Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj boya özellikle resim yaparken kullanılan bir malzeme. Guaj boya daha çok alanda kullanıldığı için leke yapma riski her zaman daha fazla olur. Guaj boyası özellikle ev hanımları için en zorlu lekeler arasında ilk sırada yer alır. Döküldüğü yüzeye anında bulaşarak, hızlı bir şekilde yayılır. Bu nedenle farklı yüzeylere guaj boya bulaştığı zaman, hemen lekeyi temizlemeniz gerekir. Aksi durumda, leke kurur ve çıkarması daha zor bir hale gelir.

Halıdan Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj Boya LekesiResim yaparken ya da farklı bir yüzeyi guaj boyayla boyarken bir şekilde halıya dökülür. Dikkatsizlik sonucu böyle bir kazayı genel olarak herkes yaşar. Yaşanan guaj boya kazası sonucunda etrafa dökülebilir. Hızlı bir şekilde halıya bulaşır ve yayılır. Halıdan zorlu lekeyi çıkarmak için dikkatli davranmanız gerekir. Çünkü lekenin yayılmasını önlemeniz gerekir. İlk olarak halının yüzeyine bulaşan lekeye bol miktarda bebek pudrası dökün. Bebek pudrasını lekenin üzerine döktükten sonra bir süre lekenin çıkmasını bekleyin. Leke yumuşamaya başlayınca ılık suyla halıyı silin. Eğer guaj boya halı yüzeyine çok fazla bulaştıysa, bebek pudrasını dökme işlemini birkaç kere daha tekrarlayın. Bir süre sonra guaj boya lekesi halıdan tamamen çıkar. Ancak bebek pudrasını lekenin üzerine kalın bir tabaka halinde sürün. Aksi durumda lekenin daha fazla yayılmasına neden olabilirsiniz.

Koltuktan Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj Boya LekesiResim yaparken bir şekilde kola ya da ele guaj boyası bulaşır. Bulaşan bu lekelerle farklı bir yüzeye dokunduğunuz zaman hemen yayılır. Guaj boyayla resim yaparken bu nedenle çoğu insan tedirgin olur. Koltuğa bulaşan guaj boya lekesini çıkarmak için, lekenin kurumasına izin vermeyerek, anında müdahale edin. Çünkü boya lekesi kuruduktan sonra daha zor bir şekilde koltuk yüzeyinden çıkar. Koltuk yüzeyinden guaj boya lekesini çıkarmak için ilk olarak fazla boyayı bir peçeteyle alın. Daha sonra ılık bir suyun içerisine, bir miktar sirke ilave edin. Temiz bir bezi karışımın içerisine batırarak, koltuk yüzeyini silin. Bir süre sonra koltuk yüzeyinden guaj boya lekesi tamamen çıkar. En son işlem olarak ise, suyla koltuğu silebilirsiniz.

Kumaştan Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma LekesiGuaj boyayla resim yaparken ya da başka bir yüzeyi boyarken, farkında olmadan altına bulunan kumaşa dökebilirsiniz. Aynı zamanda guaj boyayla resim yapmak çok zevkli olur. Çünkü renkler net ve canlı bir şekilde kendini gösterir. Ancak guaj boyayla resim yapmak her zaman için büyük bir risk oluşturur. Gauj boya kumaş yüzeyine döküldüğü zaman, bu yüzden lekeye hemen müdahale etmeniz gerekir. İlk olarak kumaşa çok fazla guaj boyası bulaştıysa, peçete ya da bezle alın. Daha sonra geri kalan yağlı kısmını da deterjanlı bezle silebilirsiniz. Kumaşı son olarak suyla temizleyin ve kuruması için bekletin.

Kıyafetten Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma LekesiGuaj boyayla resim yaparken mutlaka kıyafetin üzerine ya da kol kısmına dökülür. Guaj boyayı çıkarmak için vakit kaybetmeden, hemen lekeyi çıkarmaya çalışın. Kıyafetinizden bu zorlu lekeyi çıkarmak için ilk olarak kıyafetinizin yapısına zarar vermeyen bir malzeme kullanmanız gerekir. Bunun için sirke çok ideal bir malzeme. Birçok lekeyi çıkarmada kullanılan sirke, guaj boya lekesini çıkarmada da etkili ve başarılı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Ilık bir suyun içerisine, bir miktar sirke koyun ve temiz bir bezi içerisine batırarak, elbisenizi silin. Hemen çıkmazsa bu işlemi birkaç kere tekrarlayın ya da bir süre sirkeli suyun içerisinde kıyafetinizi bekletin.

Kurumuş Guaj Boya Lekesi Nasıl Çıkar?

Guaj Boya LekesiGuaj boya ne kadar dikkatli yapılırsa yapılsın her seferinde mutlaka farklı yüzeylere bulaşır ve belirgin bir leke haline gelir. Farklı yüzeylere çok az bile guaj boyası bulaştığında can sıkabilir. Bu nedenle belirgin bir leke bırakmaması için hemen lekeyi temizlemeniz gerekir. Guaj boya lekesini temizlemek için ilk olarak kurumuş kısımları keskin olmayan bir bıçakla kazıyın. Kuru kısımlarını yüzeyden tamamen temizledikten sonra, geri kalan yağlı kısmı çıkarmanız gerekir. Farklı yüzeylerden çıkaracağınız guaj boya lekesini çıkarmak için bebek pudrasını lekenin üzerine bolca dökün. Üzerinde kalın bir tabaka oluşmalı. Bir süre sonra leke yumuşamaya başlar. Leke yumuşamaya başladıktan sonra bir bezle silebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.