Evinize Gelen En Sağlıklı Bilgiler!

Hamburgerin Zararları

Hamburger, küçük büyük herkesin tükettiği hazır bir gıdadır. En çok tüketilen gıdalardan biri olmasına rağmen hiç yararlı bir besin değildir. Hamburger tüketiminde aşırıya kaçan kişilerde birçok sağlık problemi gözlemlenir. Bu sebeple özellikle de yetişkin kişiler bilinçlenerek çocuklarını hamburger benzeri gıdalardan uzak tutmalıdır. Amerika gibi gelişmiş ülkeler bu tür ürünleri çokça tüketir. Bu ürünlerin tüketimi sonucunda oluşacak obezite sorunlarına karşı mücadele kampanyaları başlatıldı.

Fast food olarak bildiğimiz hazır gıdalar vücuda girdiği zaman birçok zarara neden olur. Eğer bu yiyecekleri nadir olarak tüketiyor ya da arada kendinizi ödüllendirmek için yiyorsanız bu durum çok problem değildir. Sorun olan durum insanların her gün hazır yemek ve fast food tarzı yemekleri tüketmeleridir. Dışarıda yenilen hamburgerlerin içerisinde yüksek miktarda katkı maddesi, hayvansal atıklar, hayvansal proteinler, koruyucu maddeler, boya, şeker, tatlandırıcı, rafine yağlar, sodyum ve yüksek oranda kalori bulunur. Aynı zamanda vücudunuza da hiçbir şekilde vitamin ya da lif vermez. Hazır yiyecekler içeriğinde bulunan maddelerden dolayı bağımlılık yapar.

Hamburgerin Zararları Nelerdir?

1. Kolesterolünüzü Artırır

Hamburgeri sık tüketmek kolesterol seviyenizin yükselmesine neden olur. Bunun başlıca nedeni trans yağların hamburger içerisinde bulunmasıdır. Kolesterol düzeylerinin de yükselmesi aşırı yağlı, zararlı maddeleri tüketmeye bağlıdır. Kolesterol yükselmesi de kalp hastalığı riskinin ortaya çıkması demektir.

2. Yüksek Oranda Sodyum İçerir

Hamburgerin zararlarının başında A ve C vitaminlerinin ayrıca kalsiyumun olmaması gelir. Bununla beraber içeriğinde posa da bulunmaz. Bu vitaminlerin düşük oranda alınması bağışıklık sistemi başta olmak üzere vücudumuzdaki bütün organlara zararlıdır. Hamburgerler yüksek oranda sodyum içerir. Böyle bir durum, yüksek kan basıncı oluşumuna sebep olur. Sonucu mide kanserine kadar gidebilir. Özellikle de büyüme çağında olan çocukların yaygın olarak tükettiğini var sayarsak, bu yaştaki çocukların yetersiz miktarda kalsiyum alması oldukça zararlıdır.

3. Obeziteye Neden Olur

Hamburgeri fazla tüketmek, diğer besinlere eşit oranda önem vermemek ve dengeli beslenmemek uzun dönemde bazı sağlık problemlere neden olur. Bu sağlık problemlerinin en başında da şişmanlık yani obezite gelir. Fast food besinlerindeki en önemli sorun çok yüksek oranda enerji içermesidir. Hamburger de fast food ürününe girdiği için orta düzeyde yenen bir hamburgerin enerji içeriği 400 kaloriden başlayarak içerisine eklenen diğer gıdalarla beraber 1500 kaloriye kadar yükselir. Buradaki enerjinin büyük çoğunluğu şeker ve yağ kaynaklıdır. Bu tüketim sonucunda ise kilo alımı yaşanır. Dışarıda yenen hamburgerin içeriğinde bulunan yağın büyük çoğunluğu hayvansal yağlardır.

4. Kanser Riskini Artırır

Fast food tarzı beslenmede hamburger tüketimi en yaygın olandır. Hamburger yendiği zaman yanında patatesi ve gazlı içeceği ile tüketilir. Bu tür yiyecek ve içecekler fazla tüketildiği zaman vücuttaki demir emilim oranını azaltmakla beraber demir eksikliğine de yol açar. Fast food tüketim ürünlerine tatlandırıcı, renklendirici ve aroma artırıcı katkı maddeleri eklenir. Bu ürünlerin normal şartlarda kullanılmaması gerekir. Sık kullanıldığı zaman ise kanser riskini artırır.

5. Tansiyonu Yükseltir

Türkiye’de günlük tuz tüketim oranı oldukça yüksektir. Normal şartlarda ideal olan tuz tüketim oranı 5 iken Türkiye’de 18 gr’dır. Fast food ürünlerinde yüksek oranda tuz bulunur. Hipertansiyona yakalanmamak için tuzdan uzak durmak gerekir. Bu da demek oluyor ki fast food ürünleri, hamburger gibi besinleri hayatınızdan uzaklaştırmanız gerekiyor.

6. Kemik Erimesine Neden Olur

Kemik erimesi yavaş gelişen bir hastalıktır. Genetik yatkınlık ve buna bağlı olarak beslenmenin kemik erimesi üzerinde direkt etkisi bulunur. Bu hastalık çocuk yaşta oluşmaya başlar ancak yaşlılık dönemlerinde fark edilir. Çocuk yaşlarda aşırı olarak fast food tüketimi kemik erimesi riskini oldukça artırır.

7. Sindirim Sistemine Zarar Verir

Sağlıklı yaşam için tüketilen besinler oldukça önemlidir. Bu besinlere uygulanan hazırlama ve pişirme yöntemleri de büyük önem taşır. Hamburger yaparken etin nasıl piştiği ve nerede piştiği oldukça önemlidir. Izgara yapıyorken etin yüzeyine gelen ateş yüksek olmamalı, pişen et ile ateşin arasındaki mesafe 10 – 15 cm olmalıdır. Derin yağda pişen etlerde yani kızartma yönteminde yağ içerikleri oldukça artar. Kızartma için kullanılan yağların 10-12 saat kullanılıyor olmaları sebebiyle fiziksel ve kimyasal değişikliğe uğrayarak çabuk bozulurlar. Yağda kızartılan yiyeceklerin sürekli ve sık sık tüketilmesi, sindirim sistemi ve kalp damar hastalıklarına yol açar.

8. Çocuklarda Gelişim Bozukluğuna Neden Olur

Çocukların kaliteli ve düzenli bir beslenme alışkanlığı olmalıdır. Gelişme aşamasında oldukları için kemiklerin ve kasların daha sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi adına çocukların vücutlarına sağlıklı gıdaların girmesi gerekir. Aşırı yağlı, tuzlu, şekerli, fast food ürünlerini sıklıkla tüketen çocuklarda gelişimsel bozukluk görülebilir. Bunun nedeni ise çok sık olarak tüketilen hamburger, cips, gazlı içecek gibi besinler çocukların vücudunda birçok tahribata yol açmasıdır. Psikolojik ve fiziksel bozukluğa uğrayan çocuklarda kendini diğer arkadaşlarından soyutlama hali görülür. Aşırı kilo, psikolojik travmalara kadar gidebilecek yoğunlukta olabilir. Bu durum kişiye göre değişebilir. Bu sebeple özellikle de çocukların gelişme çağlarında çok iyi beslenmeleri gerekir. Fast food ürünlerini olabildiğince az tüketmelidirler. Hamburger tüketirken aileler, kendi hazırladıkları sağlıklı yöntemlerle çocuklarına yedirmesi onlar için en sağlıklı olabilecek hamburger çeşididir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.