Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Haftalık Maksimum 50 Lira Harcayacağınız ‘Sağlıklı’ Beslenme İpuçları

Kısıtlı bir bütçeyle mutfak alışverişi yapmak çoğu zaman oldukça zor. Bazen tek kuruşun bile hesabını yaparken ihtiyatlı olmakta fayda var. Ne yazık ki bitki besin temelli, sağlıklı beslenme düzenine uymak, ‘‘Sağlıklı beslenmek çok pahalı!’’ Şimdi bugüne kadar kaç kez böyle dediğinizi ya da bunu bir başkasından duyduğunuzu düşünün. Oysa akıllı bir bütçe yönetimiyle hem hesaplı hem de sağlıklı beslenmeniz mümkün.

Bitki besin temelli beslenmenin sağlığa olan faydalarına birçok yazımızda değinmiştik. Eğer siz de sebze ağırlıklı beslenmeye karar verdiyseniz -ki bu tamamen et tüketmekten uzak kalacağınız anlamına gelmiyor, haftada sadece 50 lira harcayarak hem sağlıklı hem ucuz hem de sizi gerçekten doyuracak şekilde beslenebilirsiniz.

‘Evde Şifa’ ekibi olarak sizler için bomba gibi bir liste hazırladık! Haftada sadece 50 lira harcayarak nasıl sağlıklı bir şekilde beslenebileceğinizi bilmek ister misiniz? Cevabınız evetse listemizi okumaya devam edin!

Birçoğumuz her hafta mutfak alışverişi yaptığımız halde aldığımız besinleri çürümüş ya da bozulmuş halde bulup çöpe atmak zorunda kalıyoruz. Alışverişe çıktığımız andaki ruh halimiz, bütçemizi unutarak ihtiyacımız olmayan ya da buzdolabında hali hazırda bulunan besinleri almamıza neden olabiliyor. Bunun önüne geçmek için alışverişe çıkmadan önce alacaklarınızı listelemenizi öneriyoruz. Şimdi gelelim sağlıklı ve hesaplı bitki besin temelli gerçekçi alışveriş planımıza:

Taze Besinler İçin 15 Lira Harcayın!

Taze besinler için 15 Lira harcayın!

Her zaman taze ürünler için gıda bütçenizin 15 lirasını ayırın. Bu öncelikle sizin en gerekli meyve ve sebzeyi almanızı sağlar. Böylece tüm paranızı tek bir besin türüne harcamaz, sadece beslenmenizde yer alması gereken gıdalardan yeterli miktarda almış olursunuz. Seçim yaparken, eğer mümkünse organik olanları tercih etmenizde fayda var. Organik üretim gıdalar az miktarda pestisite maruz kaldığından daha sağlıklıdır. Manavların organik sebze konusunda pahalı olduğunu düşünüyorsanız semt pazarlarına göz atmanızda fayda var. Daha uygun fiyatlı ve doğal ürünleri semt pazarlarında rahatlıkla bulabilirsiniz.

İşte taze sebze ve meyveler listesine başlangıç yapabileceğiniz harika bir fikir:

 • 1 adet kıvırcık marul, lahana ya da 1 demet ıspanak 2 lira
 • 1 adet brokoli veya 1 adet karnabahar 2,5 lira
 • ½ kg elma, 2 adet avokado veya yerli muz 4 lira
 • 1 demet kereviz ya da ½ kg mantar 3 lira
 • ½ kg domates, ½ kg patates ve ½ kg soğan 3,5 lira

Burada eğer bütçenizin üzerine 5 lira kadar çıkabilirseniz patlıcan, kabak ya da herhangi başka bir taze yeşil sebze seçebilirsiniz. O hafta elma yemek istemezseniz bunun yerine portakal ya da sevdiğiniz başka bir meyve seçebilirsiniz. Avokado sevmiyorsanız yine ayırdığınız limiti aşmayacak şekilde başka bir seçim yapın. Hesaplama konusunda iyi olmadığınızı düşünüyorsanız telefonunuzun hesap makinesindan faydalanabilirsiniz.

Tahıllar İçin 15 Lira Ayırın!

Tahıllar için 15 Lira ayırın!

