Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Guatra Ne İyi Gelir?

Guatr, tiroit bezlerinin anormal bir derecede büyümesi halidir. Tiroit bezi genel itibari ile kelebek şekline benzer ve adem elmasının hemen altında, boğazınızda yer almaktadır. Guatr pratikte zararsız ve ağrısız olmasına rağmen büyümesi durumunda öksürük ile yutkunma da ve nefes almada çeşitli zorluklar yaşanması muhtemel sonuçları arasında yer almaktadır.

Dünya üzerinde yaygın olarak meydana gelen guatr çeşidi ise iyot eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Özellikle tuz satın alırken içerisinde iyot elementinin olması oldukça önemlidir. Gerekli miktarda iyot alınmaz ise tiroit hormonunun üretimi dengesiz ve düzensiz bir alır ve tiroit bezinin içinde nodül gelişimi olur. Guatr rahatsızlığına sahip kişilerin boğaz kısımlarındaki şişlik bu nodülden kaynaklanır.

Guatr tedavisi ise guatrın belirtilerine, boyutlarına ve altında yatan etmenlere göre değişiklik gösterir. Küçük boyutlardaki guatrlar fark edilmezler, herhangi bir soruna sebep olmazlar ve ciddi bir tedavi işlemi gerektirmezler.

Guatr Neden Olur?

Tiroit bezi tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) olmak üzere 2 çeşit hormon üretir. Bu hormonlar kan dolaşımı ile vücut içerisinde dolaşır ve metabolizmanın düzenlenmesine yardımcı olur. Vücuttaki yağların ve karbonhidratların nasıl kullanılması gerektiğini, vücut sıcaklığının nasıl kontrol edileceğini ve protein üretiminin düzenlenmesinde yardımcı olmak bu hormonların görevleri arasında yer almaktadır. Tiroit bezi ayrıca kalsitonin üretmektedir. Bu da kanınızda bulunan kalsiyumun ayarlanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca guatra sahip olmak tiroit bezinin normal bir şekilde çalışmadığı anlamına gelmez. Genişlemesi durumunda bile hormon üretimi normal seyrinde devam edebilir. Tiroit bezinin genişlemesinde etkili olan faktörler ise;

 • İyot eksikliği: Deniz suyunda ve kıyı kesimlerdeki topraklarda bulunan iyot elementi, tiroit hormonlarının üretiminde temel olarak görev almaktadır. Gelişen dünyada iç kısımlarda veya yüksek yerlerde yaşayan insanlar yeterli miktarda iyot alma imkanı bulamazlar. Bu tip durumlarda, insanların guatra sahip olma durumu da artışa geçer.
 • Graves hastalığı: Guatr bazen de tiroit bezinin çok fazla tiroit hormonu üretmesi sonucu meydana gelir. Graves hastalığında ise vücudu zararlı mikroorganizmalardan savunma görevine sahip olan antikorlar, tiroit bezine saldırır. Bu durum aşırı tiroksin üretilmesine ve tiroit bezinin genişlemesine sebep olmaktadır.
 • Hashimotos hastalığı: Bu hastalık ise graves hastalığının tam tersine, tiroit bezinin tiroksin hormonunu yeterli miktarda üretmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu durumda hipofiz bezi tiroit bezini uyarmak için daha fazla miktarda TSH üretir ve aynı şekilde tiroit bezinin genişlemesine sebep olur.
 • Tiroit kanseri: Tiroit kanseri, diğer iyi huylu tiroit nodülü oluşumlarına göre çok daha nadir rastlanır. Tiroit kanseri ise tiroidin sadece bir kısmının genişlemesi ile oluşmaktadır.
 • Hamilelik: Hamilelik sırasında üretilen HCG isimli bir hormon, tiroit bezinin bir miktar şişmesine sebep olabilmektedir.
 • Tahriş: Tiroitit, tiroit bezinde ağrıya ve şişliğe neden olan tahriş edici bir durumdur.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Tüm guatr rahatsızlıkları belirtilere ve işaretlere sebep olmamaktadır. Ancak meydana gelebilen belirtiler ve işaretler ise;

 • Makyaj yaptığınızda veya traş olduğunuzda belirgin hale gelecek şekilde, boğaz bölgesinde gözle görülebilir bir şişlik oluşması
 • Boğazınızın gergin bir hale geldiğini hissetmeniz
 • Öksürme hali
 • Zorlukla yutkunma ve nefes alma
 • Ses kısıklığı ve ses boğukluğu oluşması guatrın belirtileri arasında yer almaktadır.

