Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

GÜNEŞİN FAYDALARI NELERDİR?

İçerisinde yaşadığımız modern dünyada sürekli olarak güneş ışınlarının zararlarından bahsedilmektedir. Hatırlamak gerekir ki eski kültürler ve uygarlıklar güneşin tüm hastalıklar için iyileştirici etkilerini nasıl kullanacaklarını iyi biliyorlardı. Eski Yunan uygarlığında, günümüzde güneş çarpması olarak bilinen heliosis adlı bir güneş terapisi bile bulunmakta idi. Bu terapiye helioterapi ismi verilmişti.

İnsanoğlu gelişimini sürdürdü ve milyonlarca yıl boyunca güneşten faydalanmaya devam etti. Ancak günümüzde sanayileşmenin ve hava kirliliğinin artması ile birlikte artık güneş ışınları ozon tabakasında herhangi bir kırılmaya uğramadan, direk olarak cildimiz ile temas haline geçti. Sonuç olarak zararlı etkilerden kurtulamayan ultraviyole güneş ışınları insanlar için zararlı hallere geldi.

Güneşin faydaları yine de oldukça fazladır. İlk olarak güneş tam bir D vitamini deposudur. Eğer güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı önlem alınır ise tekrardan eski zamanlardaki gibi sağlıklı etkilerinden daha fazla faydalanabiliriz. Kemik sağlığını geliştirmek, kanseri önlemek, bağışıklık sistemini desteklemek ve güçlendirmek, beyin yaşlanmasını önlemek, fazla yağın verilmesinde etkili olmak, astım hastalığının semptomlarını azaltmak ve dişlerinizi güçlendirmek, güneş ışınlarının faydalarından sadece bir kaçıdır. Şimdi de güneşin faydalarından daha ayrıntılı bir şekilde bahsetmek istiyorum. Güneş ışınlarının içerisinde görülebilir olanlardan ultraviyole haricinde 8 tane daha ışın çeşidi vardır. Bunlardan biri infrared olup kalan 7 tanesi ile birlikte hepsinin eşsiz faydaları vardır.

1.Kan Basıncı

BloodPressure

Güneş ışınlarının kan basıncını düşürücü bir etkisi vardır. Cildiniz ultraviyole ışınlara maruz kaldığında nitrik oksit isimli bir bileşiği salar. Bu bileşikte kan basıncını düşürür. Edinburg Üniversitesi dermatolojistlerinin yaptığı bir araştırmaya göre 34 gönüllü için bir kan basıncı testi yapıldı. Bir sezon boyunca denekler ultraviyole ışın demeti ve ısı lambalarına maruz bırakıldı. Diğer bir sezonda da ultraviyole ışınlar kaldırılarak sadece ısı lambaları aktif olarak kullanıldı. Sonuç olarak ultraviyole ve ısı lambaları ile maruz bırakılan dönemde, kişilerin kan basınçlarının daha düşük seviyelerde dolaştığı ortaya çıktı. Her 2 sezon için de D vitamini takviyesi yapıldı. Sonuç olarak kan basıncınızı daha düşük tutmak için güneş ışınlarına özellikle de ultraviyole ışınlara maruz kalmanız gerekmektedir.

2.D Vitamini Kaynağı

d_vitamini_eksikligi_-2

Güneş ışınlarının en kayda değer özelliklerinden biri de vücudunuzun gelişmesi için ihtiyaç duyulan D vitaminini sağlayacak harika bir kaynak olmasıdır. 1000 farklı gen için yapılan araştırmada, vücuttaki her dokunun kontrolünü sağlamak, D3 vitamini düzeniyle alakalıdır. D vitaminin diğer bir görevi de maruz kalınan ultraviyole güneş ışınlarının radyasyon yayan etkilerinden korunmak için vücudun tepki vermesini sağlamaktır. D vitamininin bu etkisi ise yüzde 10 kadardır. Ayrıca D vitamini kemik gelişiminde, hastalıkları önlemede (göğüs ve kolon kanseri), depresyon ve sezonsal düzensizlikleri gidermede oldukça etkili bir göreve sahiptir. D vitaminin bir diğer görevi de beyin fonksiyonlarını ayakta tutmaktır.

3.Bağışıklık Sistemi

vücut

Güneş ışınlarına maruz kalmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir. Bunu yaparken de bağışıklık sisteminizde aşırı hareketli olan işlevleri bastıracaktır. Bu da güneş ışınlarının sedef hastalığı gibi oto-bağışıklık hastalıklarının tedavisinde niçin kullanıldığını açıklamaktadır. Ve ayrıca güneş ışınlarına maruz kalındığında, vücuttaki beyaz kan hücrelerinin sayısı artar. Beyaz kan hücreleri de hastalıklarla savaşmada kilit bir rol üstlenmekte ve enfeksiyon tipli hastalıklar ile savaşmaktadır. Sonuç olarak güneş ışınlarının, bağışıklık sisteminizi güçlendirmekteki önemini açık bir şekilde anlamış bulunmaktayız.

4.Cilt Rahatsızlıkları

Depositphotos_55901251_m-1116x780

Güneş ışınları başta akne, sedef hastalığı, egzama, sarılık ve diğer mantar hastalıkları olmak üzere cilt hastalıklarından korur. Güneş ışınlarının cilt hastalıkları üzerinde olan etkisini görmek için yapılan bir araştırmaya göre 4 hafta boyunca dışarıda düzenli olarak güneş banyosuna maruz bırakılan bir kişinin, sedef hastalığı oluşma riskinin yüzde 84 seviyesinde azaldığı tespit edilmiştir. Güneş banyosunun terapi etkisi bulunmaktadır. Güneş ışınları cilt düzensizliklerini tedavi etmede kullanılır. Ancak bu tedaviler güneşin ultraviyole radyasyon içeren negatif yan etkilerinden korunmak için ve ayrıca diğer risklerden de korunmak için bilinçli bir kişinin gözetimi ve raporları doğrultusunda yapılmalıdır. Böylece güneşin faydalarından, herhangi bir yan etkiye uğramaksızın faydalanabilme imkanı bulabilirsiniz.

