Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Gut Hastalığının Belirtileri

Romatizmal artrit, travmatik artrit, osteoartrit, bakteriyel artrit, kimyasal veya hormonal bozukluklardan kaynaklanan artrit ile birlikte ve gut hastalığı da bir çeşit artrit hastalığıdır. Hepsi de eklemlerde vücut tarafından üretilen iltihap oluşması durumudur. Ortaya çıktığı yere ve ortaya çıkma sebebine bağlı olarak isimlendirilen bu hastalıklar, ayak bileği, diz, el bileği gibi eklemlerde ve bazen bu eklemlere yakın organlarda iltihap ile birlikte şişme, sertleşme, ağrıya sebep olurlar. Bu yazımızda, bu hastalık grubundan gut hastalığına kısaca değinecek ve belirtilerinden söz edeceğiz.

Gut Hastalığı Nedir?

Gut hastalığı, kanda ürik asit miktarındaki artışa bağlı olarak gelişen, romatizmal bir hastalıktır. Kanda, olması gerekenden fazla miktarda bulunan üre, kristalize olarak eklemlerde birikir ve vücudun iltihabik bir reaksiyon göstermesine sebep olur. Bu iltihap mikrobik değildir, vücudun savunma mekanizmasının bir tepkisi olarak, vücut tarafından üretilen iltihaptır. Diz, dirsek, bilek ve el parmakları gibi herhangi bir eklemde meydana gelebilir ama en çok ayak baş parmağından başlar. Hastalığı çekilmez hale getiren ise, ani olarak başlayan, dayanılmaz ağrılardır.

Hastalığa sebep olan ürik asit artışının sebepleri ise çok çeşitlidir: Kişilerin genetik olarak yatkınlığı, bazı metabolizma hastalıkları, alkol tüketimi, yaralanmalar, cerrahi müdahaleler, stres, açlık, kullanılan ilaçlar ve yüksek protein içerikli beslenme alışkanlığı, bu sebepler arasında sayılabilir. Ürik asidin yükselmesine neden olan ilaçların başında, toplumda özellikle yaşlılar arasında yaygın olarak kullanılan idrar söktürücüler ve düşük doz aspirinle epilepsi ilaçları gelir. Çok eski çağlardan beri hastalığın “zengin hastalığı” olarak tanımlanmasının sebebi de fazla et tüketimiyle gerçekleşen yüksek protein alımıdır. Hastalık 50 yaş üstü erkeklerde daha sık görülür. Kadınlarda ise menopozla birlikte görülme sıklığı artar. Gut hastalığı aslında, insülin direnci ya da tip II diyabet hastalığıyla birlikte başlayan bir dizi metabolik sendromun bir parçasıdır. Bu da gut teşhisi konmuş hastalarda aynı zamanda, diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon, kalp – damar hastalığı ve obezite gibi endokrin hastalık bulgularına rastlanabileceği anlamına gelir.

Hastalık 4 aşamada gelişme gösterir. İlk evrede hiç bir belirti yoktur ama rutin laboratuvar tetkiklerinde ürik asit seviyesinin yüksek olduğu tespit edilir. Bu dönem 20 sene bile sürebilir ve kişi hayatı boyunca hiç gut atağı yaşamaz.

İkinci evre, aniden ortaya çıkan gut atağının yaşandığı evredir. Yaklaşık 1 hafta süren ve kendiliğinden geçen bu ağrılı dönemin ardından bazı hastalarda hayatları boyunca başka atak görülmez. Ara dönem olarak adlandırılan ve ağrısız geçen bu 3. evreden sonra gelen kronik dönemde ise atakların arası sıklaşarak devam eder.

Gut Hastalığı İçin Risk Faktörleri

  • Genetik yatkınlık,
  • Elli yaş üstü erkekler,
  • Menopoz sonrası kadınlar,
  • Yüksek vücut ağırlığı,
  • Aşırı alkol tüketimi,
  • Fazla hayvansal gıda tüketimi,
  • Diyabet,
    gut hastalığı riskini artıran faktörlerdir.

