızlık vermektedir. Hastalık bir kişiden diğer bir kişiye çok çabuk bulaşma etkisi göstermekte ve insan vücuduna girmesinden yaklaşık olarak en az iki gün içerisinde etkisini göstermektedir.

Grip Neden Olur?

Grip virüsü, yani influenza virüsü, insan vücudunda yer alan solunum yollarına yerleşmektedir. Virüsler bu alanda çoğalma göstererek, insanların hapşırması ya da öksürmesi sonucunda bir başkasına geçmektedir. İnfluenza virüsü insan vücuduna girmesinden sonra bir ya da iki gün içerisinde hastalığın belirtilerinden olan boğaz ağrısı, burun akıntısı, halsizlik ya da yorgunluk ortaya çıkmaktadır. İnsanlarla temas halinde olunması sonucunda bir başka insana hızla bulaşmaktadır. Eğer önlem alınmazsa ya da hastalığın ilerlemiş olan aşamalarında tedavi yapılmazsa birçok kişinin yaşamını yitirmesi gibi çok ciddi bir sonuca neden olmaktadır. Özellikle kış mevsiminde daha çok artan ve yılın bir ya da iki ayında grip virüsü ortaya çıkmaktadır. Her yıl, her yüz kişiden en az on kişi grip hastalığına çeşitli yollarla yakalanmaktadır. Sağlıklı olan kişilerde on gün içerisinde hastalık tamamen geçmektedir ama insan vücudunda yer alan bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde çok daha ağır bir şekilde, daha uzun bir sürede geçmektedir. Grip enfeksiyonu çok kolay ve aynı zamanda hızlı bulaşan bir hastalıktır. Bir kişi kalabalık bir ortamda öksürür ya da hapşırırsa, grip virüsü su damlacıkları şeklinde havada çok yoğun bir şekilde yayılmaktadır.

fft99_mf5098012

Aynı ortamda bulunan birçok kişi bu virüsün etkisi altına girmektedir. Hasta olmayan bireylerin bu havayı soluması sonucunda, grip enfeksiyonu burun aracılığı ile solunum yollarına girer ve aynı zamanda bu alana yerleşir. Böylece sağlıklı bir kişinin solunum yollarına da grip enfeksiyonu yayılmaktadır. Grip enfeksiyonun çok az bir kısmı bile bu hastalığın ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu virüs insan vücuduna girdikten sonra genel olarak iki kuluçka süresine sahip olur. Kuluçka süresi gibi kısa bir sürede çok hızlı bir şekilde yayılmaktadırlar. Grip enfeksiyonu genel olarak çok basit ve aynı zamanda geçici bir hastalık gibi algılansa da, aslında her sene birçok kişinin ölümüyle sonuçlanan çok büyük riskleri ortaya çıkarmaktadır. Gribin çok basit bir hastalık gibi algılanmasından dolayı birçok kişi doktora gitmeye gerek duymamaktadır ama aslında grip sanılanın aksine çok ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Bu nedenle grip virüsünü daha ağır bir şekilde ve daha uzun bir sürede geçiren çocukların mutlaka doktora götürülmesi gerekmektedir ve tedavi sürecine bir an önce başlanmalıdır. Doktorunuzun vermiş olduğu birtakım ilaçlar ile yaklaşık olarak en fazla on gün içerisinde, grip virüsü etkilerini ortadan yavaş bir şekilde kaldırmaktadır. Eğer grip virüsünde doktora gidip, profesyonel bir tedavi uygulanmazsa, hastalığın süresi tamamen uzamaktadır. Hastalık olumsuz etkilerini çok geç bir süre sonra kaldırarak, kişinin diğer organlarını da etkilemektedir.

