Güneş lekeleri, normal cilt tonundan koyu ya da açık bir renkte olabileceği gibi, farklı şekil ve renklerde de oluşabilir. Bu lekeler, genellikle cildin düzenli olarak güneş ışınlarına maruz kaldığı alanlarda meydana gelir. Bu bölgeler, özellikle de burun, yanaklar, dudak üstü, kulaklar, alın, boyun, kollar ve avuçların arka kısımlarıdır. Bu lekeler sanki siğiller oluşmuş gibi görünebilir ve hafif bir kaşıntı meydana gelebilir. Lekeler pul pul ya da pürüzlü cilt dokusu bozukluğu gibi ve hatta bazende düz bir şekilde görünebilir.

Güneş lekeleri çillerden farklıdır. Çillerle aynı gibi görünürler ancak iki farklı sebepten dolayı farklıdırlar. Güneş lekeleri zararsızdırlar ve herhangi bir yaşta meydana gelebilirler. Bu lekelerin meydana gelme nedeni güneşe uzun süre maruz kalmadır. Çiller ise, diğer yandan insan derisindeki küçük kahverengimsi lekelerdir.

Güneş Lekelerinin Nedenleri Nelerdir?

Bireyin cildindeki güneş lekeleri ya da sözde solar lentigolar, direkt olarak ve uzun süre güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalma ya da bronzlaşma yatakları yani solaryum gibi ultraviyole ışınların yapay kaynaklarından dolayı meydana gelmektedir. Daha parlak bir cildi olan insanlar daha muhtemel olarak güneş lekelerine sahip olmaktadırlar. Bazı insanlarda güneş alerjileri görülür. Bu da uzun ya da kısa uzunluklarda güneşe maruz kalma sonucu güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Diğer bir durumda ise, bazı bireylerin vücutları yüksek miktarda melanin üretir ve bu da ciltte koyu bölgelerin oluşmasına neden olabilir. Güneş lekelerinin oluşma nedenlerinden bir diğer ise, güneş yanıklarıdır.

Güneşin insan vücuduna verebileceği tüm zararları biliyoruz. Bunlardan bazıları, güneş yanıkları ve erken yaşlanmadır. Güneşe maruz kalma süresi uzadıkça, bu durum ciltte güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Bu sebeple de birey normal yaşından daha yaşlı bir görünüme sahip olabilir. Hiç kimse yaşlı görünmek istemez.

Güneş Lekelerinin Tedavileri Nelerdir?

Güneş lekelerine neden olan faktörlerin bilinmesi, yüzde ve ciltte meydana gelen güneş lekelerinden kurtulmaya yardımcı olur. Ancak, cildindeki güneş lekelerinden dolayı endişeli olan bireylerin öncelikli olarak yapması gereken bir dermatolojiste görünmek olmalıdır. Eğer dermatolojist bu güneş yanıklarını zararsız bir tür olarak belirlerse, güneş lekelerinin giderilmesi için herhangi bir yöntemi uygulayabilir.

1.Güneş Lekelerinin Engellenmesi

Güneş lekelerinin oluşmasının en yaygın nedeni güneşe uzun süre maruz kalmadır. Bu yüzden bireyin güneşe maruz kalma süresinin sınırlanması, güneş lekelerinin engellenmesindeki en iyi yol olduğu söylenebilir. Bireyin kolları, elleri, yüzü, boynu ve omuzları devamlı olarak güneşe maruz kaldığı için, bu yerlerin kapatılması da kesinlikle güneş lekelerinin oluşmasını engelleyecektir. Eğer bir koruma ya da bir şemsiye kullanmıyorsanız, bu noktada vücudunuzda oluşabilecek güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için;

  1. Güneş Losyonu kullanılması: Dışarı çıkmadan 15 dakika önce geniş bir spektrumda en azından 15 koruma faktörlü güneş losyonu kullanmak, bireyin cildinin zararlı UVA ve UVB ışınlarından korunmasını sağlayacaktır. Eğer güneş vücudunuzu şiddetli olarak etkiliyorsa, güneşin en sıcak noktasında olduğu sabah 10 ile öğleden sonra 4 arası 30 koruma faktörlü güneş losyonu kullanabilirsiniz. Güneşin zararlı etkilerinden korunmak için yeterli derecedeki koruma faktörleri ile iyi bir kalitedeki güneş losyonlarının kullanılması oldukça önemlidir. Yalnızca güneş kremi içeren kozmetiklere ve nemlendiricilere güvenmeyin.
  2. Eğer otomobil içerisinde uzun süre zaman geçiriyorsanız, UVB ışınlarına muhtemel olarak uzun süre maruz kalıyorsunuz. Bu da vücudunuzda güneş lekelerinin oluşmasına neden olur. Diğer yandan, UVA ışınları güneş yanıklarına da sebep olurlar. Bu yüzden güneş lekelerinin oluşmasını engellemek için kullanılan otomobilin camlarının UVB koruyu tabaka ile korunduğundan emin olun.
  3. Bronzlaşma yatakları yani solaryuma girmekten kaçının.

