Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gülmenin Faydaları

Hepimiz hemen hemen her gün belki de günde onlarca veya yüzlerce kez küçük bile olsa güleriz. Bu gülmeler kimi zaman istemsiz olurken kimi zaman da komik bir olay karşısında kendisini fark ettiriyor.

Peki güldükten sonra nasıl hissediyorsunuz, fark ettiniz mi hiç? İşte tam bu noktada gülmenin sağlığa olan etkisi devreye giriyor. Çünkü güldükten sonra insanda iç rahatlaması ve huzur gibi çeşitli hisler uyanırken bir takım da hormonlar salgılanıyor.

Eylem Olarak Gülme Nedir?

İnsan, doğası itibarı ile iç dünyasında birçok duyguyu yaşayabilen bir canlıdır. Kimi zaman stresli, kimi zaman öfkeli, kimi zaman ise sevinç dolu ve mutlu… İster bundan 100 yıl önce doğmuş olun ister 100 yıl sonra yaşayacak olun bu duygular her insan ve dönemde aynı olarak gösterir kendini. Değişen tek şey zaman ve yüzlerdir. Fakat şu da bir gerçek ki günümüz insanlarının yaşadığı stres ve koşuşturma hiçbir zaman dünden az yarından çok olmadı. Bu sebeple de kimi duyguların daha yaygın ve yaşamın içinde olması çevresel faktörler ve çağın getirdiklerine göre şekil alabiliyor.

Mizah ve kahkaha kavramı insanı kendi sorunlarından ve yaşadığı talihsizliklerinden bir nebze de olsa uzaklaştıran bu iki kelime, günden güne insanlarda bu yönde artan ihtiyacı da gözler önüne seriyor.

Peki kahkaha atmak sadece insana moral anlamında mı iyi geliyor? Daha başka getirileri var mı veya götürüleri? Kahkahanın yapılan birtakım bilimsel araştırmalar sonucu kan dolaşımını arttırdığı ve bağışıklık sistemimizi güçlendirerek genel ruh ve beden sağlığımızı koruduğu öğrenilmiştir. İnsanın sadece kahkaha atarak bile hipertansiyon, ülser, artrit, felç, diyabet ve hatta kalp hastalıkları gibi önemli ve zarar boyutu yüksek olan çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azalttığı da gözlemlenmiş bir başka klinik çalışmadır. Çünkü kahkaha kişiye iyi bir rahatlama ve gevşeme hissiyatı sunarak, sinirlilik, stres ve depresyonun en aza indirilmesinde yardımcı olmaktadır.

Gülmenin Başlıca Faydaları ve Üzerimizdeki Olumlu Etkileri Nelerdir?

Gülerken sadece fiziki olarak bir hareketlenme olmaz ayrıca vücudumuzda da birtakım kimyasal reaksiyonlar gelişir. Dozunda atılan bir kahkaha ile çeşitli organlarımızın rutin işleyişine katkı sağlayan bazı hormonlar ve enzimler salgılanmaktadır. Bu enzim ve hormonların salgılanması ise güldükten sonra uyarılan beynin verdiği bir doğal tepkidir.

1. Bağışıklık Sistemini Dinç Tutar

Gülmek, insan vücudunda doğal antihistaminikler salgılanmasını tetikleyen bir eylemdir. Ayrıca, vücutta üretilen ve önemli görevleri bulunan doğal bir de antibiyotik görevi gören T-hücrelerini harekete geçirir. Harekete geçen T-hücreleri bağışıklık sistemimiz için olmazsa olmaz bir yapı olarak bizleri çeşitli enfeksiyonlardan koruyarak onlar ile savaşmamıza yardımcı olur.

Ayrıca, kahkaha atmak dolaşımı ve kanda dolaşan oksijen miktarını arttırdığı için de lenfatik sistemin ihtiyacı olan kandaki oksijeni artırır. Bu da virüs patojenlerine karşı vücudun doğal bağışıklığını güçlendirir.

2. Hormon Seviyelerini Düzenler

Kahkaha, stres ve gerginlik sonucu salgılanan kortizol, epinefrin ve dopac gibi bazı hormonların seviyelerini azaltarak rahatlamamıza ve gevşememize büyük katkı sağlar. Böylece genel ruh halimizde herhangi bir sinirlilik durumu, stres, depresyon, üzüntü ve öfke gibi yıpratıcı hormonlar yükselmez.

Gülmek aynı zamanda ağrıyı azaltıp “endorfinler” denilen bizi pozitif yönde tetikleyen hormonlarında salgılanmasını artıracağı için her zaman yapmamız gereken bir eylemdir. Ve gülmek nabzın ve kalbin hızını dengede tutar.

