Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hafta Sonu Diyeti

Bazılarımız yıllardır uğraşıyor ancak istediği kiloya henüz gelememiş durumda. Bazılarımız ise istediği kilo ulaşmış olsa da çok sık bu kilonun yeniden üstüne çıkabiliyor. Öyle ya da böyle diyetler bizim yaşam tarzımızın bir parçası haline gelebiliyor. Aynada görmekten hoşlanmadığımız fazlalıklar olduğunda, özel bir davet ya da partiye gidileceği zaman, yaz geldiği zaman vb. pek çok neden ile birkaç kilo vermek için çaba sarf ediyoruz. Aslında büyük bir hata da yapıyoruz. Aslında ufak tefek diyetler ile biraz kilo verip sonra yeniden almak yerine, tüm hayatımızı sağlıklı beslenme üzerine kurup hep formda olmayı pratik bir şekilde sağlayabiliriz. Ancak elbette Türk mutfağı, hamur işleri, tatlılar vb. şahane yemekler olunca bu pek de mümkün olmuyor. Bizler de haklıyız. Bir de günlük hayatın koşturmacası ve şehir hayatı insanın sağlıklı öğünler yemesine engel oluyor. Nihayetinde en hızlı şekilde tüketip yeniden işimize dönebileceğimiz fast food gıdaları tüketip sağlıksız oluyor ve hatta çok da fazla kilo alıyoruz. Ancak eğer ki günlük hayatımızda çok aşırıya kaçmadan fast food yiyip genelinde de sağlıklı beslenmek için çaba sarf eder isek arada aldığımız ufak kiloları da vermemiz oldukça kolay olabilir. Hem böylece kilo verme ihtiyacımız bulunduğunda 10 kilo vermek zorunda kalmaz, 2 ya da 3 kilo vererek ideal görünümümüze kavuşabiliriz.

Özellikle bazı durumlarda acil kilo vermemiz de gerekebiliyor. Çünkü kısa süre sonra başlayacak olan bir organizasyon, bir davet ya da bir özel gün var ise ve bir gerçekten kusursuz görünmek istiyorsanız hemen kilo vermemiz gerekebiliyor. Fakat elbette kilo vermek o kadar da kolay bir şey değil. Yine de kısa sürede kilo vermek için de bazı diyet alternatifleri bulunuyor. Ancak bu diyet alternatiflerinin sağlıklı olmadığını söylememiz gerek. Çünkü kilo vermek kısa sürede yapılacak bir iş değildir asla. Kilo vermeyi zamana yaymak ve yavaş yavaş yapmak gerekir her zaman. Öteki türlüsü hormonları bozabilir ve kişide başka ciddi hastalıklara yol açabilir. Ancak illa bu hafta sonu biraz zayıflamak istiyorsanız ve bunun için de kısa süreli bir şeyler yapmak istiyorsanız size bir tane diyet önerebiliriz. Aslında insanlar hafta sonlarında diyet yapmak yerine yaptıkları diyetleri bozmak için restoranlara ya da kafelere giderler. Ancak eğer siz sağlıklı yaşam için hafta içi kendinize vaki ayıramıyor ve acil olarak kilo vermek istiyorsanız bu hafta sonu diyetini uygulayabilirsiniz.

Tekrar belirtmemiz gerekir ki bu tip diyetler beslenme uzmanları tarafından kesinlikle tavsiye edilmiyor. Yine de çok acil bir şekilde ve kısa sürede sıkı bir görüntüye sahip olmak isteyenler bu tip diyetleri uygulayabiliyor. Zaten eğer bir beslenme ve diyet uzmanına gider iseniz size ilk olarak söyleyeceği şey kısa sürede birkaç diyet uygulayarak kilo vermeniz değil sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzınız haline getirip verdiğiniz kiloları korumanız olacaktır. Bunun için de kişinin önce çok iyi bir şekilde sağlıklı beslenme kararı ve sağlıklı yaşam kararı vermesi ve diyete öyle başlaması gerekiyor. Aynı şekilde diyetlerin günü gününe hiç aksatmadan, büyük bir disiplin içinde uygulanması da çok büyük bir önem teşkil ediyor.

screenshot_1

Hafta sonu diyeti ise hafta içi çok yoğun çalışan ve yediğine içtiğine dikkat edememekten sağlıksız beslenip kilo almış kişilere hitap ediyor. Hafta sonu hepimizin boş günleri olduğu için rahat rahat farklı diyet listelerini deneme şansı elde edip bu sayede de biraz olsun kilo verebiliyoruz. Aşağıda size vermiş olduğumuz hafta sonu diyeti de bu diyetlerden bir tanesi. Ancak bu diyeti gerektiğinde kullandıktan sonra mutlaka sağlıklı beslenmek için bir sağlıklı beslenme uzmanına gidip onun tavsiyeleri doğrultusunda kilo vermenizi tavsiye ederiz. Çünkü beslenme uzmanı sizin ile alakalı bazı testler yapıp bünyenize ve sağlığınıza en uygun olan diyetleri size sunacaktır. Böylece gerçekten güzel bir şekilde kilo verme imkanı bulacaksınız. Aşağıda vermiş olduğumuz hafta sonu diyetinin en önemli özelliği çok düşük kaloriye sahip yiyeceklerden oluşan bir diyet olması. Bu diyetin ayda dört kez uygulanması gerekiyor. Bunun dışında kalan günlerde de kişinin yediklerine yine dikkat etmesi ve bol bol egzersiz yapması gerekiyor. Ancak bu şekilde kişi tam olarak diyetin etkisini görebilir. Yani bir günlük diyetler ile mucizeler beklemek çok da doğru hareketler olmazdı elbette.

