Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gün İçerisinde Daha Dinç Olmanızı Sağlayan 9 Besin Tavsiyesi

Günlük hayatımızda gerek sıradan meseleler gerekse iş ve okul yaşamı için enerjiye oldukça fazla ihtiyaç duyarız. Özellikle iş ya da okul eve yakın değilse güne inanılmaz erken saatlerde başlayıp yollara çıkmanın bir dezavantajı olarak öğlen saatlerinde enerjimiz yavaş yavaş tükenmeye başlar ve günün kalan dilimini bitkin, halsiz bir şekilde geçiririz. Kimimiz yorucu günlük temposu yüzünden enerjiye ihtiyaç duyarken kimimiz de daha dinç bir şekilde sportif faaliyetlerini tamamlamak için enerjiye ihtiyaç duyuyor. Bu yazımızda sizlere enerjinizi artırmak için nasıl beslenmeniz gerektiğini anlattık.

1. Güne güçlü bir kahvaltıyla başlayın

Ne olursa olsun güne kahvaltı yapmadan başlamayın. İşe ya da okula gitmeden önce, saat ne kadar erken olursa olsun, ne kadar uykuya ihtiyacınız olursa olsun kesinlikle sağlam bir kahvaltı yapın. 20 dakika daha fazla uyumak için günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı ihmal ederseniz güne başlarken büyük bir hata yapmış olursunuz. “Ben kahvaltı yapmıyorum ve bu duruma alıştım” diyenler varsa güne güzel bir kahvaltıyla başladıkları zaman aradaki farkın ne kadar büyük olduğunu görecekler.

İyi bir kahvaltı size enerji verdiği gibi kilonuzu koruma konusunda da yardımcı olur. Yapılan bir araştırma neticesinde ortaya çıkan sonuca göre kahvaltı yapmayanların kahvaltı yapanlara nazaran daha çok kilo aldıkları gözlemlendi.

Metabolizmayı hızlandırıp vücudu güne hazırlayan kahvaltı sayesinde daha çok kalori yakabilir, daha enerjik olabilir ve kilo kontrolünüzü sağlayabilirsiniz.

Kahvaltıda nelerin tüketilmesi gerektiğine gelince;

  • Fazla karbonhidratlı besinleri yemekten kaçının ve ekmek ile hamur işini olabildiğince hayatınızdan uzak tutun.
  • Protein çok önemli. Kahvaltı sofralarınızda kesinlikle (herhangi bir alerjiniz yoksa) peynir ve yumurta tüketin.
  • Kahvaltı sofranızda mutlaka olması gereken bir diğer besin türü meyvelerdir. Kahvaltıda en azından birkaç dilim meyve yemeye çalışın.
  • Güne başlarken yoğurt tüketerek vücudunuza protein takviyesi yapabilirsiniz. Bu durum sağlığınız açısından da oldukça yararlı olacaktır. Her gün yoğurt yemekten sıkılacağınızı düşünüyorsanız meyveli yoğurtları da deneyebilirsiniz.

2. Yeteri kadar su tüketmeye gayret gösterin

İnsan hayatı için en önemli şeylerden biri olan su, yeteri kadar tüketilmediği durumlarda halsizliğe sebep olabilir. Vücut fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine gelmesi için ve daha enerjik bir bünyeye sahip olmak için kesinlikle günlük su ihtiyacınızı karşılamanız gerekiyor. Yetişkin bir insanın günde en az iki litre su içmesi gerektiği düşünüldüğünde; tavsiyemiz bu alt limite bağlı kalmayıp yarım litre ya da bir litre daha fazla su içmeye çalışmanız. Bu sayede daha sağlıklı böbreklere sahip olabilir, cilt kırışıklıklarını ortadan kaldırıp daha dinç, daha genç bir vücut görüntüsüne kavuşabilirsiniz ve en önemlisi halsizliğe sebep olan bir faktörü daha ortadan kaldırmış olursunuz.

3. Yeşil çay için

Protein açısından çok zengin bir içecek olan yeşil çay sayesinde vücudunuzun zinde kalmasını kolaylaştırabilirsiniz. Günde bir fincan yeşil çay içerek hem kilo dengenizi koruyabilir hem de metabolizmanın gücünü yükseltip enerjinizin artmasını destekleyebilirsiniz. Oldukça yararlı bir içecek olan yeşil çayın faydaları bunlarla da sınırlı değil. Güçlü bir antioksidan olan yeşil çay kansere karşı vücudu korur, kalp sağlığına iyi gelir, bağışıklık sisteminin güç kazanmasını sağlayıp hastalıklara engel olur, diş eti rahatsızlıklarıyla savaşır, dişte çürükler oluşmasının önüne geçer ve kötü kolesterolün düşürülmesini destekler.

4. Az miktarda bitter çikolata yiyin

Abartılmadığı sürece bitter çikolata yemek, bünyeyi daha enerjik tutmak için oldukça doğru bir tercih. Seratonin hormonunun salgılanmasını artırıp keyif veren bir özelliğe sahip olan bitter çikolata günlük demir ihtiyacınızın yüzde 70’ini, fosfor ihtiyacınızın yüzde 50’sini, potasyum ihtiyacınızın yüzde 15’ini, çinko ihtiyacınızın yüzde 30’unu, manganez ihtiyacınızın tamamını, magnezyum ihtiyacınızın yüzde 58’ini, bakır ihtiyacınızın yüzde 90’ını karşılar ve yapısında 11 gram lif barındırır.

