Hacamat tedavi yöntemi, bir tür alternatif tıp uygulamasıdır ve cilt üzerine bardak yerleştirilerek vakumlama yapılması şeklinde uygulanmaktadır. Vakumlama için kullanılan bardaklar ise, cam, bambu ya da topraktan üretilmiş malzemeden olabilmektedir.

Kan hareketini desteklediğine inanılan hacamat uygulamasında, bardakla yapılan vakum işlemi sayesinde, iyileşmeye yardımcı olmaktadır.

Antik Mısır, Çin ve Orta Doğu  kültürlerine dayanan hacamat tedavisi, M.Ö. 1550 yıllarına kadar dayanmaktadır. Batı tıp çevreleri tarafından genellikle şüpheyle yaklaşılan hacamat ile ilgili görüşler, kanser ya da diğer bazı hastalıklara çare olması bakımından, yeterli kanıta sahip olmadığı yönündedir. Fakat, 2012 yılında, yapılan bir çalışmanın yayınlandığı tıp dergisine göre, hacamat tedavisinin etkisi, placebo etkisinden daha güçlü bulunmuştur. Ayrıca, Avustralya ve Çin araştırmacılar, hacamat hakkında özellikle de 1992 ile 2010 yılları arasında 135’den fazla çalışma yapmışlardır. Bu araştırmalar sonucu, akupunktur ya da ilaç tedavisi ile birleştirilmiş olan hacamat tedavisinin etkili olabileceği kanısına varılmıştır. Hacamatın etkili olabileceği bu sağlık sorunları ise şu şekildedir;

 • Zona hastalığı
 • Akne tedavisi
 • Yüz felci
 • Boyun kireçlenmesi

Hacamat Tedavisi Çeşitleri

Hacamat tedavisinin birkaç türü bulunmaktadır ve bunlar aşağıda belirtildiği şekildedir;

 • Kuru hacamat (sadece vakumlama şeklinde uygulanır),
 • Islak hacamat (vakum ve kontrollü kanama ile uygulanan hacamat türü).

Her iki hacamat türü sırasında da alkol gibi yanıcı veya ot ya da kağıt gibi malzemeler kullanılarak işlem yapılmaktadır. Ayrıca bardak altından ateş de verilmektedir. Bu ateş bardağın içerisine bırakıldığında hacamat yapılan kişinin cildi, bardağın içinde kabarmaktadır. Daha sonra bardak içindeki hava soğudukça bir vakum oluşmaya başlamaktadır. Bu durum, cildin yükselmesine ve kızarmasına neden olmaktadır. Çünkü tam bu sırada kan damarları genişlemektedir. Ayrıca hacamat sırasında yapılan bu bardak tutma uygulaması genellikle 5 ile 10 dakika kadar sürmektedir.

Günümüzde ise daha modern hacamat şekilleri mevcuttur. Örneğin hacamat işlemi sırasında bardak içinde vakum oluşması için, bardağın içerisine lastik eklenmiştir. Bazen de, hacamat uygulamasının daha pratik olması için, bükülebilir ve silikondan üretilmiş medikal bardaklar kullanılmaktadır. Böylece hacamat tedavisi sırasında deri üstünde masaj etkisi de sağlanmış olmaktadır.

Islak hacamat tedavisi sırasında ise, bardak yumuşak vakumlar uygulanacak şekilde yaklaşık 3 dakika kadar bekletilmektedir. Bu şekilde, hacamat tedavisinin uygulanacağı bölge teşhis edildikten sonra kupa kaldırır ve yüzeysel cilt kesikleri yapmak için küçük bir neşter kullanılır. Daha sonra, az miktar kanın dışarı atılması için bir müddet vakumlama yapılmaktadır. Son olarak da, hacamat tedavisinin uygulandığı bölgeye enfeksiyon bulaşmaması adına, antibiyotik merhem sürülmeli ve bu bölge bir bandajla sıkıca sarılmalıdır. Hacamat tedavisinden sonra cildin normal haline dönmesi ise yaklaşık olarak 10 gün kadar sürmektedir. Ayrıca, ıslak hacamat tedavisi vücudu toksin ve zararlı maddelerden arındırdığı için, sağlıklı olarak kabul edilmektedir ve iyileşmeyi hızlandırdığı düşünülmektedir.