3. Hipertansiyonu Azaltır

Gülmenin hipertansiyon üzerinde de büyük etkisi vardır. Öyle ki, hipertansiyon sorunu yaşayan insanlar daha pozitif ve güleryüzlü olduklarında kendilerini daha az rahatsız hissederler. Kan basıncının da normal seviyeye düşmesine katkı sağlayan gülme eylemi oksijenin vücuda dengeli ve sağlıklı bir biçimde yayılmasında önemli bir harekettir.

4. Vücutta Masaj Etkisi Yaratır

Kahkaha atmak insanı pozitif düşüncelere sevk ettiği gibi vücudun içinde de bir masaj etkisi sağlar, çünkü sağlıklı bir gülüş ve dozunda atılan kahkaha bol oksijenin vücuda girmesine olanak sağladığı için solunum yolları başta olmak üzere, karın, sırt, bacak ve yüz kasları için de gerekli ve sağlıklı iyi bir egzersizdir.

Bağırsakları ve iç organları da çalıştıran kahkaha, karın kaslarını güçlendirdiği için sindirim ve besin emilimini hızlandırır ve güçlendirir. Kahkaha atmak ayrıca kalori yakmaya da yardımcı olduğundan günde on civarı kahkaha atan bir insan yaklaşık 30 kalori yakmaktadır. Ve güçlü bir kahkaha diyaframı titreştirerek solunum egzersizi için birebirdir.

5. Kan Şekerini Dengeler

Kahkahanın kan şekeri seviyesi üzerinde de dengeleyici ve düzenleyici bir etkisi vardır. Diyabet tedavisinde de olumlu anlamda etkisi gözlemlenmiş olan kahkahanın kan şekeri ve dolaşımını disipline ettiği düşünülmektedir. Bu da tansiyona bağlı gelişebilecek durumları uzak tutar.

6. Olumlu Düşünceleri Pekiştirir

Kahkaha atmak kişiler üzerinde özgüven artırıcı bir etki yarattığı gibi bireylerin sosyal çevreleri ve çalışma ortamlarında da zorluklar karşısında zihinsel olarak güç ve pozitiflik verdiği bilinmektedir. Depresyon ve strese olan etkisi zaten bilinmekte. Günde yapacağınız birkaç gülme eylemi ve kahkaha sizin için son derece pozitif getiri sağlayacaktır. Çünkü kahkaha bizlere gün içerisinde hayatın ne kadar güzel olduğunu ve göz önündekini görmemizi sağlayan olumlu bir çerçeve kazandırır.

Bireysel olduğu gibi toplu halde yapılan kahkahanın da sosyal etkileşim ve sağlıklı iletişim için son derece faydalı olacağı unutulmamalıdır. Gülümseyen bir yüzü hiç kimse unutmaz ve gülümseyen yüz her zaman çevresi tarafından ayrı bir muamele görür. Çünkü siz karşıya nasıl yaklaşır iseniz karşı taraf da size o denli ve ayna etkili yaklaşacaktır.

7. Gülmenin Diğer Faydaları

 • Cinsel yaşamın daha iyi ve sağlıklı olmasını sağlar.
 • Sindirim sistemine yardımcı olur.
 • Kötü huylu tümörlere karşı savaş açar.
 • Gülmek, ağrıya karşı geliştirdiğimiz toleransın artmasında etki eder.
 • Mizaha olan ilgiyi artırıp, bedensel dengenin sağlanmasında katkı sağlar.
 • Belki de en dikkat çekici ve doğru bir tespit olarak, bir insanın çekici olmasında %100 katkı sağlaması olacaktır.

Peki Aşırı Gülmenin Bir Zararı Var Mıdır?

Gördüğünüz üzere gülmenin birçok faydası var ve belki de bilinmeyen daha birçok etkisi, ama bir şeyin olumlu yönü var ise ister istemez olumsuzu da olabiliyor hayatta, bu şey gülme eylemi olsa bile. Aşağıda sizlere çeşitli uzmanların ve araştırmacıların belli çalışmalar sonucu elde ettiği olumsuz sonuçlardan bahsedeceğiz;

 • Aşırı gülmek, solunum yollarını da sürekli açık tutacağından kişi gülerken dışarıdaki çeşitli mikropları ister istemez soluyacak ve bronşit/astım gibi rahatsızlıkları da beraberinde getirecektir.
 • Aşırı ve aralıksız gülerken insanın başının ağrıdığı da yine bilinen bir gerçektir.
 • Her insanda olmasa da gülerken idrar tutama gibi birtakım sorunlar meydana gelebilmektedir.
 • Gülerken karın kası gibi çeşitli kas yırtılmaları ve zedelenmeler gerçekleşebilmektedir.
 • Çok nadir olsa da yine olası bir olumsuz durum olarak, bazı kişilerin gülerken çenelerinin eklem yerinden çıktığı ve işlevini yitirme riski ile karşı karşıya olduğu da dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.