Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hafta Hafta Gebelik

Gebelik tüm kadınlar için en kutsal, en özel ve en değerli dönem olmaktadır. Dünyaya bir bebek getirmenin tüm heyecanını anne adayları ortalama dokuz ay boyunca yaşamaktadır. Bu dönemde anne adayı hem fiziksel hem de duygusal anlamda pek çok farklılık geçirmektedir. Bazen yorucu olan bu süreç aslında bebeğini heyecan ile bekleyen her anne adayı için unutulmaz derecede mutluluk dolu olmaktadır. Anne adayları gebelikleri süresince mutlaka bir doktora düzenli olarak görünerek hem kendi sağlıkları ve bebeklerinin sağlıkları hakkında bilgi almakta hem de neler yapmaları gerektiği konusunda bilgi almaktadır. Özellikle gebeliğin belirli haftalarından itibaren anne adaylarının sürekli doktor kontrollerine gitmelerinin önemi oldukça büyük olmaktadır.

1. Hafta Gebelik

screenshot_2

Hamilelik haftaları genel olarak adetin son yaşanan reglin ilk günü baz alınarak sayılmaktadır. Bu neden ile de bebek rahime ilk düştüğünde zaten dört haftalık olmuş olur. O nedenle de bu dört haftanın öncesine dair ne gebelikten ne de bebekten söz edilebilmektedir. Dolayısıyla gebeliğin dördüncü haftasına kadar olan haftalar sayılmamaktadır. O yüzden gebeliğin birinci haftası diye bir şeyden genellikle söz edilmemektedir. Yani gerçek şu ki gebeliğin birinci haftası olarak adlandırılabilecek olan dönemde aslında bir gebe olma durumu yaşanmamaktadır. Fetüs yani bebek sonraki haftalarda rahime doğru gitmeye başlamaktadır. O yüzden de gebelikler yani hamilelik dönemleri dördüncü aydan itibaren sayılmakta ve gebeliğin birinci haftasından hiçbir şekilde bahsedilememektedir. Dolayısıyla anne adayı gebeliğin birinci haftasında yaşananlar ile ilgili ya da o bir haftada bebeğe ne olduğu ile ilgili endişelenmemelidir. Zaten gebeliğin saptanabilmesi için anne adayının bir ay adet görmesi gereken dönemde adet görmemesi gerekmektedir. Bu dönemde anne adayının gebe olduğunun öğrenilmesi durumunda da otomatik olarak anne adayı dört haftalık gebe olmaktadır.

1. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

2. Hafta Gebelik

screenshot_1

Aynı şekilde gebeliğin ikinci haftası da tıpkı gebeliğin birinci haftası gibi hiçbir şekilde sayılmayan haftalardan olmaktadır. Çünkü bu süreçte gebeliğin son yaşanan reglin ilk günü baz alınarak hesaplanmaktadır. O yüzden reglin gecikmesi fark edildiğinde ve hamilelik anlaşıldığında direkt olarak bebek dört haftalık bir hale gelmektedir. O nedenle ne doktorların ne de başka kimsenin hamileliğin ikinci haftasından bahsetmesi mümkün değildir. Hatta bu dönemlerde herhangi bir şekilde bebek de henüz rahimde oluşabilmiş değildir. Bu dönemde de bebeğin hiçbir şekilde bir görüntüsünün saptanabilmesi mümkün olmamaktadır. Aynı şekilde anne adayları da gebeliğin dördüncü haftasında fark edilmesi neticesinde bilinçsiz geçen örneğin ikinci hafta ile ilgili bir endişeye kapılmamalıdır çünkü bu dönemde henüz bebek bile daha oluşmamıştır ve annenin yaptığı hiçbir şey ya da vücudunda olan hiçbir şey bebeğe etki etmemektedir. O yüzden maalesef birinci hafta gebelik diye bir şeyden bahsedemediğimiz gibi üçüncü hafta gebelik diye bir şeyden de bahsedemeyiz.

2. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

3. Hafta Gebelik

screenshot_2

Aslında üçüncü hafta gebelik de tıpkı birinci hafta gebelik ve ikinci hafta gebelik gibi gebelikten söz edilemeyen bir dönem olarak geçmektedir. Çünkü gebelik dördüncü haftadan itibaren tespit edilmekte ve gerçek anlamda oluşmaktadır. Bu nedenle üçüncü hafta gebelik diye bir şeyden de söz etmek mümkün olmamaktadır. Aynı zamanda üçüncü hafta gebelik diye düşünülebilecek olan dönemde bebek de henüz tam anlamı ile rahime yerleşmemiş olduğu için anne adayı ne tam anlamı ile hamiledir ne de annenin beslenme alışkanlıkları, sosyal hayatı, fiziksel davranışları hiçbir şekilde fetüse etki etmemektedir. Fakat eğer hamilelik gerçekleşecek ise üçüncü haftadan hemen sonra gelecek olan dördüncü haftada artık gebeliğin gerçek anlamda anlaşılabileceğini söylemek mümkün olmaktadır. Elbette bu noktada da anne adayının regl dönemini iyi takip edip gerçekten normalde düzenli olan reglinin geciktiğini fark ettiği an test yapması ya da daha kesin bir sonuç için bir doktora başvurması gerekmektedir. Eğer ki anne bunları yapmaz ise gebeliğin dördüncü haftadan da çok daha sonra anlaşılabilmektedir. O nedenle hamile kalmayı planlayan kadınların regl durumlarını düzenli olarak takip etmelerinde gebeliği anlayabilmeleri için fayda olmaktadır. Nihayetinde maalesef gebeler hamileliklerinin üçüncü haftasını hiçbir koşulda bilmemektedir.

3. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

4. Hafta Gebelik

gebelikte-15-hafta

Dördüncü hafta gebelik artık tam manası ile gebeliğin anlaşıldığı bir dönem olmaktadır. Çünkü anne adayı adet döneminin olması gerektiği gibi gerçekleşmediğini ve geciktiğini fark edip, gebelikten de şüphelenip bir doktora başvurmuştur. Bu başvurunun ardından doktorun yaptığı testler neticesinde anne adayının gebe olup olmadığı ortaya çıkabilmektedir. Zaten bebek yani fetüs de annenin son reglinin ilk gününden itibaren gerçekleşen dört haftalık bir sürede rahime geçmeye ve orada gelişmeye başlamaktadır. Yani gerçek anlamda gebelik ancak ve ancak dördüncü haftadan itibaren ortaya çıkmaktadır. Hatta dördüncü haftalık gebelik gebeliğin başlangıcı olarak da kabul edilmektedir.

Dördüncü hafta gebelikte gebelik anne adayının gözlemleyebileceği kadar belirgin bir halde olmamaktadır. Hatta bu haftada ultrason ile de bebeğin görüntülenmesi mümkün değildir çünkü bebek ultrasonda dahi görülemeyecek derecede küçük olmaktadır. Dördüncü hafta gebelikte bebeğin boyu ortalama olarak bir milimetre civarında olmaktadır. Bu nedenle de hiçbir şekilde görülememektedir. Hatta benzer şekilde dördüncü hafta gebelikte bebeğin kalp atışlarından da söz edilememektedir. Çünkü hiçbir teknoloji ile bu haftada bebeğin kalp atışları duyulamamakta ve gözlemlenememektedir. Aynı şekilde dördüncü hafta itibari ile plasenta da yeni yeni gelişmeye başlamaktadır. Henüz bu haftada herhangi bir fonksiyonu bulunmayan plasenta ileri dönemlerde bebeğin beslenmesini sağlayan bir bölüm halini almaktadır. Ancak dördüncü haftada gebelik öğrenildiğinde artık anne adayı kendini gerçek bir hamile gibi hissedebilmektedir.

4. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

5. Hafta Gebelik

screenshot_2

Dördüncü hafta gebelikte hamilelik tam anlamı ile ispatlandıktan sonra artık beşinci hafta gebelikte gelişme yavaş yavaş başlar hale gelmektedir. Yine de elbette gebeliğin başladığı haftanın üstünden henüz bir hafta geçtiğinde bebeğin büyüdüğünden bahsetmek çok da mümkün olmamaktadır. Beşinci hafta gebeliğinin içerisinde bebeğin boyunun bir milimetre ile üç milimetre arasında değiştiğini söylemek mümkündür. Ancak bu haftanın en azından dördüncü hafta gebeliğe oran ile güzel yanı artık bebeğin ultrason ile görülebilmesinin mümkün olmasıdır. Benzer şekilde beşinci hafta gebelikte yapılan ultrason ile bebeğin kalp atışlarını da duymak mümkün olmaktadır. Fakat bu her zaman kesin de olamayabilir. Çünkü bu beşinci hafta gebelik itibari ile artık bebeğin hem beyni, hem kalbi, hem damarları, hem sinir sistemi hem de diğer organları ve diğer sistemleri gelişmeye başlamaktadır. Yine de beşinci hafta gebelikte olan bebeğin herhangi bir şekilde kilosundan da bahsetmek mümkün değildir. Zaten boyu da bir milimetre ile üç milimetre arasında bir durumdadır. Bazı gebelikler bir önceki hafta anne adayının şüphelenip test yaptırmaması ya da doktora gitmemesi neticesinde beşinci haftada da fark edilebilmektedir. Ancak henüz her şeyin çok başında olunduğu için bunun için de bir problem bulunmamaktadır. Yani bir haftalık bir geç fark edilme ne anne adayı için ne de bebek için bir tehlike taşımamaktadır.

5. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

6. Hafta Gebelik

screenshot_1

Altıncı hafta gebeliğe gelindiğinde artık ilk haftaya göre pek çok şey daha net bir hale gelmektedir. Bu dönemde artık bebeğin kalp atışlarını ultrasonda rahat bir şekilde duymak mümkün olmaktadır. Aynı şekilde kalp atışları ve ritimleri de ultrason muayenesi içerisinde anne adayı ve baba adayı tarafından görülebilmektedir. Bir önceki haftaya göre bebeğin boyu da biraz daha büyümüş olmaktadır altıncı hafta gebelikte. Altıncı hafta gebelikte bebeğin boyunun yine çok küçük ancak dört milimetre ile altı milimetre arasında değiştiğini söylemek mümkün bir hale gelmektedir. Ancak yine de altıncı hafta gebelikte bebeğin bir kilosunun varlığını söylemek mümkün olmamaktadır. Çünkü bebeğin boyu bile hala milimetreler ile hesaplanabilecek kadar küçük olmaktadır. Altıncı hafta gebelik içerisinde benzer şekilde bebeğin, daha doğrusu fetüsün solunum sisteminin ve sindirim sisteminin belirgin bir şekilde temelleri atılmaktadır. Bunu anne adayı fark edemese de doktor tarafından fark edilmekte ve bir aksilik olup olmadığı düzenli ve dikkatli bir şekilde kontrol edilmektedir.

Altıncı hafta gebelik içerisinde güzel bir haber olarak; göbek kordonu da oluşmaktadır. Bebeğin anne karnındaki yaşamsal faaliyetleri ve anne ile bebeğin en değerli bağı olacak olan bebek kordonu bu altıncı hafta gebelikte oluşmaya başlamaktadır. Hatta bu hafta itibari ile çok ama çok küçük olsa da bebeğin gözleri, kulakları ve ağız boşluğu da belirgin bir hale gelmeye başlamaktadır. Benzer şekilde bu hafta itibari ile bebeğin beyninin gelişmeye başladığını ve bir takım aktivitelerin oluşmaya başladığını da söylemek mümkündür. Henüz çok belirgin olmasa da bu haftada ileride tam anlamı ile gelişecek olan bebeğin kolları ve bacakları da yerlerini hazırlamaya başlamaktadır. Fakat henüz birer tomurcuk boyutlarında olmaktadır.

6. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

7. Hafta Gebelik

screenshot_2

Yedinci hafta gebelikte her şey çok daha net bir şekilde gerçekleşebilmektedir. Bu dönemde artık bebek biraz daha büyümektedir. Bebeğin boyu yedinci hafta gebelikte yaklaşık olarak yedi milimetre ile sekiz milimetre arasında olmaktadır. Aslında ortalama olarak bu dönemde bebeğin boyunun bir pirinç tanesine eş değer olduğunu da söylemek mümkün olmaktadır. Aynı zamanda bebeğin kollarının ve bacaklarının olacağı yerler de büyük ölçüde gerçekleşmeye başlamaktadır. Fakat tam anlamı ile yedinci hafta gebelikte bebeğin yani fetüsün bacaklarının, kollarının ve hatta parmaklarının net bir şekilde ortaya çıktığını söylemek mümkün değildir. Ancak bu haftada bebeğin beyninin, omurgasının , büyük olan damarların, gözlerinin, bağırsaklarının, böbreklerinin ve karaciğer gibi temel organlarının yavaş yavaş gelişmekte olduğu belirtilebilir. Gözler tam anlamı ile belirgin olmasa da göz kapakları ufak ufak belirginleşmeye ve ön tarafa doğru çıkıp bir hale gelmektedir.

Bebeğin kollarının ve bacaklarının da benzer şekilde bu haftada kemik yapılarının oluşmaya başladığı söylenebilir ancak bu gelişme için henüz ilk adımı temsil etmektedir. Yedinci hafta gebelikte elbette bebeğin cinsiyetine dair bir şey söylenmemektedir. Fakat bebeğin genital bölgesini oluşturacak olan yapı bir kabartı olarak yerini almaktadır. Yine de o genital organın kız cinsiyetini mi erkek cinsiyetini mi temsil edeceği belli değildir. Fakat gebeliğin ikinci ayına yaklaştığı yedinci hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin pek çok şeyinin netleştiğini ve büyümeye adım adım yaklaştığını da söylemek mümkün olmaktadır. Ne var ki henüz bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan fetüsün yani bebeğin daha büyüyecek çok ama çok yolu vardır. Anne adayının önünde de sabır ile ve heyecan ile beklemesini gerektiren uzun ve bir o kadar da keyifli bir yol vardır.

7. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

8. Hafta Gebelik

screenshot_1

Tam olarak iki aylık olan bebek, sekizinci hafta gebelik itibari ile artık milimetre yerine santimetre ile adlandırılabilecek bir boyuta gelmektedir. Hatta sekizinci hafta itibari ile bebeğin kilosunun varlığından da söz etmek mümkün olmaktadır. Sekizinci hafta gebelikte bebeğin boyu ortalama olarak bir buçuk santimetre civarında olmaktadır. Bu haftada bebeğin kilosunun ise yaklaşık olarak bir gram civarında olduğu söylenir. Artık bu hafta itibari ile önceki haftalarda yerleri belirginleşmiş olan kolların ve parmakların iyice şekillendiği söylenebilir. Hatta bebeğin dirsekleri de bu hafta itibari ile oluşmaya ve belirginleşmeye başlamaktadır. Aynı şekilde önceki haftalarda henüz bir tomurcuk halinde olan bacaklar da büyümeye başlamaktadır. Ayaklarında parmaklarını oluşturacak olan çentikler de belirgin ve şekilli bir hale gelmektedir bebeğin. Yalnız yine de sekizinci hafta gebelikte bebeğin ayaklarındaki parmaklar henüz birbirine yapışık bir hale olmaktadır. Bu süreçte bebeğin adım adım yüzü, gözleri, burnu ve kulakları da şekillenmeye hızla devam etmektedir. Hatta beklenilmeyecek şekilde bu sekizinci hafta gebelikte bebeğin ileride dişlerini oluşturacak bölgeler de damakların hemen altında bir tomurcuk halinde var olmaya başlamakta ve ufak ufak belirginleşmektedir.

İleri dönemlerde bebeğin cinsiyetini belirleyecek olan cinsel organı da ufak ufak iç yapısı itibari ile bu haftada gelişmeye başlamaktadır. Bebeğin omurgasının da oluşmaya başladığı bu dönemde omurga çevresindeki sırt kasları da belirgin bir hale gelmeye doğru yol almaktadır. Henüz tam anlamı ile sert olmasa da sekizinci hafta gebelikte bebeğin kemikleri de artık sert bir hal almak için gelişmektedir. Artık sekizinci hafta gebeliğe girildiğinde tam manası ile oluşmuş olan göbek kordonu ve içerisinde bulunan damarlar gerekli işlevlerini yerine getirmeye başlamaktadır.

8. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

9. Hafta Gebelik

screenshot_2

Dokuzuncu hafta gebelik itibari ile bebek bir önceki haftaya oran ile neredeyse iki katı büyüklüğe sahip olabilmektedir. Dokuzuncu hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin boyu ortalama iki santimetre uzunluğu ulaşmakta ve kilosu ise iki gram civarına gelmektedir. Artık dokuzuncu hafta gebelik embriyonik dönem olarak adlandırılan dönemin son haftası olmaktadır. Dokuzuncu hafta gebelik bittikten sonra yeni bir dönem başlayacak ve bu dönem fetal dönem olarak adlandırılacaktır. Anne karnındaki embriyoya onuncu hafta itibari ile artık tam ve doğru şekli ile fetus demek mümkün olmaktadır aslında. Gebeliğin dokuzuncu haftasında bebekteki değişimlerin aslında büyük oranda önemli olanları gerçekleşmektedir. Bu dönemde bebeğin kemik dokuları ve kıkırdak dokuları oluşmaya başlamaktadır. Aynı şekilde artık gözlerinin gelişmeye başladığından da söz etmek mümkün olmaktadır.

