Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Günlük Su İhtiyacı Hesaplama

İnsan bedeninin büyük bir bölümü sudan oluşuyor, bu da demek oluyor ki günlük su ihtiyacının karşılanmadığı hallerde bedende kimi problemler ortaya çıkabilir, bazı işlev bozuklukları meydana gelebilir. Hem bedenimizin sağlıklı bir şekilde işlev görmeye devam etmesi için hem de aşırı kilolu bir bünyeye sahip olmanın önüne geçmek için günlük su ihtiyacımızı karşılamalıyız. Günlük su ihtiyacı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir husustur, çünkü her insan ağırlık ve uzunluk açısından farklı bedenlere ve günlük faaliyetler açısından farklı yaşam tarzlarına sahiptir. Bu yazımızda sizlere günlük su ihtiyacı hesaplaması hakkında önemli bilgiler sunacağız, ama yine de bünyeniz için en doğru sonucu öğrenmek adına doktorunuza danışmanızda fayda var.

Günlük Ne Kadar Su Tüketmeliyiz?

İnsan bedeninin gerek duyduğu günlük su ihtiyacı kişilerin sahip oldukları fiziksel özellikler ile beraber sağlık durumları, faaliyet düzeyleri ve çevresel etmenler gibi birçok noktaya bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bedende meydana gelen terleme, nefes alışverişi, idrar veya bağırsak faaliyetleri ile beraber su kaybı ortaya çıkar ve bu kayıptan doğan ihtiyaç yeme-içme eylemleriyle giderilmeye çalışılır.

Amerikan Sağlık Kurumu tarafından paylaşılan bilgiye göre; yetişkin bir erkeğin gün içerisindeki su ihtiyacı 3 litre iken (13 bardak), yetişkin bir kadın için her gün alınması gereken su miktarı 2,2 litreye (9 bardak) denk düşer.  Fakat yazımızın girişinde de belirttiğimiz gibi, bu sayılar herkes için geçerli bir veri değildir. İnsanların kilolarıyla beraber yaşam tarzları doğrudan su ihtiyacına etki eder. Örneğin, yaz aylarında klimalı bir ofiste, serin bir ortamda çalışan editör ile güneşin altında inşaatın üst katlarına tuğla ve demir taşıyan bir işçinin günlük su ihtiyaçları kesinlikle aynı olmaz. Bu farklılıkları göz önünde bulundurursak sizin nasıl bir hayat sürdüğünüzü bilmediğimiz için “her gün şu kadar su tüketin” gibi kesinlik belirten bir tavsiye veremeyeceğiz ama uzmanların belli kriterleri göz önüne alıp farklı insanlar için yaptıkları farklı günlük su ihtiyacı hesaplamalarını sizlerle paylaşacağız.

Günlük Su İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Bedenin ağırlığını ve hacmini belirten sayısal değerlerde artış görüldükçe kişilerin su gereksinimleri de artış gösterir. 90 kilo olan bir insanla 60 kilo olan bir insanın günlük su ihtiyacı aynı seviyede olmaz. Bu durumda günlük su ihtiyacı hesaplama işlemi için şöyle bir formül kullanılır:

Kilo x 0,032 = Günlük su gereksinimi

Yani kilonuz ile 32 gramı çarpmak koşuluyla günlük kaç litre su içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bu durumu birkaç örnekle daha açık hale getirelim;

Mesela 50 kilo olan bir kişinin günlük kaç litre suya ihtiyaç duyulduğunu öğrenmek için;

50 x 0,032’den yola çıkıyoruz ve kişinin günlük 1,6 litre su içmesi gerektiğini öğreniyoruz.

Diğer taraftan 100 kilo olan bir insan için günlük su ihtiyacı hesaplama işlemi şu şekilde yapılıyor:

100 x 0,032 işleminden yola çıkıyoruz ve bu kişinin günde en az 3,2 litre su içmesi gerektiğini görüyoruz.

Kiloya Göre Su İçme Tablosu

Formül haricinde aşağıda paylaştığımız ve uzmanlar tarafından hazırlanan, kiloya göre günlük su ihtiyacını belirten listeden faydalanarak da ne kadar su içmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Çocuklardan kilolu yetişkinlere kadar herkesin faydalanabileceği kiloya göre su ihtiyaçları şu şekilde:

 • Ağırlığı 9 kilo olan bir birey için günlük 0,25 litre,
 • Ağırlığı 18 kilo olan bir birey için günlük 0,50 litre,
 • Ağırlığı 27 kilo olan bir birey için günlük 0,75 litre,
 • Ağırlığı 36 kilo olan bir birey için günlük 1 litre,
 • Ağırlığı 45 kilo olan bir birey için günlük 1,25 litre,
 • Ağırlığı 54 kilo olan bir birey için günlük 1,50 litre,
 • Ağırlığı 63 kilo olan bir birey için günlük 1,75 litre,
 • Ağırlığı 72 kilo olan bir birey için günlük 2 litre,
 • Ağırlığı 81 kilo olan bir birey için günlük 2,25 litre,
 • Ağırlığı 90 kilo olan bir birey için günlük 2,50 litre,
 • Ağırlığı 99 kilo olan bir birey için günlük 2,75 litre,
 • Ağırlığı 108 kilo olan bir birey için günlük 3 litre,
 • Ağırlığı 117 kilo olan bir birey için günlük 3,25 litre.

