Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Güneş Lekesi

Güneş ışığına gereğinden fazla şekilde maruz kalan kişilerin vücutlarında bir takım güneş lekeleri meydana gelir. Bu güneş lekeleri aslında her yaştan insanın vücudunda ortaya çıkabilir. Ancak vücutta ağırlıklı olarak yüz bölgesinde, göğüs bölgesine ve omuz bölgesinde oluşur. Çünkü güneş ışınları en çok bu bölgelere temas ederler. Eğer ki yazın gittiğiniz denizde ya da havuz koruyucu güneş kremi kullanmaz iseniz tatilden döndüğünüzde vücudunuzda bir takım güneş lekelerinin oluştuğunu fark edebilirsiniz. Eğer vücudunuzda meydana gelen bu lekelerden şikayetçi iseniz ya da oluşturduğu görüntüden hoşnut olmuyor iseniz bazı yöntemleri uygulayarak bu güneş lekelerinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Aslında vücuttaki bu güneş lekeleri vücudun kendini koruma içgüdüsü yüzünden meydana gelmektedir. Çünkü vücut üzerinde herhangi bir güneş koruma kremi olmadığı zamanlarda güneş ile temas eder ise direkt olarak haddinden fazla melanin salgılamaya başlar. Bu gereğinden fazla salgılanan melanin de cilt üzerinde o görmekten hoşnut olmadığınız cilt lekelerini meydana getirir. Yani aslında o görüntünün sahibi cilt üzerinde birikmiş olan melaninlerin ta kendisi olmaktadır. Bu yüzden her yaz aynı hoş olmayan görüntüler ile karşılaşmak istemiyor iseniz mutlaka güneş kremi sürmeyi ihmal etmemelisiniz. Tabii bazı insanlar vücutlarında oluşan bu güneş lekelerinden de hoşnut kalabilirler. Ancak herhangi bir cilt hastalığı ile karşılaşmamak adına da mutlaka yüksek faktörlü güneş kremi sürmek gerekir. Çünkü bazen bronzlaşmaktan çok daha önemli şeyler vardır. O da elbette ki sağlığımız…

Bu güneş lekeleri ciltte bazen kahverengi bazen de beyaz olmaktadır. Ten rengimizin dışında bir renge sahip olan bu lekelerden kurtulmak amacı ile ev ortamında hazırlayabileceğiniz pratik ve oldukça etkili pek çok bakım tarifi bulunur. Üstelik tamamen doğal ve organik olan bu cilt bakım maskeleri ve bitkisel tedaviler sayesinde istemediğiniz görüntülerden rahat bir şekilde kurtulabilirsiniz. Tabii evde bu maskeleri hazırlamak istemeyen kişiler direkt olarak bir güzellik merkezine gidip kendilerini profesyonel ellere de emanet edebilirler. Özellikle bu seçenek güneş lekelerinin çok fazla ve çok derin olduğu durumlarda daha çok etkili olabilmektedir. Genelde profesyonel bir ortamda yapılan güneş lekelerinden kurtulma yöntemleri arasında kimyasal peeling, lazerli leke tedavisi ve mikrodermabrazyon vardır. Hatta pek çok uzman en etkili ve en sağlıklı yöntemin lazerli leke tedavisi olduğunu savunmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki bu yöntemler evde kendinizin hazırlayacağı ve uygulayacağı doğal maskelerden çok daha maliyetli olmaktadır. Bu yüzden eğer ki daha az maliyet ile cildinizdeki güneş lekelerinden kurtulmak istiyor iseniz yazımızda vereceğimiz doğal maskeleri hazırlayıp cildinize uygulayabilirsiniz. Ancak her bir maskeyi cildinize uygulamadan evvel örneğin bacağınızda küçük bir bölgede deneyip cildinizin reaksiyon gösterip göstermediğini test edebilirsiniz. Çünkü bazı ciltler hiç beklenmedik bir şekilde bazı maddelere karşı aşırı hassasiyet gösterebilirler. Bunu önlemek adına küçük bir bölgede test etmekte fayda vardır. Bunun dışında maskeyi tüm cildinize uyguladığınızda yine beklenmedik bir durum ile karşı karşıya kalır iseniz mutlaka hiç vakit kaybetmeden bir doktora ya da bir hastaneye gitmenizi tavsiye ederiz.

Güneş Lekeleri Nasıl Önlenir?