Güneş Lekelerine Ne İyi Gelir?

1.Elma Sirkesi

elma-sirkesi-ve-faydalari-soguk-alginligina-karsi-koruyan-besinler-saglikli-yasam-saglik-beslenme

Güneş lekeleri ve yaş nedeniyle oluşan lekelerin rengini açmak için elma sirkesi ve limon suyu kullanılabilir. Elma sirkesi doğal alfa hidroksi asitleri içerir. Bu içerik, yaşlanma ile meydana gelen lekelerin ve güneş nedenli olarak meydana gelen lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Limon suyu ise, içerdiği sitrik asit ile ciltteki koyu bölgelerin parlamasına yardımcı olur.

  • Yarım çay kaşığı elma sirkesi ile yarım çay kaşığı limon suyu karıştırılır. Her akşam bu karışıma bir pamuk yumağı daldırılır. Sonrasında alından başlayarak neredeyse bütün yüz bölgesine ve diğer etkilenmiş alanlara uygulanır. Başlangıçta biraz kızarıklık ve biraz karıncalanma hissedilebilir. Bu normaldir. Eğer bireyin cildi hassas bir ciltse ya da bu durum çok aşırı gelişiyorsa, karışıma biraz su eklenebilir. Bu işlemi yaptıktan sonra durulamayın ve bütün geceyi böyle geçirin. Bu daha iyi bir sonuç almanızı sağlayacaktır. Bu işlem bireyin cildini güneşe maruz kalmaya daha hassas bir hale getirmeye eğilimlidir. Bu yüzden her gün güneş losyonu kullandığınızdan emin olun. Bu doğal tedavi yöntemini, bir farklılık görebilmeniz için en azından 6 hafta boyunca sürekli olarak uygulamanız gerekmektedir.

2.Limon Suyu

11(17)(1)

Güneş lekelerinin giderilmesi için kullanılan doğal yöntemlerden biri de limon suyudur. İçerdiği asitle, ciltteki koyu bölgelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca, ölü deri hücrelerinden kurtulmaya katkı sağlarken, yeniden deri hücrelerinin oluşmasını kolaylaştırır. Taze limon dilimini ya da limon suyunu direkt olarak etkilenen bölgelere sürerek buraları ovabilirsiniz. Bu işlemi günde bir iki kez yapabilirsiniz. Her ikisi de cildin parlamasına yardımcı olur. Limon suyunun güneş lekelerinin bulunduğu bölgede 20 dakika boyunca durmasını sağlayın. Ardından bu bölgeyi yıkayın. Ancak, limon suyu cildinizi daha hassas bir duruma getirir. Bu yüzden cildinizde limon suyu varken dışarıya, güneşle temas kurabileceğiniz bir yere gitmeyin. Ya da etkilenen bölgenin kapatıldığından emin olduktan sonra dışarı çıkabilirsiniz. Bununla birlikte eğer kuru bir cilde sahipseniz, bu işlem cildinizi daha da kuru bir hale getirir. Bu yüzden nemlendirici kullanmaya özen gösterin.

Eğer hassas bir cildiniz varsa limon suyu cildinizi tahriş edebilir. Bu yüzden limon suyunu su, gül suyu veya bal ile seyreltin.

Alternatif bir tedavi olarak da, yeteri kadar şeker ile limon suyunu karıştırın ve sürülebilir bir macun oluşturun. Bir fırça gibi bu macunu etkilenmiş bölge ve yüzünüze sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra, durulayın. Bu doğal tedavi yöntemini haftada 1-2 defa tekrarlayın.

3.Aloe Vera

a5e4603859bb795254b478ed67753757

Aloe vera, oldukça önemli doğal iyileştirme özelliklerine sahip içeriklere sahiptir. Aloe vera jelini günde iki kez olmak üzere güneşin deride zarar verdiği bölgelere sürün. Bu aynı zamanda doğal olarak deri hücrelerinin yenilenmesini sağlayacaktır. Aloe vera bitkisini direkt olarak sıkabilir ve aloe vera jeli kullanabilir ya da aloe veralı kaliteli bir kremi kullanabilirsiniz. En azından 2 ay boyunca bu ev tedavisine devam edin. Güneş lekeleri yavaşça ve etkili şekilde gideceklerdir.

4.Yeşil Çay

gebelikte_yesil_cay

Yeşil çay, antioksidan yönünden zengin bir kaynaktır. Bu da ciltteki güneş zararlarını iyileştirmeye yardımcı olur. Sıcak suya bir yeşil çay poşeti konur ve belli bir süre demlenir. Çay poşetini bir pamuk yumağına sıkın ve bu yumağı güneş lekelerine günde iki kez olacak şekilde sürün ve ovun.

5.Süt ya da Ayran

dunya-sut-gunu-40184

Yüzdeki güneş lekeleri için süt uygulayın ve 15 dakika boyunca bekletin. Ardından yüzünüzü yıkayın. Süt içerdiği laktik asit ile derinin renginin açılmasına ve deri hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur. Benzer olarak ayran da yüzdeki güneş lekelerinin kaybolmasına yardımcı olabilir.