Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Haftada Kaç Kez Seks Yapılmalı?

Konuşulmaktan çekinilen ancak mutlaka bir ölçüsünün olması gerektiği konulardan biri de sekstir. Kimi çiftler sayısı kadar süresi ile de takıntılı bir şekilde ilgilenseler de aslında haftada kaç kez seks yapması gerektiği kişilerin tamamen istekliliğine ve aralarındaki ilişkinin fiziksel ve ruhsal durumuna bağlıdır. Eğer kişi özellikle seks hayatında bir düzen istiyorsa bunun sayısı ile değil kaç günde bir olması gerektiği ile ilgilenmelidir. Partnerlerin cinsel isteğinin az ya da çok olması da bu konuda büyük bir etkendir. Bu da herkese göre genellemenin yapılmaması gerektiğine dair belirleyici bir unsurdur. Eğer eşinizle aranızdaki ilişki sağlıklı ve birbirinize karşı da güven ve sevgi bağınız kuvvetli ise sağlıklı olarak haftada en az iki kez seks yapılmasını uzmanlar doğru buluyor. Ancak bu ölçünün de ucu açık bırakılıyor. Bunun sebebi kişilerin hormonal durumları ve hayat şartlarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor olması. Her şeyin fazlasının zarar olduğu seksin de fazlası kişiye zarar verebiliyor. Genelde bu kişilerin mutlaka sağlıksal olarak bir problemleri ortaya çıkıyor. Eğer kişi birçok kişiye kıyasla sürekli eşi ile birlikte olmak istiyorsa ve bunu eşi de istiyorsa bu durumun hiç bir sakıncasının olmadığını söyleyen doktorlar bu isteğin tek taraflı olmasının tehlikeli bir durum olduğunu belirtiyorlar. Eğer kişinin partneri kendisi kadar seks yapmak istemiyorsa ve bu durumu isteksiz bir şekilde yapıyorsa bu hem ilişkiyi hem de istemeyen kişinin kendisini kötü hissetmesine ve dolaylı yoldan da mutsuz bir cinsel hayata yol açar. Bu sebepten dolayı eğer kişi sık sık bu durumla karşı karşıya kalıyor ise mutlaka uzman biri tarafından destek almalı ve gerekli testlerden geçmesi gerekmektedir.

Bu konu oldukça tartışılan kimi uzmanların üç dediği kimilerinin ise sınır koymadığı bir sorudur. Ancak kişinin nası bir hayat sürdüğü ve ne koşullarda partneri ile bir araya geldiği gibi konular bu sorunun cevabını direkt olarak değiştirebilir. Bu yüzden kişinin kendisinin istediği kadar eşi de istiyorsa ister haftada 1 kere olsun ister haftada 8 kere olsun bu durum mutlu ve sağlıklı bir cinsel hayatın alarmını vermektedir. Ancak bir taraf isteksiz bir taraf aşırı istekli ve hatta sürekli olarak seks düşünüyor, her ruh halinde ilişkiye girmek istiyorsa partnerinizin mutlaka uzman bir hekim tarafından hormon testi yaptırması gerekmektedir. Bu işlem sonrasında bunların sonucuna ve nedenine ulaşılacaktır.

Seks Sıklığını Etkileyen Faktörler

Yaş

Yaş birçok sistemi etkilediği için cinsellikle doğrudan bağlantısı olan hormon sisteminde de değişkenlik göstermektedir. Eğer kişi hormon dengesinin sağlıklı bir şekilde işlediği bir yaşta ise bu kişinin daha sık seks yapma isteği olabilir. Bu durum normal karşılanmalıdır. Bu seksin sıklığı konusunda ki en önemli faktörlerden biridir. Yaşlı olan kişilerin hormon salgılanması zamanla azaldığı için cinsel hormonları uyarılmasına yetememekte ve bu şekilde seks sıklığı seyrelmektedir.

Cinsel Sorunlar

Cinsel sorunlar korku ve endişe gibi durumlarının dışında kalan sorunlardır. Yani kişinin kaygı ve endişe etmemesine rağmen başına gelen birçok cinsel problem olabilir. Bu da kişinin seks takvimini otomatik olarak değiştirmektedir. Kadınlarda uyarılmama, orgazm problemi gibi sorunlar varken erkelerde ise sertleşme sorunu ve erken boşalma gibi faktörler cinselliğin heyecanını azaltabilir bu da kişilerin birbirlerini daha az arzuladıkları bir ilişkiye dönüşebilir. Bu da cinselliğin zamanla azalması anlamına gelmektedir. Çözüm olarak kişi uzman bir hekimden destek almalıdır

Cinsel İletişim Eksikliği

Partnerinizle birlikte yapılan konuşmaların içerisinde mutlaka cinsellikte olmalıdır. Seks esnasında sizleri mutlu etmeyen ve hatta rahatsız eden durumları mutlaka paylaşmalısınız. Doğru sex pozisyonlarını birlikte seçmelisiniz. Aksi halde zamanla seks hayatınız bu durumdan olumsuz etkilenerek giderek daha az seks yapar bir hale gelebilirsiniz. Bu kötü bir sonuç olmasa da sizlerdeki değişim önemli bir değişim olduğu için mutlaka partnerinizle bu durumu paylaşmalı ve cinselliğe dair merak ettiklerinizi sormalısınız. Bu şekilde hem karşınızdaki kişinin beden dilini öğrenebilir hem de mutlu bir cinsel hayat kurabilirsiniz.

Hastalıklar ve Kullanılan İlaçlar

Her ilacın bir yan etkisi vardır. Kimi ilaçlarda bu yan etkiler belli olmayacak kadar azken kimisinde neredeyse hayat akışını tamamen olumsuz etkileyecek kadar fazladır. Ne yazık ki kullanılan birçok ilaç sıklıkla kullanılmaya başlandığında yan etkiye sebep olan maddeler vücutta birikir. Bu birikimlerde kişinin sistemlerini bozabiliyor. Bu sistemlerden biri de hormon sistemidir. Hormon sistemini olumsuz etkileyecek ilaçlar kişinin cinsel isteksizliğine neden olabiliyor. Buna benzer birçok sorunda kişinin başına gelebiliyor. Bu nedenden dolayı bilmediğiniz ilaçları içmemeli ve uzman bir doktora yan etkilerini danışmadan kullanmamalısınız. Aksi halde vücudunuzda biriken zararlı toksinler zaman içerisinde hormonları olumsuz etkileyecek ve sizlerin cinsel isteğini sağlayan hormonların eksikliğini yaşatacaktır. Mutlaka buna benzer ilaçlar kullanırken bir uzmana danışınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.