Guatr hastalığı, tiroit bezlerinin anormal bir şekilde genişlemesi ile meydana gelir. Tiroitler, kelebek şeklinde bezler olup, boyunda yer alan, adem elması denilen gırtlak çıkıntısının altında bulunmaktadır. Guatr hastalığı genellikle ağrısız olmakta ancak çok büyük bir guatr hastalığında öksürüğe, yutkunma ve nefes alma zorluklarına sebep olmaktadır.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre guatr hastalığının en temel sebebi iyot eksikliğidir. İyot bakımından zengin olan tuzların kullanılması gerekir. Ancak fazla iyot alınması yine aynı şekilde tiroit bezlerinin tekrar şişmesine ve doğal olarak guatr hastalığına sebep olacaktır.

Tiroit bezlerimiz thyroxine (T-4) ve triiodothyronine (T-3) olmak üzere 2 temel hormon üretmektedir. Bu hormonlar dolaşım sisteminizde yer almakta ve metabolizmayı düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Bu hormonların metabolizmayı düzenlemekteki görevleri ise vücudun yağ ve karbonhidratları kullanımını düzenlemek, vücut sıcaklığını kontrol altında tutmak, kalp atış hızını düzenlemek ve protein üretimini düzenlemek sayılabilir. Ayrıca tiroit bezlerinde üretilen bir diğer hormon ise kalsitonin olup, bu hormonun görevi de vücuttaki kalsiyum miktarını kontrol altında tutmaktır.

Tedavi yöntemleri ise guatrın boyutuna, belirtilerine ve altında yatan sebeplere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ufak çaplı guatrlar herhangi bir probleme sebep olmamakta ve herhangi bir tedavi işlemi gerekmemektedir.

Guatr Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

Guatra sahip olmak tiroit bezlerinin düzgün çalışmadığı anlamına gelmez. Aksine yukarıda saymış olduğumuz hormonları çok fazla veya çok az üretmesi sebebiyle hormonal dengesizlikler oluşur ve bu durum guatra sebep olur. Tiroit bezlerinde oluşan büyümenin en yaygın sebepleri aşağıda ki gibidir.

 • İyot Eksikliği: İyot, tiroit hormonunun üretilmesi için temel maddelerden olup, birincil olarak deniz suyundan ve kömür içeren topraklardan elde edilir. Gelişen dünyada karasal yerlerde ve yüksek yerlerde yaşayan kişilerin iyot eksikliği ile guatr hastalığına yakalanmaları ve daha fazla iyot sentezleyebilmek için tiroit bezlerinin büyümesi daha sık gerçekleşecektir. Bu durumun önüne geçmek için iyot içeren tuzların tüketilmesine gerek duyulacaktır.
 • Tiroit Bezi Dengesizlikleri: Guatr hastalığı bazen tiroit bezinin fazla miktarda tiroit hormonu salgılaması ve bazen de tiroit bezinin az miktarda tiroit hormonu üretmesi ile meydana gelir. Vücudun bağışıklık sisteminin ürettiği bazı maddeler yanlışlıkla tiroit bezine saldırır ve fazla miktarda tiroit hormonunun üretilmesine sebep olur. Diğer bir durum ise oto-bağışıklık sisteminin tiroit bezine zarar vermesi durumudur. Bu durumda ise tiroit bezi az önceki durumun tam aksine daha az miktarda tiroit hormonu üretir. Her 2 durumda da guatr hastalığı meydana gelir.
 • Hamilelik: Bayanların hamileliği sırasında dengesiz hale gelen hormon üretimleri tiroit bezini etkiler ve guatr hastalığının oluşmasına sebep olabilir.
 • Tahriş: Tiroidal bölgede meydana gelen tahriş durumlarında, tiroit bezinde ağrılar ve tıkanmalar meydana gelir. Bu durum da aynı şekilde guatra sebep olur.

Guatrın Belirtileri Nelerdir?

Ana belirti tiroit bezlerinde meydana gelen şişme durumudur. Bu semptom gözle görülür bir şekilde gerçekleşir. Oluşan genişlemeler ufak bir nodülden daha büyük çaplı bir genişleme aralığına sahiptir. Ayrıca bazı insanlarda tiroit bezinin genişlemesine ait herhangi bir etki taşımazlar.

1.Tıkanıklık

1392140889_032547700_1392140889-1024x768

Boynun ön tarafında meydana gelen tıkanıklıklar ufak çaptan, geniş bir çapa doğru değişiklik göstermekte ve guatr belirtileri arasında yer almaktadır.

2.Kilo Alma

shutterstock_24320431

Hipertiroidizm denilen bir durum vardır ve bu durum tiroit bezlerinin fazla çalışması anlamına gelir. Böyle bir durum meydana geldiğinde ise iştahta artışa ve doğal olarak kilo almaya sebep olur.

3.Kalp Sorunları

healthy-heart

Tiroit bezinin aktivitesinin fazla olmasından dolayı meydana gelen guatr belirtilerinden biri de kalp problemleridir. Bu sorunlar kalp atış hızının ve kan basıncının yükselmesi şeklinde gerçekleşir.

