Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gripten Korunmanın Yolları

Tıptaki diğer adı influenza virüsü olan grip insan vücudunda yer alan solunum yollarına hızlı bir şekilde yerleşerek, bu alanda çoğalmaya neden olduğu hastanın hapşırması ya da öksürmesi ile başka bir insana bulaşan bir hastalık olmaktadır. İnfluenza virüsü insan vücuduna girdikten bir ya da iki gün sonra belirtilerini göstermeye başlamaktadır. İnfluenza virüsü yerleştiği bölgede hızlı bir şekilde çoğalmaya başlar ve daha sonra insan vücudunda farklı alanlara doğru yayılır, belirli bir süre sonra tüm vücudu etkisi altına almaktadır. Tedbir alınmadığı zaman her yıl birçok kişinin ölümüne neden olan çok ciddi ve önemli bir hastalıktır. Her yıl bir ya da iki ay mutlaka influenza virüsü ortaya çıkar ve birçok insanın grip olmasına neden olur.

Grip sağlıklı olan insanlarda on gün içerisinde tüm belirtilerini ortadan kaldırarak, iyileşme sürecini başlatır ama insan vücudunun koruyucu kalkanı olan bağışıklık sistemi zayıf ya da hasta olan insanlarda daha şiddetli belirtilerle daha uzun sürede iyileşme göstermektedir.

Grip çok hızlı ve aynı zamanda çok kolay bir şekilde sağlıklı bir insana geçen bir enfeksiyon olmaktadır. Hasta olan kişinin hapşırması ya da öksürmesi, influenza virüsünün su damlacıkları halinde havaya büyük bir oranda yayılmasına neden olmaktadır. aynı ortamda yer alan sağlıklı bireylerin bu havayı soluması sonucunda virüs burundan girerek, solunum yollarına yerleşir ve burada yayılmaya neden olur. İnfluenza gibi güçlü bir virüsün çok azı bile gribe yol açabilir. İnfluenza virüsü insan vücuduna girdikten yaklaşık olarak iki gün kuluçka süresi bulunmaktadır. bu süre de çok kısa olduğu için insan vücuduna çok çabuk yayılmaktadır.

Grip daha çok hastalık damlacık adı verilen, öksürme ve hapşırma ile hastalığa sahip olan insanların ağız ve burun kısmından hızla saçılan virüs taşıyan salgılarla yayılmaktadır. Bu salgıların bulaştığı insanların ellerinin kirli olmasından da bulaşabilir. Sağlıklı insanlar grip virüsünü aldıktan sonra birkaç gün içerisinde hastalığın belirtilerini görmeye başlarlar ve belirtilerin görüldüğü andan itibaren bulaşıcı bir özelliğe sahip olurlar. Gribinin bulaşma süreci hastalığın devam ettiği zamana kadar, yani üç ya da on gün arasında grip hastalığının bulaşıcı özelliği devam etmektedir.

Grip Neden Olur?

Kış aylarında havanın soğuması ile birlikte en çok görülen üst solunum yolu hastalıklarından biri de griptir. Birçok insan özellikle kış aylarında gribin olumsuz etkileri altına girerek kısa bir sürede hasta olabilirler. Bu durum insanların sosyal hayatına, iş ya da okul hayatına çok olumsuz bir şekilde yansımaktadır. Özellikle öğrencilerin sınav dönemine denk gelmesi durumunda yeterince başarı göstermelerine engel olmaktadır. Grip bilindiği üzere, çok kısa bir sürede sağlıklı insanlara bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık ailede herhangi bir kişide ortaya çıkması durumunda, kısa bir süre sonra ailenin diğer bireylerinde de görülmeye başlar. Genel olarak grip üst solunum yolları neden ile bireyler arasında hızlı bir şekilde yayılan ve aynı zamanda birtakım belirtilerle kendini gösteren bir hastalıktır. Grip kişiden kişiye bulaşıcı bir özellik göstererek ve insan vücudunda girdikten yaklaşık olarak iki gün içerisinde belirtilerini ortaya çıkaran bir hastalıktır.

Grip genel olarak çok basit ve aynı zamanda geçici bir hastalıktır ama tedavi edilmediği sürece birçok kişinin ölümüne kadar ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Gribi birçok kişi çok önemsemediği için kendi kendine geçmesini beklerler ama grip sanılanın aksine çok önemli ve riskli bir hastalıktır. Bu nedenle çocuklar, yaşlılar ve ciddi farklı bir hastalığa sahip olan bireylerin grip durumunda mutlaka doktora başvurmaları gerekmektedir. Doktorun yapmış olduğu uygun tedavi yöntemleri ile hastada belirtilerini bir hafta ya da on gün içerisinde tamamen kaldırmaktadır. Ancak müdahale edilmeyen ve belirtileri çok şiddetli yaşanan bazı grip hastalarında, hastalık belirtilerini çok uzun bir sürede kaldırmaktadır, bu süreç içerisinde farklı organları da etkisi altına alabilir.