Hatta dokuzuncu hafta gebelikte bebeğin dili bile oluşmaya başlamaktadır. Aslında bu haftada bebeğin ellerindeki parmakların da belirginleştiği söylenebilir ancak hala birbirine bitişik, kısa ve ördek ayağı şeklinde bitişik bir haldedir. Aslında dokuzuncu hafta gebelikte artık bebeğin cinsiyeti genital organın iç bölgesi itibari ile belirlenmiştir. Fakat maalesef henüz bu haftada bebeğin cinsiyeti net bir şekilde söylemek dış görünüş itibari ile mümkün olmamaktadır. Göbek kordonu etrafında şekilde almış olan bağırsaklar da bebeğin karnının iç tarafına doğru yerleşmeye başlamaktadır. Hatta bu hafta itibari ile bebeğin bir şeyler içmeye başladığını da söylemek mümkündür. Dokuzuncu hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin ilk olarak içtiği sıvı ise amnion sıvısı yani bebeğin de içinde bulunduğu sudur. Aslında anneyi en çok mutlu edecek şekilde dokuzuncu hafta gebelikte bebeğin refleksleri de gelişmeye başlamaktadır. Hatta doktor muayenesindeki ultrason muayenesinde eğer rahim duvarına dokunulur ise bebek de buna tepki olarak hareket etmeye başlayabilmektedir. İçinde bulunulan bu haftada bebeğin burnunun ucu, retinası ve kalp kapakları da oluşur hale gelmektedir.

9. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

10. Hafta Gebelik

screenshot_1

Onuncu hafta gebelikte artık bebek iki buçuk aylık bir bebek olmuştur. Bu hafta itibari ile de bebek bir hayli büyümüş diyebiliriz. Onuncu hafta gebelikte bebeğin boyu ortalama olarak üç santimetre civarında olmaktadır. Aynı şekilde bebeğin kilosu ise yaklaşık dört gram civarında gelmektedir. Artık bu hafta itibari ile bebeğe embriyo yerine fetus denmesi gerekmektedir. Onuncu hafta itibari ile yaşanılan dönem ise fetal dönem olarak adlandırılmaktadır. Artık anne henüz hissedemese de anne karnındaki bebek onuncu hafta gebelikte içinde bulunduğu rahimdeki amnion sıvısının içerisinde hareketlerine başlamıştır. Fakat elbette bu hareketler anne adayının hissedebileceği şekilde değildir. Ancak anne adayı karnındaki bebeğin bu hareketlerini çok rahat bir şekilde ultrason muayenesinde ultrason cihazı vasıtası ile görebilmektedir.

Onuncu hafta gebelikte artık büyük ölçüde bebeğin ellerindeki eklemler, ayaklarındaki eklemler, dizleri, dirsekleri ve parmakları şekillenmiş bir haldedir. Hatta inanılması güç olsa da bebek daha bu küçüklükte bile herhangi bir cismi eli ile tutabilecek derecede bir refleks edinmektedir. Aynı şekilde bu haftada bebeğin dış kulağı ile üst dudağı da büyük oranda şekillenmiş durumda olmaktadır. Aslında daha bu haftada bile bebek nefes alıp verme egzersizlerini yapmaya başlamaktadır. Fakat elbette bu hareketleri direkt olarak hava ile değil de amnion suyunu yutarak yapmaktadır. Hatta dokuzuncu hafta gebelikte anne karnındaki bebek ilk olarak idrarını da yapmaya başlamaktadır.

10. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

11. Hafta Gebelik

screenshot_2

On birinci hafta gebelikte bebeğin uzunluğunda bir önceki haftaya oran ile çok büyük bir değişiklik olmasa da bebeğin kilosu önceki aya oran ile bir hayli artmaktadır. On birinci hafta gebelikte bebeğin boyu yine dört santimetre civarındadır. Ancak bu haftada bebeğin kilosu yaklaşık yedi gram civarında olmaktadır. Hatta bu haftada bebeğin kafası da tam olarak kendi büyüklüğünün yarısı kadar olmaktadır. Aslında anne karnındaki bebeğin temel organlarının ve dokularının gelişim durumu açısından belki de en kritik dönem olarak adlandırılabilecek süreç on birinci hafta gebelikten hemen önceki süreç idi. Fakat bu on birinci hafta gebelik itibari ile organlarının ve dokularının gelişimi bakımından kritik süreci bebek atlatmış demektir. Çünkü bir önceki dönemde bebek hem ilaçlara hem de toksik maddelere karşın bir hayli hassas olmaktadır. Artık fetus diye adlandırmış olduğumuz anne karnındaki bebek on birinci hafta gebelik itibari ile yine bir hayli büyümeye ve gelişmeye devam etmektedir.

Bu haftada annenin rahmi ile bebek arasında kan dolaşımı da başlamakta ve plasenta tam manası ile işlevini yerine getirir hale gelmektedir. Artık bebeğin kalbi, damar sistemi, beyni, sinir sistemi ve iskelet sistemi basit bir şekilde çalışır ve işlevsel bir hale gelmektedir. On birinci hafta gebelik ve devamındaki dönemlerde artık bebeğin çok ama çok daha hızlı bir şekilde gelişmesini ve büyümesini de beklemek mümkündür. Çünkü bu dönem ve devamında bebek artık doğuma hazırlanan bir hale gelmeye çalışmaktadır. Hatta on birinci hafta gebelikte bebeğin ellerindeki ve ayaklarında tırnakların da gelişmeye başladığında söz edilebilmektedir. Üstelik bebeğin saç folikülleri bile on birinci hafta gebelikte oluşmaktadır.

11. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

12. Hafta Gebelik

screenshot_1

Tahmin edildiği üzere on ikinci hafta gebelik itibari ile bebek artık üç aylık olmaktadır. On ikinci hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin boyu ortalama olarak beş santimetre civarında olmaktadır. Aynı şekilde anne karnındaki bebeğin kilosu ise bu haftada on beş gram civarındadır. On ikinci hafta gebelik itibari ile bebeğin vücudundaki tüm organlar artık şekillenmekte ve neredeyse tam anlamı ile oluşmaktadır. Artık sıra oluşan tüm bu organların doğum vakti gelene kadar olması gerektiği büyüklüğe erişene dek büyümesine gelmiştir. Önceki haftalarda bir ördek ayağını andırır şekilde birbirine yapışık olan el parmakları ve ayak parmakları da birbirinden on ikinci hafta gebelikte ayrılmaktadır. Bebeğin ellerindeki ve ayaklarındaki tırnaklar ise gelişmeye devam etmektedir ancak henüz tam manası ile oluştuklarından söz etmek mümkün değildir.

Bazı anne adaylarının ve baba adaylarının merakla beklediği sorunun cevabı da artık on ikinci hafta gebelikte şekillenmeye başlamaktadır. Bu haftada bebeğin cinsiyetini belirleyecek olan genital organ ciddi anlamda oluşmaktadır. Ancak birkaç hafta içinde ultrason ile tam manası ile ayırt edilebilir hale gelecektir. Çünkü on ikinci hafta gebelikte ultrason muayenesinde ultrason cihazı ile bebeğin cinsiyet tam olarak görülememektedir. Fakat eğer düşük ve benzeri nedenler ile bebeklerin cinsiyetlerine çıplak göz ile bakıldığında cinsiyetlerini de ayırt etmek mümkün olmaktadır. Gebeliğin her üç aylık periyodu trimester adı ile adlandırılmaktadır. Dolayısıyla gebelik üç trimesterdan oluşmaktadır. On ikinci hafta gebelik sonlandığında hamileliğin birinci trimesterı da bitmiş demektir. Yani anne adayının heyecan ve keyif ile geçireceği iki trimesterı daha olacaktır. Üstelik çok yakında bebeğin cinsiyeti de belli olacaktır.

12. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

13. Hafta Gebelik

screenshot_2

İkinci trimesterın ilk haftası olan on üçüncü hafta gebelikte bebek bir hayli büyümeye devam etmektedir. Artık bu hafta itibari ile bebeğin boyu ortalama olarak yedi santim civarında gelmektedir. On üçüncü hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin kilosunun ise yirmi gram civarında olduğunu söylemek mümkündür. Önceki haftalarda bebeğin gözleri birbirinden bir hayli uzakta idi. Artık on üçüncü hafta gebelik itibari ile bebeğin gözleri birbirine yaklaşarak normal yerlerine gelmeye başlamaktadır.

Aynı şekilde kulakları da olması gereken yerlerine doğru yol almaktadır. Hatta önceki haftalarda tam olarak insan yüzüne sahip olmayan bebeğin yüzü on üçüncü hafta gebelikte normal bir insan yüzüne dönmeye başlamaktadır. Aslında bu on üçüncü hafta gebelikte enteresan olarak bebeğin ses telleri de oluşmaya başlamaktadır. Eğer ki ultrason ile değil de direkt olarak bebeğe yakından bakmak mümkün olabilse de idi on üçüncü hafta gebelikte bebeğin cinsiyetini net bir şekilde görmek mümkün olmaktadır. Fakat çok yüksek teknolojili gelişmiş ultrason cihazları ile görüntüleme yapılır ise yine bebeğin cinsiyetini almak mümkün olacaktır. Ancak eğer normal bir ultrason cihazı ile izleme yapılıyor ise aslında belirginleşmiş olan bebeğin cinsiyetini tam anlamı ile öğrenebilmek için bir ya da iki hafta daha beklemek gerekebilmektedir.

13. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

14. Hafta Gebelik

screenshot_1

On dördüncü hafta gebelikte bebeğin uzunluğu dokuz santime kadar ulaşabilmektedir. Aynı şekilde anne karnındaki bebeğin kilosu da bu hafta itibari ile kırk beş gram civarına gelmektedir. Yani bebeğin artık ciddi oranda büyüdüğünü söylemek mümkün olmaktadır. On dördüncü hafta itibari ile bebek ciddi oranda solunum egzersizlerini yapmaya devam etmektedir. Bu onun için bir nevi doğumdan sonraki yaşama alışmaya çalışmak ve hazırlık yapmak gibi olmaktadır. Aslında on dördüncü hafta gebelik itibari ile bebeğin artık boynu da uzamaya ve hatta çenesi de boynundan git gide uzaklaşmaya başlamaktadır. Benzer şekilde bebeğin sindirim sisteminin de yiyecekleri sindirebilecek derecede çalıştığı söylenebilmektedir. Hatta on dördüncü hafta gebelikte bebeğin tırnakları da oluşmuştur ancak henüz çok ama çok incelerdir. Bu haftada ultrason görüntülerinde bebeğin baş parmağını emdiğini gözlemek bile mümkün olmaktadır.

14. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

15. Hafta Gebelik

screenshot_2

On beşinci hafta gebelikte bebeğin boyu kocaman olmuş ve on santim civarına gelmiştir. Artık bebeğin kilosu ise yetmiş gram civarına ulaşmıştır. On beşinci hafta gebelikte bebeğin vücudunda ince tüyler de oluşmaya başlamaktadır. Bu tüylere de lanugo ismi verilmektedir. Ancak bu tüylerin tam manası ile oluşması yaklaşık yirmi altıncı haftaya dek sürmektedir. Hatta bu lanugo adlı tüyler bazı durumlarda yeni doğmuş bebeklerin yüz bölgesinde ve kulak bölgesinde de görülebilmektedir. Artık on beşinci hafta gebelikte bebeklerin kemikleri iyice sağlam bir hale gelmeye başlamaktadır. Yanlız on beşinci hafta gebelikte henüz hala bebeğin cildi incedir.

Aslında güzel bir detay olarak bu haftada anne karnındaki bebeğin dilinde bile lezzet almaya yarayan tomurcuklar oluşmaya başlamaktadır. Hatta anne bir besin yediğinde bebek çok çok az bile olsa bazı durumlarda bu besinlerin tadını on beşinci hafta gebelik itibari ile alabilmektedir. On beşinci hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin gözleri ve göz kapakları tamamen kapalıdır. Hatta bu kapalı olma durumu gebeliğin son trimesterına kadar da devam edecektir. Artık bu dönemde bebek bir hayli gelişmeye başladığı ve anne ile arasında çok daha güçlü bir bağ kurulmaya başladığı için gebeliğin en heyecanlı dönemlerine de adım adım anne adayı ile bebek yaklaşmaktadır. Ancak elbette bebek annenin hissedeceği ilk tekmesine kadar henüz çok etkili bir şekilde anne ile iletişime geçememektedir.

15. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

16. Hafta Gebelik

screenshot_1

On altıncı hafta gebelik itibari ile anne adayının heyecan ile beklediği bebeği artık on bir santim boyuna ulaşmış durumdadır. Aynı şekilde bebeğin kilosu ise yüz gram kadar da olmuştur. İşte beklenen an geldi diyebileceğimiz haftadır gebeliğin on altıncı haftası. Çünkü on altıncı hafta gebelikte anne adayı bebeğinin hareketlerini hissedebilir hale gelmektedir. Fakat bilinmelidir ki bu hissetme durumu ilk gebeliğini yaşayan anneler de biraz daha geç gerçekleşebilir ve hatta yirmici haftayı bile bulabilir. Yani eğer ki anne adayı bebeğinin hareketlerini on altıncı hafta gebelikte hissetmiyor ise telaşa kapılmasına hiç ama hiç gerek yoktur. Ayrıca en güzel haber olarak da  on altıncı hafta gebelikte bebeğin cinsiyetini artık ultrason ile öğrenmek mümkündür.

16. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

17. Hafta Gebelik

screenshot_2

Artık yüksek ihtimal ile cinsiyeti öğrenilmiş olan bebek on yedinci hafta gebelik itibari ile on üç santime kadar gelmiştir. Bebeğin kilo ise yaklaşık yüz kırk gram civarında olmaktadır. On yedinci hafta gebelikte ve sonrasında artık bebeğin cildinin hemen altındaki dokularda yağ da depolanmaya başlamaktadır. Bu nedenle de bu hafta ve devamındaki haftalarda bebek çok hızlı bir şekilde kilo almaya başlamaktadır. Elbette karnının büyümesi ve karnındaki bebeğin ağırlaşması ile birlikte bunu en iyi anne adayı hissedebilecektir. On yedinci hafta gebelikte bebek artık yutkunuyor, gözünü açıyor ve kırpıyor hatta emme reflekslerini bile yerine getirebiliyor hale gelmektedir. Aynı zamanda anne adayı için on yedinci hafta gebelik bebek ile konuşmaya başlamak için de şahane bir fırsattır. Çünkü bu hafta itibari ile bebek dışarıdan gelen tüm seslere tepki vermeye başlayacaktır.

17. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

18. Hafta Gebelik

screenshot_1

On sekizinci hafta gebelikte ise bebeğin boyu on dört santim civarına gelmiş ve kilosu ise iki yüz gram civarında olmuştur. Aslında on sekizinci hafta gebelikte bebek onu herkesten eşsiz yapan özelliklere yani parmak izlerine de sahip olmaktadır. Ama elbette yavaş yavaş. Bu haftada bebeğin doğumdan sonra atacağı ilk dışkı da vücudunda birikmeye başlamaktadır. Eğer anne karnındaki bebek erkek ise bebeğin prostat bezi de gelişmeye başlamaktadır. Anne adayı on sekizinci hafta itibari ile bebeğin hem hıçkırıklarını hem yutkunmalarını hem de attığı tekmeleri çok rahat bir şekilde hissedebilir hale gelmektedir. O yüzden de on sekizinci hafta gebelik heyecan verici anların da başlangıcı olabilmektedir kimi zaman.

18. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

19. Hafta Gebelik

screenshot_2

On dokuzuncu hafta gebelikte bebeğin boyu artık on beş santime ulaşmıştır. Hatta on dokuzuncu hafta gebelikte bebeğin kilosu ise iki yüz elli grama gelmektedir. Bu haftada bebeğin cildini korumak amacı ile bir koruyucu madde ile kaplanmaktadır. Aslında bu madde tam olarak da bebek yeni doğduğunda üzerinde görülen beyaz renkli maddedir. Bu maddenin varlığı büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü bebek dokuz ay boyunca anne karnında suyun içerisinde yaşamaktadır. Normal yetişkin bir insan bile bir müddet suda kaldığında cildi buruşmaktadır. Bebeklerin bu şekilde cildinin buruşmasını ve zarar görmesini engellemek için de doğal olarak tüm cilt beyaz renkli bu madde ile kaplanmaktadır. Hatta bu on dokuzuncu hafta gebelikte bebeğin uykusunda rüya bile gördüğü bazı çevreler tarafından düşünülmektedir.

19. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

20. Hafta Gebelik

screenshot_1

Yirminci hafta gebelikte artık bebek ciddi oranda büyümüştür. Hatta bebeğin boyu yirmi beş santime, kilosu ise üç yüz gram ulaşmaktadır. Aslında bu hafta tam olarak gebeliğin yarısına gelindiğini göstermektedir. Bu dönemde bebeğin saçları bile uzamaya başlamaktadır. yirmici hafta gebelikte de doğum sonrasındaki hayatına alışabilmek için soluk alıp verme konusunda alıştırmalar yapmaya başlamaktadır. Hatta bebeğin bu dönemde kulaklarının da iyice geliştiğinden bahsetmek mümkündür. Bu sayede yirminci hafta gebelikte anne karnındaki bebek annenin bağırsaklarından ve damarlarından gelen sesleri işitebilmektedir. Elbette dışarıdan gelen güçlü sesleri duyması da mümkündür.

20. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

21. Hafta Gebelik

screenshot_2

Anne adayı yirmi birinci hafta gebelik dönemine girdiğinde karnındaki bebeğin boyu ortalama yirmi yedi santim civarında, kilosu ise yaklaşık üç yüz elli gram civarında olmaktadır. Artık yirmi birinci hafta gebelik itibari ile bebeğin önceki haftalardaki o çok hızlı büyümesi ve uzaması yavaşlamaktadır. Fakat buna karşılık bu dönemden sonra da bebeğin kilosu hızlı bir şekilde artmaya başlayacaktır.

Bununla birlikte yirmi birinci hafta gebelikte bebeğin bacakları da vücuduna oranlandığında normal bir boyuta gelmektedir. Artık bu hafta itibari ile anne karnındaki bebek içinde bulunduğu amnion sıvısının içinde çok daha rahat bir şekilde durabilmektedir. Hatta kendine oturma pozisyonu geliştirip bacaklarını kırarak durmaktadır. Yani yirmi birinci hafta gebelik itibari ile o anne karnında gördüğümüz bebek pozisyonu oluşmaya başlamaktadır. Önceki haftalarda ortaya çıkmaya başlamış olan saçlar bu hafta içerisinde iyice belirgin bir hal almaya başlamaktadır. Bununla birlikte yirmi birinci hafta gebelikte bebeğin kaşları ve kirpikleri de belirgin bir şekilde gözlenmektedir. Artık bu haftaya girildiğinde anne, karnındaki bebeğin uyuduğu ve uyandığını bebeğin yaptığı hareketlerden çok rahat bir şekilde anlayabilmektedir.

21. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

22. Hafta Gebelik

screenshot_1

Doğumu heyecan ile bekleyen anne adayı yirmi ikinci hafta gebeliğe girdiğinde bebeğin boyunda büyük bir değişim olmasa da kilosu artmaya devam etmektedir. Yani bu haftalarda artık bebek hızlı bir şekilde kilo almaya devam edecektir ve elbette gelişimini de hazırlamaktadır. Yirmi ikinci hafta gebelikte bebeğin uzunluğu yaklaşık olarak yirmi sekiz ile otuz santimetre arasında olmaktadır. Bebeğin kilosu ise dört yüz otuz gram civarındadır. Yirmi ikinci hafta gebelik içinde artık bebeğin göz kapakları ile burun delikleri de bir hayli şekillenmiş olmaktadır. Hatta bununla beraber kaşlarının ve kirpiklerinin de iyice oluştuğunu söylemek mümkün olmaktadır.

Bebeği eşsiz yapan parmak izleri de yirmi ikinci hafta gebelikte oluşmaktadır tam olarak. Bu haftada bebek dışarıdan gelen sesleri iyice duyabilmekte ve eğer ses çok şiddetli ise anne karnındaki bebek uykusundan da uyanabilmektedir. Anne adayı yirmi ikinci hafta gebelikte bebeğin attığı tekmeleri çok net bir şekilde hissedebilir hale gelmiştir. Aynı zamanda bu dönemde bebek anne karnında dönmeye de başlamaktadır. Bebeğin burun delikleri oluştuktan sonra yirmi ikinci hafta gebelik içerisinde bebeğin burnunun şekli de daha çok belirginleşmeye başlamaktadır. Bu hafta içerisinde erkek olan bebeklerin testislerinin de olması gereken yere doğru inmeye başladığını söylemek mümkün hale gelmektedir.

22. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

23. Hafta Gebelik

screenshot_2

Yirmi üçüncü hafta gebelik bebek için hızla büyümenin devam ettiği dönemlerden bir tanesidir. Yirmi üçüncü hafta gebeliğe girildiğinde bebeğin uzunluğu yaklaşık olarak yirmi dokuz santimetre civarına gelmektedir. Anne karnındaki bebeğin kilosunun ise ortalama olarak beş yüz gram civarında olduğunu söylemek mümkündür. Elbette bu rakamda her bebeğe göre bazı bir takım değişiklikler olabilmektedir. Yirmi üçüncü hafta gebelik bebeğin vücudunun olması gereken boyutuna gittikçe yaklaştığını ve normal bir orana geldiğini gösteren dönemlerden bir tanesi olmaktadır. Bu yirmi üçüncü hafta gebelik içerisinde anne karnındaki bebek giderek büyümekte ve önceki haftalara göre tombullaşmaktadır. Böylece bebek doğumdan sonra olması gereken boyutlarına ulaşmaya çalışmaktadır.

Anne karnındaki bebeğin yirmi üçüncü hafta gebelik içerisinde orta kulağındaki kemikler de bir hayli sertleşmeye başlamakta ve normal haline gelmeye başlamaktadır. Aynı zamanda bu dönemde bebeğin pankreas bezleri de güçlü miktarda gelişme göstermektedir. Artık anne adayı yirmi üçüncü hafta gebeliğe girdiğinde karnındaki bebeğin tüm vücudu bol miktarda lanugo adı verilen ince tüyler ile kaplanmaktadır. Aslında bu gelişmelerin her biri bebeğin vücudunun doğuma adım adım hazırlandığının bir göstergesi olmaktadır. Fakat yirmi üçüncü hafta gebelikten sonraki dönemlerde bebek çok daha fazla büyüyecek ve gelişecektir. Böylece anne karnındaki bebek tam anlamı ile yeni doğan bir bebek görünümüne kavuşmaya başlayacaktır. Heyecan dolu süreç hem bebek için hem de anne adayı için devam etmektedir.

23. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

24. Hafta Gebelik

screenshot_1

Anne adayının gebeliğinde yirmi dördüncü haftaya girmiş olduğu zamanlarda hemen hemen tüm bebeklerin boyu ortalama olarak otuz santimetre civarında olmaktadır. Aynı şekilde bebeklerin kiloları ise altı yüz gram civarında gelebilmektedir. Bu yirmi dördüncü hafta gebelik içerisinde bebeğin kas dokusu ve yağ dokusu bir hayli gelişmektedir. Elbette buna bağlı olarak da bebek kilo almaya devam etmektedir. Anne karnındaki bebeğin yağ dokusunun artmasının pek çok faydası vardır. Ancak en önemli faydası elbette bebeğin vücut ısısının ayarlanabilmesi olmaktadır. Bu durum erken bebek doğumları için de büyük bir önem teşkil etmektedir. O nedenle yirmi dördüncü hafta gebelik ve sonrasının bebeğin sağlıklı olması için önemi büyüktür.

Aynı zamanda yirmi dördüncü hafta gebelik içerisinde ve sonrasında bebeğin akciğer gelişiminde de büyük bir artış olmaktadır. Bu sayede de eğer erken doğum ile bebek bu haftada doğar ise akciğerleri gelişmeye başladığı için yaşama şansı olmaktadır. Fakat bunu yirmi dördüncü hafta gebelikten önceki haftalar için söylemek maalesef ki mümkün değildir. Çünkü yirmi dördüncü haftanın öncesindeki gebelik dönemlerinde akciğerlerin gelişimi bir hayli az olmaktadır. Bu da önceki haftalarda doğan yani çok erken doğan bebeklerin yaşama şanslarını yüksek ihtimal ile ortadan kaldırmaktadır maalesef ki. O neden ile bu tip durumlar için yirmi dördüncü hafta gebelik iyi bir ayrım olmaktadır.

24. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

25. Hafta Gebelik

screenshot_3

Günden güne ve hızla büyüyen bebek yirmi beşinci hafta gebelik içerisinde anne karnında artık neredeyse kocaman bir bebek olmuştur. Yirmi beşinci hafta gebelik içerisinde anne karnındaki bebeğin boyunun ortalama olarak otuz dört santimetreye ulaştığını, kilosunun ise altı yüz elli gram civarında olduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Artık Yirmi beşinci hafta gebelikte bebeğin vücudu biraz daha oturmaya ve sağlamlaşmaya başlamaktadır. Özellikle bu hafta içerisinde anne karnında olan bebeğin omuriliğinin yani vertebrasının şekillendiği söylenebilmektedir. Aynı zamanda bunlar ile birlikte bebeğin kemikleri, eklemleri ve bağları da bir hayli şekillenmeye başlamaktadır.

Yirmi beşinci hafta gebelikte bir önceki haftaya ilave olarak bebeğin akciğerlerinde bulunan kan damarları da gelişmeye başlamaktadır. Hatta bu dönemde bebeğin burun delikleri bile açılmaktadır. Aynı zamanda yüzündeki kemiklerin de şekillenmeye başladığını ve devam ettiğini söylemek mümkün olmaktadır. Yirmi beşinci hafta gebelik ve yakın dönemlerinde anneni karnı da bir hayli ve ayırt edilebilecek şekilde belli olmaktadır. Bu da doğum heyecanını ve annelik zevkini yaşamayı bir kat daha arttırmaktadır. Zaten bebeğin attığı tekmeler ile anne adayı ve bebek arasındaki iletişim her daim bu dönemde de devam etmektedir. Özellikle anne adayının bulunduğu ortamlara, yaptığı hareketlere ve beslenmesine büyük ölçüde dikkat etmesi de gerekli olmaktadır. Çünkü bebek annenin ruhsal durumundan bile etkilenebilmektedir.

25. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

26. Hafta Gebelik

screenshot_1

Yirmi altıncı hafta gebeliğe girildiğinde ilk olarak bebeğin ağırlığından ve boyundan bahsetmek gerekmektedir. Çünkü bebek ciddi oranda büyümesine devam etmektedir. Yirmi altıncı hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin boyu ortalama olarak otuz beş santimetre olup, ağırlığı ise yaklaşık yedi yüz altmış gram civarında olmaktadır. İçine girilmiş olan bu haftada bebeğin akciğerlerinde de ciddi gelişme görülmektedir. Bebeğin akciğerlerinin içerisinde alveol adı ile bilinen hava kesecikleri gelişme göstermeye başlamaktadır. Bu yirmi altıncı hafta gebeliğinde anne karnındaki bebeğin akciğerlerinde sürfaktan ismi verilen bir madde salgılanmaya başlamaktadır. Bu sürfaktan ismi verilen madde bebeğin akciğerlerindeki hava keseciklerinin iç bölümünü kaplamakta ve bebeğin etkili bir biçimde solunum yapmasına yardımcı olmaktadır.

