Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gripten Koruyan Besinler

Grip Nedir?

Grip, kişilerin özellikle bünyesinin diğer mevsimlere göre daha zayıf bir dönem olduğu soğuk kış aylarında yakalandığı bir gribal enfeksiyon sonucu ortaya çıkan hastalıktır. Hemen hemen her insan hayatında bir kere de olsa grip olmuştur. Çünkü grip yakalanması oldukça kolay bir hastalıktır. Ancak yeterli tedbirler ve tedaviler sağlandığı takdirde aynı zamanda kolay atlatılabilir bir hastalıktır. Grip olan kişinin sadece sağlık durumu değil aynı zamanda belirtileri nedeniyle sosyal ve iş hayatı da olumsuz etkilenmektedir. Eğer bir evde aile bireylerinden herhangi biri grip hastalığına yakalandı ise diğer aile fertlerine de bulaşması hiç de uzun sürmez. Aynı yere dokunulması ya da evde birinin hapşırması bile bu durumu daha da salgın bir hale dönüştürecektir.

Grip hava yolu ile sıkça bulaşmaktadır. Eğer öğrenciyseniz sınıfınızda sürekli olarak biri hapşırıyorsa birkaç gün sonra kendiniz de dahil hapşıran sayısını ya da burun akıntısı olan , öksürüğü olan kişilerin sayısındaki artışı gözle görebilirsiniz. Bu dönemler hasta olan kişinin mutlaka istirahat etmesini gerektirmektedir. Aksi halde diğer kişilere de büyük olasılıkla bulaştırır. Özellikle elimiz sayesinde birçok hastalığı ağzımıza kadar götürürüz. Eğer kişi, hapşırmış ve ağzını eliyle kapatmış biriyle tokalaşmış ise bu kişinin de direkt olarka bu hastalığa yakalanması mümkündür. Özellikle bu kişi bu toklaşmadan sonra ellerinizi yıkamıyor ve bununla beraber sizler de ağzınıza götürdğünüz takdirde diğer solunum yollarına da bu mikrobu bulaştırmanız an meselesidir

Gribin Belirtileri

Grip genellikle solunum yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır. Bu nedenden dolayı ilk olarak grip virüsünün girdiği yer burun olmaktadır. Bu nedenden dolayı da ilk belirtiler burunda görülmeye başlar. Burundan giren virüs burada vücudun savunma mekanizmasından biri olan burun kılları ve süzgeçlerle karşılaşır ve aynı zamanda salgılanan sıvıyla beraber burada ilk savaşını verir. Bu da kişinin sürekli olarak burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı yaşamasına neden olmaktadır. Daha sonrasına ise diğer solunum organlarına doğru yol alan grip boğazı şişirmeye başar. Bu da kişinin yutkunmasını zorlaştırır. Ve bu da kişide iştahsızlığa yol açar. Dolayısıyla beslenmesi bozulan gripli kişi kendini hem hastalığın sebebi ile hem de beslenme dengesinin bozulması sebebi ile kendini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissedebilir. Bu da kişinin sürekli olarak bir kırgınlık yaşamasına neden olmaktadır.

Grip için vücudumuz elbette savaşmakta ve bu virüsü elinden geldiği kadar dışarı atmaya çalışmaktadır. Bunun da bir belirtisi olarak hapşırmalar bu dönemde daha da artacaktır.  Bu dönemlerde kişi mutlaka bol bol su içmelidir. Çünkü bu virüsün neden olduğu ödemler de vardır. Bu ödemleri atmak virüsle savaşılmasını kolaylaştırmaktadır. Bu ödemleri atabilmek için de vücudun bol bol sıvıya ihtiyacı olacaktır.

Grip virüsünün artık yer ettiği kişilerde geceleri başta olmak üzere sık sık terleme ve sonrasında gelen titremeler görülmektedir. Bu belirtilerin sebebi vücut ısısını koruyamamaktadır. Aynı zamanda bazı kişilerde ateşlenme durumu da sık rastalanmaktadır. Özellikle bu ateşli durumlarda kişinin dikkat etmesi gerekmektedir. Herhangi bir müdahalenin olmadığı durumlarda ateşli hastalıklar kişide ciddi hasarlar bırakarak grip geçse de bu hasarın ömür boyu hissedilmesine neden olacaktır. Özellikle küçük çocuklarda bu durum mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Aksi halde çocuğun hem fiziksek hem de zihinsel gelişimini zarar görebilir.

Gripten Nasıl Korunuruz?

Her ne kadar girip salgın gibi bir hastalık olsa da dikkat edildiği takdirde kolay da atlatılabilen bir hastalıktır. Grip olmadan önce soğuk kış aylarının girmesi ile beraber kişi vitamin alımını artırmalı veya dışarıdan bir vitamin takviyesi almalıdır. Aynı zamanda bir soğuk bir sıcak olan havalarda kişiler mutlaka evden çıkmadan önce her ihtimale karşı kalın bir giyecek de almalıdır.

Kişi bu dönemde olabildiğince düzenli bir hayat yaşamalı, alkolden, sigaradan uzak durmalıdır. Aynı zamanda kişinin mutlaka sağlıklı ürünleri düzenli bir şekilde tüketmesi gerekmektedir. Doğanın bizlere sunmuş olduğu eşsiz nimetlerden kişiler mutlaka faydalanmalıdır. Bu yiyecekler sizlere hem hastalık dönemlerinizin kısa bir süre içerisinde atlatmanız da yardımcı olacak. Eğer bu düzenli yaşama önceden başladıysanız da grip virüsü sizleri çok fazla etkileyemeyecektir.

Gripten Koruyan Besinler

Kırmızı Biber: Her damak zevkine uygun olmasada en çok C vitaminin bulunduğu besindir. Bu nedenden dolayı kişi eğer kırmızı biberi yiyemiyorsa çeşitli yemeklerin içerisinde bunları olabildiğince sık kullanmalıdır.

Yoğurt:  Gripten en çok etkilenen bir organımız da bağırsaklarımızdır. Bağırsak yeterince iyi çalışmayan yararlı mikropların kuvvetlenmesi adına bağırsakların kuvvetlenebilmesi için kişi mutlaka her gece yatmadan önce bir kase yoğurt yemelidir. Bununla beraber yoğurt iyi bir arındırıcıdır.

Ginseng: Birçok vitamin reklamlarında sık sık duyduğumuz bu madde insanların ciddi oranda gribe yakalanmamaları için yararlıdır.

Taze Patates: Grip tedavisi sırasında  mikroplarla savaşmaya yarayan önemli bir vitamin olan A vitaminin ana kaynağı olan patates haşlandığı takdirde hem de sindirimi de kolaylaştırıyor.

Badem:  Grip olan kişiler düzenli beslenmeye başladıkları esnada güne bir öğünlerini bir avuç bademle geçiştirebilirler. İçerdiği E vitamini sayesinde vücudun en az zararla bu hastalığa atlatmasına yardımcı olacaktır.

Elma: Her ne kadar küçüklüğümüzden beri en çok C vitaminin içerdiği meyve olarak portakalı bilsek de aslında elma da ciddi anlamda bir C vitamini deposudur. Uzmanların araştırmalarına göre bu vitaminden faydalanan insanların, % 25 oranda gribe daha az yakalandıkları kanıtlanmıştır

Bal: Boğazda oluşacak olan enfeksiyonlara birebir olan bal, özel bitki çaylarıyla beraber zenginleştirilebilir. Ancak doğal bir anti bakteriyel olduğu için de sıklıkla tek başına da kullanılabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.