Gribin Belirtileri

Grip virüsünün en büyük ve en sık görülen belirtisi ise bireyin burnunun akması, hapşırık ya da burun içi kaşınmasıdır. Bunun yanı sıra bir de kişide aşırı halsizlik ya da yorgunluk olmaktadır. Çocuklarda grip virüsü daha çok ateş ve boğaz ağrısı ile başlamaktadır. Eğer hastalık daha sonraki aşamalara geçmiş ise bireyde yüksek ateş gibi sorunlar da ortaya çıkmaktadır. Bazı insanlarda ise titreme ve aynı zamanda terleme gibi belirtiler de yaşanmaktadır. Grip virüsü genel olarak kişilerin kullanmış olduğu yemek kapları, giysiler ve aynı zamanda kişisel eşyaların farklı bir kişi tarafından kullanılması ile çok hızlı ve kolay bir şekilde bulaşmaktadır. Aynı zamanda grip virüsünden etkilenen bireyler hasta olan kişinin hapşırması ile havada yoğun bir şekilde olan su damlacıkları içeriğinde yer alan hastalık virüsünden etkilenir ve birkaç gün sonra hastalığın belirtileri ortaya çıkar. Grip virüsünün yayılma şekli bu tür aşamalardan oluşmaktadır. Bazen insanlar virüsün türüne bağlı olarak birçok kişiyi etkilemektedir.

Gribin Tedavisi

2_d

Grip, influenza ya da enflüanza virüslerine sahip olan viral bir hastalık olmaktadır. insan vücudunda yer alan bağışıklık sisteminin güçlü olup olmamasına göre, iyileşme süreci de tamamen değişmektedir. Vücut direncini düşürme özelliği olan şeker, kalp-akciğer hastalıkları ve AIDS gibi ciddi hastalıkların bulunması durumunda birey grip virüsünü atlatma konusunda çok zorlanmaktadır. İlaç tedavisi bile uygulansa zaman alan bir sürede geçmektedir. Bu tür grupta yer alan insanlara yüksek risk grubu denilmektedir. Grip virüsünün net bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra bazı kişilere aşı yapılır ya da ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi yöntemleri uygulandıktan sonra, hastalığın olumsuz etkileri yavaş yavaş insan vücudundan yok olmaktadır. Eğer hamilelik ya da bitkisel alerji gibi bir durum yoksa, şifalı bitkiler kullanarak, bitki çayları tüketerek grip enfeksiyonunun çok daha hızlı bir şekilde tedavi sürecine girilebilir. Gribin aynı zamanda virüs enfeksiyonuna sahip olması açısından belirli bir tedavisi bulunmamaktadır. Grip hastalığında antibiyotikler asla işe yaramaz, çünkü antibiyotik içerikli ilaçlar sadece bakterileri yok etme özelliğine sahiptir. Genel olarak bir hafta içerisinde hastalık yavaş bir şekilde geçecektir ama doktora gitmek ve aynı zamanda üç, beş gün dinlenmek gerekmektedir. Grip hastalığında özellikle çok sıvı tüketmek, birtakım zararlı salgıların kolay bir şekilde dışarı atılmasını sağlar ve bu hastalığın sürecini daha çok hızlandırır.

Grip virüsü, öksürük ya da hapşırma ile yayılan su damlacıklarla, ayrıca öpüşme ve tokalaşma gibi yakın temas yoluyla ile de bulaşmaktadır. Bu nedenle grip virüsüne sahip olan bireyler, diğer insanlarla herhangi bir temas halinde olmaktan kaçınmalıdır. Aynı zamanda kişisel eşyaların da kullanılmaması gerekmektedir. Bazı kişiler ilaç kullanmak yerine aşı olmayı tercih ederler. Aşı olması riski olmayan bireyler şunlardır: altmış beş yaş ve daha fazla yaşa sahip olan kişiler; kronik kalp, akciğer, böbrek, şeker ve benzeri hastalığa sahip olan bireyler; bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler. Özellikle kanser, bağışıklık sistemi hastalığı olan, organ ya da kemik iliği nakli yapılmış olan kişiler, uzun süre aspirin tedavisi gören çocuk ya da gençler, hastanelerde çalışan doktor, hemşire ve diğer çalışanlardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.