Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Guatra İyi Gelen Yiyecekler

Guatr hastalığı ülkemizde çok yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Guatr, tiroid bezlerinin düzenli ve doğru bir şekilde çalışmaması neticesinde ortaya çıkmaktadır. Hastalık ilerlemesi halinde başka sorunlar da doğurabileceği için bir hayli önemli bir hastalıktır. Bu nedenle mutlak suretle belirtileri hissedildiğinde bir doktora başvurulmalı ve doktorun doğru bulduğu tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra guatr hastalarının yediklerine de çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Guatr hastalığının pek çok farklı çeşidi olduğu için bir guatr hastasını iyileştirebilen bir gıda, başka bir guatr hastasını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle tüketilecek yiyecekler konusunda en sağlıklı bilgi doktordan alınmalıdır.

Guatra İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

1- Maydanoz

Screenshot_8

Maydanoz insan vücudunda pek çok hastalığa ve rahatsızlığa iyi gelen bir besindir. Özellikle yemeklerde sık sık kullanılan ve her yemeğe ayrı bir lezzet katan maydanoz, vitaminler ve mineraller bakımından çok zengindir. Maydanozun yemeklere konmasının yanı sıra sofralara çiğ demet halinde de konulup tüketilmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra maydanoz guatr hastalığına çok iyi gelmektedir. Çünkü guatr hastaları için çok önemli olan A vitamini, C vitamini, potasyum, demir ve kalsiyum maydanozda bol miktarda bulunmaktadır. Hatta maydanoz bir antioksidan özelliğine de sahiptir. Bu özelliği ile de vücuttaki doku yenilenmelerine yardımcı olmakta ve guatr başta olmak üzere pek çok hastalığın ilerleme sürecini yavaşlatmaya katkı sağlamaktadır. O nedenle bu sağlıklı yiyeceği guatr hastalığı bulunanlar ve guatr hastalığına yakalanma riski olanlar her gün düzenli olarak tüketmelidir. Özellikle maydanozun sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesi beslenme uzmanları tarafından sıkça tavsiye edilmektedir.

2- Ay Çekirdeği

Screenshot_9

Çok fazla bilinmemek ile birlikte ay çekirdeğinin de insan sağlığı için büyük faydaları vardır. Ancak elbette bu gıdayı da aşırı miktarda tüketmemek gerekir. Çünkü fazla miktarda tüketimi, vücutta fazla kilolara neden olabilmektedir. Ay çekirdeği selenyum ve çinko bakımından çok zengin bir yiyecektir. Tiroid bezinin düzenli olarak ve dengeli bir biçimde çalışmaması sorunu yaşayanların da selenyum ve çinkoya ihtiyacı bulunmaktadır. Bu nedenle bu tiroid bezinin işlevlerini doğru bir şekilde yerine getirebilmesi için ay çekirdeği tüketilmesi çok önemli olmaktadır. Tiroid hastalığı hormonal bir hastalıktır. Hormonal hastalıklar da genellikle vücudun ihtiyacı olan besinleri karşılayamamasından ileri gelmektedir. Bu yüzden guatr hastalığının tedavi sürecinde vücudun ihtiyaç duyduğu selenyum ve çinkoyu alabilmesi için belirli miktarda ve kesinlikle aşırıya kaçmadan ay çekirdeği tüketilmesi önerilebilmektedir. Yine de guatr hastalığının tam tespitine bağlı olarak bu yiyeceğin tüketilip tüketilemeyeceğine dair bir doktora danışılmasında da yarar olacaktır.

3- Sarımsak

Screenshot_10

Yemeklerin vazgeçilmez malzemelerinden olan, her yemeğe ayrı bir lezzet katan ve insan sağlığı için sayısız faydası olan sarımsak bilindiği üzere tam bir antibiyotik işlevi görmesi ile fazlaca tercih edilmektedir. Elbette sarımsağın, yemeklere lezzet vermesinin dışında içeriğindeki besin değerleri ile pek çok hastalığın iyileşmesine katkı sağladığı da yadsınamaz bir gerçektir. Özellikle guatr hastalığı olan kişilerin de mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Çünkü tiroid bezlerinin büyümesini önleyebilmektedir. Bununla birlikte yeterli miktarda tüketilmesi ile birlikte boğazda oluşan şişlikler de önemli oranda azaltılabilmektedir. Bu yüzden her daim aşırıya kaçmadan sarımsak tüketilmesinde başta guatr hastaları olmak üzere herkes için yarar vardır.

4- Zeytinyağı

Screenshot_11

Guatr hastalığı yiyecekler ile doğru orantılı olarak ilerleme ya da gerileme gösteren bir hastalıktır. Bu nedenle bazı sağlıklı ve faydalı gıdaların tüketimine ayrıca dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle nebati yağlar dışındaki yağlar guatr hastaları tarafından tüketilmemelidir. Ancak zeytinyağı diğer pek çok hastalık gibi guatr hastalığı için de çok iyi gelmektedir. Çünkü zeytinyağı omega 3 yağ asitleri bakımından ve E vitamini bakımından çok zengin bir besindir. Bu da bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesine etki ederken herhangi bir enfeksiyon riskini de en aza indirebilmektedir. Ayrıca özellikle E vitamini bulundurması ile zeytinyağı, guatr hastalığının tedavi sürecinde tedaviyi hızlandırıcı ve kolaylaştırıcı bir görev üstlenmektedir.

5- Deniz Yosunu

Screenshot_12

Guatrın elbette pek çok farklı çeşidi vardır. Dolayısıyla guatr hastalarının tüketeceği besinlerde de bu hastalığın çeşidine göre bir ayrım yapmaları gerekmektedir. Özellikle iyot eksikliğinden kaynaklanan guatr hastalarının, iyot bakımından bir hayli zengin besinleri tüketmeleri önerilmektedir. İyot açısından çok zengin olan besinlerden bir tanesi de deniz yosunudur. Deniz yosunu tiroid bezinin doğru bir şekilde çalışmasına katkı sağladığı için guatr rahatsızlığının ilerlemesinin durdurulmasında ve hastalığın iyileştirilmesinde çok etkili olmaktadır. Bunun yanı sıra deniz yosunu metabolizmayı hızlandırarak obezite oluşmasını ya da obezitenin önlenmesini de sağlamaktadır. Benzer şekilde deniz yosunu tüketimi ile selülit oluşumu da azalmaktadır. Deniz yosunu çay olarak ya da kapsül şeklindeki ilaçlar olarak tüketilebilmektedir. Bununla beraber özellikle Japon mutfağının pek çok özel yemeğinde de deniz yosunu kullanılmaktadır. Bu yemekler de tercih edilebilir. Fakat deniz yosunu tüketmek de bazı hassasiyetleri beraberinde getirmektedir. Çünkü deniz yosunun yetiştiği sularda tehlikeli ağır metaller bulunabilmektedir. Bu nedenle deniz yosunu içeren tüm gıdaları, çayları ve kapsülleri tüketmeden evvel bir uzmana danışmakta yarar olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.