Aldığınız kuru gıdalara küçük bir düzen getirmenin vakti geldi. Listenin bu bölümünde tahıl, fasulye, kuruyemiş ve tohum gibi bakliyatlara yer vereceğiz. Ancak dikkat etmemiz gereken nokta aldığımız miktarlar. Haftada 1 kg badem ya da fasulye tüketmediğimize göre satın alırken de çılgın gibi davranmayı bir kenara bırakmamız gerekiyor. Fakat kuru fasulye pişirmeyi sevmiyorsanız bunun yerine konserve ürünler tercih edebilirsiniz. Kuruyemişlere gelince, sadece 1 hafta içinde tüketebileceğiniz gramajda almalısınız. Her hafta farklı bir çeşit kuruyemiş seçmeyi de unutmayın. Böylece hem aynı şeyleri yemekten sıkılmaz hem de her hafta taze gıdalar tüketme imkanı yakalamış olursunuz.

İşte tahıl grubu için örnek liste:

 • 4 liralık tam tahıllı yulaf
 • 5 liralık kavrulmamış çiğ badem
 • 3 liralık kuru fasulye
 • 3 liralık kinoa tohumu veya pirinç

Marketteki Diğer Seçenekleri de Es Geçmeyin!

Marketteki diğer seçenekleri de es geçmeyin!

Eğer isterseniz market koridorlarına da şöyle bir göz atmakta fayda var. Pirinç ve yulaf sürekli tükettiğiniz besinlerse ekonomik boy olan karlı paketlerden alabilirsiniz. Bunlar kolay bozulan ürünler olmadığı için sonraki haftalara da saklayabilirsiniz. Pişirmeyi sevmediğiniz ya da mevsimi olmayan gıdaların konservesini daha uygun fiyata bulabilirsiniz.

10 lira harcayacağınız alternatif tahıl önerilerimize göz atın:

 • 1 kutu nohut konservesi 3 lira
 • 500 gram kırmızı veya yeşil mercimek 4 lira
 • 1 paket organik keten tohumu 3 lira

Süt ve Süt Ürünleri İçin 10 Lira Harcayın!

Süt ve süt ürünleri için 10 Lira harcayın!

Süt, yoğurt, ayran ya da peynir tüketmeyi sevmiyor olabilirsiniz. Ancak bu besinlerin protein değerini düşünürsek yulaf ezmesi yemek için bile mutlaka bir kutu süt almakta fayda var. Bir de çocuğunuz varsa sütü es geçmek gibi bir lüksünüz yok. Bu yüzden günlük olmayan, kolay bozulmayan 1 kutu süt ya da küçük bir kase yoğurt almayı ihmal etmeyin. Kahvaltıların vazgeçilmezi peyniri de eklediğinizde 10 lira gibi bir bütçeyle bu ürünleri sepetinize ekleyebilirsiniz.

Protein Kaynağı Et Ürünleri İçin 10 Lira Ayırın!

Protein kaynağı et ürünleri için 10 Lira ayırın!

Bitki besin temelli beslenme düzeninde yeterince protein alamadığınıza dair endişeleriniz varsa sizin için 2 farklı çözümümüz var. Bunlardan biri fasulye, yulaf gibi yüksek proteinli baklagillerin tüketimini ihmal etmemek. Diğeri ise balık ya da tavuk gibi uygun fiyatlı ve sağlıklı beyaz et tüketimi. Size 1 hafta boyunca yetecek tavuk ya da balık için bütçenizden 10 lira ayırabilirsiniz. Ya da mutlaka kırmızı et tüketmeyi seviyorsanız 200 gram dana kıyma alabilirsiniz. Bir de en hesaplı protein kaynağı olan yumurtayı da sofranızdan eksik etmemelisiniz.

Siz de önerilerimize kulak vererek, 50 lira gibi bir tutarla hem hesaplı hem de bitki besin temelli sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinebilirsiniz. Alışverişe çıkmadan önce haftalık alacaklarınızın listesini mutlaka yapın. Böylece sadece ihtiyacınız olan gıdaları alır, alışveriş sırasında elinize geçirdiğiniz her ürünü önce sepete sonra da çöpe göndermek zorunda kalmazsınız. Üstelik 1 haftada bitiremediğiniz tahılları ya da konserve ürünleri sonraki hafta tüketebilir, bunun için ayırdığınız bütçeyi başka gıdalara aktarabilirsiniz. Yine aynı şekilde eğer ‘detoks’ yapmaya karar verdiğiniz bir haftaya giriyorsanız et tüketimi için ayırdığınız tutarı daha fazla sebze ve meyve almak için kullanabilirsiniz. Aldığınız ve çürümeye terk ettiğiniz her gıdayı çöpe atarken biraz duyarlı olup, dünyanın çeşitli yerlerinde açlık mücadelesi veren küçük çocukları, insanları hatırlayın. Devir, tasarruf devri!

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.