Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gül Şerbeti Tarifi

Muhteşem kokusu, şahane görüntüsü ile gül ilk düşünüldüğünde romantik anların vazgeçilmez öğesi konumunda. Fakat elbette ki bu güzel bitkiyi yalnızca romantik anlarımızın bir dekoru olarak kullanmıyoruz. Ülkemizde gül yoğun olarak yetiştiriliyor ve gülden pek çok şey yapılıyor. Bilindiği üzere gül çok faydalı bir bitki. Bu yüzden de gülden gül reçeli, gül suyu, gül şerbeti gibi pek çok farklı besin yapılıyor. Aynı şekilde gülün faydaları sadece tüketerek de sağlanmıyor. Gülün belirli bölgelere belirli metotlar ile uygulanması sonucunda da müthiş bir iyileşme ortaya çıkıyor. Bu yüzden hem çok eski zamanlarda hem de günümüzde piyasada gül ile yapılmış olan pek çok bakım kremi, bakım losyonu ve sabun bulunuyor. Müthiş faydalara sahip olan bu gül bitkisi ülkemizde en çok Isparta şehrinde yetiştiriliyor. Hatta Türkiye gül konusunda çok şanslı bir memleket olduğu için bu güller çeşitli nedenler ile yurtdışına da ithal ediliyor. Özellikle gül, şerbet olarak bebek doğumlarında ve çeşitli kutlamalarda bir gelenek halini almış şekilde kullanılıyor. Bu yüzden gülün hem ülkemizde hem de geleneğimizde yeri çok ama çok büyük. O yüzden de tamamen doğal olan ve tamamen çok büyük faydaları olan bu gülü düzenli olarak ve farklı şekillerde kullanmamızda fayda var.

Gül Şerbeti Nasıl Hazırlanır?

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı kadar gül mayası
  • 1 su bardağı kadar toz şeker
  • 5 su bardağı kadar su
  • Yarım limon
  • 2 ya da 3 gram kadar şeker boyası

Hazırlanışı

screenshot_2

  1. İlk olarak geniş bir tencere alın ve içine 1 yemek kaşığı kadar gül mayasını koyun. Sonrasında içine suyu ilave ederek ocağın altını yakın ve kaynatmaya başlayın.
  2. Su tencerenin içinde kaynarken tencerenin içine yarım limonun suyunu, 1 su bardağı kadar toz şekeri ve 2 ya da 3 gram kadar şeker boyasını ilave edin.
  3. Bu şekilde şerbet yeteri kadar kaynadıktan ve ortaya gülün suyu çıktıktan sonra ocağın altını kapatıp bir süre kenarda bekletin.
  4. Ardından bir süzgeç yardımı ile gül şerbetini süzün ve yine soğuması için bırakın. Tam olarak soğuduktan sonra bir süre buzdolabında bekletin. Ardından içine bir miktar buz koyarak servis yapın.

Gül Nelere İyi Gelir?

screenshot_1

Gülün insan sağlığı için çok büyük faydaları bulunur. Bu faydalar çok eski zamanlardan beri bilinir. Özellikle İbni Sina bile zamanında gülün ateşli hastalıklar konusunda muazzam bir iyileştirici etkiye sahip olduğunu belirtmiştir. Aynı zamanda gülün serinletici bir etkisi de vardır. Özellikle gül suyunun yüksek ateşin olduğu hastalıklarda baş bölgesine ve boyun bölgesine bir bez yardımı ile konulması tavsiye edilir. Bu şekilde kısa sürede ateşin düşmesine yardımcı olacaktır. Hatta gül yağının da bir nevi müshil görevi gördüğü ve insanın vücuttan atamadığı maddeleri vücuttan atmasına yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Bu yüzden gül farklı şekillerde çok eski zamanlardan beri doğal bir tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Üstelik gül suyunun mide bulantısını geçiren bir özelliği de bulunur. Eğer ki bir nedenden dolayı sürekli kusuyor ya da sürekli öğürüyor iseniz midenizin rahatlatması için ve güçlenmesi için gül suyu içebilirsiniz. Bunun yanı sıra gül macunu da mide hazım konusunda sorun yaşıyor ise hazmın kolaylaşmasına olanak tanımaktadır. Hatta çok eski tıp kitaplarında bile gül macununun balgam söktürücü ve akciğerleri kuvvetlendirici bir etkisi olduğu belirtilmektedir. Önceleri gül macunu gece uyumadan önce ya da yemek yenir iken tüketiliyormuş. Aynı şekilde gül suyunun sadece koklanması bile baş ağrısının bir süre içinde dindirilmesine katkısı vardır.

