Bilimsel ismi Prunus armenica olan kayısı, kendine özgü rengiyle tam bir yaz meyvesidir. Faydaları saymakla bitmeyen kayısıyı her mevsim tüketmenin en akıllıca yolu ise gün kurusu kayısıdır. Asya kökenli kayısı, sıcak iklim meyvesidir. Taze kayısı üretimi konusunda dünya sıralamasında birinci olduğumuzdan, hem taze hem de gün kurusu kayısıyı uygun fiyatlarla temin etmemiz mümkün.

İlk kez Avrupa’ya Yunanlılar tarafından getirilen kayısı ‘güneşin altın yumurtası’ olarak adlandırılmıştır. Şeftali ve nektarinle aynı familyadan gelen kayısı, doğru tekniklerle kurutulduğunda yüksek besin değerlerinden ve dolayısıyla faydalarından hiçbir şey kaybetmez.

İçerdiği kalsiyum, potasyum, fosfor, demir, A ve C vitaminleri ile gün kurusu kayısı birçok hastalıkla mücadele etmenize yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendiren gün kurusu kayısı; antioksidan, lif, mineral ve vitamin açısından oldukça zengindir. Gün kurusu kayısı tüm bu içeriğiyle sindirim sisteminden göz sağlığına, yüksek tansiyonun dengelenmesinden astıma kadar çok faydalı etkiler gösterir. İşte altın kadar değerli gün kurusu kayısının bilinmeyen faydaları:

1.Anemi

1. Anemi

Gün kurusu kayısı yüksek demir içeriğiyle kansızlıkla mücadele eder. Demir emilimi için gerekli olan bakır açısından da zengin gün kurusu kayısı, özellikle şiddetli regl dönemi geçiren kadınlar için çok faydalıdır. Kan hücrelerinin üretimini destekleyen gün kurusu kayısıyı haftada birkaç defa tüketmek vücut direncinizi geliştirir.

2.Sindirim

2. Sindirim

Gün kurusu kayısının en yaygın bilinen özelliği sindirim sistemini düzenlemesidir. Hafif bir müshil etkisi gösteren gün kurusu kayısı kabızlığa iyi gelir. Gün kurusu kayısıda bulunan selüloz bağırsakta çözünmeyen diyet lifi gibi hareket ederek, kabızlık durumunda vücudu su kaybına karşı korur. Sindirim sistemindeki asitleri nötralize ederek alkali etki gösteren gün kurusu kayısının genellikle sabah aç karnına tüketilmesi öneriliyor. Siz de kabızlık problemi yaşıyorsanız her sabah 1-2 adet gün kurusu kayısı yiyerek kısa süre içinde bu sorunu çözebilirsiniz.

3.Ateş Düşürücü

3. Ateş düşürücü

Gün kurusu kayısı yüksek ateşi doğal yollarla düşürmek için çok etkili bir besindir. Bunun için birkaç adet gün kurusu kayısıyı balla yumuşatabilir ya da direkt bir bardak suda biraz ezerek tüketebilirsiniz. Bu yöntem hem ateşinizi düşürür hem de susuzluğunuzu giderir.

4.Cilt Sağlığı

4. Cilt sağlığı

Gün kurusu kayısı; egzama, güneş yanığı ve uyuz hastalığının neden olduğu kaşıntıyı gidermek için kullanılan, cilt sağlığını destekleyen mucize bir besindir. Sıcak suda beklettiğiniz gün kurusu kayısıyı yüzünüze maske olarak uygulayabilirsiniz. Bu maske peeling etkisi gösterip, aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Cildi dolgunlaştırıp parlaklık veren gün kurusu kayısı maskesini mutlaka deneyin.

5.Detoks

5. Detoks

Gün kurusu kayısının lif içeriği ile birlikte sindirim sistemini düzenleyen hafif müshil etkisi, vücudunuzu istenmeyen atıklardan arındırmak için harika bir yöntemdir. Sindirim yollarını alkali hale getiren gün kurusu kayısı oldukça etkili bir detokstur.

6.Gebelik

6. Gebelik

Gün kurusu kayısı çok eski zamanlardan beri gebelik boyunca tüketilmesi önerilen besinlerdendir. Doğurganlığı arttıran gün kurusu kayısı, kanama ve spazmların önlenmesine yardımcı olur. Tüm bunların yanı sıra vücudunuzu vajinal enfeksiyonlara karşı koruyan gün kurusu kayısıyı, gebelik boyunca aşırıya kaçmadan tüketmeniz çok yararlıdır. Böylece atıştırmalık ve tatlı tüketerek fazla kilo almamış olursunuz. Gün kurusu kayısı sayesinde hem yeme isteğinizi bastırır hem de bebeğinizin sağlığını korursunuz.

7.Düzenli Kalp Atışları

7. Düzenli kalp atışları

Gün kurusu kayısı bol miktarda potasyum içerir. Potasyum, vücuttaki sıvı miktarının dengelenmesini sağlayan oldukça yararlı bir mineral ve elektrolittir. Kas fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olan gün kurusu kayısı içerdiği potasyum sayesinde kalp atışlarınızı düzenler.

8.Göz Sağlığı

8. Göz sağlığı

Gün kurusu kayısı tam bir A vitamini deposudur. 1 bardak dolusu gün kurusu kayısı 158 mcg A vitamini içerir -ki bu da günlük A vitamini ihtiyacımızın % 17,5’i demektir. A vitamini vücuttaki serbest radikallerle savaşan en güçlü antioksidanlardan biridir. Özellikle katarakta yol açan serbest radikalleri ortadan kaldıran gün kurusu kayısı, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek görüş bozuklarına karşı önlem olarak tüketilmesi gereken etkili besinlerden biridir.

9.Astım

9. Astıma birebir

Gün kurusu kayısının bir diğer faydası da astıma iyi gelmesidir. Bronşit ve tüberküloz hastalarının da mutlaka tüketmesi gereken gün kurusu kayısı boğaz ağrısını dindirir, üst solunum yollarını rahatlatır.

10.Yüksek Tansiyon

10. Yüksek tansiyon

Gün kurusu kayısı, potasyum deposu olarak bilinen muzdan 3 kat daha fazla potasyum içerir. Potasyum sodyumun aksine su tutucu özellik göstererek yüksek tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Bu sayede kalp hastalıkları riskini de azaltan gün kurusu kayısıyı her gün birkaç adet tüketmekte fayda var.

11.Ve daha fazlası..

11. Ve daha fazlası..

Gün kurusu kayısı içerdiği potasyum sayesinde vücut fonksiyonlarını destekleyerek doku, organ ve tüm metabolizmanın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar. Kas gelişimi ve büyüme açısından olumlu etkiler gösteren gün kurusu kayısı vücuttaki asit seviyelerini düzenleyerek kullanılabilir proteinin sentezlenmesine yardımcı olur.

Tüm bunların yanı sıra, gün kurusu kayısı içerdiği K vitamini sayesinde kanın pıhtılaşma sürecini hızlandırır. Kesik ve yaralanmalarda kanamanın durmasını sağlayarak kan kaybını önler.

Artık kayısı tüketmek için yazı beklemeye gerek yok! Siz de gün kurusu kayısı tüketerek vücudunuzu güçlendirebilirsiniz.