Gribin Belirtileri

İnfluenza virüsü insan vücudunu hasta hale getiren çeşitleri A ve B tipleridir. Ancak influenza virüsünün çoğalmaya başladığı anda, virüsün yapısında bulunan birtakım proteinler değişiklik göstermektedir. Grip aşısı da bu proteinlere göre yapılmasından dolayı, proteinler sürekli bir değişim göstermesi durumunda hem grip aşısının koruyucu işlevi azalır hem de insan vücudunun uzun süreli bağışıklık oluşmasını engellemektedir. Bu yüzden grip salgını ortaya çıkmaktadır. yapısı tamamen değişen virüslere karşı insan vücudunun koruyucu bir işleve sahip olan bağışıklığın güçsüz olması durumunda çok ciddi problemlere neden olmaktadır.

Kış aylarında en çok görülen üst solunum yolu hastalıklardan biri olan gribin insan vücudunda gösterdiği birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler, halsizlik, kas ağrıları, baş ağrısı, ateş, boğaz ağrısı, kuru öksürük, burun akıntısı, karın ağrısı, ishal, titreme, terleme, bulantı ve aynı zamanda kusmadır. Gribin belirtileri başladıktan yaklaşık olarak üç ya da yedi gün içerisinde hastalık gerilemeye başlamaktadır. Ancak halsizlik ve öksürük bazı durumlarda devam edebilir. Özellikle çocuk, yaşlı ve bağışıklık sistemi zayıf olan bireylerde daha zor tedavisi yapılan hastalıklara dönüşebilir. Aynı zamanda kalp hastalığı, şeker hastalığı ve kronik akciğer hastalığı olan bireylerde, griple birlikte diğer hastalıklarda daha kötü hale gelebilir. Gribin tedavisinde en önemli olan konu tamamen erken teşhis konulmasıdır. Çünkü hastalıkların tedavisine ne kadar erken başlanırsa o kadar hızlı sonuç alınır ve hastalık hızlı bir şekilde gerilemeye başlar.

Gripten Korunma Yolları

Özellikle hava sıcaklığının çok fazla düştüğü kış aylarında üst solunum yolu hastalıklarından biri olan grip çok daha sık bir şekilde görülmektedir. Grip hastalığından korunmak için ilk olarak aşı döneminde grip aşısı yaptırabilirsiniz. Ancak grip aşısı yaptırmadan önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Grip aşısı yaptırmanız durumunda bir sene boyunca vücudunuz grip virüsüne karşı çok daha dayanıklı olacaktır. Grip aşısının yılsa sadece bir kere yaptırılması uygun görülmektedir. Bunun yanı sıra, aynı zamanda grip hastalığının sağlıklı kişilere bulaşmasını önlemek için, hastanın kullanmış olduğu kişisel eşyaları kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir. Gripten korunma yolları arasında, vitamin ve mineral ihtiyacınızı karşılamak da vardır. Vitamin ve mineral içeriği yüksek olan besinleri daha çok tüketmeniz tavsiye edilmektedir. Gripten korunmak için önlem aldığınız zaman hastalığa yakalanma riskiniz çok düşük olacaktır.

Grip tedavisi için uygulanacak olan kesin bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bireylerin isteği doğrultusunda uygulana grip aşısı en yaygın olan gripten korunma yöntemlerinden biridir. Aşının yanı sıra, doktorunuzun tavsiye ettiği ilaçları düzenli bir şekilde kullandığınız durumda hastalık birkaç gün içinde iyileşme sürecine girecektir.

Evde uygulayacağınız doğal tedavi yöntemleri ile de gribin belirtilerini mümkün olduğunda hafifletebilirsiniz. Eğer hamilelik ya da bitkisel besinlere karşı herhangi bir alerjiniz bulunmuyorsa, evde doğal yöntemler uygulayarak gripte ortaya çıkan şikayetlerin hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Mesela evde nane limon, ıhlamur içebilirsiniz. Eğer boğazınız ağrıyorsa buhar tedavisi uygulayabilirsiniz. Ama gripten korunmada en etkili yol ise insanların dinlenmesi ve aynı zamanda izolasyonudur. Grip hastalığına sahip olan bireylerin dışarı çıktığı zaman koruyucu bir maske kullanmaları gerekmektedir. Grip hastalığı daha çok kirli ellerle bulaşmaktadır.

İnsan vücudunun hastalıklara karşı olan direncini çok yüksek seviyede tutmak için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Aynı zamanda düzenli olarak spor da yapılmalıdır. Gribin tedavisinde virüsleri yok eden ilaçlar, ağrı kesiciler ve belirtileri hafifleten ilaçlar doktorun tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Eğer hasta çok kötüleşirse hastaneye yatırılması gerekebilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.