Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GUATR NEDEN OLUR?

Guatr hastalığı genel olarak tiroit bezlerinden meydana gelen birtakım büyümeler olarak ifade edilebilir. Yer olarak ise boynun ön kısmı ile adem elması olarak isimlendirilen kısım arasında yer almaktadır. Kısacası guatr, tiroit bezlerinin genişlemesidir. Pek çok çeşidi bulunmaktadır. Guatr gerekli önlemler alındığında geçici bir durumdur. Ancak herhangi bir tedbir alınmaz ise hastalık çok daha ciddi seviyelere ulaşır ve medikal bir tedavi ihtiyacı duyulur. Bu yüzden guatr belirtilerine dikkat edilmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Guatr tiroit bezine bağlı bir problemdir. Tiroit bezi ise kelebek şeklinde bir bez olup, tiroit hormonunun üretilmesi gibi metabolik işlemleri düzenleme de kritik bir rol oynar. Diğer görevleri ise kalp atış hızını düzenlemek, kan basıncını ayarlamak, büyüme ve gelişme gibi faaliyetlerde rol almaktır. Çeşitli hastalıklardan veya tümörlerden dolayı tiroit bezinde meydana gelen genişlemeler guatr hastalığına sebep olur.

Tiroit bezi thyroxine ve triiodothyronine olmak üzere 2 çeşit hormon üretir. Bu hormonlar kan akışını ayarlar ve metabolizmayı düzenler. Bunlar vücudun kullanacağı yağları ve karbonhidratları ayarlar, vücut sıcaklığını kontrol altına alır, kalp atış hızınızı etkiler ve protein üretilmesini düzenler. Ayrıca kanınızdaki kalsiyum miktarını ayarlayan kalsitonin üretilmesinden sorumludur.

Guatr Neden Olur?

Çeşitli sebeplere göre guatr oluşmaktadır. Buna örnek olarak tiroit bezinin fazla çalışması veya tiroit hormonunun seviyesinin yetersiz kalması verilebilir. Ayrıca bazı guatrlar tiroit bezi düzgün çalışsa dahi meydana gelebilir. İltihap ve tümör tiroit bezlerinin genişlemesini sağlar. Guatr sebepleri aşağıdaki maddelerde çok daha ayrıntılı bir şekilde yer alacaktır.

1.İyodin Eksikliği

guatr

Tiroit hormonu üretilmesinin esasları arasında iyodin yer almaktadır. Genel olarak deniz suyunda ve sahil kıyılarındaki topraklarda bulunur. Yüksek katlı evlerde yaşayan ve denizden uzakta olan insanlar iyodin eksikliği yaşamakta ve bu durum guatra sebep olmaktadır. İyodin eksikliğinizi lahana, brokoli ve karnabahar tüketerek giderebilirsiniz.

2.Hamilelik

hamilelik-belirtileri-nasıldır

HCG hormonu olarak isimlendirilen bir hormon hamilelik sırasında üretilmektedir. Bu hormon tiroit bezlerinde genişlemelere ve doğal olarak guatr sorunlarına sebep olmaktadır. Bir diğer guatr etmeni ise hamilelik sırasında hormonlarda meydana gelen dalgalanmalardır.

3.Tiroit Kanseri

guatr-operasyonundan-sonra-hastayi-neler-bekler

Tiroit kanseri, iyi huylu tiroit nodüllerinden daha nadir olarak meydana gelir. Bu tipte bir kanser tiroit bezinin bir tarafının genişlemesi ile meydana gelmektedir. Guatra neden olan durumlar arasındadır.

4.İltihap

guatr ses

Guatr, çeşitli acılara ve tiroit bezinde meydana gelen tıkanmalara dayalı bir iltihap durumudur. Tiroksinin fazla üretilmesi veya az üretilmesine de sebep olabilir.

5.Graves Hastalığı

tiroidin-belirtilerini-biliyor-musunuz--5504925

Tiroit bezi çok fazla tiroit hormonu ürettiğinde guatr hastalığı oluşur. Bu hastalık graves hastalığı olarak isimlendirilmiştir. Vücudu korumakla görevli olan antikorlar yanlışlıkla bağışıklık sistemi tarafından yönlendirilerek tiroit bezine saldırır. Bu da üretilen hormonların miktarlarının aşırıya kaçmasına neden olur.

6.Hashimoto Hastalığı

fft99_mf5373907

Bu durum da graves hastalığının tam tersine, tiroit bezinin aktivitesinin azaldığı durumlarda oluşur. Bu durum da otobağışıklık sistemi hatasıdır.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Tüm guatr hastalıkları belirti göstermezler. Ancak herhangi bir belirti oluşması durumunda bu belirtiler aşağıdaki gibi ifade edilebilir.

 • Tıraş olunduğunda veya makyaj yapıldığında açık seçik olarak gözüken ve boyunda yer alan bir şişlik,
 • Meydana gelen ve artan öksürükler,
 • Bir şey yerken veya içerken oluşan yutkunma zorlukları,
 • Nefes alma zorluklarının yaşanması,
 • Seste meydana gelen değişmeler ve ses boğukluğu,
 • Boğazda meydana gelen kasılma hissiyatı gibi belirtiler guatr belirtileri olarak ifade edilebilir. Herkes de oluşması beklenmez.

Guatr Risk Faktörleri Nelerdir?

