Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gül Suyu ile Sivilce Tedavisi

Bugün cilt sorunlarını gidermek ya da engellemek için çeşitli karışımlar, kimyasallar ve yöntemler kullanılıyor. Günün teknolojisiyle bize garip gelmeyen bu yöntem ve karışımların büyük bir kısmı eski zamanlarda yoktu. Fakat tarihin her döneminde insanlar imkanları dahilinde çeşitli cilt kusurlarını tedavi etmeyi başarmış, güzel ve sağlıklı cilde kavuşmuşlardır. Eskiden beri cilt sorunlarını gidermede en büyük yardımcılardan biri gül ve ondan elde edilen gül suyu olmuştur. Gül suyu içeriğindeki çeşitli maddeler sayesinde soyulma, cilt kuruluğu gibi sorunlara çözüm olabilirken aynı zamanda sivilce tedavisinde de efsane bir yardımcıdır.

Gül Suyu Sivilce Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Ülkemizde, hatta dünyada en yaygın cilt problemlerinden biri sivilcelerdir. Ergenliğin etkisiyle cildimizde görmeye başladığımız çeşitli yerlerde ve büyüklüklerdeki sivilceler kimi zaman ergenlikten sonra geçebilirken kimi zaman da ömür boyu başımıza bela oluyor. Sivilcelerin oluşmasına kötü beslenme, az su içme, düzensiz uyku gibi durumlar sebep olabiliyor. Tıpkı sivilcelerin oluşmasında birçok seçenek olduğu gibi sivilce tedavisinde de birçok seçenek mevcuttur.

Gül suyunun sivilce tedavisinde kullanımı ise bu seçeneklere göre değişir. Örneğin; cildi temizlemek için yüz temizleyici, temizlenen gözenekleri sıkılaştırmak için tonik, canlandırmak için ya da sivilceleri söndürmek için maske ve ölü derileri gidermek için peeling yapılabilir. Bu aşamaların hepsindeki karışımlara gül suyu eklenerek sivilce tedavisi en etkin şekilde gerçekleştirilebilir.

Gül Suyu İle Sivilce Tedavisi Nasıl Yapılır?

1. Yüz Temizleyici Olarak Gül Suyu

Yüzünüzün gün boyunca biriktirdiği kirlerden kurtulması için yüz temizleyici olarak gül suyu kullanabilirsiniz. Her gece yatmadan önce yüzünüzü saf gül suyu ile yıkarsanız gün içinde hücrelere dolan kir temizlenecek ve sivilce oluşumu böylece engellenmiş olacaktır. Ayrıca yüzünüzü yıkarken kullanacağınız gül suyunu öncesinde dolapta bekletirseniz soğuk etkisiyle yüzünüzdeki kan dolaşımı hızlanacak, yüzünüz daha canlı bir görünüme kavuşacaktır.

2. Maske Olarak Gül Suyu

Yağlı Ciltler İçin Maske

Kırışıklığı Azaltan Egzersizler

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı gül suyu
 • 1 tatlı kaşığı pudra
 • 1 çay kaşığı limon

Hazırlanışı:

 1. Tüm malzemeler hamurumsu bir karışım elde edilene kadar karıştırılır.
 2. Bir fırça yardımıyla yüze uygulandıktan sonra 10-15 dakika kadar bekletilir ve ılık suyla durulanır. Limonun yağ azaltıcı asidik etkisi ve gül suyu ile birlikte aktif sivilcelerin kuruması sağlanabilir.

Kuru Ciltler İçin Maske

Malzemeler:

 • 2 dilim salatalık
 • 2 yemek kaşığı bal
 • Alabildiği kadar gül suyu

Hazırlanışı:

 1. Kabukları soyulmuş 2 dilim salatalığa 2 yemek kaşığı bal da eklenerek rondoda çekilir. Homojen ve koyu kıvamlı bir karışım elde edilene kadar devam edilir.
 2. Salatalık ve bal özleştikten sonra karışımın alabildiği kadar gül suyu eklenir ve yüze uygulanır. 10-15 dakika bekledikten sonra durulanır.

Çok Kuru Ciltler İçin Maske

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı mısır nişastası
 • 2 yemek kaşığı süt
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı gül suyu

Hazırlanışı:

 1. Önce mısır nişastası süt yardımıyla yumuşatılır.
 2. Ardından 1 yemek kaşığı bal ve gül suyu da eklenerek homojen bir karışım elde edilene kadar karıştırılır.
 3. Bir fırça yardımıyla yüze uygulanan maskenin yüzde 10 dakika kadar durması yeterlidir, sonra durulayabilirsiniz. Bu maske özellikle çok kuru olduğu için pul pul dökülen ciltlere ilaç gibi gelecektir.

3. Peeling Olarak Gül Suyu

Malzemeler: 

 • 1 yemek kaşığı irmik
 • 1 tatlı kalşığı gül suyu

Hazırlanışı:

 1. İrmik ve gül suyu iyice karıştırıldıktan sonra dairesel hareketlerle yüze uygulanır.
 2. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra yine dairesel hareketlerle durulanır.
 3. Bu peelingimiz aktif sivilcelerin tedavisinden çok sivilcelerden doğan lekelerin ve siyah noktaların giderilmesinde yardımcı olacaktır.

Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

 • Gül suyu içeriğindeki antiseptik maddelerle cildimizin üst tabakasındaki gözeneklerde biriken kirin temizlenmesini sağlar.
 • Ellerde ve yüzde ödemden dolayı oluşan şişkinliklerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Cildin pH derecesini düzenleyerek yağlı ciltlerin yağını azaltırken kuru ciltleri nemlendirir; cildi ideal nem seviyesine getirir.
 • Aktif sivilcelerin sönmesine yardımcı olur. Özellikle içi irinli, iltihaplı sivilceler gül suyu tedavisi ile giderilebilir.
 • Gül suyu sayesinde cildin üst tabakasındaki ölü derinden bir nebze olsun kurtulmak mümkündür.
 • Güneşte uzun süre korumasız kalma ya da çeşitli hastalıklar sebebiyle oluşan cilt lekelerinin eşitlenmesine yardımcıdır.
 • Gül suyu buzdolabında saklandığında soğuğun da etkisiyle kullanılan bölgedeki kan dolaşımını hızlandırır, hücreler aldıkları bol oksijen sayesinde daha canlı görünür.

Gül suyunun bu ve daha birçok faydasından maksimum faydayı sağlayabilmek için kullanacağınız gül suyunun %100 saf gül suyu olmasına özen gösterin. İçeriğine bakmadan alabileceğiniz ve çeşitli ek maddeler, kimyasallar içeren bir gül suyu yarardan çok zarara sebebiyet verebilir. Hiçbir markaya tamamen doğal olması için güvenmiyorsanız gül toplayarak gül suyunuzu evde kendiniz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.