Fazla Su İçmek Zararlı mı?

İnsan vücudunun sahip olduğu ağırlığın 6/10’u kadarını su oluşturuyor. Su, bedenlerimiz için en temel ve en önemli kimyasal bileşen olarak hayatımızda ciddi bir yer tutar ve bedenimizde yer alan bütün sistemlerin daha iyi faaliyet göstermesi için olmazsa olmazlardan biridir. Londra’da yer alan The Whiteley Clinic’de çalışmalarını sürdüren kalp ve damar cerrahı Prof. Mark Whiteley, fazla su tüketmenin zararlı olduğunu söyledi ve bu zararları bilim camiasıyla paylaştı.

Whiteley’e göre aşırı su içilmesi durumunda bedende fazla terleme meydana gelecek ve bu da hiperhidrozis adıyla bilinen çok terleme rahatsızlığının oluşmasına yol açacak. Fazla su içmenin diğer bir zararı ise insomniaya sebep olmasıdır. Uyku kalitesinin düşmesi ile alakalı bir rahatsızlık olan insomnia, fazla su tüketilmesi halinde kişi uykuya daldığında salgılanan hormonlarla beraber gece yarısında meydana gelen tuvalet ihtiyacının ertelenememesi ile ortaya çıkıyor. Halbuki aşırı su tüketimi olmasa bedende yer alan hormonlar gece yarısı ortaya çıkan tuvalet ihtiyacını sabaha kadar ertelemek için yeterli olabiliyor. Hormon dengesi aşırı su tüketimi olduğu için bozulduğundan kişi derin uykuya geçemiyor ve uyku ile alakalı büyük sorunlar yaşamaya başlıyor.

Fazla su içmenin diğer bir zararı da su zehirlenmesidir. Günde 4 litrenin üzerinde su içen bir kişi 2008 yılında su zehirlenmesi yaşayıp vücudunun dengesini bozduğu için hayatını kaybetmişti. Diğer taraftan çok su içen kişilerin midesi ağırlaşır ve mide içerisindeki sıvı kişinin rahat hareket etmesini engeller. Kişi hareket ettikçe sağa ve sola çarpan midenin içerisindeki su kişiyi rahatsız eder ve yaşam kalitesini düşürür. Ayrıca fazla su içilmesi halinde kusma ve bulantı gibi kötü sonuçlar da ortaya çıkabilir.

Zayıflamak İçin Günde Kaç Litre Su İçilmeli?

Su içmenin ilginç faydalarından bir tanesi de kişilerin daha kolay zayıflamasına destek olmasıdır. Her geçen gün daha da popüler hale gelen bu konu yüzünden insanlar “Günde kaç litre su içersek zayıflarız” sorusunu uzmanlara yöneltmeye başladılar. Her şeyden önce aşırı su tüketiminin kimi zararları olduğunu yukarıda belirttiğimizi hatırlatarak bu soruya cevap vermeye çalışalım.

Su içerek zayıflama konusunda açıklamalar yapan Fizyoterapist Yardımcı Doçent Doktor Gamze Şenbursa, günde bir buçuk litre ve üzeri su tüketimi ile orta ve uzun vadede 2,5 kiloya kadar zayıflamanın mümkün olduğunu belirtiyor. Şenbursa’ya göre; ayrıca yemekten önce içilen su sayesinde yemek esnasında daha az açlık hissetmemiz ve bununla birlikte daha az yemek tüketmemiz destekleniyor. Hal böyle olunca bünyeye daha az kalori giriyor ve daha hızlı kilo vermenin önü açılmış oluyor. Diğer taraftan sene boyunca günlük ortalama bir buçuk litre su tüketirseniz extradan 17.400 kalori yakmış olacaksınız ve bu da sizin iki buçuk kilo zayıflamanızı sağlayacak. Yazımızı sonlandırırken belirtelim ki, yalnızca su tüketerek kilo vermek mümkün değil, su içerken aynı zamanda yeme alışkanlıklarınızı da en azından kilo almamaya uygun hale getirmeniz gerekiyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.