Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Halıdan Sigara Yanığı Çıkarmanın Püf Noktaları

Sigaranın sağlığınıza ve cebinize verdiği zararlar yetmezmiş gibi bir de halı gibi eşyalarınıza da zarar verebiliyor. Bu zarar genel olarak halıda yanma olarak karşımıza çıkıyor. Halıdaki sigara yanığından kurtulmak için bazı püf noktalar bulunuyor. Bu yazımızda halıdaki sigara yanığını çıkarmak için gerekli püf noktalardan bahsedeceğiz.

Halıdan Sigara Yanığı Çıkarmanın Püf Noktaları Nelerdir?

1. Yapıştırıcı Yöntemi

Halıdaki yanan bölgeyi öncelikle makas yardımı ile siyah kısımlarından kesiniz. Açılan oyukta halının elyafı ortaya çıkacak, tüm elyafı bir bıçak yardımı ile kazıyın. Bundan sonraki kısımda oyuğun içine ekim yapmanız gerekiyor. Bu işlem için halının farklı kısmın dan aldığınızın halı saçaklarını makas yardımı ile kestikten sonra eliniz ile bir araya getirin. Ardından halıdaki açtığınız oyuğun içine nalburlarda bulabileceğiniz Bali adlı yapıştırıcıyı uygulayın. Bu yapıştırıcıyı gereğinden fazla sürmek halının diğer tüylerinin de yapışmasına neden olacağından nohut tanesi kadar sürmeniz faydalı olacaktır. Daha sonra halı saçaklarından aldığınız tüyleri oyuktan içeri iterek kısmen bastırıp ekim yapabilirsiniz. Bu işlem halıdaki yanık lekesinden kurtulmanızı sağlayacaktır.

2. Yama Yöntemi

Bu yöntem için gerekli malzemeler;

 • İnce uçlu makas
 • Geniş dişli tarak
 • Elektrik süpürgesi
 • Şeffaf renkli yapıştırcı (uhu)
 • Örnek halı parçası
 • Karton kağıt

Bu malzemeleri bulduktan sonra işlemi uygulamaya koyulabilirsiniz. Makas yardımı ile halıdaki tüm yanık lifleri kesin. Ardından yanık olan lifleri elektrik süpürgesi yardımı ile süpürün. Yanan bölgenin boyutunu cetvel yardımı ile ölçün. Eğer halının bu kısmını kesebilyorsanız kesin, eğer kesemiyorsanız karton yardımı ile yanık kısmın şablonunu çıkartın. Daha sonra size en yakın halıcıya gidip kestiğiniz parça şeklinde parça halı alın. Bu aldığınızın, halı parçasını ters bir şekilde yanık kısma yapıştırıp üstüne bir ağırlık bırakın. Yapışma işlemi bittikten sonra parça halinde koyduğunuz halıyı en dip elyaflarından kesin. Ardından tarak yardımı ile elyafları tarayın. Tüylerin seyrekleştiğinden emin olduktan sonra uzun olan elyafları tarak kullanarak ince ince kırpın. İşlemleri uyguladıktan sonra halıdaki yanık izleri tamamen kaybolmuş olacaktır.

3. Zımpara Yöntemi

En kolay ve güvenilinir yöntemlerden biri bu yöntemdir. Bu yöntem için gerekli malzemeler;

 • Makas
 • Zımpara kağıdı
 • Elektrik süpürgesi
 • Geniş dişli tarak
 • Oksijenli su

Zımpara ile yanık oluşmuş bölgeyi zımparalayın. Bu işlemi uygularken dikkat etmeniz gereken nokta zımparayı paralel şekilde değil de dairesel olarak kullanmak. Zımpara uygularken çıkan parçaları elektrik süpürgesi yardımı ile alın. Zımpara işlemi ile çıkmayan parçaları ise makas yardımı ile kesin. Bu adımları uyguladıktan sonra halıda homojen bir görüntü bırakmak için zımparalanan alanı geniş dişli tarak ile tarayın. Yaptıklarınıza rağmen hala halı üzerinde yanık izi varsa eczanelerden temin edebileceğiniz oksijenli suyu yumuşak bir bez ya da fırça yardımı ile lekeler çıkana kadar sert bir biçimde halıya uygulayın. Leke çıktıktan sonra oksijenli su uyguladığınız bölgeyi normal su ile durulayın.

4. Gliserin Yöntemi 

Bu yöntem için gerekli malzemeler şunlardır;

 • Gliserin
 • Bulaşık deterjanı
 • Sünger ya da temiz bez

Halılarda meydana gelen sigara yanıkları gliserin yardımı ile çıkarılabilir. Gliserini tüm eczanelerden ve büyük marketlerden satın alabilirsiniz. Öncelikle yanık bölgeye damlatılacak gliserin on beş dakika bekletildikten sonra sünger ya da bez yardımı ile yanık bölge ovulur. Bu işlemden sonra bulaşık deterjanı lekeli olan bölgeye dökülür. Gliserini deterjan yardımı ile halıdan çıkardıktan sonra halıdaki sarılık ve yanık lekesi büyük ölçüde halıdan çıkmış olacaktır.

5. Tuz ve Pamuk Yöntemi

Halıda bulunan sigara yanığı lekesi için uygulanacak yöntemlerden en pratiği pamuk ve tuz yöntemidir. Halıda oluşan hafif yanıklar için kullanılan bu yöntemin yapılışı oldukça kolaydır. Pamuğun üzerine biraz tuz dökülür. Pamuğun üzerine dökülen tuzun iri taneli yani deniz tuzu olması gerekir. Bu işlemi yanık oluştuğunda hemen uygularsanız daha kesin sonuçlar alabilirsiniz. Tuzlanmış pamuk halıdaki yanık bölgeye bastırılır. Bastırılma işleminden sonra sert bir biçimde yanık izi çıkana kadar ovalama işlemine devam edilir. Tuz ve pamuk yöntemini uyguladıktan sonra halıdaki yanık izlerinden kurtulabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.