Guatr Risk Faktörleri Nelerdir?

Guatr rahatsızlığı herkesi etkisi altına alabilir. Doğum sırasında oluşabildiği gibi gündelik hayat içerisinde herhangi bir yaşın herhangi bir zamanında oluşabilir. Ancak en yaygın olarak 40 yaşın üzerindeki kişilerde gelişim göstermektedir. Oluşabilecek risk faktörleri ise;

 • Bayanlarda tiroit bezinin düzensiz hale geçmesi durumu daha büyük bir eğilim içermektedir. Bu yüzden bayanlarda guatr hastalığının gelişim göstermesi daha yaygındır.
 • Yaşın ilerlemesi ile birlikte tiroit bezi ile alakalı guatr oluşma ihtimali de artmaktadır.
 • Hamilelik ve menopoz hallerinde tiroit problemleri daha sık rastlanmaktadır ancak bu durumun sebebi halen tam olarak belirgin değildir.
 • Çeşitli kalp ve anti-depresan ilaçlar guatr rahatsızlığının oluşmasına olanak sağlayabilir.
 • Eğer bir nükleer tesiste çalışıyorsanız ve kaza ya da test sırasında radyasyona maruz kaldıysanız veya boyun ve göğüs bölgesinden radyasyon terapisi görüyorsanız, bu durum tiroit bezinin düzensiz hale gelmesine ve guatr oluşmasına neden olabilir.
 • İyot bulunmayan bölgelerde yaşayan kişilerin yeterli iyot elementini alamaması durumunda guatr gelişimi de kaçınılmaz bir hal alır.

Guatr Teşhisi Nasıl Yapılır?

Rutin bir doktor kontrolü sırasında yapılan fiziksel incelemede guatra sahip olup olmadığınız kolayca tespit edilebilir. Ancak durumun belirsiz olduğu bir zamanda, birtakım testler yapılarak guatr teşhisi yapılabilmektedir. Bunlar arasında;

 • Hormon testi: Bir kan testi ile hipofiz ve tiroit bezlerinde üretilen hormon miktarları belirlenebilmektedir. Eğer tiroit bezi aktif değilse, tiroit hormonu seviyesi de düşük çıkacaktır. Aynı zamanda hipofiz bezi de tiroit bezini daha fazla tiroit hormonu üretmesi için uyaracak ve tiroit uyarıcı hormon olan TSH miktarı da artacaktır.
 • Antikor testi: Bazı guatr hastalarında olması gerekenden fazla antikor üretimi gerçekleşir. Bir kan testi de antikor miktarını belirlemeyi sağlayacaktır.
 • Ultrason: Bir cihaz boğazınıza yerleştirilecek ve ses dalgaları göndererek geri gelmesi beklenecektir. Böylece boğazınızın içinin bir görüntüsü bilgisayar üzerinde elde edilecektir. Böylece tiroit bezinde herhangi bir büyüme ya da nodül oluşumu bu şekilde belirlenmiş olacaktır.
 • Tiroit görüntüleme: Damarın içerisine enjekte edilen bir radyoaktif izotop ile özel bir kamera kullanılarak boğazınızın bir görüntüsü elde edilir. Ultrason testine benzemektedir ancak tek fark radyoaktif izotopun takip edilecek görüntü elde edilmesi prensibine dayanır.