Aslında eğer güneş lekelerini sevmiyor iseniz öncesinde güneş lekelerinin meydana gelmemesi için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. Yani güneş lekesi oluşmadan önce önlem almak güneş lekesi oluştuktan sonra yok etmeye çalışmaktan çok daha kolay olmaktadır. Bu yüzden size verebileceğimiz en iyi öneri kesinlikle güneşin ışınlarının en dik açı ile geldiği saatler olan öğlen saatlerinde kesinlikle güneşe çıkmamaktır. Eğer illa çıkmanız gerekiyor ise de bir şemsiye kullanarak dışarı çıkabilirsiniz. Unutmayın, şemsiye yalnızca yağmurdan değil aynı zamanda güneşten korunmak için de üretilmiştir. Koruyucu güneş kremlerini sabah denize gitmeden evvel sürdükten sonra o güneş kremi cildimizde tüm gün boyunca maalesef kalmıyor. Hatta siz suya girmemiş olsanız bile o güneş kreminin etkisi bir süre sonra geçiyor. Bu yüzden her iki ya da üç saatte bir sürmüş olduğunuz koruyucu güneş kremini yenilemeniz gerekir. Aksi takdirde maalesef güneş lekelerinden kolay kolay kaçamazsınız. Özellikle otuzlu yaşlardan sonra cilt güneş ışınlarına karşı çok daha hassas bir hale gelmektedir. Bu yüzden belli bir yaştan sonra herkesin çok daha fazla dikkatli olması gerekir. Güneş ciltteki nem oranını da büyük ölçüde azaltmaktadır. Bu yüzden güneşe maruz kaldıktan sonra eve geldiğinizde cildinize mutlaka nemlendirici bir krem sürmeniz gerekir.

Güneş Lekeleri Nasıl Giderilir?

Eğer ki güneşe bilinçsiz bir şekilde çıkmış iseniz ve geri dönüşü olmaz bir şekilde güneş lekeleri cildinizde oluşmuş ise bu lekelerin ortadan kaldırılması için bazı yöntemler denemeniz gerekir. Eğer cildiniz için para harcamaktan kaçınmıyor iseniz gönül rahatlığı ile cildinizdeki güneş lekelerini ortadan kaldırabilecek en etkili tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan lazer tedavisini deneyebilirsiniz. Fakat uygulamayı yapacak olan doktoru ve güzellik merkezini çok iyi seçmeniz ve iyice araştırmanız gerekir. Özellikle lazer tedavisini kesinlikle kış aylarında yaptırmanız gerekir. Çünkü bu tip tedavilerin ardından cildin tekrar güneşe maruz kalması ciltte çok daha tehlikeli durumlara sebep olabilmektedir. Yani kimse cildindeki lekelerden kurtulmak ister iken cildinde çok daha kötü olan lekeler ile karşı karşıya kalmak istemez. Bu yüzden araştırmalarınızı uygulamayı kış aylarında yaptıracak şekilde yapmalısınız. Özellikle uygulamayı yaptırmadan evvel uygulamayı yapacak olan doktordan çok iyi bilgi almanız gerekir. Aklınızda olan her türlü soruyu eğer doktorunuza sorar iseniz içiniz çok daha rahat bir şekilde uygulama yaptırabilirsiniz. Üstelik uygulama sonrasında da herhangi bir sürpriz ile karşılaşmamış olursunuz.

Bazı durumlarda doğum kontrol hapları ya da antibiyotik haplar güneş lekelerini daha da arttırmaktadır. Bu yüzden bu ilaçları kullanmaktan vazgeçmeniz de gerekebilir. Çünkü bazı ilaçlar güneş lekelerinin artmasına ciddi oranda etki ederler.

Güneş Lekeleri İçin Bitkisel Maskeler

Güneş lekeleri de bir çeşit cilt hastalığı olarak görülebilir. Bu yüzden onların geçmesi için de bir takım müdahalelerde bulunmanız gerekebilir. Eğer bir doktora profesyonel bir uygulama yaptırmak istemiyor iseniz aşağıda tariflerini vereceğimiz bitkisel maskeleri evinizde kolay bir şekilde hazırlayıp cildinize rahatça uygulayabilirsiniz. Bu maskelerin en güzel yanı da tamamen doğal ürünlerden oluşmaları ve neredeyse cilde hiç zararları olmamalarıdır.

1) Maydanoz Maskesi

Malzemeler:

Yarım demet maydanoz

1 yemek kaşığı kadar yoğurt

1 dilim limon

Yapılışı:

İlk olarak maydanozları bir blendır yardımı ile tamamen parçalayın. Sonrasında maydanozları bir karıştırma kabının içine alıp üstüne yoğurt ve limon suyu ilave edin. Ardından her birini bir güzel karıştırın. Sonrasında cildinizde güneş lekesi bulunan yerlere cildinizi ovalayarak sürün. Sürdükten sonra 45 dakika boyunca maskeyi cildinizde bekleyin. Bu yöntemi üç günde bir uygulayabilirsiniz. Çünkü bir defada sonuç almanız mümkün değil.

2) Karbonatlı Maske

Malzemeler:

1 yemek kaşığı kadar yoğurt

Yarım tatlı kaşığı kadar karbonat

Hazırlanışı:

Yoğurdu bir kabın içine alın ve içine karbonatı dökün. Sonra bu iki malzemeyi iyice karıştırdıktan sonra güneş lekesi olan yerlere iyice sürüp on dakika boyunca bekletin. Ardından maskeyi bol su ile temizleyin. Bu maskeyi ise haftada bir defa uygulamak yeterli olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.