Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Güneş Gözlüğünün Faydaları

Atmosfer, güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının büyük bir kısmını filtrelemektedir ama buna rağmen güneş ışınlarında gözü çok olumsuz bir şekilde etkileyecek UV (mor ötesi) ve kızıl ötesi (IR) ışınlar bulunmaktadır. Birçok nedenden dolayı ozon tabakasının incelmesi ile birlikte, insan cildine ya da göze zararlı ışınlar dünyaya daha fazla oranda ulaşmaktadır. Bunun sonucunda ise göz ve aynı zamanda cilt sağlığı da tehlike altında olmaktadır. Ultraviyole – B ışınları, önlem alınmadığı zaman insan vücudunda bulunan bazı cilt yüzeyinde yanıklarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde ultraviyole – A ve özellikle de ultraviyole – B ışınları gözlere çok zarar vermektedir. Özellikle sıcaklığın çok yüksek olduğu güneş ışınlarının dünyaya dik olarak geldiği yaz günlerinde, güneş gözlüğü takmadan asla dışarı çıkmamanız gerekmektedir. Güneş gözlüğü takamayacak kadar küçük çocukların ya da bebeklerin güneşin çok dik geldiği, sıcaklığın en yüksek seviyede olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkmaması gerekmektedir. Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarından korunabilmek için kaliteli ve donanımlı bir güneş gözlüğü almanız gerekmektedir. Özellikle açık renkli gözlerin, güneş gözlüğü kullanmaması durumunda, alerjik konjonktivit, kuru göz, retinitis pigmentoza ve aynı zamanda albinizm gibi göz rahatsızlıklarına neden olmaktadır. Göz kuruluğu ve aynı zamanda kaşıntının yanı sıra, katarakt kalıcı körlük gibi ciddi neticelere neden olmaktadır.

Güneş Işınlarının Göze Verdiği Zarar

1171709_620x410

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmanız durumunda, gözdeki kısa vadede olumsuz etkileri de deride ortaya çıkan güneş yanıklarına benzemektedir. Göz yüzeyinde yer alan kornea tabakasında, kuruluk, kaşıntı, batma, yanma, ağrı ya da kanlanma gibi rahatsızlıklar ortaya çıkar. Bu nedenle güneş gözlüğünü her zaman takmanız gerekmektedir. Güneş gözlüğü takılmaması ve gözlerin uzun süreli ultraviyole ışınlarına maruz kalması sarı nokta dejenerasyonu ve katarakt gibi ciddi göz hastalıklara neden olmaktadır.

Göz Kapakları: Ultraviyole ışınları göz kapaklarına zarar vererek güneş yanığına neden olmaktadır. Bunu gölge ya da tente ile önlemek mümkün değildir. Ultraviyole ışınları cilt yaşlanması, yaşlılık benleri, cilt kuruluğu ve aynı zamanda cilt yüzeyinde kırışıklığa neden olmaktadır. Zararlı ultraviyole ışınları cilt kanseri gibi ciddi bir hastalığın oluşmasına bile zemin hazırlayabilir. Bu tür ciddi hastalıkları engellemek için mutlaka güneş gözlüğü takmanız gerekmektedir.

Kornea Tabakası: Gözlerde yer alan kornea tabakasını etkileyen zararlı ışınları emmek ozon tabakasının görevidir. Ancak son yıllarda doğanın çok bilinçsiz bir şekilde kullanılmasından dolayı ozon tabakası güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarının bir kısmını yeryüzüne ulaştırmaktadır. Dünyaya gelen zararlı güneş ışınlarının gözle uzun süre teması sonucunda noktasal kornea hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Gözlerin güneş ışınlarına daha uzun süre maruz kalması durumunda, karda görülen kornea yanıkları da görülebilir.

Gözlerdeki Lensler: Gözün güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına uzun süre maruz kalması durumunda katarakt hastalığı oluşumuna zemin hazırlanmaktadır. Işınlar gözde yer alan lens içerisindeki proteinleri bozarak, katarakt hastalığına neden olmaktadır. Aynı zamanda yakını görme zayıflığı, bazı bölgelerde ışınların göz lensini bozması sebebi ile normal süreçten beş yıl önce başlamaktadır. Yani tropikal bölgelerde yaşayan bireyler beş yıl daha erken yakın gözlüğü kullanmaya başlayabilirler.

Retina Tabakası: Güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlar retinanın üç ya da dört derece daha ısınmasına neden olmaktadır. Bu üç ya da dört derecelik artış retina tabakasında, retinayı besleme işlevine sahip olan birtakım zararlı maddelerin açığa çıkmasına neden olmaktadır.