Gut Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

1. Şiddetli Ağrı

Aniden, genellikle gece saatlerinde ve yatma pozisyonundayken ortaya çıkan ağrı, hastalığın karakteristik bir özelliğidir. Buna, yatma pozisyonundayken eklem sıvısının çekilmesiyle, bölgede biriken ürik asit yoğunluğunda meydana gelen artışın sebep olduğu düşünülmektedir. Aniden başlayan ağrı giderek şiddetlenir ve dayanılmaz hale gelebilir. Ağrılar sürekli değil, ataklar halinde ve geçicidir. Çoğunlukla 1 hafta içinde kendiliğinden geçen ağrılar, bir eklemden başka ekleme de geçebilir. Hastalar ağrılı bölgeye temas ya da eklemin hareketiyle ağrının daha da arttığından yakınırlar. Soğuk havalar da ağrıların ortaya çıkmasına sebep olan bir etkendir. Çünkü soğukta ürik asitin kristalleşmesi daha kolay ve hızlı gerçekleşir.

2. Şişlik

Genellikle ayak baş parmağındaki büyük eklemde, ağrıyla birlikte ve tıpkı ağrı gibi aniden şişme ve kızarıklık ortaya çıkar.

3. Ateş

Özellikle ağrılı bölgede olmak üzere tüm vücutta iltihap oluşumuna tepki olarak sıcaklık artışı görülür.

4. Kızarıklık

Bölgede iltihabik reaksiyon oluşumuna bağlı olarak deride, kırmızıdan mora doğru giden renk değişiklikleri gözlenir. İltihabi olmayan lezyonlar, çatlaklar oluşabilir.

5. Hareket Kısıtlılığı

Gut atakları sırasında hastalar, tutulan organlarını hareket ettiremezler. Yüksek oranda ayak baş parmağını tutan hastalıkta, ağrı o kadar şiddetlidir ki, hastalar ayaklarının üzerine basamaz, tek başlarına yürüyemezler.

6. Eklemlerde Deformasyon

Hastalığın son aşaması olan kronik evrede, eklem deformiteleri, cilt altında sodyum ürat birikimine bağlı şişlikler ve böbrek taşı oluşumları gözlenir. Eklemlerdeki simetri kaybolur ve ileri derecede deformasyonlar meydana gelir. Bu yönüyle gut hastalığı, romatoid artrit hastalığıyla karıştırılabilir ama gut hastalığının karakteristik belirtisi, asimetrik deformasyonlardır.

7- Laboratuar Bulguları

Hastalık başlı başına kandaki ürik asit seviyesinin yüksek olmasına bağlıdır. Fakat ürik asit seviyesi her zaman belirleyici değildir. Örneğin, alkol alışkanlığı olan hastalarda akut atak sırasında ürik asit düzeyleri normal seviyede tespit edilmiştir. Akut gut atağı sırasında hastaların %10’unda ürik asit seviyeleri normaldir. Teşhis için belirleyici olan, eklem sıvısı içindeki monosodyum ürat kristallerinin varlığı ile lökosit ve nötrofil sayısının yüksekliğidir.

Gut hastalığının teşhisi, hastanın şikayetleri dinlenerek ve kan tahliliyle kolayca konabilir. Bazı durumlarda eklem sıvısı incelemesi gerekebilir. Tedavisi romatoloji uzmanı tarafından yapılır. Tedavi ve ataklar sırasında ürik asit artmasına sebep olan ilaçlar bir süre bırakılmalıdır. Hastalık tedavi edilmezse böbrek taşı ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. Hastanın hareket etmesini güçleştirir ve bu da zaman içinde eklemlerde deformasyona, kalıcı şekil bozukluklarına sebep olur. Gut hastaları ataklardan sakınmak ve ürik asit seviyelerini dengede tutmak için, beslenmelerine dikkat etmeli, sakatat başta olmak üzere yüksek miktarda protein içeren kırmızı et tüketimine sınır getirmeliler. Fazla kilolardan kurtulmak ve sağlıklı kiloyu korumak, alkolden, özellikle de biradan uzak durmak gut ataklarından korunmak ve ağrısız bir hayat sürmek için, gut hastalarının yapabileceklerinin başında gelir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.