Antioksidanlarla dolu olan bitter çikolata beynin işlevlerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesini desteklediği gibi cildi güneş ışıklarından koruyor, kan akışını ve kan basıncını artırıp kalp rahatsızlıklarının önüne geçiyor.

5. Kahve için

Enerji veren ve vücudu daha dinç tutan içeceklerden birisi olan kahve, doğru bir şekilde tüketilmediği durumlarda bağımlılıklara yol açıp zararlı sonuçların doğmasına sebep olsa da düzgün ve dikkatli bir şekilde tüketildiği hallerde size önemli destek sağlar. Gün içerisinde uyku düzeninizi etkilemeyecek bir vakitte içeceğiniz bir fincan kahve sayesinde dikkatinizi daha kolay toparlayabilir ve daha enerjik olabilirsiniz.

6. Karbonhidrat ve yağ ihtiyacınızı karşılayın

Doğru beslenip gün içerisinde daha enerjik olabilmek için kahvaltı kadar önemli olan diğer nokta günlük karbonhidrat ve yağ ihtiyacının karşılanmasıdır. Gün içerisinde kahvaltıdan sonra tüketilen öteki besinleri doğru şekilde seçerseniz daha dinç günler geçirebilirsiniz.

Diyet yapanlar için pek de iyi bir imaja sahip olmayan karbonhidratlar ve yağlar aslında yeteri kadar alındığı durumlarda oldukça yararlı maddelerdir. Vücudun enerji ihtiyacını karşılayan kaynaklar arasında bulunan karbonhidrat ve yağ, proteinle birleştiği zaman vücut sistemlerinizin daha doğru çalışmasına destek olur.

Karbonhidratlar; basit karbonhidrat ve kompleks karbonhidrat olarak ikiye ayrılır. Basit karbonhidrat bulunduran besinlerden elde edilen enerji kısa süreli olacağı için gün boyu enerjik kalmak adına kompleks karbonhidrat içeren besinleri tercih edebilirsiniz.

Yapısında kompleks karbonhidrat bulunduran yiyecekler arasında kabak, havuç, patates, tam tahıllar gibi besinler bulunur. Bunlar yavaş sindirilir ve tokluk hissinin daha uzun süre kalmasını sağlar. Basit karbonhidratların avantajı ise daha kolay sindirilip kısa süre içerisinde etkisini göstererek vücuda enerji vermeleridir.  Örneğin yediğiniz bir muz, size on dakika içerisinde enerji olarak geri dönecektir.

Karbonhidrat tüketimi konusunda dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta ise lif oranıdır. Az lif içeren karbonhidratlar enerjinizi artırmaya yardımcı olmaz. Lif açısından zengin olanları tercih etmeniz gerekir.

7. Protein ihtiyacınızı karşılayın

Enerjinizi artırmak için günlük protein enerjinizi karşılamaya özen gösterin. Aksi durumda daha kolay bitkin düşebilir, günün önemli kısmında yorgunluk yüzünden verimli şekilde çalışamayabilir, hayatı kalitenizin daha düşük seviyelere gerilemesine sebep olabilirsiniz. Yağ ve karbonhidratlar ile bedene enerji sağlansa da vücut içerisindeki sistemlerin bu enerjiyi daha iyi kullanabilmesi adına proteine gereksinim duyarız. Hücre yapısını koruyup hücrenin büyümesini destekleyen, hormonların ve vitaminlerin transferine, kas kütlelerinin korunmasına destek olan proteini en kolay şekilde balık, yumurta, fasulye, fındık, az yağlı et, az yağlı süt ve soyadan elde edebiliriz.

8. Daha çok demir tüketmeye çalışın

Genelde kadınların bedenindeki demir miktarı erkeklere göre daha düşük seviyededir. Demiri doğal yollarla vücuda alarak hem kilo dengenizi koruyabilirsiniz hem de halsizlik sorununuzu çözüme kavuşturmuş olursunuz.

Direkt olarak kişiye enerji vermese bile demir, eksikliği halinde bünyenin en ufak bir eylemde yorgun düşmesine, ne yapılırsa yapılsın bedenin kendisini toparlamakta zorluk çekmesine sebep olabilir. Vücudunda yeterli miktarda demir olmayan kişiler sürekli uyuma eğilimi gösterir, enerjisiz ve uyuşuk yapıda olurlar.

Demir ihtiyacınızı karşılamak için ıspanak, mercimek, fasulye ve susam gibi besinleri tercih edebilirsiniz. C vitamini takviyesi de yapmanız halinde demir emilimi hızlanır ve sonuçları daha erken görmüş olursunuz.

9. Taze sebze ve meyveler tüketin

Enerjik kalmak için en önemli yardımcılar arasında şüphesiz ki sebze ve meyveler bulunuyor. Ama günümüzde hem doğallığıyla oynanan sebze meyveler hem de tazeliğini yitirmiş besinler piyasada dolaştığı için insanlar bu besinlerden ihtiyacı olan mineralleri alamıyor. Enerjinizi artırmak için tükettiğiniz sebze ve meyvelerin organik ve taze olmasına özen gösterin.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.