4.Mental Belirtiler

PMS-PMDD-Young-Woman

Ruhsal açıdan meydana gelen birtakım sorunlar olarak ifade edilebilir. Genel olarak gerginlik, mide bulantısı, sinirsel sorunlar ve depresyon gibi sıkıntılardır.

5.Diğer Belirtiler

nausea

Guatr hastalığı geçiren kişilerde oluşabilen diğer belirtiler ise soğuk algınlığına oluşan bağışıklığın azalması, ellerde uyuşma ve huylanma oluşması, kas zayıflıkları ve mide bulantısı şeklinde gerçekleşir.

Bu tip belirtiler ile karşılaştığınızda ve özellikle fiziksel durumları incelerken oldukça dikkatli olunması gerekmektedir.

Guatrın Risk Faktörleri Nelerdir?

Şimdi de yazımızın bu kısmında guatr hastalığının oluşturduğu risk faktörlerini maddeler halinde inceleyeceğiz.

 • İyot Eksikliği: İyot kaynaklarının az olduğu bölgelerde yaşayan kişilerin iyot mineraline ulaşma olanakları daha düşük olduğu için guatr hastalığı kaçınılmaz bir hal alır.
 • Bayan Olmak: Bir diğer risk faktörü ise cinsiyettir. Yapılan araştırmalar sonucu bayanların tiroit düzensizliklerine bağlı olarak guatr gelişebilme durumlarının erkeklere göre daha fazla olduğu belirlenmiştir.
 • Yaş: Guatr hastalığında yaşın da ayrı bir etkisi vardır. İlerleyen yaş ile birlikte özellikle 40 yaş ve sonrasında guatr hastalığının gelişiminin daha sık yaşandığı bilinmektedir.
 • Hamilelik ve Menopoz: Çok da kesin olmayan sebeplerden dolayı tiroit problemlerinin hamile veya menopoz geçirmiş bayanlarda daha fazla ortaya çıktığı belirlenmiştir.
 • Belirli İlaçlar: Medikal tedaviler için verilen bazı ilaçların yan etkilerinden dolayı tiroit bezi zarar görür ve tiroit hormonu düzgün bir şekilde salgılanamaz. Bu da guatr oluşumuna zemin hazırlar.
 • Radyasyon: Guatr oluşma riski radyasyona maruz kalmaya bağlı olarak çok daha değişik bir gelişme süreci oluşur ve buna bağlı olarak hastalığa yakalanma süreci hızlanır.

Guatr Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Yukarıda sayılan belirtiler ve risk faktörlerini inceledikten sonra kendi rahatsızlığınızın teşhisini yapabilir ve bir medikal destek alabileceğiniz hastanelere gidebilirsiniz. Hastaneye gittiğinizde doktorunuz tarafından birtakım testler ile guatr hastalığına ait bir tanı konulmaya çalışılacaktır. Bu durumdan emin olmak için birtakım testler yapılır. Bunlar;

 • Hormon Testi: Yapılan bir kan testi ile vücudunuzda bulunan hormonların miktarları belirlenir. Böylece tiroit bezinin aktif olmaması durumunda kanınızda bulunan tiroit hormonu da doğal olarak az bir seviyede bulunacaktır.
 • Antikor Testi: Guatr hastalığının sebep olduğu bazı durumlardan dolayı anormal bir şekilde antikor üretimi içeren sorunlar yaşanır. Yapılan bir kan testi bu durumu doğrular nitelikte kılacaktır.
 • Tiroit Görüntüleme: Tiroit taraması sırasında dirseklerinizin içerisinden damarlarınıza doğru radyoaktif izotop enjekte edilecektir. Daha sonrasında düz bir sedyeye uzanmanız istenecek olup, kafanız arkaya yaslanacak ve devamında özel bir kamera ile bilgisayar ortamında tiroit görüntülenmeniz yapılacaktır.
 • Ultrasonografi: Ses dalgaları gönderilerek bilgisayar ekranından alınan görüntüler şeklinde guatr teşhis etme yöntemlerinden biridir.

Guatrın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Guatr tedavisi hastalığın işaretlerine, boyutlarına ve altında yatan sebeplere göre değişiklik göstermektedir. Doktorunuz bir gözlemleme süreci başlatarak hastalığın durumunu belirler.

Hipertiroidizm yani tiroit bezlerinin normal seviyeden daha fazla aktif olması durumunda doktorunuz tarafından çeşitli ilaçlar verilir ve tedavi işlemi bu ilaçların kullanımı doğrultusunda yapılır.

Ameliyat tedavisi de oldukça yaygın olan bir yöntemdir. Büyük bir guatr durumunda tiroit bezinin tamamını almak da bir opsiyondur. Guatr ne kadar büyük olursa nefes alma zorlukları ve yutkunma gibi rahatsız edici durumlarda artış olur.

Radyoaktif iyodin tedavisi de guatr tedavisinde kullanılan yöntemlerden biridir. Genel olarak tiroit bezinin aktivitesinin az geldiği durumlarda kullanılır.