Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamam Otunun Faydaları

Başta kadınlar olmak üzere erkekler de kişisel bakımına oldukça önem gösteriyor. Bunda elbette gelişen teknolojinin payını atlamamak gerekir. Çünkü pek çok kişisel bakım ürünü ve aleti sayesinde birkaç dakika içerisinde kişisel temizliğimizi yapabiliyoruz. Ancak yine de kadınların ömrünün ciddi bir kısmı tüylerini almakla geçiyor. Ağda, lazer, jilet, epilasyon gibi pek çok yöntem kadınların sıklıkla tüylerini almak için kullandığı yöntemlerden. Her ne kadar lazer kalıcı bir yöntem olsa da hem bütçe olarak herkesin karşılayamayacağı hem de zararları konusunda henüz netleşen bir bilgi olmadığı seçenektir. Bu yüzden bu kalıcı yöntem diğer yöntemlere göre çok da yaygın olmayabilir.

Osmanlı çağından bu yana pek çok insanın kullandığı bir ot olan Hamam otu özellikle epilasyon alanında kullanılmıştır. Pek çok faydası olan bu ot sayesinde artık zamandan ciddi bir şekilde tasarruf edebilirsiniz. Kozmetik alanda oldukça adından söz ettiren hamam otu şu an günümüzde özellikle Arap ülkelerinde yaygın bir şekilde kullanılır.

Hamam Otunun Faydaları Nelerdir?

1. Tüy Döker

Piyasada bulunan pek çok tüy dökücü kremler ve köpükler tüylerin bir sonrakinde daha gür çıkmasına neden olabiliyor. Ve kısa süre içerisinde pürüzsüzlüğü kaybedebiliyorsunuz. Bunun yerine kullanacağınız hamam otu sayesinde tüyleriniz daha geç bir süre içinde çıkar ve ağrılı tahriş edici yöntemlere de son vermenize sebep olur. Kullanım pratikliğinin yanı sıra vücutta hassasiyet oluşumunu da azaltacak olan hamam otunu her bölgenizde tüy dökmek amacıyla kullanabilirsiniz.

2. Tüyleri Kırmaz

Bikini bölgesi, koltuk altı bölgesi ve bacaklarda bulunan tüyler kadınların ayda bir kez uğraşmak zorunda kaldığı sorunlardan biridir. Bu sorunu ortadan kaldırmak için acısız yöntemler daha kolay bir seçenek gibi göze görünse de bu yöntemler tüyleri kırabiliyor. Bu da tüylerin daha erken bir süre içerisinde tekrar çıkmasına neden oluyor. Bunun önüne geçebilmek için hamam otunun yağ formunu kullanabilir ve kolay bir şekilde kırılan tüylere veda edebilirsiniz.

3. Kalın Tüyleri Yok Eder

Kolay tüy alma yöntemlerin yan etkilerinden biri de bir sonraki tüy alma işleminde tüylerin daha kalın ve gür çıkmasıdır. Bu kişinin istemediği yan etkilerden. Bu etkilerden uzak durmak ve tüylerin giderek azalmasına yardımcı olmak için yapmanız gereken tek işlem hamam otundan faydalanarak tüyü olan bölgeye uygulamaktır. Bu uygulama sonrasında tüylerin daha zayıf çıktığını görebilirsiniz.

4. Cilt Tahrişine İyi Gelir

Özellikle tüy alma işlemlerinden sonra deride bazı tahrişler söz konusu olabiliyor. Kişinin hassasiyet derecesine göre boyut kazanan bu tahrişler genelde kızarıklık şişme ve acı hissinden ibaret. Ancak uygulama sırasında herhangi bir yanlışlık ciltte kimi zaman soyulmalara ve morarmalara da neden olabilir. Cilt tahrişleri için pek çok ürün bulunsa da en güzeli doğal yöntemleri tercih etmek olur. Ferahlatıcı etkisi bulunan hamam otu sayesinde tüy alma tahrişlerini ortadan kaldırır ve cildin kendini yenilemesini hızlandırabilirsiniz.

5. Tasarruf Etmenizi Sağlar

Pahalı tüy alma yöntemlerinin başında lazer gelir. Her ne kadar giderek daha çok adını duysak da ne yazık ki oldukça pahalı bir seçenek olarak hafızalarda yer edindi. Bu nedenden dolayı diğer yöntemler daha ucuzmuş gibi görünüyor. Ancak hamam otu oldukça ucuz ve bulunabilir bir ot olduğu için kişinin bütçesini koruyan bir yöntemdir. Kilosu 15 lira civarı olan hamam otunun 1 kilosu sizlere bir yıl kadar yetecektir.

Hamam Otu Nasıl Kullanılır?

Hamam otu kurutularak toz haline getirilir ve bu şekilde kullanıma sunulur. Toz halinde bulunan hamam otunu bir miktar suyun içerisine dökün. Bu karışımın miktarını çok da katı olmayan bir maske gibi ayarlayın. Daha sonrasında iyice karıştırdığınız bu ikiliyi yüz haricindeki diğer bölgelere bir spatula yardımıyla sürün. Ancak sürme işleminden önce elinizi bir eldiven yardımıyla koruyun. Aksi halde gereksiz bölgelerde kullanıldığında ciltte hassasiyet oluşumuna neden olabilir. Daha sonra 5 dakika kadar bu bölgede hamam otunu bekletin. Ve bol miktarda suyla birlikte derinlemesine yıkayın. Bu işlem sayesinde tüyleriniz 3 ya da 4 hafta sonrasına kadar pürüzsüzlüğünü koruyacaktır.

Hamam Otunun Zararları Nelerdir?

Her üründe olduğu gibi fazla kullanım sonucunda hamam otunda da yan etkiler görebilmeniz mümkün. İçerisinde oldukça keskin bir miktarda sülfür bulunur. Bu sülfür fazla bekletildiği zaman derinin ağır şekilde hasar görmesine ve tahriş olmasına sebep olur. Bu nedenden dolayı kullanım sürelerini mutlaka göz önünde bulundurun. Bunun haricinde sülfür aynı zamanda solunum organlarına da zarar verir. Kişinin uygulama esnasında fazlaca temas emesi solunumda zorluk yaşamasına neden olabilir. Düzenli olarak kullanıldığı takdirde bu yan etkilerin boyutu artabilir. Eğer kişi düzenli olarak hamam otunu uyguluyor ve kullanım talimatlarına uymuyorsa mutlaka uzman bir hekim tarafından kontrol edilmesi gerekir. Aynı zamanda cilt konusunda hassas olan kişilerin mutlaka hekimlerine ya da eczacılarına danışılması gerekir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.