Guatr Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr tedavisi, guatrın boyutlarına, işaretlerine, belirtilerine ve altında yatan sebeplere göre değişiklik gösterir. Ayrıca doktorunuz tarafından birtakım şeyler tavsiye edilebilir. Bunlar arasında;

 • Gözlem yapmak: Eğer guatrın oluşturduğu çıkıntı küçük ve herhangi bir rahatsızlık vermiyorsa, tiroit bezinin fonksiyonlarında herhangi bir sıkıntı yok demektir. Bu yüzden bekle ve gör yaklaşımı kullanılacaktır.
 • İlaçlar: Eğer tiroit bezinin fazla çalışma durumu söz konusu ise tiroit hormonunun salgılanmasını yavaşlatacak ve aynı zamanda hipofiz bezinden salgılanan TSH hormonunun salgılanmasını yavaşlatmak üzere birtakım ilaçların kullanılması yoluna gidilecektir.
 • Ameliyat: Eğer nefes alıp vermenizi zorlaştıran, rahatsız edici veya yutkunma sorunları yaşayacak kadar büyük bir guatr sorununuz bulunmakta ise tiroit bezinin tamamını almak bir olasılık olarak ön plana çıkmaktadır. Ameliyat ayrıca tiroit kanserinin de bir çözümüdür.
 • Radyoaktif iyodin: Bazı durumlarda aşırı aktif halde bulunan tiroit bezi sorununu çözmek için radyoaktif iyodin yöntemi kullanılmaktadır. Bu tedavi de uygulanan yapı, tiroit bezlerinize ulaşarak guatra sebep olan etmenleri ortadan kaldırmaktadır.

Guatra Ne İyi Gelir?

Guatr rahatsızlığı için kendi başınıza alabileceğiniz ekstra gıdalar mevcuttur. Ancak bunların oluşturabileceği herhangi bir yan etki veya alerji durumunu önlemek için ilk olarak doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

1.İyot Tüketimi

g1

Guatra sebep olan birincil etmen iyot eksikliğidir. Bu yüzden guatr hastalığına sahip kişilerin bol miktarda iyot alması gerekmektedir. Yetişkinler için günlük olarak önerilen iyot miktarı 150 mg’dır. Vücudunuzdaki iyot miktarını arttırmak için iyotlu tuz, deniz ürünleri, ton balığı, yumurta, karides, hindi, doğal yoğurt, inek sütü ve kızartılmış patates gibi iyot bakımından zengin besinleri tüketebilirsiniz.

2.Esmer Su Yosunu

g2

Denizde yetişen esmer su yosunu, guatrı tedavi etmek için iyot eksikliğini giderici besinler arasında yer almaktadır. Yüksek miktarda iyot içeriği ile tiroit bezinin normal döngü de çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca içerisinde potasyum, kalsiyum, magnezyum ve demir de bulunmaktadır. Özellikle Asya kıtasına özgü ürünler satan manav ve marketlerden temin edebilirsiniz.

3.Su Teresi

g3

Guatr tedavisinde su teresi kullanımı yüksek iyot içeriği ile oldukça etkili olmaktadır. Ek olarak içerisinde yüksek miktarda diğer mineralleri ve sülfür, germanyum ve antioksidanlar gibi besleyici ögeleri de içermektedir. Bu yüzden tiroit bezi için oldukça faydalı etkiler yapmaktadır.

4.Sarımsak

g4

Tiroit bezinin fonksiyonlarını düzenli bir şekilde gerçekleştirebilmesi için sarımsağın içerisinde bulunan ve vücutta üretilmesini tetikleyen glutatyon, guatr tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca boğaz kısmında oluşan şişliğin de sönmesini sağlamaktadır.

5.Yeşil Çay

s3

Pek çok bitki uzmanı tarafından guatr tedavisinde gündelik olarak yeşil çay tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yeşil çay antioksidanlar ve yüksek miktarda doğal florür içermekte olup, tiroit bezinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Günlük olarak yeşil çay içilmesi guatr oluşmasını da önleyici bir etki yapmaktadır.

6.Selenyum

g6

Selenyum bakımından zengin besinlerin tüketilmesi guatrın tedavisi için oldukça faydalıdır. Çünkü tiroit bezi normal fonksiyonlarını sürdürebilmesi için selenyuma ihtiyaç duyar. Bu yüzden selenyum tüketimi oldukça önemlidir. Selenyum bakımından zengin olan ürünlerin arasında ise ayçiçeği tohumu, kabuklu deniz ürünleri, yengeç, soğan, somon, ton balığı, mantar, buğday tohumu, arpa, kahverengi pirinç, yulaf, et, kümes hayvanları, yumurta ve yağlı balık yer almaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.