Guatr herkesi etkileyebilir. Doğum sırasında veya yaşamın herhangi bir kısmında oluşabilir. Ayrıca genel olarak 40 yaş ve üzerinde daha yaygındır. Bazı risk faktörlerine hemen alt kısımdan ulaşabilirsiniz.

 • İyodin eksikliği yaşayan kişilerde guatr risk faktörleri arasında yer almaktadırlar.
 • Tiroit bezi düzensizlikleri ve guatr hastalığının gelişimi bayanlarda, erkeklere göre daha yaygındır.
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte guatr oluşma ihtimali de artmaktadır.
 • Aile geçmişinde oto bağışıklık sistemi sorunu yaşayan birinin olması sizlerinde guatr hastalığı gelişimi gösterme riskinizi arttırmaktadır.
 • Hormon seviyelerinin hamilelik ve menopoz sırasında dalgalanmalar göstermesi, bu zamanlarda bayanların guatr hastalığı gelişimlerini arttırmaktadır.
 • Belirli ilaçların kullanılması guatr hastalığı risk faktörlerini arttıran etmenler arasındadır.
 • Boyun veya göğüs bölgesinden herhangi bir radyasyon terapisi almanız, guatr riskini arttıracak faktörler arasında yer almaktadır.

Guatr Komplikasyonları Nelerdir?

Ufak guatrlar herhangi bir fiziksel ya da kozmetik sorunlara sebep olmayacağı için endişe edilmesine gerek yoktur. Fakat büyük boyutlardaki guatrlar nefes alma zorluklarına ya da şişliklere neden olacağından öksürük veya ses çıkarma sorunlarına neden olabilmektedir. Hipertiroidizm gibi tiroit bezinin fazla çalışması durumlarında halsizlik, istemsiz kilo alma veya verme ve uyku sorunları yaşanabilmektedir.

Guatr Teşhisi Nasıl Yapılır?

Rutin bir fiziksel test sırasında doktorunuza muayene olurken boğaz bölgenizde bir şişlik tespit edilebilir. Ancak bu durumun guatr olup olmadığını belirlemek için birtakım incelemeler yapılır. Bunlar ise;

 • Hormon Testi: Yapılan kan testi ile kanınızda bulunan tiroit bezi tarafından üretilmiş hormonların miktarları belirlenecektir. Tiroit bezi aktif değilse tiroit hormonu düşük çıkacaktır. Fazla çıkması durumunda da tiroit bezinin fazla çalıştığı sonucu belirlenecektir.
 • Antikor Testi: Guatr bazı durumlarda anormal antikor üretimini içerecektir. Kan testi ile de bu durum doğrulanabilmektedir.
 • Ultrason: Çubuk benzeri bir cihaz boynunuza yerleştirilerek sabit bir şekilde tutulur. Bilgisayar ekranı üzerinde birtakım görüntüler alınır. Bu görüntüler tiroit bezinin büyüklüğünü ve üzerinde nodül olup olmadığını net bir şekilde belirlemeye yardımcı olacaktır.
 • Biyopsi: Doku veya sıvı örnekleri bir çeşit iğne ile alınıp, laboratuvar ortamında incelenmektedir.
 • Tiroit Görüntüleme: Dirseğinizden bir çeşit işaretli radyoaktif izotop damarlarınızdan içeriye enjekte edilir. Bir sedye üzerine uzanır ve kafanızı arkaya doğru yatırırsınız. Özel bir kamera yardımıyla bu izotop izlenir ve tiroitinizin bir görüntüsü alınır.

Guatr Tedavisi ve İlaçlar

Guatr tedavisi guatrın boyutlarına, işaretlerine, belirtilerine ve altında yatan etmenlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

 • Gözlem: İlk olarak bir gözlem yapılır. Guatr ufak ise herhangi bir tedaviye gerek duyulmaz. Ancak daha büyük guatrlarda, büyüklüğüne göre tedavi işlemi belirlenir.
 • İlaçlar: Tiroit bezinde meydana gelen iltihaplarda doktorunuz tarafından aspirin benzeri ilaçlar tavsiye edilir. Bu ilaçlar genellikle hormon seviyesini normal seviyelere düşürmek için kullanılan ilaçlar olmaktadır. Doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği şartlarda ve zamanlarda ilaçları düzenli olarak kullanmaya özen gösteriniz.
 • Ameliyat: Bazı durumlarda nefes almanızı engelleyecek veya şişlikler oluşacak kadar gelişen tiroit bezi durumlarında, kimi zamanlar tiroit bezinin tamamını almak bir çözüm olabilmektedir. Cerrahi bir operasyon ayrıca tiroit kanserinin tedavisinde de kullanılan bir yöntem olma özelliğine sahiptir.
 • Radyoaktif İyodin: Tiroit bezinin aktivitesinin fazla olduğu durumlarda radyoaktif iyodin tedavisi kullanılmaktadır. Tiroit hücrelerini yok etmeye dayalı bir yöntem olup, guatrın yok edilerek tiroit bezlerinin aktivitesini azaltmaya yönelik bir işlemdir.

Herhangi bir tiroit bezi sorunundan dolayı guatr şüphesine sahipseniz, bir doktora giderek gerekli kontrolleri yaptırmanız gerekir. Bu kontroller doğrultusunda guatr teşhisi konulur ise, uygulanacak tedavi yöntemlerine uymanız, hastalığın gelişimi açısından büyük bir önem taşımaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.