Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Güneş Lekeleri Kanser Yapar Mı?

Giderek bronz tene olan ilgi ve alaka artıyor. Bu da ne yazık ki plajlarda bilinçsizce güneşlenen çeşitli önlemi olmayan solaryum salonlarına giden kadınların ve hatta artık erkeklerin de sayısını artırdı. Güzellik için ten renginin önemli olduğu kanısına kapılan insanlar artık plajlarda saatlerce güneşlenerek hayatlarını tehlikeye attıklarının farkında değiller. Elbette bu bilinçsiz davranışın bir de kişi de bıraktığı izler bulunuyor. Bunlardan biri de güneş lekeleridir. Kimisinin cilt hassasiyetine göre güneş ışığına çok az maruz kalmasına rağmen cildinde bulunan kimisinin de saatlerce güneş altında kalarak elde ettiği bu lekeler hem görünüş olarak iyi durmamakta hem de sağlık açısından kişi de sorunlara yol açmaktadır. Bu durum karşısında kişiler mutlaka önlemlerini almalıdır. Örneğin eğer cildi hassas bir bireyseniz güneşin hakim olduğu yaz aylarında belli saatlerde dışarı çıkmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yanı sıra güneş kremleri ile de önlemlerinizi almalısınız. Aksi takdirde hayatınızı tehlikeye atan bu lekeler başınıza dert olabilir.

Cilde doğrudan etkisi olan güneş, her ne kadar yararlı olsa da her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi fazlasının insanlara zarar verdiğini lekeler bırakarak göstermektedir. Deri altında bulunan katmanlara ulaşan güneşten gelen zararlı ışınlar kalıcı veya geçici güneş lekeleri bırakmaktadır. Uzun süren araştırmalar sonucu artık güneş lekelerinin cilt hastalıkları ile bağlantısı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sebepten dolayı deri katmanları bundan zarar görüyor. Bu konuda merak edilen noktalardan biri de güneş lekeleri ile cilt kanseri arasındaki ilişkidir. Gelin buna bir göz atalım.

Güneş Lekeleri Ve Kanser İlişkisi

Güneş Lekeleri Kanser Yapar Mı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi ciltte bulunan güneşi lekeleri her geçen gün artan ve yaz ayları boyunca da kişiyi bırakmayan lekelerdir. Güneş ile doğrudan temas eden her bölgenizde bu lekelere rastlamak mümkündür. Derinin altında yer alan derimize renk veren pigment hücreleri bundan zarar görerek vücutta küçük ya da büyük boya sahip olan ben şeklinde lekelere yol açmaktadır. Bu lekelerin yanı sıra kişinin derisinin altında bulunan bağ dokusu ultraviyole ışınlarından olumsuz etkilenerek zarar görür. Burada bulunan damarlar da deforme olur. Güneşte bol miktarda bulunan ve dünyamıza direkt olarak süzülmeden gelen bu ışınlar ciddi bir şekilde kişinin cilt kanseri olma riskini arttırmaktadır. Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda burada oluşan hücrelerin olumsuz değişimleri cilt kanserine yol açabiliyor. Ancak kişi gereken önlemi alarak güneşlendiği takdirde olabildiğince az hasarlı bir şekilde bu lekelerden uzak durabilir. Güneşe çıkmadan önce mutlaka açıkta olan bölgelerinize güneş kremi sürmelisiniz. Ayrıca yüzünüzü de dikkatli bir şekilde şapka veya gözlük yardımıyla korumalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.