Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gümüş Suyu İle Sivilce Tedavisi

Büyüklerimizin zaman zaman gümüşün şifalarından bahsettiğini duymuşuzdur. Hatta bazı aile büyüklerimiz hala yemek yaparken daha sağlıklı olduğu için gümüş kaplar kullanmakta olabilirler. Bu çok da yanlış sayılmaz, gümüş kendi başına bile sağlıklı bir maddedir. Ancak bir dönemlerin popüler antibiyotiği ve güzellik ilacı gümüşten elde edilen kolloid ve bundan yapılan gümüş suyu olmuştur. Harici kullanımında da birçok faydası olan gümüş suyu genelde içilerek kullanılır. Birçok yararı olan gümüş suyu son dönemlerde Avrupa’da sivilceleri gidermek için kullanılmaya başlanmış ve birçok kişi faydasını görmüştür. Biz de bu yazımızda gümüş suyu ile sivilce tedavisi nasıl yapılır bundan bahsedeceğiz.

Gümüş Suyu Nasıl Yapılır?

Gümüş suyunu evde yapmamız maalesef mümkün değildir. Kimyasal işlemlerden geçirilmesi gereken gümüşten, gümüş suyu elde edilme işlemi laboratuvar ortamında meydana gelir. İyonize edilen gümüş, saf suyun içinde bekletilir. Bu aşamada gümüş öyle küçük parçalara ayrılır ki gözümüzle görmek artık mümkün değildir. Buna rağmen gümüş moleküllerinin suyun içinde asılı kalması söz konusu olduğundan dolayı halk arasında “gümüş suyu” olarak bilinen maddenin bilimsel adı kolloidal gümüştür.

Gümüş Suyu Sivilce Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Gümüş suyundan yararlanırken kullanacağımız şekil beklentimize göre değişir. Örneğin; iç hastalıklara çözüm arıyorsak haricen kullanımın hiçbir etkisi olmayacaktır. Benzer şekilde sivilce tedavisinde ise gümüş suyunun haricen kullanılması önemlidir.

Eczaneden edineceğiniz kolloidal gümüşü sabah uyanınca ve gece yatmadan önce bir pamuğa 4-5 damla dökerek tampon hareketlerle yüzünüze ya da sivilceli diğer bölgeye uygulayın. Herhangi bir durulama yapmadan bu şekilde gümüş suyunu 2 hafta düzenli kullandığınızda sivilcelerinizdeki azalmayı kendi gözlerinizle görebileceksiniz. İlk periyotta istediğiniz verimi alamadıysanız birkaç ay ara verdikten sonra 2 hafta daha kullanabilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken iki nokta var: düzenli kullanım ve kullanım süresi. Gümüş suyunu 14 günden fazla süreyle cildinize uygulamak tedavi yerine zarara sebep olabilir. Bu yüzden iki tedavi arasında birkaç ay ara verilmelidir. Her cilt bakımı rutininde olduğu gibi gümüş suyuyla sivilce tedavisinde de etkinin kalıcı olabilmesi için düzenli kullanım esastır.

Gümüş Suyunun Faydaları

1. Mikropları Öldürür

Gümüş moleküllerinin antibakteriyel etkisi vardır. Daha önce birçok bilimsel çalışmayla da kanıtlandığı gibi, gümüş suyuna maruz kalan 600’den fazla bakterinin kısa zamanda tükendiği, yok olduğu görülmüştür.

2. Cilt Hastalıklarına İyi Gelir

Gümüş suyunun egzama, sedef gibi cilt hastalıklarına ve mantarlara iyi geldiği bilinen bir gerçektir. Yalnızca vücut derisinde değil, saç derisinde oluşan hastalıklar için de şifa kaynağıdır. Örneğin; halk arasında “saçkıran” olarak bilinen ve saçların bölge bölge dökülmesine sebep olan bakteri gümüş suyu aracılığıyla öldürülebilir. Dökülen saçın yeniden çıkmasını sağlamasa da diğer saçlar kurtarılabilir.

3. Yaraların İyileşmesini Hızlandırır

Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesi aslında bir nevi hücre yenilenmesidir. Zarar gören derinin üzerinde oluşan yeni hücreler yaranın iyileşmesini sağlar. Gümüş suyu da bu yeni hücrelerin türemesini tetikleyen bir maddedir ve bu şekilde yaraların iyileşme süreci hızlandırılmış olur.

4. Virüsleri Öldürür

Gümüş suyunun bakterilerde olduğu gibi virüslerde de öldürücü etkisi vardır. Bu yüzden AIDS, hepatit C gibi virüslerden kaynaklı hastalıkların ilerlemesinin durdurulmasında gümüş suyu kullanılabilir.

5. İltihap Dağıtır

Bazen vücudumuzdaki yaralar iltihap toplayabilir, benzer durumu irinli dediğimiz sivilcelerde de gözlemleyebiliriz. Bu iltihapların dağıtılmasında gümüş suyu kullanılabilir.

6. Sinüzit ve Soğuk Algınlığına İyi Gelir

Özellikle kış aylarında sık sık karşılaştığımız grip, sinüzit ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde gümüş suyu kullanılabilir. Tıpkı bir ilaç gibi belirli aralıklarla içilecek gümüş suyu bu hastalıklardan kurtulmaya yarar.

7. Solunum Yollarını Açar

Tedavi edilmezse zatürre gibi çok daha ciddi hastalıklara sebep olabilecek solunum yolları hastalıklarının tedavisi dikkat edilmesi gereken bir süreçtir. Bu hastalıklar genelde solunum yollarının tıkanması ya da iltihaplanması sonucu meydana gelir. Gümüş suyu kullanarak solunum yollarının açılması bu hastalıkların tedavisi için iyi bir seçenek olabilir.

8. Kanser Tedavisinde Kullanılabilir

Amerikalı doktor R.Becker yaptığı araştırmalar sonucunda gümüş suyunun içinde bulunan iyonlara maruz kalan kanser hücrelerinin daha çok yayılamadan öldüğünü tespit etmiştir. Görüldüğü üzere kanser tedavisinde izlenen normal tedavi sürecine ek olarak gümüş suyu kullanılması hastalıkla mücadelede mühim bir rol oynayabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.