Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gut Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Pek çok sebebe bağlı olarak kanda ürik asit birikmesi olarak tarif edebileceğimiz gut hastalığı, çoklukla önce ayak baş parmağında ve bileklerinde başlar. Ürik asitte bulunan kristaller eklemlerde birikerek, ağrı, ateş ve şişliğe sebep olur. Genetik yatkınlık önemli bir sebep olmakla birlikte son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki, beslenme alışkanlıkları ve yaşam tarzı da gut oluşumunun sebeplerindendir. Çok eski yıllarda fazla et tüketimine bağlı olarak geliştiği düşünülerek “zengin hastalığı” olarak isimlendirilen gut hastalığı, herhangi bir tedavi olmaksızın 1 hafta içinde geçer ama çoğunlukla yıl içinde tekrar nükseder. Tedavi edilmezse eklemlerde şekil bozukluklarına neden olan kronik guta dönüşür.

Gut Ataklarını Tetikleyen Nedenler

1. Alkol

2. Eklem yaralanmaları

3. Dengesiz beslenme, aşırı et tüketimi

4. Bağışıklık sistemini zayıflatan ağır bir hastalık geçirmek

Gut Hastalığının Tedavisi

Gut hastalığına sebep olan ürik asit kristalleri çok nadir olarak büyük kitleler oluşturacak şekilde birikirler. Bu durumda cerrahi müdahale gerekebilir. Asıl tedavi ilaçla ve beslenme alışkanlıklarındaki iyileştirmeyle sağlanır.

Gut Hastalığına İyi Gelen Yiyecekler

Şişmanlık pek çok başka hastalıkta olduğu gibi gut hastalığı için de riski artıran faktörlerden biridir. Dengeli ve sağlıklı beslenme ve hareketli bir yaşam tarzını benimsemek bu riski azaltır. Alkol, gut hastalarının hayatlarından çıkarmaları gereken şeylerin başında gelir. Hastalığın tedavisinde ne yememiz gerektiğinden daha çok hangi besinleri yemememiz ya da az yememiz gerektiği daha önemlidir. Gut hastalığına iyi gelen yiyecekler, tedavi için değil ama hastalığa yakalanmamak ve şikayetlerin azaltılması için faydalı olacaktır.

1.  Su

su

İnsan vücudunun yaklaşık olarak yarısı sudan oluşur. Beynimizin %95’i sudur. Vücutta su azalırsa organlar, sistemler sağlıklı çalışamazlar. Çok az bir su kaybı bile, yorgunluk ve hafıza sorunlarına neden olabilir. Yeterli sıvı tüketilmemesi durumunda, vücutta yağ oranı artar, kilo artışı görülür. Eklemlerin kayganlığını sağlaması açısından da önemli olan su, böbreklerde zehirli atıkların birikmesine de engel olur. Bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için de su tüketimi çok önemlidir. Bol su tüketimi, kanda ürik asit seviyesinin düşmesini sağlar. Bütün bu faydalarıyla su, gut hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynar ve tedavi sırasında da en önemli yardımcıdır. Günlük sıvı tüketiminin (günde 10-12 bardak) en az yarısı su olmalıdır.

2. C Vitamini

cvitamini

Son yıllarda yapılan çalışmalar, C vitamininin gut hastalığında ve yüksek ürik asit seviyesinde faydalı olduğunu göstermiştir. C vitamini ürik asidin idrarla atılımını artırır. Vücut direncini artırmak için C vitamini içeren besinlerden bolca tüketilmelidir. Pek çok hastalıktan korunmak ve hastalığa yakalandığımızda etkin bir mücadele verebilmek için bağışıklık sistemimizi her zaman sağlam tutmalıyız. Ayrıca C vitamini kemik, eklem, kıkırdak ve lifleri oluşturan kollajen adlı proteinin yapımında kullanıldığı için hareket sistemi için çok önemlidir. Kuvvetli bir antioksidan olan C vitamini, başka bir antioksidan olan E vitamininin etkisini de artırarak vücudu zararlı maddelerin etkilerinden korur. Limon, kivi, biber, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve turunçgiller C vitamini yönünden zengin besinlerdir.

