Hacamat, bardak çekme olarak da bilinmektedir. Deriden ufak ensizyonların vakum yolu ile alınmasıdır. Genellikle 2 omuz arasından, başın arka tarafından ya da vücudun herhangi bir yerinden bardak ile alınır. Argoda hafif yaralanma anlamına gelmektedir. Birçok okuyucumuz Çin’in bitkisel ilaç olarak akupunkturu kullandıklarını bilmektedir. Sadece Çin değil, artık aynı zamanda tüm dünyada da akupunktur tedavi edici özellikleri ile kullanılmaktadır.

Fakat daha az bilinen bir yöntem vardır. O da hacamattır. Bu işlem ufak kupalar veya bardaklar ile yapılır. Kupa ya da bardağın içerisindeki hava vakum edilerek yani içerisinde hava bırakılmayarak boşaltılıp, tedavi edilecek bölgeye uygulanır. İçerisindeki hava tükendikçe, deri kabararak bardağın ya da kupanın içerisinde belirli bir çekilme işlemine maruz kalacaktır. Bu yöntem eski Mısırlılarda ateş, baş dönmesi, dengesiz adet, ağrı, iştahsızlık ve diğer sağlık koşullarında etkili olarak kullanılan bir yöntemdir.

Sağlık açısından oldukça faydalı olan bu yöntem, vücuttan toksinlerin dışarı atılmasında ve diğer kullanımları arasında sağlıklı kan akışını teşvik etmesi yönü ile eşsiz bir alternatif tedavi niteliğindedir. Ayrıca oldukça basit ve çok yönlü bir tekniktir. Hacamat yapılacak malzemeler camdan, bambudan ya da modern materyellerden olan silikon gibi malzemelerden yapılırlar. Genel olarak kullanım şekli kabın içerisine bir parça alkol konulur ve ateşe verilir. İçerisindeki alev, hava bittiği zaman sona erecektir. Vakumlanan hava doğal bir emme gücü oluşturur. Daha sonra deri üzerine yerleştirilen kap deriyi kabartmaya başlar. Böylece izole edilir ve en sonunda çekip çıkarılır.

Bu tedavi genelde boyun ağrıları, sert kaslar, selülit, yorgunluk ve migren gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Şimdi de hacamatın faydalarını daha derinden inceleyeceğiz. Hemen ardından ise yan etkilerinden bahsedeceğiz.

1.Sporcuların Gizli SilahıStrong-and-Healthy

Wang Chun isimli bir Çinli, 2008 yılındaki Pekin Olimpiyatlarındaki başarısını hacamat tedavisine bağlamıştır. Her zaman performansı ve sağlık şartlarını geliştirmeye çalışan sporcular, hacamat tedavisinin faydaları hakkında detaylı bilgilere sahipler ve faydalarını son derece iyi bir şekilde bilmektedirler. Uluslararası tenis yarışçısı Andy Murray de bir karşılaşmada sırtından sakatlanmış ve iyileşme sürecinde hacamat tedavisini kullanmıştır. Belindeki o sertliğin hacamat tedavisi ile çok daha çabuk iyileştiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca tenis oyuncuları da bellerinde meydana gelen ağrılarda tedavi olarak hacamatı kullanmakta ve her fırsatta medyada hacamatın faydalarını dile getirmektedirler. Bel fıtığında da hacamatın etkileri yıllardır kulaktan kulağa giderek bilinmekte ve kullanılmaktadır.

2.Sağlık Koşulları

Woman_Face_Mirror

Hacamatın sağlık açısından da oldukça fazla faydası vardır. Etkilenen veya uygulanan bölgeden toksinlerin atılmasını, vücutta taze kan akmasını sağlamakta ve böylece tüm vücudu etkilemektedir. Genellikle grip ve soğuk algınlığına sahip olan insanlarda sırt ve kas ağrısı, zayıf kan dolaşımı, anksiyet, kırmızı kaşıntılı cilt sorunları, alerji, ateş ve benzeri diğer ağrıların tedavisinde hacamat kullanılabilmektedir.

Bu tedavi sadece geleneksel Çin tıbbı için değildir. Bu tedavinin çeşitli halleri Avrupa ülkeleri arasında, Kuzey Amerika yerlileri arasında ve eski Mısır uygarlıklarında kullanılmaktaydı. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hipokrat da hazırlamış olduğu bir kitapçıkta hacamatın faydalarını kabul etmiş ve bizzat kendisi de tedavi işlemlerinde hacamatı kullanmıştır. Ayrıca kanamasının durmasında sıkıntılı olan kişiler, cildinde ülser olan kişiler ve de ödem hastalığına sahip olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Bir de büyük kan damarlarının geçtiği kısımlara hacamat işlemi uygulamayınız. Hamile bayanların da karın çevresi ve sırt çevrelerinde yani bebeğe yakın kısımlarda hacamat tedavisi kullanmaları oldukça sakıncalı olmaktadır.