Aynı zamanda yirmi altıncı hafta ve devamındaki haftalarda bebeğin erken doğumu olduğunda bu gelişme durumu bebeğin doğru bir şekilde solunum yapabilmesi için çok ama çok önemli olmaktadır. Benzer şekilde yirmi altıncı haftada olan gebeliklerde bebeklerin ciltlerindeki yağ bezleri ve ter bezleri de aktif bir hale gelmeye başlamaktadır. Bebeklerin tırnakları, kaşları ve kirpikleri de bu dönemde uzamasına devam etmektedir. Bebek bu haftalarda anne karnında iken çevrede olan sesler ile birlikte annenin sesini de duyabilmektedir. Hatta duyduğu bu sesler ani sesler olduğunda bebek hareket ederek bu seslere karşılık verebilmektedir. Eğer ki anne adayının bulunduğu ortamda çok yoğun bir ışık var ise ışık rahim içine geçerek bebeğin bunu fark etmesi durumu da gerçekleşebilmektedir. Aynı şekilde bebek tarafından dışarısının aydınlık ya da karanlık olup olmadığını da anlaşılabilmektedir.

26. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

27. Hafta Gebelik

screenshot_2

Yirmi yedinci hafta gebelik hamileliğin en önemli dönemlerinden biri olmaktadır. Çünkü yirmi yedinci hafta gebelikte hamilelik son trimesterına girmektedir. Yani artık gebeliğin son üç ayı başlamış demektir. Yirmi yedinci hafta gebelik itibari ile anne karnındaki bebeğin boyu otuz yedi santimetre civarına yaklaşmış bulunmaktadır. Aynı şekilde bebeğin ağırlığı da bir kiloya yaklaşarak sekiz yüz yetmiş beş gram civarına gelmektedir. Bebeğin yirmi yedinci hafta gebelikte beyni ve akciğerleri çok hızlı bir şekilde gelişmeye devam etmektedir. Aynı zamanda anne karnındaki bebeğin göz kapakları da bu hafta içerisinde açılmaya başlamaktadır.

Bu gebeliğin yirmi yedinci haftasında bebeğin gözündeki retina tabakası da elbette gelişmektedir. Bu sayede bebeğin ışıkları algılayarak bu bilgilerin beyine iletilmesi sağlanmaktadır. Yani bu gelişme de bebeğin doğumdan sonraki dönemi için çok önemli olmaktadır. Son trimestera yani yirmi yedinci hafta gebeliğe girildiği zaman anne için heyecan bir kat daha artmaktadır. Çünkü vücudunda da belirgin değişimler olmak ile birlikte doğumun da gittikçe yaklaştığının sinyalleri verilmektedir. Bu süreçte annenin kendini biraz daha koruması ve biraz daha dikkatli olması faydalı olacaktır. Bebek de aynı zamanda bu dönemde doğacağı güne kendini hazırlamaktadır.

27. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

28. Hafta Gebelik

screenshot_1

Yirmi sekizinci hafta gebelik bebeğin anne karnında daha da belirgin bir şekilde fark edildiği bir dönem olmaktadır. Yirmi sekizinci hafta gebelik içerisinde bebeğin boyu ortalama olarak otuz yedi santimetre civarında olmaktadır. Benzer şekilde bebek kilo olarak da ağırlaşmış ve bin gram civarına gelmiştir. Yirmi sekizinci hafta gebeliğe dair bebekteki değişim olarak bebeğin kaşlarının ve kirpiklerinin tamamen oluştuğunu söylemek mümkündür. Bununla birlikte bebeğin saçları yirmi sekizinci hafta gebelikte hala daha uzamaya devam etmektedir. Artık bu haftaya girildiğinde bebeğin göz kapakları da daha fazla açık bir hale gelmiştir.

Yapılan gözlemlerin neticesinde yirmi sekizinci hafta gebelikte bebeğin vücudunun daha fazla tombullaştığını ve git gide daha yuvarlak bir hal aldığını söylemek mümkündür. Çünkü bu dönemde bebeğin vücudunda bulunan yağ dokusu ve kas dokusu daha fazla artmaktadır. Bu yirmi sekizinci hafta gebelikte bebeğin erken doğmasında akciğerlerini kullanarak nefes alıp vermesi için hazır bir durum vardır. Fakat yine de yirmi sekizinci hafta gebelik ve yakınlarında doğan bebeklerde bir miktar da olsa solunum problemi yaşanabilmektedir. Aslında yirmi sekizinci hafta gebeliğin en güzel yanlarından bir tanesi bebeğin annesinin sesini net bir şekilde duyup ayırt edebilmesidir. Bu da anne ile bebek arasındaki o güçlü bağın doğum öncesinde güçlü bir şekilde gelişmeye başladığını net bir şekilde ortaya koymakta ve doğum olayını çok daha duygusal bir hale getirmektedir.

28. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

29. Hafta Gebelik

screenshot_2

Yirmi dokuzuncu hafta gebelik içerisinde anne karnında bulunan bebeğin boyu ortalama olarak otuz dokuz santimetre civarına gelmekte ve kilosu da yaklaşık bin yüz elli gram kadar olmaktadır. Bu dönemde bebeğin beyni hem solunum faaliyetlerini, hem de vücut sıcaklığı gibi yaşamsal faaliyetleri kontrol edebilecek seviyede gelişmiş bir hale gelmektedir. Aynı zamanda bebeğin cildinin hemen altında bulunan yağ kokusu da günden güne artmaya devam etmekte ve bebeği korumaktadır. Bu yirmi dokuzuncu hafta gebelikte bebek doğum sonrasında kendisi için önemli olduğu şekilde gözlerini de sağa ve sola doğru hareket ettirebilir hale gelmektedir.

Bu yirmi dokuzuncu hafta ve devam eden haftalarda bebeğim ışığı, sesleri, kokuları ve tatları ayırt edebilmesi için duyuları da oldukça gelişir bir hale gelmektedir. Fakat elbette bebek anne karnında bir su içerisinde bulunmaktadır. Bu da bebeğin sesleri ve ışıkları dışarıda olan bir bebek kadar net şekilde algılayabilmesinin önüne geçmektedir. Yine de yoğun ışıkları hissedebilen bebek örneğin ışıksız bir ortamda yoğun bir ışık olduğunda başını o yöne doğru çevirebilmektedir. Benzer şekilde yirmi dokuzuncu hafta gebelikte anne karnında yer alan bebeğin kemik iliği kan hücrelerinin yapımını net bir şekilde gerçekleştirebilir durumda olmaktadır. Aslında bu haftalarda bebek idrar boşaltımı da yapmaktadır. Bebeğin her gün yaklaşık yarım litre civarında yapmış olduğu idrar amnion sıvısının içerisine karışmaktadır.

29. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

30. Hafta Gebelik

screenshot_1

Otuzuncu hafta gebelikte bebeğin bir hayli büyüdüğünü gözlemlemek mümkün olmaktadır. Buna karşılık anne de büyümüş karnı ile hareketlerinin biraz daha kısıtlanmış olduğunu fark edebilmektedir. Aynı zamanda otuzuncu hafta gebelikte bebeğin boyu da ortalama kırk santimetre civarında olmakta, bebeğin kilosu ise bin üç yüz gram civarına gelebilmektedir. Yirmi dokuzuncu hafta gebelikte olduğu gibi otuzuncu hafta gebelikte de bebeğin kemik iliği etkili biçimde kan hücreleri üretebilir durumda olmaktadır. Aynı şekilde otuzuncu hafta gebelikte bebeğin tırnakları da bir hayli uzamaya devam etmektedir. Bu dönemde bebek sık sık gözlerini açıp kapayarak göz hareketleri alıştırması yapmaktadır. Aslında otuzuncu hafta gebelik bebeğin kalıcı olan dişlerinin de geliştiği bir dönem olmaktadır. Bu dişler bebeğin damağının hemen altında yer almaktadır. Bebeğin ışığa duyarlılığı ve sese duyarlılığı otuzuncu hafta gebelikte yirmi dokuzuncu hafta gebelikte olduğu gibi seyretmektedir ancak elbette biraz daha yoğundur. Gebeliğin otuzuncu haftasına gelindiğinde bebeğin akciğerlerinin de oldukça fazla geliştiğinden bahsetmek mümkün bir hale gelmektedir. Bu sayede bebek artık çok rahat bir şekilde solup alıp verebilir bir hale gelmektedir. Yani bebeğin solunum kabiliyeti otuzuncu hafta gebelik itibari ile yüksek seviyededir. Bu haftalarda anne hem fiziksel anlamda hem de duygusal anlamda bir hayli değişmektedir. Ancak anne adayının kendisini endişeye itecek düşüncelerden uzak durması gerekmektedir.

30. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

31. Hafta Gebelik

screenshot_2

Otuz birinci hafta gebelikte bebeğin boyu ortalama olarak kırk bir santimetre civarında olmaktadır. Aynı şekilde bebeğin kilosu da bir buçuk kilo kadar gelebilmektedir. Yine de bebekten bebeğe göre bazı farklılıklar da bu dönemde görülebilmektedir. Eğer tam olarak bu oranda değil ise anne adayının kesinlikle endişelenmemesi gerekmektedir. Anne adayı bu haftalarda bebeğinin sağlığı ile ilgili çeşitli endişeler duymaktadır. Ancak eğer düzenli olarak doktor tarafından annenin ve bebeğin sağlığı kontrol ediliyor ise herhangi bir endişeye gerek yoktur. Anne bu dönemde kafasında olan her türlü soruyu doktoruna sormalı ve en sağlıklı ve en doğru cevapları ondan almalıdır. Bu durum elbette baba adayı için de geçerli olmaktadır. Artık otuz birinci hafta itibari ile bebek boy uzamasından çok kilo alması ile bilinmektedir. Yani bu saatten sonra bebeğin boyunun çok daha fazla uzamasını beklemek yerine kilosunun git gide artmasını beklemek gerekmektedir. Bu haftada bebeğin akciğerleri ile sindirim sistemi neredeyse tamamen gelişmiş bir hal almaktadır. Bebeğin irisinde yani göz bebeğinde ışığa göre genişleme ya da daralma da olabilmektedir bu haftadan itibaren. Bebeğin ilk haftalarda kırmızı olan cilt rengi otuz birinci hafta itibari ile cildinin altında depolanan beyaz yağ neden ile pembeye doğru değişmeye de başlamaktadır. Bu değişim sonraki haftalarda da devam edecektir.

31. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

32. Hafta Gebelik

screenshot_1

Bebeğin doğumunun adım adım yaklaşmış olduğu otuz ikinci hafta gebelikte annenin karnı da iyice büyümeye başlamıştır. Çünkü bebek de ciddi anlamda büyümeye devam etmektedir. Otuz ikinci hafta gebelik itibari ile bebeğin boyu ortalama olarak kırk iki santimetre civarında olmaktadır. Aynı şekilde bebeğin kilosu da bin yedi yüz gram civarına gelmektedir. Bu dönemde anne adayı da artık doğum iznine ayrılarak doğuma yaklaşan günleri dinlenerek geçirebilmektedir. Çünkü doğum gerçekten çok yaklaşmış olmaktadır ve annenin kesinlikle dinlenmeye ihtiyacı vardır. Yine çalışmaya devam etmek ve biraz daha sonra doğum iznine ayrılmak isteyen anneler doktorlarından izin alarak çalışmaya devam edebilmektedir. Bu süre otuz yedinci haftada sonlanmalıdır fakat. Otuz ikinci hafta gebelikte anne karnındaki bebek gününün çocuğu uyuyarak geçirmektedir. Bu nedenle anne adayı bebeğin hareketlerini daha az hissettiğinde çok da şüphelenmemelidir. Doktoruna danıştığı takdirde en doğru cevabı elbette alacaktır. Aynı zamanda bu haftada bebeğin saçları da bir hayli uzamış olmaktadır. Ayrıca bebeğin ayak tırnakları da bu haftada oldukça büyük bir gelişme göstermektedir. Bebeğin cilt dokusu da fazlaca kalınlaşmış olduğu için rengi bir hayli pembe hale gelmektedir. Önceki haftalarda bebeğin yüzünde oluşan kırışıklıklar da otuz ikinci hafta gebelik itibari ile bir hayli azalmaktadır. Ancak unutulmamalıdır ki doğum artık yaklaştığı için anne adayı çalışıyor olsa bile kendini fazla yormamalıdır.

32. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

33. Hafta Gebelik

screenshot_2

Otuz üçüncü hafta gebelikte annenin karnı oldukça belirgin bir haldedir. Bu dönemde anne adayının vücudunda ve özellikle ayak bileklerinde bir takım şişlikle yaşaması muhtemel hale gelmektedir. Ama elbette anne adayı vücudunda anormal bir takım değişiklikler fark eder ise mutlaka konu ile alakalı olarak doktoruna danışmalıdır. Otuz üçüncü hafta gebelik itibari ile bebeğin de gelişiminde bir takım değişiklikler gözlenmektedir. Bu değişikliklerin başında elbette ki bebeğin boyu ve kilosu vardır. Otuz üçüncü hafta gebelikte bebeğin boyu ortalama kırk üç santimetre civarına gelip, kilosu ise bin dokuz yüz grama yaklaşmaktadır. Otuz üçüncü haftada bebeğin içinde durduğu amnion adlı sıvı artık en çok olduğu miktara gelmektedir. Bu haftanın ardından gelen haftalarda bebeğin içinde olduğu bu sıvının bir miktar da azalması mümkün olmaktadır.

Gebeliğin otuz üçüncü haftasında bebeğin beyninin gelişiminde de ciddi bir artma olmaktadır. Aynı zamanda bebeğin kafasının çapı da büyümektedir. Bebeğin cildinin renginin pembeye geçmesine neden olmuş olan yağ depolanması otuz üçüncü haftada da devam edeceğinden bebeğin cilt renginin pembesinin tonunda da değişiklikler olabilmektedir. Ancak elbette henüz bebek tam olarak olması gereken renge gelmemiştir. Bu renk değişimi yağ depolanması sonlanana dek devam edecek ve en son bebek doğduğu gündeki rengine gelecektir. Bu süreçte anne adayının sürekli olarak doktoru ile iletişim halinde olmasının faydası bulunmaktadır.

33. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

34. Hafta Gebelik

screenshot_1

Anne adayı otuz dördüncü hafta gebeliğe geldiği zaman kasılmaları da bir hayli artabilmektedir. Bu kasılmalar anne adayının vücudunun kendisini doğuma hazırlaması için olmaktadır. Yine de her ihtimale karşı kasılmaları doğru bir şekilde takip etmek iyi olabilmektedir. Otuz dördüncü hafta itibari ile bebek de artık iyice büyümüş olmaktadır. Bu dönemde bebeğin boyu da ortalama olarak kırk beş santimetre uzunluğuna gelmektedir. Bununla beraber bebeğin kilo da yaklaşık olarak iki bin yüz elli gram civarında olmaktadır. Yine bu rakamlar bebekten bebeğe göre ufak değişimler gösterebilmektedir. Bebeğin gelişimi hakkında en doğru bilgisi bebeğin doktoru verecektir elbette size.

Otuz dördüncü hafta gebelikte anne karnındaki bebekler doğum sonrası yaşama adapte olabilmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu çalışmalardan bir tanesi de bebeğin uyurken gözlerini kapatması ve uyandığında da gözlerini açmasıdır. Bebeğin bağışıklık sistemi de çeşitli enfeksiyonlar ile mücadele edebilmek amacı ile bir hayli gelişmektedir bu dönemde. Aynı şekilde bebeklerin ellerindeki tırnakların da ciddi anlamda uzadığında söz etmek mümkün olmaktadır. Hatta bebek doğum sonrası dönemin provası olarak bu otuz dördüncü haftada elleri ile cisimleri sıkı bir şekilde tutabilecek kıvama gelmektedir. Bu haftalarda bebeklerin akciğerleri ve diğer organları da iyiden iyiye olgunlaşmış bir hale gelmektedir. O nedenle artık bu haftalarda erken doğum ile doğan bebeklerde herhangi bir solunum problemi yaşanması ya da başka organlar ile ilgili problemler görülmesi ihtimali çok düşük olmaktadır.

34. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

35. Hafta Gebelik

screenshot_2

Gebeliğin otuz beşinci haftasında bebek de annenin karnı da bir hayli büyük bir hale gelmektedir. Bu nedenle bebeğin doğuma uygun bir boyuta hızla yaklaştığını söylemek mümkündür. Özellikle otuz beşinci hafta gebelikte bebeğin boyunun kırk altı santimetre civarında olduğundan ve ağırlığının ise iki bin dört yüz gram civarında olduğunda söz edilebilmektedir. Otuz beşinci hafta gebelikte bebeğin vücudundaki yağ dokusu da artmaya devam etmektedir. Bununla birlikte bebeklerin elleri ile ayakları da bir hayli tombullaşmaktadır. Artık erkek bebeklerin otuz beşinci hafta gebelik itibari ile testisleri dışarı çıkarak normal formuna kavuşmaktadır. Gebeliğin otuz beşinci haftasından itibaren bebeğin rahim içinde kapladığı alan çok fazla artmaktadır ve bebek bu nedenle çok fazla ve çok rahat hareket edememektedir. Bu nedenle de anne adayı bebeğinin hareketlerini eskiye oran ile çok daha az hissedebilmektedir. O yüzden bebeğin neden bu kadar az hareket ettiği ile alakalı olarak anne adayının şaşırmasına gerek yoktur. Artık bu hafta itibari ile bebeğin tüm organları ve özellikle de akciğerleri neredeyse tamamen gelişmiştir. Bu yüzden de bebeğin herhangi bir erken doğumunda bu saatten sonra organların işlevi açısından bir sıkıntı olmamaktadır. Sıkıntı yaşanma riski çok ama çok düşük olmaktadır.

35. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

36. Hafta Gebelik

screenshot_1

Gebeliğin otuz altıncı haftası bebeğin doğumunun çok ama çok yaklaştığını gösteren bir tarih olmaktadır. Bu dönemde bebeğin boyu ortalama kırk yedi santimetre civarına gelir iken bebeğin ağırlığı ise yaklaşık iki bin altı yüz gram olmaktadır. Doğumun artık ciddi anlamda yaklaşmış olması nedeni ile bebek de anne karnında doğum kanalına doğru inmeye başlamaktadır otuz altıncı hafta itibari ile. Aslında bu gelişimi annenin anlaması da mümkündür. Çünkü annenin karnı biraz küçülmektedir bu davranış ile birlikte. Anne karnındaki bebeğin vücudunda yağ birikimi olduğu için bebeğin dizleri, dirsekleri, boynu ve bilekleri katlanabilmektedir. Bu da doğum sonrasındaki haline yaklaştığının bir göstergesi olmaktadır. Ayrıca otuz altıncı hafta gebelikte bebeğin damakları da ciddi anlamda sertleşmektedir.

Bebeğin bu haftada doğması genel olarak beklenmemektedir. Çünkü bebeğin doğması için biraz daha vakit olduğu düşünülmektedir. Ancak yine de bu haftalarda da bebek doğumu görülmektedir. Özellikle otuz altıncı haftada doğan bebekler herhangi bir şekilde yoğun bakıma gerek duymadan yaşayabilmektedirler. Hatta genelde bu aşamada doğan bebekler hayatlarında zamanında doğan bir bebek gibi de devam edebilmektedirler. O yüzden otuz altıncı hafta gebelikte anne adayı doğumun gerçekleşmesini bekleyebilir ve bundan herhangi bir endişe duymasına da gerek yoktur. Yine de doğumun yüksek ihtimal ile ne zaman gerçekleşeceğini anne adayına kendi kadın doğum doktoru söyleyecektir.

36. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

37. Hafta Gebelik

screenshot_2

Anne adayı gebeliğinde otuz yedinci haftaya girdiğinde doğumun gerçekleşme ihtimali de artmış demektir. Bu nedenle hem annenin hem de babanın her an tetikte olmasına fayda vardır. Ancak yine de her türlü kasılmayı da doğumun başladığına yorup endişelenmemek gerekmektedir. Bu dönemde gerçekleşecek olan kasılmaları annenin düzenli olarak takip etmesinde yarar vardır. Otuz yedinci hafta gebelikte bebeğin boyunda çok fazla bir değişiklik olmaz ve yaklaşık kırk sekiz santimetre civarındadır. Buna karşılık bebeğin ağırlığı ise yaklaşık olarak iki bin sekiz yüz gram civarında gelmektedir. Otuz yedinci hafta gebelikte doğum çok fazla yaklaştığı için bebek anne karnında solunum için alıştırmalar yapmaya başlamaktadır. Çünkü bebeğin doğum sonrasındaki solunuma şimdiden alışması gerekmektedir ve bu durum doğal olarak gerçekleşmektedir.

Bu haftada bebeğin eli ile bir şeyleri tutma refleksi de çok sağlam bir şekilde sağlanmaktadır. Aynı zamanda bebeğin dışarıdan gelen tüm seslere ve ışıklara karşı da refleksleri yerinde olmaktadır. Bebek bu dönemde ciddi anlamda tombullaşmakta ve yeni doğmuş bir bebek haline gelmeye başlamaktadır. Bu haftada anne adayının en çok dikkat etmesi gereken şey doğuma yetişip yetişmeme konusunda endişe duyulmamasıdır. Çünkü doğum başladığında annenin hastaneye yetişmesi için her zaman vakit olmaktadır. Bu tip endişeleri her anne adayı doğumunda yaşasa da bu aslında sadece annelerin daha çok gergin olmasına neden olmaktadır.

37. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

38. Hafta Gebelik

screenshot_1

Otuz sekizinci hafta gebelikte artık tam manası ile doğumun yaklaştığını söylemek mümkündür. Çünkü genel olarak doğumlar bu haftadan itibaren gerçekleşmektedir. Buna bağlı olarak da bebeğin boyu elli santimetre civarında ve kilosu da üç bin gram civarında olmaktadır. Her ne kadar bu hafta itibari ile doğum beklense de bazı durumlarda doğum zamanını geçmesine rağmen gerçekleşmeyebilmektedir. Bu konuda da endişeye gerek yoktur. Çünkü doktor en doğru zamanda doğumun olmasını sağlayacaktır. Bu hafta itibari ile bebek bir hayli büyümüş durumdadır. Dolayısıyla bebeğin otuz sekizinci hafta gebelikte kafa çevresi ile karın çevresi birbirine eşit bir hale gelmiştir. Önceki haftalarda ise bebeğin kafa çevresi karın çevresinden büyük bir halde olmaktadır. Aslında bu haftadan itibaren bebekte kilo alımının haricinde herhangi bir fiziksel gelişme görülmemektedir. Çünkü zaten bebek tüm gelişimini tamamlamış bir halde olmaktadır.

Aslında bu haftadan itibaren anne karnındaki bebekten ziyade anne ve babalar da ciddi bir hazırlık hali söz konusudur. Çünkü doğum her an gerçekleşebilmektedir ve buna bağlı olarak anne ve babanın son hazırlıkları ve planlamaları tamamlaması gerekmektedir. Aynı zamanda otuz sekizinci hafta gebelikte anne bebeğini doğduktan sonra emzireceği ilk sütünü de üretmeye başlamaktadır. Bu neden ile bu haftanın heyecanı diğer haftalara göre çok daha fazla olmaktadır. Fakat sütü gelmeyen annelerin de endişelenmesine gerek yoktur.

38. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

39. Hafta Gebelik

screenshot_2

Otuz dokuzuncu hafta gebelikte anne adayı gün saymaya başlamaktadır çünkü doğumun her an gerçekleşmesi mümkün bir hale gelmektedir. Bu haftada bebeğin boyu elli bir santimetre civarına gelir iken kilosu ise yaklaşık olarak üç bin iki yüz gram civarında olmaktadır. Artık bu hafta itibari ile hem anne adayı hem de bebek doğumun gerçekleşmesini beklemeye koyulmaktadır. Hatta önceki haftalarda bebeğin vücudunun her yerini kaplamış olan lanugo adlı ince tüyler de kaybolmaktadır. Bu haftada bebeğin akciğer gelişimi de tam anlamı ile sonlanmış ve akciğerleri yeni doğmuş bir bebeğinki ile aynı duruma gelmiştir. Bebek bir hayli büyüdüğü için bu haftada çok fazla hareket edemez çünkü bebeğin annenin rahmi içindeki yeri çok daralmıştır. Genel olarak otuz dokuzuncu hafta gebelikte bebeğin vücudunda kilo alımının dışında hiçbir değişiklik görülmemektedir.

Asıl değişiklik anne ve babanın artan heyecanı olmaktadır. Bu süreçte annenin ve babanın sürekli olarak doktor ile iletişim halinde olmasının da faydası bir hayli büyüktür. Aynı şekilde etrafta anneye nasihat vermek adına pek çok söz de olacaktır. Ancak anne adayı doktorun söyledikleri dışında hiçbir bilgiye kulak vermemeli ve sadece doktorunun söylediklerini dinlemelidir. Bu otuz dokuzuncu hafta gebelikte anne doğumun yaklaştığına dair vücudundan pek çok farklı sinyaller alacaktır. Tüm bu sinyalleri etkili bir şekilde takip etmesinin faydası çok ama çok büyüktür.

39. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

40. Hafta Gebelik

screenshot_1

Kırkıncı hafta gebelikte doğum hiç olmadığı kadar yakın olmuştur. Bu nedenle hamilelik döneminin sonlanmış olduğunu da söylemek mümkündür. Genel olarak doğumlar kırkıncı hafta gebeliğin hemen bitiminde gerçekleşmektedir. Her ne kadar bu haftada gebeliğin artık gerçekleşmesi beklense de bazı durumlarda doğumun gerçekleşmesi biraz daha sarkabilmektedir. Bu konuda anne adayının kesinlikle endişelenmemesi gerekmektedir ve tüm kontrolü doktora bırakması gerekmektedir. Kırkıncı hafta gebelikte anne karnındaki bebeğin boyu ortalama elli bir santimetre ile elli iki santimetre arasında değişmektedir. Buna karşılık bebeğin kilosu ise üç bin dört gün gram civarında olmaktadır.

Bebek artık bu haftada vücudunda herhangi bir değişiklik göstermez, sadece kilo alabilir. Buna karşılık anne ve baba kendilerini hem fiziksel olarak hem de duygusal olarak doğumun gerçekleşecek olduğu güne hazırlamaktadır. Bu noktada da anne ve babanın sürekli olarak doktor ile iletişim halinde olması, hastaneye en kısa sürede ulaşabileceği yollardan emin olması gibi konular büyük bir önem teşkil etmektedir. Aynı zamanda doğum sonrasında anne ve bebeğe lazım olacak eşyaların bulunduğu çantanın da doğum başladığında kolay bulunur ve alınır bir yerde olmasının önemi büyüktür. Bu hafta boyunca annenin bol bol dinlenmesi ve doğuma vücudunu hazırlaması gerekmektedir. Özellikle annenin zihnini boşaltmasının ve sürekli olarak kendini rahatlatmasının önemi çok büyüktür.

40. Hafta Gebelik Hakkında Detaylar İçin TIKLAYINIZ!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.