O zaman hazırsanız diyet listemize geçebiliriz.

Hafta Sonu Diyeti

Cumartesi günü:

Kahvaltı:

 • Yulaf ezmeli bir kase yoğurt
 • Taze meyve
 • 1 çay kaşığı bal

Özellikle kahvaltıda tüketilen yulaf ezmesinin metabolizmayı çalıştırıcı bir özelliği olduğu için çok önemli olduğunu söylemek gerek. Aynı şekilde meyveler de yüksek lif oranı sayesinde kilo vermenize yardımcı olacak besinler arasında yer alıyor. Sabah tüm gün için ihtiyaç duyacağınız enerjiyi de lezzetli bir çay kaşığı bal ile alabilirsiniz. Ancak bal konusunda her zaman çok dikkatli olmanızı tavsiye ederiz. Çünkü piyasada çok fazla sahte bal satılıyor ve bu ballar gerçekten çok sağlıksız. Üstelik hem diyetinizi zora sokacak hem de sağlığınıza zarar verecek ürünler her biri. Bu yüzden kesinlikle bal alırken en kalitelisini ve en organik olanını tercih etmeye özen göstermenizi tavsiye ederiz.

Öğle yemeği:

 • Buharda pişmiş sebzeler
 • Sade ve yağsız pirinç pilavı

Öğle yemeğinde de liften vazgeçmemeniz gerekiyor. Bu yüzden tamamen buharda pişmiş olan sebzeler oldukça güzel bir öğün olacaktır. Aynı zamanda tamamen yağsız pişirilecek olan pirinç pilavı da gün boyu tok kalmanız olacak sağlayacak.

Akşam yemeği:

 • 150 gram domatesli zeytinyağlı dolma biber
 • Zeytinli ve bol yeşillikli salata

Elbette akşam yemeklerini hafif geçirmek gerekiyor. Bunun için domates ve zeytinyağı ile zenginleştirdiğiniz dolma biberleri tercih ediyor. Bunun yanı sıra yine tam bir lif ve vitamin deposu olan bol yeşillikli ve zeytinli güzel bir salata da günü güzel ve hafif bir şekilde bitirmenize yardımcı olacak.

screenshot_2

Pazar günü:

Kahvaltı:

 • Yulaf ezmeli meyve salatası
 • Bal
 • Yoğurt

Pazar günü diyetimizin ikinci günü. Yine günün ilk öğünü olan kahvaltıda bizi gün boyu zinde tutacak olan şeyler tüketmemiz gerekiyor. Bunun için de yine içinde bol miktarda yulaf ezmesi bulunan bir meyve salatası ideal bir tercih olacaktır. Aynı zamanda enerji vermesi açısından satın alırken doğal olmasına özen gösterdiğimiz bal da bize güç verecek. Yoğurdu da evde kendiniz hazırlarsanız harika bir lezzet ortaya çıkarmış olabilirsiniz.

Öğle yemeği:

 • Sade pilav
 • Buharda pişmiş lahana
 • 1 ceviz içi
 • 1 avuç kuru üzüm
 • 1 elma

Öğle yemeğin çok hafif ama çok çeşitli yemekler yiyoruz. Bunun için öğünümüzde bulunan sade pilav bizim gün boyu tok kalmamıza yardımcı olacak. Aynı zamanda pilavımıza eşlik edecek olan buharda pişmiş lahana da hem lezzetli hem de doyurucu bir öğün ortaya koyacak. Aynı şekilde öğlen yemeğini hareketlendirmek ve zenginleştirmek için ceviz içi, kuru üzüm ve elma tüketmenin de faydası büyük.

Akşam yemeği:

 • 1 dilim çavdar ekmeği
 • Sebze çorbası
 • Bol yeşillikli salata
 • Küçük bir kase yoğurt

Artık diyetin son gününe geldik. Bu son günde aslında oldukça doyurucu ama çok da hafif bir öğün yiyebiliriz. Bunun için ince bir dilim çavdar ekmeği çok etkili olacak. Aynı zamanda bir kase herhangi bir tercih ettiğiniz sebzeden yapılmış olan sebze çorbası, salata ve yoğurt da masadan tamamen doymuş ama kesinlikle şişmemiş bir şekilde kalkmanıza olanak tanıyacak.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.