Hacamatın Faydaları

İngiliz Hacamat Derneği, hacamat tedavisinin birçok sağlık sorununun çözümüne yardımcı olduğunu düşünmektedir. Her ne kadar bu görüşler tam olarak desteklenmiş değilse de, hacamatın iyi geldiğine inanılan sağlık sorunları şu şekildedir;

 • Anemi ve hemofili gibi kan hastalıkları
 • Artrit ve fibromiyalji gibi romatizmal hastalıklar
 • Kısırlık ve jinekolojik hastalıklar
 • Egzama ve akne gibi cilt problemleri
 • Yüksek tansiyon
 • Migren
 • Endişe ve depresyon
 • Alerji ve astıma neden olan bronşiyal tıkanıklar
 • Varis
 • İltihap ve ağrı azaltıcı
 • Mental ve fiziksel rahatlama

Hacamatın Zararları Nelerdir?

Göreceli olarak güvenli kabul edilen hacamat tedavisinin profesyonel sağlık uzmanları tarafından yapılması daha uygundur. Aksi halde neden olabileceği sağlık sorunları şu şekildedir;

1.Cilt Yanıkları

450px-1Veertje_hand-burn-d7

Hacamat uygulaması sırasında vakumlama işlemi yapılırken ateş ve alevden yararlanılmaktadır. Bundan dolayı cilt üzerinde yanıkların oluşması riski her zaman bulunmaktadır.

2.Cilt Enfeksiyonları

img_0462

Özellikle de ıslak hacamat uygulaması yapılırken, bardağın içinde vakumla kabaran cilt üzerinde, kanın boşalması için açılan kesikler, enfeksiyon bulaşması riskini artırabilmektedir. Bu gibi enfeksiyon oluşumlarını önlemek için hijyenik koşullara dikkat etmek son derece önemlidir. Aksi halde cilt enfeksiyonları oluşması kaçınılmazdır.

3.Hamile veya Adet Gören Kadınlar

pregnancy

İngiltere Hacamat Derneği’ne göre hamile ya da adet görmeye devam eden kadınların hacamat tedavisini uygulamaları sakıncalıdır ve kesinlikle uzak durulmalıdır.

4.Bazı Hastalar

breastcancer_2419380b

Özellikle de, kanser hastalarının, kas spazmı ya da kas yırtılmaları yaşayan kişilerin hacamat uygulamasından uzak durmaları tavsiye edilmektedir. Bu gibi kişilerde hacamat tedavisi yarar sağlamak bir yana, zarar dahi verebilmektedir. Özellikle de, metastatik kanser yani kanserli hücrelerin diğer doku ve organlara yayılması şeklinde gelişen kanser türleri için hacamat, zararlı bir tedavi seçeneği olacaktır.

5.Bazı Sağlık Sorunları

varicose-veins-01-before

Üzerinde hacamat tedavisinin uygulanmaması gereken bir diğer durum ise şu şekilde belirlenmiştir;

 • Derin damar trombozu varlığı,
 • Bir ülser yani yaranın mevcut olması halinde,
 • Bir atardamar üzerine denk gelen hacamat uygulaması,
 • Hissedilebilir bir darbe oluşturacak şekilde yapılan hacamat uygulaması,

tehlikeli ve zararlı olacaktır. Bundan dolayı bu gibi durumlar söz konusu ise hacamat uygulamasından uzak durulmalıdır.

6.Cilt Yaraları ve Morlukları

shutterstock87269029

Hacamat işlemi sırasında kullanılan bardak ve bu bardak yardımıyla yapılan vakumlama nedeni ile, cilt üzerinde birtakım kızarıklıklar ve morluklar oluşabilmektedir. Bu yaralar, kızarıklıklar ve morluklar, cilt üzerinde hoş olmayan lekeler oluşturabilmektedir. Genellikle 10 gün içerisinde iyileşen bu gibi morluklar, hacamat tedavisinin bir yan etkisidir.

7.Ağrı ve Acı

You-Can-Conquer-Your-Back-Pain-With-These-Tips

Hacamat tedavisini uygulayan çoğu insan her hangi bir ağrı ya da acı hissetmediklerini belirtmektedir. Fakat kişisel özelliklere ve cilt yapısına bağlı olarak, bazı insanlarda hacamat sırasında ağrı ve acı yaşanması muhtemeldir. Burada, hacamat tedavisinin nasıl uygulandığı, kimin tarafından yapıldığı ve kullanılan malzemelerin özellikleri de önemli birer faktör olacaktır.

NOT: Diğer çoğu alternatif tedavi yöntemlerinde olduğu gibi, hacamat tedavisinin güvenirliği ve faydaları hala tartışılmaktadır. Ayrıca, hacamat tedavisi üzerine yapılan çalışmalar da hala devam etmektedir. Bu bağlamda, hacamatın zararlı ve faydalı etkileri hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulmaktadır.