Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

HALSİZLİK NEDEN OLUR?

Halsizlik günümüzün en büyük sorunlarından biri olmaktadır. Bu yazımızda sizlere halsizlik nedenleri hakkında bilgiler vereceğiz. Ayrıca yazımızın devamında sizlere verecek olduğumuz bu bilgiler yardımı ile sizlerde halsizlik tedavileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Zaman zaman herkes, halsizlik konusunda sıkıntılar yaşamakta ve bu konu ile mücadele etmektedir. Geçici yorgunluk gibi durumlarda genellikle tanımlanabilir bir neden bulunmaktadır ve olası bir çözüm bulunabilir.

Kronikleşen halsizlik, diğer taraftan daha uzun sürmekte ve kişileri daha derinden etkilemektedir. Halsizlik genel olarak, zaman içinde gelişir ve kişinin enerji etkilemenin yanı sıra, zihinsel kapasitesini de etkilemektedir. Bu kapsamda psikolojik olarak ve duygusal olarak büyük oranda etkilemektedir.

Halsizlik konusunda kişiler fiziksel ve psikolojik olarak etkilenmektedir. Bu kapsamda ise, yapılan araştırmalar dahilinde şu sonuçlar çıkarılmıştır.

 • Fiziksel Halsizlik

Kişinin kasları daha önce kolayca yapmış olduğunu eylemleri yapamaz. Merdiven çıkma veya yüklü süpermarket alışveriş sonrası eşyaları taşımak eskisinden çok daha zor olabilir. Fiziksel yorgunluk, kas güçsüzlüğü, halsizlik ya da güç eksikliği olarak bilinmektedir.

 • Psikolojik (zihinsel) Halsizlik

Belirli bir konuda veya durumda konsantre zor hale gelmiştir. Belirtiler şiddetli olduğunda hasta sabah yataktan kalkmak veya kendisinin günlük aktivitelerini gerçekleştirmek istemeyebilir. Bu bahsetmiş olduğumuz halsizlik kimi zaman hastalarda fiziksel yorgunluk ile birlikte görüntülenir. Bu anlamda kişiler genellikle bilinç seviyelerinin azalmakta ve bazenleri sarhoş kişilerin vermiş olduğu tepkiler gibi tepkiler vermektedir. Bu halsizlik durumu özellikle, dikkat gerektiren işlerde çalışmaları zorunlu olan kişilerde özellikle yaşamı tehdit edici olabilir.

Halsizlik Belirtileri Nelerdir?

 • Şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, ishal, mide bulantısı
 • Motivasyon apati eksikliği
 • Kronik (uzun süreli) yorgunluk
 • Konsantrasyon güçlüğü
 • Baş dönmesi
 • Halüsinasyonlar
 • El-göz koordinasyonu bozulabilir
 • Başağrısı
 • Bozulmuş yargılama
 • Kararsızlık
 • Sinirlilik
 • İştah kaybı
 • Huysuzluk
 • Yoksul bağışıklık sistemi fonksiyonu
 • Kısa süreli hafıza bozukluğu – sorunlar düşüncelerini organize ve söylemekte doğru kelimeleri bulmakta zorlanabilirsiniz.
 • Uykululuk, uyku hali
 • Normalden daha yavaş refleksler
 • Böyle bulanıklık gibi bazı görme problemleri,

Halsizlik Neden Olur?

Halsizlik sorunun oluşmasında birçok neden bulunmaktadır. Birçok koşulda kronikleşen halsizlik durumu kişiler için başka ciddi sağlık sorunlarında habercisi olabilmektedir. Bu kapsamda kişilerin bu durumlarda doktora giderek muayene olmaları gerekmektedir. Olası halsizlik nedenleri ise şöyle sıralanmaktadır;

1.Çölyak Hastalığı

Çölyak_03

Gluten yemek vücudunuzu kötü anlamda etkileyerek kişilerde halsizlik oluşmasına neden olmaktadır. Bu gluten ise, ekmek, kek ve tahıllarda bulunan bir maddedir. Çölyak hastalığı günümüzde artarak yayılmakta olan bir sağlık sorunu olmaktadır. Çölyak hastalığının yorgunluk dışındaki diğer belirtileri ise; ishal, anemi ve kilo kaybı bulunmaktadır. Bir kan testi ile çölyak hastalığının teşhisi kolaylıkla yapılmaktadır.

2.Anemi

İÇ KANAMA BELİRTİLERİ

Halsizlik nedenleri arasında en yaygın tıbbi nedenlerinden biri demir eksikliği anemisidir. Bu durum genellikle kadınlar arasında daha sıklıkla görülmektedir. Menopoz dönemindeki kadınları özellikle daha çok etkileyerek kişilerde halsizlik durumuna yol açmaktadır.

Tipik olarak, bir şey yapmak için rahatsız hissetmeye başlayacak ve kaslarınızın sert olması nedeniyle çok çabuk sıkılarak halsizlik oluşmasına neden olacaktır. Kadınlar, ağır regl dönemlerinde ve hamile kadınlar özellikle anemi sağlık sorununa daha çok yatkındır.

3.Kronik Yorgunluk Sendromu

Woman sleeping in cafe

Kronik yorgunluk sendromuna aynı zamanda miyaljik ensefalomiyelitin denir. Bu durum en az altı ay süreyle devam etmektedir. Ayrıca şiddetli ve kişileri olumsuz etkileyerek halsizlik olarak kişileri etkilemektedir.

Bunun kapsamında, diğer belirtiler ise, boğaz ağrısı, kas veya eklem ağrısı ve baş ağrısı olmaktadır.

4.Uyku Apnesi

Snoring man. Couple in bed, man snoring and woman can not sleep, covering ears with pillow for snore noise. Young interracial couple, Asian woman, Caucasian man sleeping in bed at home.

Uyku apnesi sorunu, boğazdaki nefesi keserek art arda daralmasına neden olur ya da uyku sırasında sizleri zor durumda bırakabilir. Bu durumun sonucunda ise, horlama ve kanın oksijen seviyesinin düşmesi sorunları oluşmaktadır. Nefes darlığı ile gece sık sık uyanma durumunuz olmakta ve ertesi günde kendinizi halsiz hissedebilirsiniz.

Bu kilolu ve orta yaşlı erkeklerde yaygın olarak görülmektedir. Alkol ve sigara bu durumu daha kötü hale getirmektedir.

5.Tiroid

tiroidin-belirtilerini-biliyor-musunuz--5504925

Tiroid bezi, vücudunuzda çok az tiroid hormonu (tiroksin) var demektir. Bu kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.  Ayrıca tiroid bezleri kilo alımına ve ağrıyan kasların oluşmasına neden olmaktadır.

Bu durum kadınlarda daha sık olarak görülmektedir ve daha sık olarak yaşın artması ile daha da artmaktadır. Doktorunuz ise sizlere yapacak olduğu kan testi ile birlikte, tiroid teşhisi yaparak sizlerin tedavisini sağlayabilir.

6.Diyabet

bitkisel-diyabet-tedavisi

Diyabetin başlıca belirtilerden biri, kanda çok fazla şeker bulunmasıdır. Bu da kişilerde uzun vadeli halsizliğe neden olmaktadır. Diğer önemli belirtiler ise; sık tuvalete çıkma, kilo kaybı meydana gelmektedir ve kişiler genellikle susuz hissetmektedir. Diyabet testini yine yapılacak olan kan testi ile teşhis edilmektedir. Yapacak olduğunuz tedaviler ile halsizlik durumunuzda giderilecektir.

7.Ateş

87172_vucut_atesi_kac_olmali

Ateş; yorgunluk, ateş, boğaz ağrısı ve şişmiş bezleri ile birlikte halsizliğe neden olan bir hastalıktır. Vakaların çoğu gençler ve genç erişkinlerde meydana gelmektedir. Semptomlar genellikle dört ile altı hafta içinde geçmektedir ancak halsizlik durumları ateş sorununa takiben birkaç hafta daha devam edebilmektedir.

8.Depresyon

bu-agrilar-erkekleri-korkutuyor-5236687

Depresyon ile birlikte, kişilerin çok üzgün hissetmesi ve enerji eksikliği halsizlik durumuna neden olabilmektedir. Bu durumda kişiler uyku problemlerine neden olabilmektedir. Bu da kişilerin halsiz hissetmesine neden olabilmektedir. Ayrıca yorgun hissettiren sabah uyanmakta kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

9.Bacak Sorunları

diz_agrisi

Bacaklarınızda bulunan sorunlar kişilerde halsizlik nedeni olarak sayılmaktadır. Gece boyunca bacaklarınızda bulunan ağrılar kişilerin sabahları halsiz olmasına neden olmaktadır. Uykunuzu bozulacak kalitesiz uykular sizlerin böyle gün boyunca çok halsiz hissetmenize neden olabilir.

10.Anksiyete

PMS-PMDD-Young-Woman

Endişeli hissetme bazen tamamen normal olmaktadır. Ancak, bazı insanlarda, onların günlük yaşamlarını çok büyük oranda etkilemektedir. Anksiyete sürekli kontrol edilemeyen çok güçlü duygular vardır. Doktorlar bu genelleşmiş durumu anksiyete bozukluğu (YAB) demektedir. Bunların sonucunda ise kişilerde halsizlik oluşumuna neden olmaktadır.

11.Uyuşturucular / Tıbbi İlaçlar

ilaç

Bazı antidepresanlar, antihipertansifler, steroidler, antihistaminler, sedatifler, ve anti-anksiyete ilaçları halsizliğe yol açmaktadır. Statin ilaçlar dünya çapında satılan en yaygın kullanılan reçeteli ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda statinin halsizliğe yol açtığı anlaşılmıştır.

12.Kalp ve Akciğer Koşulları

çarpıntı neden olur

Pnömoni, aritmiler, astım, KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı), kapak kalp hastalığı, koroner kalp hastalığı, konjestif kalp yetmezliği gibi nedenler kişilerde halsizlik oluşmasına neden olur.

13.Bulaşıcı Hastalıklar ve Enfeksiyonlar

Feeling-tired-and-fatigue

Sıtma, çeşitli tropikal hastalıklar, tüberküloz (verem), bulaşıcı monocucleosis (glandüler ateş), Cytomegalovirues, HIV enfeksiyonu, grip ve hepatit sağlık sorunlar kişilerde halsizliğe neden olmaktadır.

Halsizlik Tanısı ve Testleri

Doktorunuz halsizlik durumun test etmek ve tanıları için aşağıdaki adımları takip edecektir;

 • Halsizlik nitelikleri değerlendirilmesi: Bu kapsamda, hasta kendi yorgunluk biçimlerini belirlemektedir. günübirlik belirtileri, uyku sıklığı gibi durumlar incelenmektedir.
 • Tıbbi öykü ve güncel hastalıklar: Kişilerin hastalık geçmişi, geçirmiş olduğu cerrahi operasyonlar, yaş ve daha önceki gebelik durumları önemli olmaktadır. Ayrıca kullanmış olduğunuz ilaçlarında etkisi oldukça büyüktür.
 • Yaşam Stilleri: Diyet, alkol tüketimi, yasadışı uyuşturucu tüketimi bilgisini doktorunuza vermeniz gerekmektedir.
 • Fizik muayene: Doktor hastalık belirtileri için sizleri muayene edecektir.
 • Tanı testleri: Bu durumda, kan testleri, bazı görüntüleme taramaları yapılmaktadır. Böylelikle enfeksiyon, hormonal problemler, kansızlık, karaciğer sorunları ya da böbrek problemlerinin tanısı ile halsizlik teşhis edilmektedir.

Hastalık tanısı diyabet ise, o hastalık tedavi edilir. İyi kontrol edilmeyen diyabet genellikle halsizlik sorununa neden olmaktadır ancak tedaviler ile çözecektir. Aynı durum diğer birçok hastalıklar ve koşullar için de geçerlidir.

Halsizlik Tedavisi Nasıl Olur?

Uyku

 • Yatağa gitmek için her gün aynı saatti ayarlamaya çalışın ve uyanmak içinde aynı durumu yapın.
 • Rahat bir düzeyde yatağın sıcaklığını ayarlayın. Ne çok soğuk ne de çok sıcak olmalıdır.
 • Yatmadan yemek yemeyin. Yatmadan en az 90 dakika veya iki saat önce gıda tüketimi yapın.
 • Yatmadan önce sıcak bir banyo var ve bazı yatıştırıcı müzik dinlemek sizlere yardımcı olacaktır. Stres ve endişe verici düşünceleri zihninizden temizleyin.

Yeme İçme Alışkanlıkları

 • Her gün üç öğün düzenli yemek yiyin, her gün aynı saatte yemeğe özen gösterin. Düzenli bir diyet programı hazırlayın.
 • Vücut kilonuza göre, sağlıklı bir diyet programı hazırlayın.
 • Aşırıya kaçmadan alkollü kullanabilirsiniz ve kafeinli içecekleri az tüketmeye çalışın. Olabildiğince az içmeye özen gösterin.

Fiziksel Aktivite

Yorgunluk-fiziksel hareketsizlik-yorgunluk kısır döngü olduğunu unutmayın. Bu döngüyü kırmak için ise spor yapmaya başlamanız gerekmektedir. Düzenli olarak yapacak olduğunuz egzersizler aynı zamanda sizlerin uyku düzenini de etkileyerek sizlerin halsizlik durumunu ortadan kalkacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.