Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Günlük Aylık Ve Yıllık Lens Farkları

Günlük Aylık Ve Yıllık Lens Farkları lensin türüne göre değişebilmektedir. Özellikle düzeltici ve kozmetik kullanımlı olmak üzere iki tür lens bulunmaktadır. Bu yazımızda düzeltici lens sınıfından günlük ve aylık düzeltici lensler ile kozmetik lens sınıfından aylık ve yıllık lenslere değineceğiz.

Günlük, Aylık ve Yıllık Lensler ve Özellikleri

Düzeltici Kullanımlı Lens Nedir?

Bu lens türü, miyop, hipermetrop ve astigmat gibi belli başlı göz kusurlarının düzeltilmesinde tercih edilmektedir. Ve bu lensler gözlük gibi numaralıdır ancak gözlükteki gibi aynı numaraya sahip olmayabilir. Doktor muayenesi ile belirlenen bu numaralar size en uygun görme rahatlığını sağlayacak optimum ayara sahip olmaktadır.

Işık ile gözdeki retinanın daha uyumlu bir şekilde bağlantısını sağlayan bu lens türü, görüşün daha keskin, kusursuz veya daha az kusurlu olmasına imkan sağlar. Saydam yapısı ile gözün doğal rengini kapatmadığı gibi günlük ve aylık çeşitleri de bulunmaktadır.

1.Günlük Düzeltici Lensler

Günlük kullanıma yönelik oldukları için sabah takılıp gece de yatmadan önce çıkarılmaktadır. Hem takarken hemde çıkarırken özel solüsyonu ile dikkatlice temizlendikten sonra kutusundan çıkarılıp tekrar kutuya koyulmalıdır. Günlük kullanımlı oldukları için ikinci defa asla kullanılmaz ve her bir lens ayrı paketlerde satılır.

Artı Yönleri;

 • İstenildiği zaman takılıp çıkarılma özelliği ile son derece pratik ve kullanışlıdır.
 • Sürekli göz yüzeyinde kalmadığı için herhangi bir enfeksiyon durumuna sebep olmaz ve göze yorgunluk vermez.
 • Her kullanımda yeni bir lens kullanılması yönü de her seferinde daha berrak ve net görüntü imkanı sunar.

Eksi Yönleri;

 • Her günlük lens ayrı bir kutuda muhafaza edildiği için uzun yolculuklar ve tatillerde ekstra bir yer kaplar.
 • Her bir kutu için ödeyeceğiniz para miktarı fazla olduğu için maddi külfeti daha fazladır.

2.Aylık Düzeltici Lensler

Bu lensin en önemli özelliği göze takıldıktan sonra 1 ay boyunca hiç çıkarmadan kullanılmasıdır. İster havuza girin, ister gece bunlarla uyuyun hemen hemen her durumda gözde kalabilirler.

Artı Yönleri;

 • Aylık kullanım için kullanıldığından dolayı saklama kutusu gibi zahmetlere girişmezsiniz
 • Günlük lenslere göre maliyeti daha azdır.
 • Solüsyon gibi özel sıvılarında kullanımını gerektirmediği için herhangi bir ekstra özen gerektirmez.

Eksi Yönleri;

 • Aylık kullanımlı oldukları için göz çevresine ve enfeksiyon ihtimaline karşı dikkat etmelidir.
 • Aylık lensler günlük lenslere göre gözü daha fazla yorabilmektedir.
 • Lensin göze takıldığı ilk gün göze uyumu önemlidir. Çünkü aksi bir durumda gözden çıkarılan lens tekrar takılamayacağı için size fuzuli masraf çıkarabilecektir.

Kozmetik Kullanımlı Lens Nedir?

Bu lens türleri renkli olarak bilinen lens türleridir. Göz rengini değiştirmek isteyen kişilerin tercih ettiği, standart göz renklerinin yanı sıra daha değişik renk ve desenlerde de bulunabilmektedir. Günlük kullanımdan ziyade aylık ve yıllık kullanıma uygundur.

1.Aylık Kozmetik Lensler

Aylık kullanım için üretilen bu lensler yine düzeltici lensler gibi gözde 1 ay boyunca hiç çıkartılmadan muhafaza edilebilmekte ve yine havuza girerken veya gece yatarken herhangi bir soruna sebebiyet vermemektedir.

Artı Yönleri;

 • Yıllık lenslere göre çok daha fazla kullanışlıdır ve meydana gelebilecek herhangi bir olumsuzlukta gözden çıkarıp yenisini taktığınızda yıllık lenslere göre maddi olarak ekstra bir zarar boyutu yoktur.

Eksi Yönleri;

 • Bilindik markalar almaya dikkat ettiğiniz sürece gözde herhangi bir olumsuz duruma sebep olmaz.

2.Yıllık Kozmetik Lensler

Yıl boyunca kullanılabilen, istenildiği zaman belli aralıklarda olmak koşulu ile çıkarılıp takılabilen, bilhassa temizliğine özen göstermeniz gereken lens türüdür.

Artı Yönleri;

 • Aylık kullanımlı renkli lenslere nazaran gözde daha uzun süre durabildiği için estetik açıdan sizin bir parçanız gibi görünmesi daha kolay olmaktadır.

Eksi Yönleri;

 • Göz bölgesi ile ilgili bir enfeksiyon durumu yaşanması ihtimali aylık kullanımlı lenslere göre daha yüksektir. Küçük bir olumsuzluk durum bile yıllık lensinizin çöpe gitmesine sebep olabilir.

Günlük, Aylık ve Yıllık Lens Fiyatları

Çeşitli ve öne çıkan markalar hesaba katıldığında;

Günlük kullanımlı lensler 50 TL’den 100 TL’ye kadar,

Aylık kullanımlı lensler 70 TL’den 150 TL’ye kadar,

Yıllık Kullanımlı lensler ise 50 TL’den 100 TL’ye kadar,

fiyat aralığında satışa sunulmaktadır. Yıllık lens ile aylık lenslerin fiyatları size aynı gelebilir fakat burada unutulmamalı ki aylık kullanımlı bir lens kutusu içinde 30 adet lens varken yıllık kullanımlı lens kutusunda 1 adet lens bulunmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.