Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Güvelerden Kurtulmanın Püf Noktaları

Güveler hiç masum olmayan haşerelerdendir. Bu haşereler beslendikleri ürünlere göre adlandırılır. Bunlar; kıyafet güvesi ve gıda güvesi isimlerini alırlar. Görünüşleri kelebeği andırsa da kelebekler gibi zararsız değillerdir. Güveler, üzerinde beslendikleri yiyeceklere bıraktıkları mikrop ve döküntülerle yiyeceklerin çürümesine ve kıyafetlerin üzerinde delikler açılmasına sebep olurlar. Bu yazımızda güvelerden kurtulmak için gerekli püf noktalardan bahsedeceğiz.

Güvelerden Kurtulmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Kıyafet Güvesinden Kurtulma

Öncelikle güvenin kaynağının ne olduğunun belirlenmesi gerekir. Eğer evinizde güve haşeresini gördüyseniz ilk bakmanız gereken yer gardırobunuzdur. Bunun sebebi ise gardıroplar güneş görmemesi nedeniyle karanlık ve nemli ortamlardır. Bu şartlar güveler için uygun yaşama ortamı sunar. Kıyafetlerinizin arasında yumurtalarını ve döküntülerini bırakırlar daha sonra çoğalarak kıyafetleriniz ile beslenip kıyafetlerinizde ufak delikler oluştururlar. Bu tip güvelere kıyafet güvesi adı verilir. Kıyafet güvesinden kurtulmak için yapılması gerekenler;

 • İlk olarak gardırobun kapağı açılarak, gardırop havalandırılır.
 • Daha sonra gardıroptaki eşyalar dışarıya çıkarılarak, döküntü ve yumurtalardan arındırılır.
 • Elektrikli süpürge yardımı ile gardırobun içi ve eşyalar güzelce temizlenir.
 • Son olarak sirkeli su ile gardırobun duvarları silinir. Sonra sabunlu su ile tekrar silinir. Bu işlemleri uyguladıktan sonra güvenin bıraktığı mikroplardan kurtulabilirsiniz.
 • Tekrar kıyafet güvesi sorunu ile karşılaşmamak için eşyalarınızı plastik vakumlu poşetlerde saklayabilirsiniz. Bu poşetleri kışlık ve yazlıklar şeklinde kullanırsanız eşyalarınızda rutubet ve kötü koku oluşumunun da önüne geçersiniz.

2. Gıda Güvesinden Kurtulma

Mutfağınızda uçan güveler gördüyseniz büyük ihtimalle gıda güvesi ile karşı karşıyasınız demektir. Gıda güveleri genellikle gri renkte olurlar. Bu güvelerden kurtulmanın en kolay yolu güvenin oluştuğu yiyeceği bulmaktan geçer. Bu nedenle mutfağınızdaki tüm kuru gıdaları kontrol etmelisiniz. Güveler; mısır gevreği, un ve pirinç gibi baklagillerde oluşabildiği gibi evcil hayvan maması meyve gibi kuru besinlerde de oluşabilir. Bu yüzden güve oluşumunu bulana kadar mutfağınızdaki tüm gıdaları kontrol etmelisiniz. Şimdi güve oluşumunu bulduktan sonra yapılması gereken püf noktalardan bahsedeceğiz;

 • Güvenin zarar verdiği besinler çöpe atılmalıdır. Tüketilmesi sağlığınıza zarar verebilir.
 • Ağzı açık baklagiller ve kuru gıdalara güve girmediğini düşünüyorsanız bu gıdaları buzdolabınızın buzluk kısmında 1 hafta bekletmelisiniz. Bunun nedeni çıplak gözle göremeyeceğiniz güve yumurtalarının soğukta öldürmesidir.
 • Mutfak dolaplarının içleri, kenar ve köşeleri elektrikli süpürge ile süpürülmelidir. Mutfak dolabınızda örtü varsa bu örtülerde sıcak su ile 1 saat boyunda 45 derecede yıkanmalıdır.
 • Mutfak dolabınızı sirkeli su ile temizledikten sonra sabunlu su ile tekrardan silin.
 • Dolaplardaki tabakların hepsini bulaşık makinesinde tekrardan yıkamanızda fayda var.
 • Yıkanan tüm eşyaları dolaplara yerleştirmeden önce hepsinin kuru olduğundan emin olmalısınız. Bunun sebebi güvelerin nemli ortamda yaşamasıdır. Tüm her şey yapıldıktan sonra elektrik süpürgesinin toz torbası değiştirilmelidir. Elektrik süpürgesinin toz torbasında güve üremeye devam edebilir. Süpürgenin toz torbası değiştirilmeli, dolapları silmek için kullanılan bezler sıcak su ile kaynatılmalıdır.

Güveye Karşı Alınabilecek Doğal Önlemler Nelerdir?

Güve oluşumunu önlemek için alınabilinecek bazı doğal önlemler vardır. Eskiden kullanılan naftalin aslında güve oluşumunu engeller. Ama son zamanlarda yapılan araştırmalar sonucunda naftalin içinde bulunan bileşenler insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor. Bu nedenle naftalin kullanmanızı tavsiye etmiyoruz. Zararlı olan bu yöntem kullanılamadığından dolayı güvelerin sevmediği başka kokuları kullanmak güve oluşumunun önüne geçecektir. Bu kokular şöyle sıralanabilir; çörek otu, tarçın, kimyon, lavanta, sabun, biberiye gibi kokular güveleri kaçıran kokular arasında yer alır. Bu maddeleri küçük tülbent parçalarına sarıp dolaplarınıza koyarak güve oluşumunun önüne geçebilirsiniz. Bunların haricinde limon da kullanabilirsiniz. Limon kabuklarını rendeleyip tülden kesecikler halinde dolaplarınıza koymanız halinde güve problemi çözülecektir.

Güveye Karşı Alınabilecek Kimyasal Önlemler Nelerdir?

Güvelerle mücadele etmek için kullanılan kimyasal önlemler sıvı ilaçlama şeklinde olur. Bu ilaçları profesyonel ilaçlama şirketleri yardımıyla veya evde kendiniz uygulayabilirsiniz. İşlemleri evde uygulamak istiyorsanız, marketlerden aldığınız güve ilacını üzerinde bulunan talimatlara göre kullanabilirsiniz. Evde uyguladığınız önlem sırasında mutlaka maske takmalısınız ve sonrasında evinizi havalandırmalısınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.