Güneş Gözlüğü Neden Önemli

 

Yaz aylarında güneş ışınlarının dünyaya dik gelmesi ile birlikte sıcaklıkta çok yüksek bir artışın yaşanmasından dolayı güneş gözlüğünü takmak bir zorunluluk haline gelmiştir. Güneş gözlüğü kullanımı özellikle göz sağlığı açısından çok önemlidir. Güneş gözlüğü aynı zamanda görme özelliklerinden biri olan kontrast duyarlılığının artmasına yardımcı olmaktadır. Bu durumda gözün çok daha net görmesini ve gözün görme kalitesinin artmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda gözün karanlıkta iyi görmesini ve göz adaptasyonunun artmasına yardımcı olmaktadır. Güneş gözlüğü baktığınız nesnenin ya da görüntünün net olmasını sağlar ve dağılmasını önler. Görüntünün daha keskin olmasının ve kontrastının netleşmesini sağlar. Görüntülerde bulunan renkler güneşin etkisiyle dağınık görünür ama güneş gözlüğü kullanımında renkler daha net görünmektedir.

Güneş Gözlüğünün Faydaları

gozluk-1

Yıl boyunca farklı mevsimlerde cilde, saça çok önem verilmektedir. Cildin sağlıklı olması, zararlı madenlerden arınması için cilt temizliği yapılmakta ve nemlendirici özelliği olan kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Saç için de birçok bakım yapılmaktadır ama gözlerin sağlığı için herhangi bir bakım yapılmıyor ve herhangi bir önlem alınmıyor. İnsan vücudunun en önemli ve en hassas organı olan göz için hassas davranılmamaktadır. Gözler yazın güneşten gelen zararlı ultraviyole ışınlarına maruz kalmakta, kışın ise soğuk ve karlı havalar nedeniyle olumsuz etkilenmektedir. Zarar görmesinden en çok çekinilen ve endişe duyulan göz oranı ile ilgili hiçbir koruyucu önlem alınmamaktadır. Yazın yüksek sıcaklıktan dolayı kızaran, yanma hissi oluşan, kanlanan, kışın ise virüslerden olumsuz bir şekilde etkilenen gözlere gerekli bakımı göstermemiz gerekmektedir. Gözleri korumak için güneş gözlüğü kullanmak gerekmektedir.

1-Kullandığınız güneş gözlüğün kalitesi de çok önemlidir. Yeterli ultraviyole ışınlarına karşı güçlü bir koruması olmayan güneş gözlüklerinin faydadan çok zarar getireceğini uzmanlar her yaz belirtmektedirler. Güneş gözlüğünün faydalarının arasında ultraviyole ışınlarını tamamen filtrelemesi ve gözün daha az zararlı güneş ışınlarına maruz kalması yer almaktadır. Güneş gözlüğünüzün böyle önemli bir özelliğinin olması için güneş gözlüğünüzü asla ucuz fiyata satılan işportadan ya da tezgahlardan sakın almayın. Bu tür gözlükleri özellikle çocukların kullanması çok daha sakıncalıdır. Sıcak havalarda uygun olmayan, donanımlı güneş gözlükleri kullanılmaması durumunda gözde yer alan retina tabakasına zararlı ışınların oranı daha çok artacaktır.

2-Güneş gözlüğü seçerken estetik görüntüsünden ziyade donanımlı olması, daha çok fonksiyona sahip olması önemlidir. Güneş gözlüğünün çerçevesinin yeterli genişlikte olması ve aynı zamanda göze mümkün olduğunca yakın durmasına dikkat edilmelidir.

3-Güneş gözlüğünün, yanları ya da alt kısımları güneş ışınlarının zararlı etkilerine maruz kalmaması açısından o kapalı olmalıdır. Çünkü o kısımlardan da zararlı ultraviyole ışınları da girebilir ve o kısımları kapatmak gerekmektedir. Güneş gözlüğünün camlarının homojen renkte olması gerekmektedir. Lokal renk değişikliğinin olmaması gerekmektedir. bu tür güneş gözlüğü ultraviyole ışınları filtreleyerek, gözün zarar görmesini ve birtakım göz hastalıklarının ortaya çıkmasını tamamen önlemektedir.

4-Güneş gözlüğü kullanmanın faydalarından biri de camlarının polarize olması neden ile birçok göz hastalığına yakalanmanızı engellemektedir. Aynı zamanda çok koyu camlı olmaması gerekmektedir. Çünkü çok koyu renkli camlar gözdeki kontrastı bozar ve görme keskinliğini azaltmaktadır. Güneş gözlüğü camının koyuluk oranı tamamen kişinin güneşe karşı olan hassasiyetine göre değişmektedir.

5-Güneş gözlüğü kullanmanın faydalarından biri ultraviyole ışınlarını absorbe etmesidir. Güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarını filtrelemesi için kaliteli bir malzemeden yapılmış olması gerekmektedir. Mesela organik materyalleri olan plastik çam ağacının reçinesinden üretilmesi durumunda güneş gözlüğü zararlı ışınların göze girmesini engellemektedir. Plastik cama sahip olan güneş gözlükleri hem ultraviyole ışınlarını göze girmesini hem de zararlı ışınları kırarak, göze zarar vermesini önler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.