Aynı zamanda gül suyu dikkati arttıran, beynin hızlı bir şekilde ve sağlıklı bir biçimde çalışmasına olanak sağlayan bir besindir. Örneğin çok yoğun bir şekilde çalışan kişilerin ya da öğrencilerin gül suyu tüketmesinde fayda vardır. Bu duyuların çok daha keskinleşmesine ve odaklanmanın artmasına yardımcı olur. Örneğin bir topluluk önünde bir sunum ya da konuşma yapacak iseniz ve çok endişeli iseniz kalp atışlarınızın düzenlenmesi ve heyecanınızın bastırılması için gül suyu tüketebilirsiniz. Yine çok eski zamanlarda gül çeşitli ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde bile kullanılmış. Yani çok stresli bir hayatı olan, derin kaygılar duyan ve kendini rahatlatmakta zorluk yaşayan kişiler gülün kendine has özel kokusu sayesinde çok daha iyi bir hale gelebilirler. Hatta bilindiği üzere bayılan kişilere yine çok eski zamanlardan beri ayılması için gül suyu dökülüyor. Yani burada kolonyanın kişiyi ferahlatacağı ve kendine getirileceği düşünülüyor. Aslında bu alışkanlık da gül suyuna dayanıyor. Çünkü bundan çok daha eski zamanlarda bayılan kişilere gül suyu dökülüyormuş. Sonrasında bu alışkanlık kolonyaya evrilmiş. Yani bayılan kişilerin ayıltılması için kolonya dökme alışkanlığı ve asıl tedavisi aslında gül suyuna dayanıyor.

screenshot_1

Tüm bunların yanı sıra gül suyu boğazdaki ve kulaktaki ağrıları dindiriyor, gözde meydana gelen ağrı ve kızarıklık gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesi yardımcı oluyor. Yine eski zamanlarda gül çeşitli cilt hastalıklarını iyileştirmek için de kullanılmış. Bu yüzden bugün hala kozmetik ürünlerinin bazılarında kullanılan gülün yalnızca güzel kokusu için kullanıldığını söyleyemeyiz. Çünkü gülün sivilceleri iyileştirme gibi bir özelliği bile var. Eğer ki yüzünüzü temizlerken aynı zamanda yüzünüze bakım yapmak da ister iseniz mutlaka gül ile hazırlanacak bir karışım ile yüzünüzü temizlemelisiniz. Bu hem yüzünüzün çok iyi bir şekilde temizlenmesine yardımcı olacak, hem yüzdeki ve ciltteki fazla yağları ortadan kaldıracak, hem cildi rahatlatacak hem de iyi bir şekilde besleyecektir. Bu tip karışımlar sayesinde gül ile hem yüz maskesi, hem yüz temizleme toniği hem de makyaj temizleme sütü hazırlamanız mümkün. Tüm bu işlemlerin sonunda gül ve gül suyu sayesinde yüzünüz çok daha canlı, çok daha güzel, çok daha parlak ve çok daha nemli bir hale gelecek. Bu da ileri yaşlarda yüzünüzün hızlı bir şekilde kırışmasının önüne geçecek. Özellikle cildinde sürekli olarak pul pul dökülme olan kişilerin neredeyse kullanmadığı krem, losyon ve ilaç kalmaz. Aslında gül pul pul dökülen ve çok fazla kuru olan ciltler için de harika ve çok doğal bir ilaç. Bunun için yine gül ile bir karışım hazırlamanız gerekiyor. Ardından hazırlamış olduğunuz bu karışımı yüzünüze masaj yaparak sürmeniz gerekiyor. Bu sayede cildiniz yeniden nemlenir ve cildinizin kuruluğundan neredeyse hiçbir iz kalmaz. Üstelik hem iyileşmiş hem de şahane kokan bir yüze sahip olmayı kim istemez ki…

Gül saç bakımında da çok eski zamanlardan beri kadınların favorisi konumunda. Çünkü gül, hem saçların beslenmesini sağlıyor, hem de kepeklenmesinin önüne geçiyor. Bunun için gül ile bir maske hazırlamanız ve bunu saçınıza uygulamanız gerekiyor. Aynı şekilde gül yağının da saça çok büyük bir faydası var. Gül yağı bol miktarda saça sürüldükten sonra saçlar iyice taranıyor ve bu işlem düzenli olarak uygulandığında çok daha güçlü, canlı ve dolgun saçlara sahip olunuyor. O yüzden doğal yöntemler ile saç bakımı yapmak istiyor iseniz mutlaka gülü tercih etmelisiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.