3. Kısa Mahmut Otu (Yavşan Otu)

2159716-veronika-yavsanotu

İdrar yolu enfeksiyonları, ürik asidin vücuttan atılmasına engel olur. Kısa Mahmut otunda bulunan saponin, idrar yolu enfeksiyonlarını önleyerek, ürik asitin idrar yoluyla dışarı atılmasını kolaylaştırır. Eski el yazması kitaplardan 700 yıl yıldır kullanıldığını öğrendiğimiz bu şifalı bitki, ateş düşürücü, hazmı kolaylaştırıcı, ishal kesici etkilerinin yanı sıra, hemoroid tedavisinde ve gut ile birlikte diğer romatizmal hastalıklarda ağrı kesici olarak kullanılır. Bitkinin toprak üstünde kalan yaprakları ve çiçekli dalları öğütülerek; 1 litre kaynamış suyun içine bir yemek kaşığı öğütülmüş bitki atıp 15 dakika demlendikten sonra gün içinde tüketilir. Yaprakları ezilip zeytinyağıyla karıştırılarak elde edilen macun, ağrılı yerlere kompres yapılarak da kullanılabilir.

 4. Isırgan Otu

ısırgan

İçinde bulunan urticosit maddesi, toksiklerin vücuttan atılmasını sağlar. Ürik asidin de atılmasını sağlayarak gut hastalığından koruyucu etkisi olan ısırgan otu iyi bir idrar söktürücüdür ve bağışıklık sistemine iyi gelir. Yüzyıllardır romatizma tedavisinde ağrıları dindirmek için başta çay olmak üzere, yağ, merhem ya da kompres olarak kullanılmaktadır.

5. Çakal Eriği

çakal-eriği-3

Çiçeği ve yaprakları kaynatılarak yapılan ve balla tatlandırılan çayı, kandaki toksik maddeleri temizleme özelliğine sahiptir. Kabızlık tedavisinde de kullanılan çiçekleri zehirli maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Öte yandan meyvesi de ishal tedavisinde kullanılır. Ekşi bir meyve olan çakal eriğini (yaban eriği), yemeklerde ve salatalarda tatlandırıcı olarak da kullanılabilir ya da marmelat yapabilirsiniz.

6. Ardıç

Yaygın-Ardıç-Juniperus-communis-

Sonbaharda toplanan meyveleri kurutularak tüketilir. Bu şekilde yenebileceği gibi, toz haline getirilip sulandırılarak da tüketilebilir. İlk çağlardan beri ağrı kesici etkisi sebebiyle romatizmal hastalıklarda ve kemik yaralanmalarında kullanılmaktadır. İdrar sökücü ve ter atıcı özellikleriyle de zararlıları vücuttan atarak gut hastalığı tedavisinde sıkça kullanılan bir bitkidir.

7. Enginar

artichoke-intro-ma_2225623b

Enginarda bulunan folik asit ve potasyum, kemikleri kuvvetlendirir. Toksin atıcı özelliğiyle tüm romatizmal hastalıklarda fayda sağlar. Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu zamanında yapraklarının sindirim sorunlarında kullanıldığı biliniyor. Günümüzde hala Avrupa geleneksel tıbbında, safra ve idrar çözücü, böbrek temizleyici olarak kullanılmaktadır. vitamin ve mineral bakımından da çok zengin olan enginar yemek olarak tüketilebileceği gibi, yaprakları kaynatılıp suyu içilerek de kullanılabilir. Eğer herhangi bir idrar söktürücü ilaç kullanıyorsanız,  enginar tüketiminde kontrollü olmanızı öneririz.

8. Maydanoz

maydonoz

Su boşaltıcı özelliğiyle zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırır ve barındırdığı bol C vitamini vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Metabolizmayı hızlandırarak bağ dokusunu güçlendiren maydanoz, bünyesindeki yüksek klorofille oksijenin kanda taşınmasını sağlar ve karaciğer, idrar yolları ve böbreklerin temizlenmesine yardımcı olur. Tohumları idrar ve safra sökücü olarak kullanılır. Maydanoz kaynatılarak elde edilen suyu, bal ve limonla tatlandırılarak gün içinde 1-2 bardak tüketilmesi şişmanlığa, böbrek sorunlarına, kansızlığa, mesane iltihabına, kum, böbrek taşı ile tansiyona damar sertliğine karşı etkilidir.

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.