3.Kas Sağlığı

abc6de2a-e1d3-4fc5-87c4-e6aa48e68938

Hacamat kaslarınızı acıdan kurtarır, sizleri inanılmaz derecede rahatlatır ve kaslarınıza hareket özgürlüğü sağlar. Rahatlatıcı etkisinden dolayı da kas ağrısı, öksürük tedavisi, astım ve soğuk algınlığı gibi tedavi işlemlerinde kullanılmaktadır. Masaj yaptırılmış gibi bir etki uyandırdığı için sizi stresten, tansiyon sıkıntılarından ve düşük kan basıncından korur. Dar kıyafetler giyiyorsanız sırtınızda bulunan hacamata dair izlerin gözükmesine karşı dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Hacamat tedavisi yaptıran kişiler genelde memnun olarak ayrılırlar. Çünkü acısız ve oldukça etkili bir tedavi sürecinden geçmişlerdir.

4.Astım

Özellikle astım için ayrı bir pencere açmak istiyorum. Bu tedavi ayrıca akciğerleriniz için çok değerli bir tedavi işlemidir. Akciğerlerinizi temizler, soğuk algınlığı riskini, oluşma ihtimalini ve de oluştuğunda iyileşme sürecinin daha çabuk gerçekleşmesini sağlar. Böylece astım etkilerini azaltmada da oldukça etkili bir rol oynar.

5.Enerji

ziplayan-kiz-cocuklari

Ayrıca enerjinin vücudunuzda serbest bir şekilde akmasını sağlar. Bu da organlarınıza daha çok oksijen gitmesini sağlar. Organlar ile ilgili sıkıntılar daha çabuk giderilir ve çalışmaları sorunsuz bir şekilde devam eder. Toksinlerin vücudunuzdan atılmasıyla tertemiz bir kan akışına sahip olabilirsiniz.

Hacamat tedavisinin sağlık açısından faydalarını ayrıntılı bir şekilde inceledik. Şimdi de hacamatın yan etkileri hakkında birtakım bilgiler vereceğiz. Daha sonrasında ise yazımızı sonlandıracağız.

Hacamatın Yan Etkileri Nelerdir?

Hacamat genel olarak tüm insanlar için sağlıklıdır ve tedavi etme amacı ile sağlıklı bir şekilde kullanılabilir. Ancak bazı kişiler üzerinde birtakım yan etkiler bırakabilir ya da zararlı etkiler verebilir. Bu durumlara ait bilgiler ise şu şekildedir. Az öncede bahsettiğimiz gibi hamile bayanların bel çevresi ve karın bölgesinde hacamat tedavisi yaptırmaları sakıncalıdır. Çünkü bebeğe kan gitmesini sağlayan kan damarları, hacamat işlemi sırasında havasız kalan bölgede kapanabilir. Yani o damarlardaki kan akışı durabilir. Ayrıca havasız bırakma işlemi olduğu için birtakım bölgelerde kızarmalara ve morarmalara sebep olabilir.

Diğer yan etkileri ise sizleri doğrudan etkilemeyecektir. Birçok değişkene bağlı olan bu durum sizlerin kişisel vücut tipinize bağlı olarak başınıza gelebilecek durumlardır. Bunlar uykusuzluk, hafif uykusuzluk, gece terlemeleri, artan duyular, gece terlemeleri, yoğun açlık, susuzluk, titreme, huzursuzluk, titreme ve ağrı gibi yan etkilerdir. Diğer bir zararı da cilt enfeksiyonlarına sebep olabilmesidir.

Sonuç olarak bu yan etkiler veya zararlar, herkesin başına gelebilecek durumlar değildir. Değişen vücut şartlarına göre ve hareket oranınıza göre değişiklik gösterir. Sonuç olarak hacamat tedavisinin, alternatif tıp tedavisinde olan etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde inceledik. İlk olarak faydalı etkilerinden hemen ardından da yan etkilerinden bahsettik. Böylece yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Umarız vermiş olduğumuz bilgiler ile hacamat tedavisinde daha bilgili ve tecrübeli kişiler haline gelmişsinizdir.