5.Alzheimer

memory_2902442b

Klinik araştırmalara göre güneş ışınlarının alzheimer hastalığını azaltıcı etkileri bulunmaktadır. Bir araştırmada alzheimer hastalarının sabah 9’dan akşam 6’ya kadar güneş ışınlarına maruz kalması sağlanmıştır. Devamında ise gece karanlığında kalan kişilerin mental testlerinde gelişme ve alzheimer hastalığının etkilerinin azaldığı görülmüştür. Ayrıca alzheimer hastaları test amacı ile parlak bir ışığa maruz bırakılmışlardır. Sonuç olarak depresyon semptomlarında azalma, gece vakitlerinde uyanıklığın artması gibi etkiler görülmüştür. Ayrıca test edilen kişilerin vücut ritimlerinin düzene girdiği de tespit edilmiştir.

6.Kanser

57419_kanser_tedavisinde_onemli_gelisme

D vitamini eksikliğinde başta kolon ve göğüs kanseri olmak üzere pek çok çeşitli kanser meydana gelebilir. Ancak yeterli besinlerin alınması ve güneş ışınlarına yeterince maruz kalınıp, D vitamini alındığında göğüs kanserinin önlenebildiği ortaya çıkmıştır. Yeterli D vitaminin alınması üzerine pek çok araştırma yapılmıştır ve çoğu kanser riskinde büyük oranlarda azalma meydana gelmiştir. D vitamini takviyesinde herhangi bir kanser riskinin azaltılma oranı yüzde 60 seviyelerindedir. Bu durum da D vitamini alımının ve güneş ışınlarına maruz kalmanın kanser riskini düşürdüğü hipotezini doğrulamaktadır.

7.Uyku

86523200

Güneş ışınları uyku kalitesini arttırıcı etkiler yapar. Gözleriniz güneş ışınlarına maruz kaldığında, beyne bir mesaj gönderilir. Bu mesaj sonucu beyin melatonin salgısını arttırır. Melatonin de uyku getirici bir hormondur. Daha uzun süre uyumanızı ve uykunuzun daha kaliteli olmasını sağlar. Melatoninin asıl görevi ise dinlendirici bir hormon olmasıdır. Uyku sırasında tüm yorgunluğun atılarak vücudun yenilenmesini sağlar. Ancak gece saat 12 ile 3 saatleri arasında daha çok salgılanır. Bu yüzden dinlenme açısından en çok salgılandığı saatlerde uyumak daha önemlidir. Böylece güneş ışınlarına kaldığınızda melatonin salgısı arttırılır ve uyku sırasında vücudunuz dinlenerek, sabah uyandığınızda dinç bir şekilde uyanabilirsiniz.

Böylece güneşin ve güneş ışınlarının yararlı etkilerinden genel ve ayrıntılı olarak bahsettik. Şimdi de güneşin zararlı etkilerinden bahsedeceğiz.

Güneşe Fazla Maruz Kalmanın Bir Zararı Var Mıdır?

Güneşe maruz kalmanın aşırı miktarlarda olmadığı sürece herhangi bir zararı yoktur. Güneş altında fazla kalındığında cilt yaşlanması, cilt hasarı ve cilt kanseri meydana gelebilir. Cilt kanserinin yüzde 90 gibi yüksek bir kısmı güneşe fazla maruz kalmaktan meydana gelmektedir. Bu tür cilt hastalıkları kişinin hayatı boyunca yaşadığı güneş yanıklarının sayısının fazlalığı ile ilgilidir. Ayrıca esmer tenli kişilerin ciltleri de güneş ışınlarından daha az etkilenmektedir. Cilt kanseri gibi hastalıklar, esmer kişilerde daha az meydana gelir.

Güneşe fazla maruz kalındığında cilt hastalıkları haricinde başka rahatsızlıklarda meydana gelebilir. Bunlar ise baş dönmesi, baş ağrısı, bayılma, kafa karışıklığı, dalgınlıklar, kusma ve mide bulantısı gibi rahatsızlıklardır. O yüzden sıcak yaz günlerinde dışarı çıkacağınız zamanlarda önlem almanızı tavsiye ediyoruz. Özellikle öğlen saatlerinde mecbur kalmadıkça dışarı çıkmayınız. Çıktığınızda da güneş gözlüğü ve şapka gibi güneşten koruyucu ekipmanlar almanız gereklidir.

Güneş kremlerinin de birtakım zararlı etkileri vardır. Güneş koruyucularda bulunan oksibenzon bileşiği hücre hasarına ve daha ileri zamanlarda cilt kanserine kadar götürür. Bütil-Methdiebenzoylmetan bileşiği de kansere sebebiyet veren serbest radikallerin salınmasını sağlar. Oktyl-methoksinamatte isimli bir bileşik ise ciltte oksidasyon hasarına sebep olur ve yüzünüzde kırışıklık ve yaşlanmalara sebebiyet verebilir. Bu yüzden güneş kremi kullanımına dikkat etmeli ve bilip güvenmediğiniz markalardan almamanızı tavsiye ederiz.

Böylece güneşin faydalarını, genel ve ayrıntılı bir şekilde inceledikten sonra, güneş ışınlarına fazla maruz kalınması durumunda oluşabilecek yan etkilerden ve güneş kremi kullanılması esnasında oluşabilecek zararlardan bahsetmiş olduk.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.